Цей день 23 січня
23-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 342 дні. Іменинники — Анатолій, Арсенія, Григорій, Зиновій, Макар, Маркіян, Павло, Пахом, Петро, Феофан.

Головні події 23 січня

Всі події 23 січня

3102 до н. е. • Початок епохи Калі-юга, останньої з чотирьох епох в індуїстському часовому циклі, яка характеризується падінням моралі. Тривалість Калі-юги становить 432 тисяч років.

393Феодосій Великий проголосив свого семирічного сина Гонорія августом і своїм співправителем.

Середні віки
1368 • Після переможного завершення антимонгольського повстання на престол зійшов Чжу Юаньчжан — засновник і перший імператор династії Мін, яка правила в Китаї наступні три століття.

1556 • У Китаї стався найжахливіший із задокументованих землетрусів. У провінції Шеньсі загинуло понад 830 тисяч чоловік. Велика кількість жертв була обумовлена тим, що більша частина населення провінції мешкала у лесових печерах, які були зруйновані відразу після перших поштовхів або були затоплені селевими потоками.

1571 • Англійська королева Єлизавета I офіційно відкрила Лондонську біржу, якій був наданий королівський титул.

1579 • З метою збереження завоювань визвольного антиіспанського руху, очолюваного Вільгельмом Оранським, сім північних провінцій Нідерладів — Голландія, Утрехт, Зеландія, Гелдерн, Фрісландія, Оверейсел і Гронінген — підписали Утрехтську унію, що стало сигналом до нового спалаху політичної боротьби, яка привела до розриву з Іспанією і оголошення 26 липня 1581 року іспанського короля позбавленим влади по волі народу. Так була закладена основа незалежної нідерландської держави — Республіки З'єднаних Провінцій.

1593 • Під П'яткою в околицях Чуднова розпочалась битва між надвірними корогвами князів Острозьких та загонами козацьких повстанців на чолі з Криштофом Косинським. Незважаючи на відчайдушний опір, за тиждень повстанці зазнали поразки і Косинський був змушений підписати договір про покірність польському королю, який поруши, повернувшись в Січ.

Нова історія
1647 • За 400 тисяч фунтів шотландський аристократ Арчібальд Кемпбелл, глава пресветеріанської опозиції, видав англійського короля Карла I, що втік в 1646 році до Шотландії, англійському парламенту. Після того як король був доставлений до Англії, в самому парламенті відбувся розкол — більшість депутатів виступали за монархію, обмежену парламентом, а Олівер Кромвель і його прихильники відстоювали необхідність негайного проголошення республіки.

1681 • В Бахчисараї підписано договір, який завершив російсько-турецьку війну 1677-81 років і встановлював перемир'я між країнами терміном на 20 років. Згідно з Бахчисарайською угодою Османська імеперія визнала право Росії на завойований нею Київ.

1719 • Міста Шелленберг і Вадуц з околицями, особливі права та привілеї на які, включаючи суверенітет і збір податків, свого часу були передані австрійському сімейству Ліхтенштейнів, об'єднані в князівство в складі Священної Римської імперії.

1755 • Російська імператриця Єлизавета Петрівна затвердила проект створення першого в Росії університету — Московського. Навчання на його трьох факультетах почалось 26 квітня.

1793 • Пруссія і Росія підписали конвенцію про другий розділ Польщі, яка була затверджена восени на Гродненському сеймі, останньому в історії сесії сейму Речі Посполитої.

1784 • Видано указ російської імператриці Катерини II про заснування на Дніпрі міста Катеринослав (нині — Дніпро).

1799 • Французькі війська зайняли Неаполь та його околиці і в континентальній частині Королівства обох Сіцілій проголосили створення Партенопейської республіки. Цим Франція завершила формування системи держав-сателітів, котрі мали б забезпечити французьке панування на завойованих територіях і фінансування війни з антифранцузькою коаліцією. Поряд з Партенопейською республікою до т. зв. сестринських республік належали Батавська (Голландія, з травня 1795 р.), Лігурійська (область Генуї, з червня 1797 р.), Цизальпінська (Північна Італія, з липня 1797 р.), Гельветична (Швейцарія, з лютого 1798 р.) і Римська (Папська область, з лютого 1798 р.) республіки.

