Цей день 16 липня
198-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 168 днів. Іменинники — Анатолій, Василь, Іван, Костянтин, Марк (Марко), Никодим, Олександр, Філіп (Пилип). В Україні відзначають День ухвали Декларації про суверенітет України і День бухгалтера, в Уругваї — День перемоги в чемпіонаті світу з футболу, а в Ірландії та Італії — день Діви Марії.

Головні події 16 липня

Всі події 16 липня

1212 • Поблизу іспанського містечка Лас-Навас-де-Толосі об'єднані війська Кастилії, Леона, Арагона, Наварри і Португалії розбили 60-тисячну армію Альмохадів, що стало переломним моментом у процесі Реконкісти — у результаті нищівного розгрому мусульман володарі християнських королівств остаточно перейшли у наступ.

1548 • В знак примирення між ворогуючими між собою іспанськими конкістадорами в цей день засновано місто Nuestra Senora de La Paz. з 1898 року Ла-Пас — столиця Болівії.

Нова історія
1643 • Експедиція голландського мореплавця Маартена Фріза відкрила острів Сахалін.

1661 • Шведський банк Stockholms Banco випустив перші в Європі паперові банкноти. Вони були номіналом 5, 25, 100 і 1000 шведських талерів.

1762 • У Ропшинському замку під Петергофом вбито кілька днів перед тим поваленого в результаті двірцевого перевороту російського імператора Петра ІІІ.

1782 • У Відні пройшла прем'єра опери Вольфганга Амадея Моцарта «Викрадення із сераля» на лібрето Готліба Штефані.

1790 • Конгрес США визначив округ Колумбія як місцеположення уряду США і надав йому спеціальний, незалежний від жодного штату, статус.

1795 • Російська імператриця Катерина ІІ заснувала Волинську губернію.

1809 • В Ла-Пасі почалось повстання проти іспанської влади і місто проголосило свою незалежність та створило уряд під керівництвом полковника Педро Мурільйо. До кінця місяця владу хунти було повалено. Повстання в Ла-Пасі вважається початком війни за незалежність Латинської Америки.

1909 • У місті Інгольштадт (Німеччина) німецький інженер і підприємець Аугуст Хорьх заснував компанію «Audi Automobil-Werke». Перший автомобіль був випущений наступного року.

1912 • У Києві за присутності вищого керівництва міста та краю відбулося урочисте відкриття Бессарабського критого ринку, збудованого на гроші цукрозаводчика Лазаря Бродського за проектом архітектор Михайла Бобрусова.

1917 • У Петрограді почались антиурядові виступи під гаслом негайної відставки Тимчасового уряду і переговорів із Німеччиною про укладення миру, організовані більшовиками після провалу червневого наступу Російської армії на Південно-Західному фронті. У заворушеннях брали участь кронштадтських матроси, солдати 1-го кулеметного полку, робітники петроградських заводів. Під час придушенния заворушень, які тривали три дні, було вбито 16 людей і близько 700 поранено.

1917 • У відповідь на телеграму Тимчасового уряду Росії на урочистому засіданні в Педагогічному музеї Голова Ради Народних Міністрів Володимир Кирилович Винниченко виголосив ухвалений Центральною радою ІІ Універсал, що зафіксував домовленості між УЦР та Тимчасовим урядом про визнання права України на автономію, а УЦР та Генеральний секретаріат — органами державної влади в Україні; натомість УЦР змушена була погодитися на те, що остаточно питання про форму автономії буде вирішено Всеросійськими Установчими зборами, та визнати, що Україна не претендує на повну державну незалежність.

1918 • Гетьман Павло Скоропадський затвердив зразок морського прапора України — а білому полі розміщувався прямий синій хрест із каймою такого ж кольору, у лівому верхньому куті зображувався національний прапор невеликого розміру із видрукованою золотом печаткою св. Володимира посередині. Зараз ВМСУ використовують прапор фактично такого ж дизайну (без тризуба).

