Цей день 24 липня
206-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 160 днів. Іменинники — Єлена (Олена), Ольга. В Україні відзначають День українського національного прапора, у Ванауту святкують День дітей, в Еквадорі — День Сімона Болівара, а на Фіджи — День конституції.

Головні події 24 липня

Всі події 24 липня

1015 • У ході боротьби за спадщину Володимира Великого вбито його сина князя ростовського Бориса, протягом кількох наступних місяців ще двох синів — муромського Гліба і овруцького Святослава. Вину за їх смерті літописець покладає на їх брата Святополка Володимировича, який і посів великокняжий київський стіл.

1019 • Між військами новгородського князя Ярослава Володимировича і дружиною його брата, київського князя Святополка Окаянного, відбулась битва на ріці Альта (поблизу Переяслава-Хмельницького в КИївській області), в якій Святополк, підтримуваний печенігами, був розбитий і змушений рятуватись втечею до свого тестя польського короля Болеслава Хороброго. Ця перемога допомогла Ярославу вдруге посісти княжий престол у Києві.

1099 • Після захоплення християнами Єрусалима засновано Орден святого Іоанна Єрусалимського, один з найстаріших християнських орденів, що збереглися до сьогодні. На нього була покладена місія про турботи і захисту Святої землі. Сучасна латинська назва — «Лицарський Орден госпітальєрів святого Іоанна Хрестителя з Єрусалиму».

1115 • По смерті великої графині Матільди Тосканської влада у Флоренції перейшла до міської комуни — самоврядованої політичної організації городян, — що знаменувало зародження самостійної Флорентійської республіки. Сформувавши власні законодавчі і виконавчі органи влади, вона проводила активну територіальну експансію і до середини XIII століття стала наймогутнішою державою Тоскани, а ще через століття — провідним фінансово-економічним центром Європи.

1132 • Під Ночере повстала нормандська знать під проводом Ранульфа II, графа Аліфе, розбила його тестя Рожера II Отвіля і захопила у полон сім сотень його лицарів, що змусило сицилійського короля відступити з герцогства Солерно.

1148 • Під час Другого хрестового походу хрестоносцями розпочата облога Дамаска. Вона тривала чотири дні і закінчилась невдачею через допомогу, надану Дамаску курдами і туркменами.

1534 • Французька експедиція Жака Картьє досягла гирла річки Святого Лаврентія (Канада) і вперше висадився на американську землю в районі сучасного півострова Ґаспе (сучасний Квебек).

1567 • Під час свого ув'язнення в замку Лох-Левен шотландська королева Марія Стюарт зреклась престолу на користь свого однорічного сина Якова, котрий згодом став королем Шотландії Яковом VI і першим Стюартом на англійському престолі — Яковом I.

Нова історія
1701 • Для того, щоб стримати експансію англійців, на західному узбережжі Великих Озер керуючий французькими володіннями в Північній Америці Антуан де ла Мот Каділлок заснував форт Пончартрен, котрий згодом перетворився на місто Детройт.

1712 • Французькі війська штурмом взяли фортецю Денен і нанесли ніщівну поразку армії Священної Римської імперії, що змусило Габсбургів відмовитись від претензій на іспанський престол.

1766 • Підписанням миру між властями Оттави (Канада) і вождем Понтіаком завершилось трирічне повстання індіанців на величезній необжитій території, котра згодом стала штатами Мічіган, Огайо і Пенсильванія.

1808 • Румунський винахідник і повітроплавець Йордаке Купарентко вперше у світі скористався парашутом для порятунку життя, вистрибнувши у небі над Варшавою з палаючої паперової повітряної кулі.

1847 • Американець Річард Марч Хоу запатентував друкарський станок роторного типу.

1847 • Після 17 місяців поневірянь і переслідувань після вбивства засновника і першого керівника секти мормонів Джозефа Сміта, його перший неофіт Брігем Янг разом із 148 послідовниками з'явились в долині Великого Солоного озера і вирішили тут оселитись. Вони висадили овочі, збудували греблю і на обжитій території площею один квадратний кілометр звели поселення, що згодом стало містом Солт-Лейк-Сіті. До кінця року в ньому проживало вже близько 2 тисяч мормонів і цей день в Юті відмічають як День першопроходців.

