Цей день 6 травня
127-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 239 днів. Іменинники — Анатолій, Георгій (Юрій, Єгор), Олександра.

Головні події 6 травня

Всі події 6 травня

319 • Свята Ніна Каппадокійська хрестила царя Грузії Міріана і його свиту.

Середні віки
878 • У битві під Едінгтоном армія англосаксонського королівства Вессекс під керівництвом короля Альфреда Великого здобула вирішальну перемогу над датськими вікінгами з т. зв. Великої армії язичників Гутрума. Щоб уникнути повного розгрому Гутрум був змушений капітулювати, прийняти хрещення, отримавши ім'я Едельстан, і відвести залишки своїх військ у Східну Англію, королем якої він був проголошений через два роки.

1432 • У Гентській церкві Святого Івана Богослова (з 1561 року — собор Святого Бавона) освячено вівтар, розпочатий «найбільшим з усіх» художників Губертом ван Ейком і закінчений «другим в мистецтві» його братом Яном: 24 панелі, на яких зображено 258 людських фігур.

1527 • Обурені тривалою невиплатою зарплати іспанські та німецькі найманці імператора Карла V увірвалися в Рим і розграбували місто. Рим втратив більшість середньовічних та ренесансних будівель; постраждала навіть базиліка Святого Петра у Ватикані, а сам папа Климент VII був змушений рятуватись втечею в замок Святого Ангела, де перебував фактично в облозі. Грабежі і руйнації тривали не менш як три доби. У червні папа виплатив військам імператора Карла V компенсацію у розмірі 400 000 дукатів і був змушений коронувати Карла V королем Італії та відмовити у праві на розлучення королю Англії Генріху VIII з його дружиною — Катериною Арагонською, що була тіткою Карла V.

Нова історія
1682 • Французький король Людовик XIV перемістив свою резиденцію з Парижу до Версалю.

1686 • У Москві підписано мирний договір, відомий як «Вічний мир», за яким Річ Посполита визнавала за Московським царством Лівобережну Україну, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверську землю і Смоленщину, а південні Київщина і Брацлавщина, спустошені тривалою війною, мали стати нейтральною територією. Для Гетьманщини «Вічний мир» став актом її остаточного поділу на Лівобережжя і Правобережжя й призвів, зрештою, до ліквідації козацького устрою по обидва береги Дніпра.

1757 • В ході Семилітньої війни під Прагою 61-тисячна австрійська армія під командуванням принца Лотарінгського зазнала поразки від 67-тисячної армії прусського короля Фрідріха II. Залишки розбитої австрійської армії були блоковані в Празі.

1827 • У ході Грецької війни за незалежність війська Османської імперії взяли в облогу повстанців в афінському Акрополі, через місяць примусивши їх до капітуляції.

1860Джузеппе Гарібальді з тисячею добровольців на двох парусних суднах відплив з Генуї і через 5 днів висадився на Сицилії ("Похід тисячі").

1889 • Приурочена до століття взяття Бастилії, в Парижі відкрилась Всесвітняя виставка, на якій були представлені науково-технічні досягнення того часу. Входом на виставку слугувала Ейфелева вежа. До дня закриття 6 листопада її відвідало понад 6 мільйонів глядачів.

1891 • У Нью-Йорку концертом Нью-Йоркського симфонічного оркестру під диригуванням Петра Чайковського відкрито «Музичнй зал» який сьогодні відомий як концертний зал «Карнегі-холл».

1937 • Під час приземлення в Лейкхерсті (штат Нью-Джерсі, США) загорівся і за 36 секунд повністю згорів найбільший у світі (довжиною близько 250 метрів) дирижабль «Гінденбург», що здійснював свій перший трансконтинентальний політ (старт було взято 4-го травня з Франкфурта). Від вибуху загинули 36 пасажирів і екіпаж.

Новітня історія
1940Джон Стейнбек отримав Пулітцерівську премію за роман «Грона гніву».

1941 • Головою ради народних комісарів СРСР став Йосиф Сталін. В'ячеслав Молотов, котрий займав цей пост більше десяти років, став заступником Сталіна із збереження посади наркома закордонних справ.

1943 • В Селецьких концентраційних таборах (поблизу Рязані) почалось формування 1-ї польської дивізії ім. Тадеуша Костюшко.

1953 • Хірург Джон Гіббон з Філадельфії вперше успішно провів операцію на відкритому серці з використанням апарату штучного кровообігу, який від створював з 1931 року.

1970 • Японський альпініст Юічіро Міура став першою людиною у світі, яка спустилась з Евересту на лижах, — по південному схилу гори з висоти близько 8 тисяч метрів він за 2 хвилини 20 секунд проїхав 2 кілометри і, наткнувшись на урвище стрибнув с парашутом, пролетівши більше 400 метрів. Цей подвиг було задокументовано канадським кінооператором Баджем Кроулі і його фільм «Людина, що спустилась на лижах з Евересту» наступного року виграв «Оскар» у категорії «Документальне кіно».