1919 • Державні установи, армія та цивільні біженці Західної області Української Народної Республіки здійснили перехід через ріку Збруч, колишній кордон Австро-Угорської та Російської імперій, та опинилися на Поділлі поруч з Директорією, урядом та армією Української Народної Республіки. Об'єднання стало порятунком для українського національного руху, проте, попри воєнні успіхи літа 1919 року, так і не призвело до утвердження незалежності України.

1920 • У Харкові почався ІV всеукраїнський з'їзд Української партії лівих соціал-революціонерів (боротьбистів) за участю 64 делегатів із вирішальним голосом і 18 — з дорадчим, на якому було ухвалено рішення про об'єднання з КП(б)У.

1931 • Імператор Ефіопії Хайле Селассіє I підписав першу ефіопську конституцію, яка замінила т. зв. «Закон царів», що діяв у країні з Середніх віків.

1932 • Адміністративний центр Донецької області перенесено з Артемівська в Сталіно (нині — Донецьк).

1935 • У місті Оклахома (США) встановлено перший у світі паркометр.

1937 • Поблизу міста Веймар в Тюрінгії в Німеччині нацистами засновано концтабір Бухенвальд, який діяв 8 років, будучи сценою щоденного варварства і звірства. Згідно з оцінками, в Бухенвальді загинуло близько 50 000 людей -переважно євреїв та політичних в'язнів, а також радянських військовополонених, циган та гомосексуалістів.

Новітня історія
1941 • У штаб-квартирі Адольфа Гітлера відбулася нарада партійних та військових керівників Німеччини, на якій обговорювалося питання майбутнього України. Було вирішено передати територію «староавстрійської Галичини» до Генерального губернаторства, а Північну Буковину, Бессарабію і територію за Дністром (Трансністрію) з центром в Одесі — до Румунії; Крим повинен був стати "територією Рейху", а рейхскомісаром решти України, яка "протягом наступних трьох років буде найважливішою територією", ухвалено призначити Еріха Коха.

1942 • Гітлер вперше прибув до своєї ставки "Верфольф" під Вінницею.

1945 • В пустелі поблизу авіабази Аламогордо, штат Нью-Мексико (США), підірвано перший американський експериментальний ядерний заряд «Gadget» . Це було результатом 28 місяців інтенсивної наукової роботи вчених під керівництвом Роберта Оппенгеймера над проектом, що носив кодову назву "Манхеттенський".

1950 • На фінальному матчі 4-го Чемпіонату світу з футболу Бразилія — Уругвай на стадіоні «Маракана» в Ріо-де-Жанейро було присутньо 199 854 глядача, рекорд не побитий і досі, — збірна Уругваю виграла у господарів з рахунком 2-1 і вдруге стала чемпіоном світу.

1951 • В Нью-Йорку вийшла друком повість Джерома Селінджера «Над прірвою в житі», який з часом був перекладений на всі основні мови світу, а за рейтингом журналу Ньюсвік визнаний №15 у списку "100 найкращих книг усіх часів".

1965 • Після восьми років будівництва відкрито Монбланський тунель довжиною 11,611 км, прокладений між містами Шамоні (Франція) і Курмайор (Італія) піж найвищою горою Європи Монблан.

1969 • У США запущено «Аполлон-11», перший космічний корабель, задачею якого було доставити людей на Місяць. Він стартував з космодрому на мисі Канаверал (Флорида) і, подолавши 384 тисячі кілометрів за 76 годин, 19 липня увійшов у навколомісячну орбіту.

1972 • В товариському матчі із збірною Фінляндії Олег Блохін дебютував у складі збірної СРСР.

1978 • Іспанський король Хуан Карлос став першим європейським монархом, що відвідав Китай.

1979 • Після вимушеної відставки президента Ахмеда Хасана аль-Бакра прем'єр-міністром і президентом Іраку став Саддам Хусейн, який одночасно очолив регіональне відділення партії «Баас», фактично присвоївши собі диктаторські повноваження.