1895 • За його власним зізнанням саме цього дня Зигмунду Фрейду прийшла ідея, що лягла в основу методу психоаналізу, — приховані, несвідомі, людські бажання знаходять своє вираження у вигляді сновидінь. Через чотири роки вийшла друком монографія Фрейда «Тлумачення сновидінь», в якій він описав методологію вільних асоціацій для пошуку справжнього змісту сну.

1901 • З тюрми міста Коламбус (штат Огайо) за зразкову поведінку достроково був звільнений Вільям Сідні Портер, котрий за три роки і три місяці ув'язнення отримав визнання як письменник О'Генрі, майстер короткого оповідання.

1911 • На висоті 2430 метрів на вершині гірського хребта над долиною річки Урубамби в Перу американський історик Хайрем Бінгем знайшов «втрачене місто» інків Мачу-Пікчу, де свого часу проживав останній імператор інків. Місто було створене як священний гірський притулок великим правителем інків Пачакутеком за сторіччя до завоювання його імперії приблизно в 1440 році і функціонувало до 1532 року, коли вторгнення іспанців місто було покинуте його мешканцями.

1918 • Гетьман Павло Скоропадський затвердив закони про загальну військову повинність і кримінальну відповідальність за перевищення максимально встановлених цін і спекуляцію.

1923 • Під час мирної конференції у Лозанні підписано мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії, юридично оформивши розпад Османської імперії. Туреччина зберегла за собою Східну Фракію, Ізмір і інші території, відірвані від неї по Севрському мирним договором 1920 року. Водночас, Туреччина відмовилася від претензій і втратила контроль островами в Егейському морі.

1928 • У Дарджилінгу (Індія) Микола Реріх заснував Інститут гімалайських досліджень "Урусваті" (у перекладі з санскриту — "Світло ранкової зорі").

Новітня історія
1943 • На засіданні Великої ради (вищого органу влади Італії), котра не збиралась з 1939 року, більшістю голосів прийнято рішення про усунення Беніто Муссоліні з поста глави країни.

1945 • На Потсдамській конференції президент США Гаррі Трумен повідомив Сталіна про створення "надзвичайно потужної зброї" — атомної бомби.

1949 • Після 16 років вимушеної еміграції німецький письменник Томас Манн повернувся на батьківщину.

1959 • В Непалі почав роботу перший в країні обраний парламент.

1969 • В Тихому океані приводнився екіпаж американського космічного корабля «Аполлон-11», два члени екіпажу якого, Ніл Армстронг і Едвін Олдрін, стали першими людьми, що побували на Місяці. У наступні роки було здійснено ще п'ять успішних експедицій на Місяць і один незапланований обліт супутника «Аполлоном-13». Останніми людьми, що побували на Місяці були астронавти Юджин Кернан і Гаррісон Шмідт («Аполлон-17», 14 грудня 1972 року). Через дороговизну і ресурсоємності програми «Аполлон» (вона коштувала близько 24 мільярдів доларів, або 100 мільярдів по сьогоднішньому курсу, і в ній було задіяно до 400 тисяч інженерів) її подальшу розробку було припинено, адже основна її задача, сформульована в 1961 році президентом Кеннеді, — перегнати Радянський Союз, — була досягнута.

1974 • Верховний суд США одностайно ухвалив рішення, що зобов'язувало президента Річарда Ніксона передати спеціальній слідчій комісії магнітофонні записи розмов, що велися в Білому домі і були пов'язані з Уотергейтським скандалом. Заисана на них інформація стала, а саме вказівка Ніксона директору ФБР "прикрити" Уотергейтську справу, стали причиною першої в історії США добровільної відставки президента.

1987 • Компанія IBM випустила операційну систему «DOS 3.3».

1990 • В Києві біля будинку мерії вперше піднято жовто-блакитний прапор. З 2000 року 24 липня відзначається як День українського національного прапора.

Наш час
1994 • Іспанець Мігель Індурайн вчетверте поспіль виграв велоперегони «Тур де Франс».

2005 • Американець Ленс Армстронг вписав себе в історію велоспорту як єдиний спортсмен, що виграв велоперегони «Тур де Франс» сім разів поспіль.

2009 • На острові Ла Пальма, що належать іспанським Канарським островам відбулася церемонія введення в лад найпотужнішого телескопа в світі. Він має дзеркало діаметром 10,4 м і найновішу технологією спостереження за космічними тілами. Телескоп розташований на висоті більше 2 тисяч метрів і входить до складу обсерваторії «Роке де лос Мучачос».

