1429 • Між синами Вайна Капака почалась війна за право наслідувати Імперію Інків. За заповітом батька він поділив її між старшим сином Уаскаром і улюбленим Атауальпою, проте Уаскар відмовився підкоритися волі батька. Громадянська війна закінчилась в 1532 році, коли Атауальпа захопив брата у полон і наказв його вбити.
6 січня 1429 • У замку Любарта в Луцьку за ініціативою Великого князя литовського Вітовта відбувся з'їзд європейських монархів. Протягом 13 тижнів король Польщі Владислав II Ягайло, Норвегії і Данії Ерік Померанський, Угорщини Сигізмунд Люксембурзький, московський князь Василь Темний, хани Перекопської, Донської, Волзької орд, представники Візантійської імперії, Папської держави, київського патріарха, Тевтонського і Лівонського ордену і Молдавського князівства обговорювали питання османської загрози для Європи, гуситських виступів у Чехії і можливості коронації Вітовта на престол Литви.
12 лютого 1429 • При спробі відбити великий англійський обоз переважаюче франко-шотландське військо було
вщент розгромлене біля селища Рувре поблизу Жанвіля, де поле бою встелив оселедець з розбитих гарматними ядрами бочок. Перемога дала змогу англійцям продовжити облогу Орлеана, яка, втім, через три місяці закінчилась для них
невдачею.
8 травня 1429 • У ході Столітньої війни французькі війська, очолювані 17-літньою
Жанною д'Арк,
отримали перемогу над англійцями у битві за Орлеан. Його звільнення стало переломним етапом у тривалій і кривавій війні, яка для французів мало не обернулася катастрофою, — протягом кількох місяців вони звільнили долину Луари і увійшла у відкриті містянами ворота Реймсу, де Карл VII був урочисто коронований у присутності Жанни д'Арк, винагородженій за її заслуги дворянським гербом.
12 червня 1429 • Французька армія на чолі з Жанна д'Арк отримала свою першу перемогу над англійцями">Жанною д'Арк, Жаном ІІ Алансонським і Жаном де Дюнуа успішно завершила дводенний
бій за місто Жаржо, взявши в полон командуючого англійськими військами герцога Саффолка. Це була перша вдала наступальна операція французів після зняття облоги Орлеана, яка дозволила звільнити міста на Луарі і відкрила дофіну Карлу VII Валуа шлях на Реймс.
18 червня 1429 • У ході Столітньої війни в
битві при Пате французькі війська завдали нищівної поразки англійцям під командою Джона Телбота і Джона Фастольфа. Це стало переломним моментом Луарської кампанії, успіх в якій дозволив розпочати наступ на північ і коронувати дофіна Карла VII в Реймсі, і останнього етапу Столітньої війни загалом, який привів до повної поразки Англії.
17 липня 1429 • У звільненому після двох місяців успішного наступу Реймсі
короновано короля Карла VII Валуа, майже 10 років перед тим ордонансом батька Карла VI Божевільного позбавленого права престолонаслідування. Це мало далекосяжні наслідки — підтриманий більшістю знаті, Карл VII розпочав повільне звільнення Франції від англійців, яке через чверть століття завершилось їх повною поразкою у Столітній війні.
26 серпня 1429 • Жанна д’Арк на чолі своїх військ з тріумфом увійшла в Париж.
9 вересня 1429 • Після двох тижнів безуспішних атак французька армія Карла VII Валуа була змушена
припинити облогу Парижа, що перебував у руках англійців і бургундців. Для пораненої під стінами столиці Жанни д’Арк це стало першою з цілого ряду невдач, який завершився її полоненням наступного року, судом і стратою.
1430
1430 • Міста Теночтитлан, Тескоко і Тлакопан об'єднались у Троїстий союз, що став основою Ацтекської імперії, яка проіснувала наступні 80 років до
її завоювання іспанськими конкістадорами.
29 березня 1430 • Після восьми років облоги османські війська султана Мурада II захопили місто Салоніки. За цей час його населення скоротилось з близько 40 тисяч чоловік до двох тисяч.
23 травня 1430 • Війська герцога Філіпа III Доброго розпочали п'ятимісячну
облогу Комп'єна. Французи зуміли втримати місто, однак при його обороні в полон до бургундців потрапила
Жанна д'Арк, яка самовільно на чолі невеликого загону прибула на захист Комп'єна.