1990 • 355-а голосами «за» при чотирьох «проти» і одному, що утримався, Верховна Рада Української РСР ухваллила Декларацію про державний суверенітет України, якою проголосила верховенство власних, а не всесоюзних законів на території республіки, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх стосунках.

1990 • Американськиим астрофізиком Марком Р. Шоуолтером відкрито Пан, другий за віддаленістю від планети 30-кілометровий природний супутник Сатурна. Його існування було передбачене 5 років перед тим.

1990 • Китайскою ракетою-носієм віведено на орбіту перший пакистанський супутник Землі «Бадр-А».

Наш час
1991 • Уперше й востаннє 16 липня в Україні відзначено як День незалежності — за відсутності інших ритуалів комуністичні керівники урочисто несли квіти до пам'ятників Леніну, які обов'язково були у центрі кожного міста. У Києві відбувся концерт українських гуртів на площі тоді ще Жовтневої революції, апогеєм якого став виступ «Братів Гадюкіних» і заключний феєрвер.

1993 • Президент Леонід Кравчук видав указ про утворення на базі Луцького педагогічного інституту Волинського державного університету.

1997 • Валерій Пустовойтенко став прем'єр-міністром України замість зміщеного з посади Павла Лазаренка.

1999 • Через кілька після смерті Стенлі Кубрика у США пройшла прем'єра його останнього фільму «Із широко заплющеними очима» з Томом Крузом і Ніколь Кідман у головних ролях.

2007 • У Буському районі Львівської області на перегоні Красне — Ожидів зійшли з колії та перекинулися 15 цистерн з жовтим фосфором товарного потягу, що слідував зі станції Аса (Джамбул, Казахстан) до станції Оклеса (Республіка Польща). В результаті сходження цистерн було пошкоджено 50 м залізничної колії, близько 100 м контактної мережі та три опори; внаслідок пожежі продуктами горіння отруїлося і були госпіталізовані 152 особи (з них 27 дітей), у тому числі 14 рятувальників МНС, які брали безпосередню участь у гасінні пожежі, 3 медичних працівники, які надавали невідкладну медичну допомогу в зоні надзвичайної ситуації, решта – жителі навколишніх сіл.

2010 • В Одесі відкрився Перший Одеський міжнародний кінофестиваль, у конкурсній програмі якого було представлено 16 фільмів із США, Франції, Голландії, Іспанії, Італії, України, Польщі, Японії, Німеччини, Перу, Росії, Індії, Великобританії і Канади. Головний приз фестивалю — статуетку «Золотий Дюк» — отримав російський фільм режисера Андрія Кавуна «Дітям до 16…».

Народились 16 липня

1486 — †29 вересня 1530 • Андреа дель Сарто (Вануччі Франческо), італійський художник епохи Відродження.

1723 — †23 лютого 1792Джошуа Рейнольдс, англійський художник (Амур розв'язує пояс Венері, Три грації); засновник і президент Королівської Академії в Лондоні (1768).

1746 — †22 червня 1826 • Джузеппе Піацци, італійський астроном; відкрив першу малу планету (астероїд) — Цереру.

1872 — †18 червня 1928Руаль Амудсен, норвезький полярний дослідник; першим досягнув Південного полюсу (1911).

1896 — †30 грудня 1968Трюгве Лі, норвезький політик, перший генеральний секретар ООН (1946-53 рр.).

1909 — †25 квітня 1995 • Джинджер Роджерс (Вірджинія Кетрін Макмат), американська актриса і танцівниця; партнерка Фреда Астера. 115 років з дня народження.

1921 — †17 лютого 1987 • Гі Лярош, французькуй кутюрьє.

1928 — †9 грудня 2005Роберт Шеклі, американський письменник (Безіменна гора, Запах думок, Смак пудингу); класик світової фантастики.

1937Ада Миколаївна Роговцева, українська актриса театру і кіно ("Два місяці, три сонця", "Овід", "Приборкання вогню", "Лісова пісня", "Вічний поклик").