2019 • Прем'єр-міністром Великобританії став Борис Пфеффель-Джонсон, який у боротьбі за лідерство в Консервативній партії набрав удвічі більше голосів за свого опононента Джеремі Ханта.

Народились 24 липня

1726 — †21 жовтня 1802Людовіко Манін, останній, 120-й, дож (1789-1797 рр.) Венеціанської республіки.

1775 — †11 травня 1857Франсуа Відок, французький авантюрист, злочинець (1793), сексот (1809), організатор служби безпеки Франції (1810), засновник першого у світі приватного детективного бюро (1832).

1783 — †17 грудня 1830Сімон Болівар, національний герой шістьох латиноамериканських країн, які завдяки йому звільнились від влади Іспанії, президент Великої Колумбії (1819-30 рр.).

1802 — †5 грудня 1870Александр Дюма-батько, французький письменник (Три мушкетери, Граф Монте-Крісто, Королева Марго).

1803 — †3 травня 1856 • Адольф Адан, французький композитор, автор балетів "Жизель" і "Корсар".

1898 — †2 липня 1937Амелія Ерхарт, американська льотчиця, перша жінка, що здійснила трансатлантичний безпосадковий переліт, перша жінка, що самостійно здійснила трансатлантичний переліт, перша жінка, що самостійно здійснила переліт з Гавайїв до Каліфорнії; пропала безвісти над Тихим океаном під час обльоту Землі вздовж екватора.

1912 — †8 грудня 1979 • Микола Олімпієвич Гриценко, російський актор (Земля Санникова, Сімнадцять миттєвостей війни, Адьютант його величності, Людина без паспорта).

1951 • Лінда Картер, американська актриса (Здивована жінка, Партнери-злочинці).

1967Віталій та Дмитро Капранови, українські письменники («Кобзар 2000», «Розмір має значення», «Щоденник моєї секретарки»), видавці («Зелений пес»), публіцисти («Закон Братів Капранових»), громадські діячі.

1968 • Лора Лейтон (Міллер), американська актриса (Район Мелроуз).

1970Дженніфер Лопес, американська співачка, танцівниця, актриса.

1971 • Діно Баджо, італійський футболіст ("Парма").

1973 • Жан Міку, французький футболіст, чемпіон Європи (2000), півзахисник "Бордо".

Померли 24 липня

1862 • Мартін ван Бюрен, 8-й президент США (1837-41 рр.). Пом. 162 роки тому у 80 років (нар. 5 грудня 1782 р.).

1910Архип Іванович Куїнджі, український живописець ("Після дощу", "Українська ніч", "Чумацький шлях", "Місячна ніч на Дніпрі", "Захід сонця в степу"). Пом. 114 років тому у 68 років (нар. 27 січня 1842 р.).

1964Максим Тадейович Рильський, український поет ("Троянди і виноград"), академік. Пом. 60 років років тому у 69 років (нар. 19 березня 1895 р.).

1974 • Джеймс Чедвік, англійський фізик, першовідкривач нейтрона (1932), лауреат Нобелівської премії (1935). Пом. 50 років років тому у 83 роки (нар. 20 жовтня 1891 р.).

1980 • Пітер Селлерс, британський актор ("Повернення рожевої пантери", "Казино Рояль", "Лоліта", "Доктор Стренджлав"). Пом. 44 роки тому у 55 років (нар. 8 вересня 1925 р.).

1991 • Айзек (Ісаак) Башевіс Зінгер, американський письменник, лауреат Нобелівської премії (1978). Пом. 33 роки тому у 87 років (нар. 14 липня 1904 р.).

2000 • Анатолій Васильович Фірсов, радянський хокеїст; тричі здобував Олімпійське (1968, 1972, 1976) і вісім разів світове золото (1964-1971). Пом. 24 роки тому у 59 років (нар. 1 лютого 1941 р.).

2016Орест Мирославович Субтельний, канадський історик українського походження («Мазепинці: український сепаратизм XVIII ст.», «Україна: Історія»). Пом. 8 років тому у 75 років (нар. 7 травня 1941 р.).

Головні події 24 липня

Святополк Окаянний — великий князь київський

1015

Флорентійська республіка

1115

Зречення Марії Стюарт

1567

Ідея психоаналізу

1895

«Втрачене місто» Мачу-Пікчу

1911

Кеннеді і Клінтон

1963