Наш час
1991 • На чемпіонаті світу український стрибун із жердиною Сергій Бубка, стрибнувши на 6 м і 7 см, встановив свій десятий світовий рекорд для відкритих стадіонів. Цього ж року бубка покращив своє досягнення до 6 метрів 10 сантиметрів.

1992 • Колишній радянський лідер Михайло Горбачов виступив з промовою у Вестмінстерському коледжі (м. Фултон), де в 1946 році Вінстон Черчілль вперше вжив термін "залізна завіса", характеризуючи відгородженість СРСР від демократичного світу; Горбачов сказав, що світ і після закінчення "холодної війни" залишається розділеним між Північчю і Півднем, багатими і бідними.

1994 • Королева Великобританії Єлизавета II і президент Франції Франсуа Міттеран урочисто відкрили Євротунель під Ла-Маншем, третій за довжиною залізничний тунель у світі. Через 8500 років з часів останнього льодовикового періоду стало знову можливим перейти сушею з континентальної Європи в Великобританію.

1997 • На Каннському кінофестивалі пройшла прем'єра фільму Люка Бессона «П'ятий елемент» з Брюсом Віллісом, Гаррі Олдменом та Міллою Йовович у головних ролях.

1999 • Під час ракетної атаки НАТО по югославській столиці одна з ракет попала у будинок китайського посольства — загинуло троє, поранено двадцять осіб.

1999 • У Шотландії вперше за кілька століть пройшли вибори до місцевого парламенту, в компетенції котрого збирання податків, охорона здоров'я, транспорт, спорт і культура. Шотландська Націоналістична партія виграла 56 із 129 місць, Ліберальні демократи — 17, консерватори — 18.

2007 • На президентських виборах у Франції перемогу здобув лідер правлячої партії Ніколя Саркозі, який 16 травня змінив на посту глави держави Жака Ширака.

2012 • У Греції відбулися дострокові парламентські вибори, жодна з партій не здобула 151 місце для більшості. Вперше до парламенту пройшла націоналістична партія Золотий світанок.

2012 • У другому турі президентських виборів у Франції перемогу здобув соціаліст Франсуа Олланд. 15 травня 2012 року він приніс присягу в Єлисейському палаці, ставши, таким чином, 24-м президентом Франції і автоматично 7-м президентом П'ятої французької республіки і 66-м співкнязем Андорри.

2012 • Під гаслами «За Росію без Путіна» В Москві пройшов «Марш мільйонів» на знак протесту проти інавгурації втретє обраного президентом Володимира Путіна, в якому взяло участь за різними оцінками до 100 тисяч чоловік. Незважаючи на отримання офіційного дозволу на проведення акції, поліція зпровокувала сутички з демонстрантами, які закінчились затримкою 436 чоловік і арештом організаторів ходи Сергія Удальцова, Бориса Нємцова і Олексія Навального, а також 19 її учасників, які проходять по т. зв. «Болотній справі».

2023 • У Вестмінстерському абатстві в Лондоні відбулась коронація Чарльза ІІІ і його дружини Камілли як короля і королеви-консорта Сполученого Королівства та інших королівств Співдружності. Після помазання Чарльза і отримання королівських регалій представники англіканської церкви та королівської родини оголосили йому про свою вірність.

Народились 6 травня

973 — †13 липня 1024 • Генріх II (Генріх Святий), німецький король (з 1002 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1014 р.), останній представник Саксонської династії.

1405 — †17 січня 1468 • Георг Кастріоті (Скандербег), національний герой Албанії, вождь антиосманського албанського повстання.

1668 — †17 листопада 1747 • Ален Рене Лесаж, французький письменник («Жиль Блас»).

1758 — †28 липня 1794Максиміліан Робесп'єр (Непідкупний), французький революціонер, вождь якобинців у роки Великої французької революції, фактичний керівник революційного уряду (1793 р.), організатор масового терору і страти лідерів жирондистів; страчений на гільйотині разом з 21-м сподвижником за рішенням Директорії.

1856 — †20 лютого 1920Роберт Едвін Пірі, американський полярний дослідник, адмірал; першим досягнув Північного полюсу (1909).

1856 — †23 вересня 1939Зигмунд Фрейд, австрійський лікар-психіатр, психолог, основоположник психоаналізу («Тлумачення сновидінь», «Психопаталогія повсякденного життя», «Тотем і табу», «Я і воно»).

1868 — †16 квітня 1927 • Гастон Леру, французький письменник ("Привид опери").

1895 — †23 серпня 1926Рудольф Валентино (Родольфо П'єтро Філіберто Раффаелло Гульєльмі), американський актор італійського походження, зірка німого кіно; створивши на екрані образ "латинського коханця", став живою легендою кінематографу — його смерть привела до масових істерій і серії самовбивств серед шанувальниць його таланту.

1904 — †11 лютого 1978 • Гаррі Едмунд Мартінсон, шведський поет і прозаїк ("Кочівник", "Кропива цвіте", "Аніара"), лауреат Нобелівської премії (1974). 120 років з дня народження.