1431
28 квітня 1431 • Під час рейду в Угорщину під Трнавою (нині — Словаччина)
війська гуситів, втративши майже 80% війська, здолали об'єднану німецько-сербсько-угорську армію.
30 травня 1431 • «За єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу» у Руані
на вогнищі спалено 19-літню французьку національну героїню
Жанну д'Арк. У 1920 році римо-католицька церква оголосила її святою.
16 грудня 1431 • У соборі Паризької Богоматері 10-річний король Англії
Генріх VI Ланкастер коронований на французький престол під іменем Генріх II. Однак намір таким чином завершити Столітню війну і примиритись із Карлом VII Валуа, що контролював лише південну частину Франції, не вдалась, і Генріх VI став єдиним в історії реальним королем двох держав, хоча формально англійські претензії на французький трон тривали наступні майже чотири століття.
1432
1 січня 1432 • По смерті Олександра I Доброго господарем Молдови став його син Ілля I.
6 травня 1432 • У Гентській церкві Святого Івана Богослова (з 1561 року — собор Святого Бавона) освячено вівтар, розпочатий «найбільшим з усіх» художників Губертом ван Ейком і закінчений «другим в мистецтві» його братом Яном: 24 панелі, на яких зображено 258 людських фігур.
1433
31 травня 1433 • У Римі на престол
Священної Римської імперії коронований король Німеччини, Богемії, Угорщини і Хорватії та Ломбардії Сигізмунд, останній імператор з династії Люксембургів.
1434
30 травня 1434 • Біля села Липани в Богемії відбулась битва, в якій католики і помірковані гусити завдали поразки таборитам, що означало фактичне завершення
Гуситських воєн, які тривали в Моравії та Богемії п'ятнадцять років. Поміркована частина гуситів погодилась на компроміс із католицькою церквою, і в 1436 році імператор Священної Римської імперії католик Сигізмунд Люксембург вдруге став королем Чехії.
22 червня 1434 • Війська Генуезької республіки розбиті у битві біля Солхата (нині — Старий Крим) армією князівства Феодоро у союзі із татарськими військами Хаджи I Герая.
16 серпня 1434 • У результаті повстання, розпочатого в червні заможним гірничим промисловцем Енгельбректом Енгельбректсоном, Ерік Померанський усунутий з престолу Швеції. Енгельбректсон став регентом королівства і після його вбивства наступного року, королем Швеції став Карл VIII Кнутсон, який у 1449 році зайняв і престол Норвегії.
5 жовтня 1434 • Після нетривалого вигнання до Флоренції повернувся банкір
Козімо Медічі (Старший). Перемігши своїх опонентів, він взяв владу в місті у свої руки, формально не займаючи жодної суспільної посади. Завдяки своєму багатству Козімо Старший безпосередньо впливав на політику Флоренції і зумів за короткий час продемострувати здатність Флоренції бути рівною, а в ряді випадків і сильнішою за сусідні феодальні князівства.
1435
11 січня 1435 • У місті Арбуга відбулось перше засідання шведського рікстагу, Зборів чотирьох станів, на яких через два дні керівник постання проти короля Еріка Померанського промисловець Енгельбрект Енгельбректсон обраний головнокомандувачем і регентом престолу.
2 лютого 1435 • По смерті Джованни II з Анжуйської династії Капетингів номінальним королем Неаполя став її син Рене Добрий, який перебував у полоні в Діжоні у герцога Бургундії Філіппа III Доброго. Він викупив себе в 1437 році і був змушений відвоювувати захоплений за його відсутності престол у короля Арагона і Сицилії Альфонса V, якого за чотири роки фактично безперервної війни так і не зумів здолати.
9 травня 1435 • У ході Столітньої війни загін під командою Етьєна де Віньоля на прізвисько Ла Гір і Потона де Сентрая
розбив вдвічі більше англійське військо графа Арундела при спробі захопити замок Жерберуа. Це була перша перемога французів після смерті Жанни д’Арк, яка посилила їх позиції в Пікардії і сприяла захопленню Парижа в наступному році.
21 вересня 1435 • Ціною великих територіальних поступок і виплати контрибуції в Аррасі король Франції Карл VII уклав з герцогом Бургундії Жаном Безстрашним мирний договір, який завершим громадянську війну у Франції і позбавляв Англію шансів отримати перемогу в
Столітній війні.