1939 • Девід Кунст, американський мандрівник; першим у світі здійснив кругосвітню подорож пішки (1974). 85 років з дня народження.

1942 • Маргарет Корт-Сміт, австралійська тенісистка, виграла 52 турніри Великого шолому (24 — в одиночному розряді); в 1970 році стала другою жінкою в світі, що стала володарем Великого шолому (Australian Open: [1960-1966], French Open [1962, 64, 69, 70, 73], Wimbledon [1963, 65, 70], U.S. Open [1962, 65, 68, 69-70, 73]).

1948 • Марія Юріївна Стефюк, українська оперна співачка (сопрано), Народна артистка України (1979).

1964Ніно Анзорівна Бурджанадзе, грузинський політик; глава парламенту Грузії (2001-08 рр.). 60 років з дня народження.

1964 • Мігель Індурайн, іспанський велогонщик, п'ятиразовий переможець "Тур де Франс" (1991-95 рр.), дворазовий переможець "Джиро д'ІталІя". 60 років з дня народження.

Померли 16 липня

1216 • Іннокентій III (Лотаріо Конті), 176-й папа римський (1198-1216 рр.). Пом. 808 років тому у 55 років (нар. 22 лютого 1161 р.).

1557 • Анна Клевська, четверта жінка англійського короля Генріха VIII; шлюб, котрий мав зміцнити союз Генріха і брата Анни, німецького протестантського принца Клевського, проіснував півроку. Пом. 467 років тому у 42 роки (нар. 22 вересня 1515 р.).

1857 • П'єр Жан де Беранже, французький поет-сатирик (Король Івето, Безумці, Наварський принц). Пом. 167 років тому у 77 років (нар. 19 серпня 1780 р.).

1896 • Едмон де Гонкур, французький письменник. Пом. 128 років тому у 74 роки (нар. 26 травня 1822 р.).

1982Патрік Деваер (Жан-Марі Патрік Бордо), французький кіноактор ("Мільйон мільярдів доларів", "Жар бажання", "Ключі в дверях", "Без проблем!", "Французький поліцейський"). Пом. 42 роки тому у 35 років (нар. 26 січня 1947 р.).

1985 • Генріх Белль, німецький письменник (Де ти був, Адаме?, Груповий портрет з дамою), лауреат Нобелівської премії (1972). Пом. 39 років тому у 68 років (нар. 21 грудня 1917 р.).

1989Герберт фон Караян, австрійський диригент, керівник Віденського і Західноберлінського філармонічних оркестрів, диригент Віденської опери, організатор Зальцбурзьких музичних фестивалів. Пом. 35 років років тому у 81 рік (нар. 5 квітня 1908 р.).

1989 • Ніколас Гільєн Батіста, кубинський поет (Пісні для солдатів, Іспанія, Все моє). Пом. 35 років років тому у 87 років (нар. 10 липня 1902 р.).

1992 • Тетяна Іванівна Пельтцер, російська актриса театру і кіно ("Вам і не снилось"). Пом. 32 роки тому у 88 років (нар. 6 червня 1904 р.).

1996 • Джон Паноццо, американський рок-музикант, ударник групи Styx («Boat On The River», «The Best of Times»). Пом. 28 років тому у 48 років (нар. 20 вересня 1948 р.).

2012Джон(атан Дуглас) Лорд, англійський рок-музикант (клавішник: Artwoods, Flowerpot Men, Deep Purple: "When A Blind Man Cries", "Black Night", "Strange Kind of Woman", "Fireball", "Smoke on the Water"). Пом. 12 років тому у 71 рік (нар. 9 червня 1941 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 16 липня

II Універсал Центральної Ради

1917

Перехід УГА і уряду ЗУНР за Збруч

1919

Початок ядерної епохи

1945

Перший політ людини на Місяць

1969

Саддам Хусейн — президент Іраку

1979

Декларація про державний суверенітет України

1990