1915 — †10 жовтня 1985 • (Джордж) Орсон Веллс, американський кінорежисер, сценарист, лауреат премії «Оскар» («Громадянин Кейн», 1941), Золотої пальмової гілки («Отелло», 1952).

1920 — †29 серпня 1961 • Григорій Михайлович Тютюнник, український письменник ("Зорані межі", "Вир"); брат Григора Тютюнника.

1922 — †9 березня 2019 • Володимир Абрамович Етуш, російський актор театру і кіно ("Кавказька полонянка", "Іван Васильович міняє професію", "Мрії ідіота"), педагог, професор.

1932 — †8 вересня 2012 • Олександр Борисович Білявський, російський кіноактор ("Іду на грозу", "Липневий дощ", "Місце зустрічі змінити не можна", "Іронія долі або з легким паром", "Паризький антиквар").

1953Ентоні (Чарльз) Блер, британський політик, 73-й прем'єр-міністр Великобританії (1997-2007), лідер лейбористів.

1961Джордж (Тімоті) Клуні, американський актор ("Соляріс", "Швидка допомога", "Від заходу до світанку", "Тонка червона лінія", "Миротворець", "Три королі", "Бетмен і Робін").

Померли 6 травня

680 • Муавія I (Муавія ібн Абу Суфьян), засновник і перший халіф династії Омейядів (661 р.). Пом. 1344 роки тому у 77 років (нар. 603 р.).

750 • Марван II ібн Мухаммад, 14-й арабський халіф (744-750 рр.); останній з династії Омейядів, батько Абд ар-Рахмана I. Пом. 1274 роки тому у 62 роки (нар. 688 р.).

1602 • Лі Чжи, китайський філософ, історик, письменник («Спалена книга») періоду династії Мін. Пом. 422 роки тому у 75 років (нар. 23 листопада 1527 р.).

1638Корнелій Янсеній, фламандський теолог, єпископ Іпру, автор теологічних концепцій, видозміни доктрини св. Августина про милість, що лягли в основу містично-етичного руху "янсенізм". Пом. 386 років тому у 49 років (нар. 3 листопада 1589 р.).

1859Александр фон Гумбольдт, німецький натураліст, один із засновників географії рослин, вчення про про життєві форми, загального землезнавства, кліматології. Пом. 165 років років тому у 90 років (нар. 14 вересня 1769 р.).

1880 • Фрідріх Байєр, німецький підприємець, засновник фармацевтичної компанії Bayer AG. Пом. 144 роки тому у 55 років (нар. 6 червня 1825 р.).

1910 • Едвард VII (Едвард Саксен-Кобург-Гот), король Великої Британії (1901-10 рр.); син королеви Вікторії. Пом. 114 років тому у 69 років (нар. 9 листопада 1841 р.).

1910Борис Дмитрович Грінченко, український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч. Пом. 114 років тому у 47 років (нар. 9 грудня 1863 р.).

1919 • Френк Баум, американський письменник ("Чарівник з країни Оз"). Пом. 105 років років тому у 63 роки (нар. 15 травня 1856 р.).

1949 • Моріс Метерлінк, бельгійський письменник (Синій птах, Сестра Беатріса) і філософ, лауреат Нобелівської премії з літератури (1911). Пом. 75 років років тому у 87 років (нар. 29 серпня 1862 р.).

1952Марія Монтессорі, італійський лікар, педагог, перша італійка, що стала доктором медицини; прославилась розробкою унікальної педагогічної методики для роботи з соціально занедбаними дітьми. Пом. 72 роки тому у 82 роки (нар. 31 серпня 1870 р.).

1975 • Йожеф Міндсенті (Йожеф Пехм), кардинал Угорщини, активний учасник Угорської революції (1956 р.). Пом. 49 років тому у 83 роки (нар. 29 березня 1892 р.).

1992Марлен Дітріх (Марія Магдалена фон Лош), американська актриса німецького походження (Блакитний ангел, Білява Венера, Суд в Нюренберзі, Свідок обвинувачення, Просто жиголо). Пом. 32 роки тому у 91 рік (нар. 27 грудня 1901 р.).

2003 • Олександр Іванович Білаш, український композитор, автор опер "Гайдамаки", "Балада війни", оперети "Чиста криниця", понад 200 пісень. Пом. 21 рік тому у 72 роки (нар. 6 березня 1931 р.).

2006 • Костянтин Іванович Бєсков, російський футболіст ("Динамо" Москва), тренер ("Динамо" Москва, "Спартак" Москва, збірна СРСР). Пом. 18 років тому у 86 років (нар. 18 листопада 1920 р.).

2013Джуліо Андреотті, італійський політик, прем'єр-міністр Італії (1972-73, 1976-79, 1989-92 рр.). Пом. 11 років тому у 94 роки (нар. 13 січня 1919 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 6 травня

Польсько-московський «Вічний мир»

1686

«Похід тисячі» Джузеппе Гарібальді

1860

Кінець ери дирижаблів

1937

Відкриття Євротунелю

1994