1912 • У Гаазі підписано Міжнародну опіумну конвенцію — першу міжнародну угоду по контролю за обігом наркотичних засобів. Її підписали Німеччина, США, Китай, Франція, Великобританія, Італія, Японія, Нідерланди, Персія, Португалія, Росія і Сіам.

1921 • У домі свого батька у селі Марківка на Вінничині пострілом з рушниці вбито композитора і хорового диригента Миколу Леонтовича, відомого широкому загалу завдяки його обробці для чотириголосого співу народної пісні «Щедрик». Деякі подробиці цього злочину, який кілька десятиліть радянська пропаганда покладала спочатку на невідомого грабіжника, а потім — на «петлюрівців», вдалось з'ясувати лише у 1990-і роки.

1922 • У госпіталі Торонто 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, котрій для боротьби з діабетом була зроблена вдала ін'єкція інсуліну, виділеного з підшлункової залози великої рогатої худоби фахівцями з місцевого університету Фредеріком Бантінгом і Чарльзом Бестом.

1937 • У Москві почався другий відкритий судовий процес по справі "паралельного антирадянського троцькістського центру", на якому звинуваченими були сімнадцять, в недавньому керівних, більшовицьких діячів — їм інкримінувалися зрада, шпигунство і диверсійна діяльність; 13 з них були засуджені до смертної кари.

Новітня історія
1950 • Ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави. В місто, розділене в результаті арабо-ізраїльської війни 1948 року, переїхали ізраїльський парламент і уряд. Оголошення Єрусалиму столицею Ізраїлю не отримало міжнародного визнання, а сусідні держави оголосили Ізраїлю економічний бойкот.

1953 • В ході Січневого повстання у Венесуелі повалено диктатуру генерала Маркоса Переса Хіменеса. Військовий режим адмірала Ларрасабаля, котрий прийшов до влади, в кінці 1958 року провів президентські вибори і повернув країну до цивільного правління.

1960 • Швейцарський вчений Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі "Трієст" спустились на дно Маріанської впадини, досягнувши рекордної глибини занурення 10 918 метрів.

1964 • У Медичному центрі університету штату Місісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту. Після операції він прожив близько місяця, так і не прийшовши до пам'яті.

1973 • В бою, що відбувся у місті Кінгстоун (Ямайка) Джордж Формен переміг Джо Фрезера і виборов звання чемпіона світу з боксу серед професіоналів у надважкій категорії.

Наш час
1992 • Після визнання 15 грудня 1991 року незалежності України, США встановили з нею дипломатичні стосунки.

2002 • Зігравши унічию з українським гросмейстером Василем Іванчуком у фінальному матчі за звання чемпіона світу за версією ФІДЕ, що відбувався в Москві, 18-річний українець Руслан Пономарьов з Краматорська достроково став чемпіоном. Він отримав приз у півмільйона доларів і став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу. Раніше цей рекорд належав росіянину Ґарі Каспарову, котрий здобув це звання 1985 року у віці 22 років.

2005 • На майдані Незалежності в Києві за присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій і близько 500 тисяч людей пройшла інавгурація Віктора Ющенка як третього Президента України.

2012 • В Єгипті почав роботу новий парламент країни, перший після революції 25 січня. Більшість місць в парламенті після проведених восени 2011 року виборів депутатів зайняли представники ісламістських партій — Партії свободи і справедливості Братів-мусульман і салафітської "Ан-Нур", які разом отримали дві третини місць.

2015 • По смерті 90-річного Абдалли новим королем королем Саудівської Аравії став його зведений брат Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд.

Народились 23 січня

1783 — †23 березня 1842Фредерік Стендаль (Анрі-Марі Бейль), французький письменник ("Червоне і чорне", "Пармська обитель", "Люсьєн Левен").

1832 — †30 квітня 1883Едуард Мане, французький художник-імпресіоніст ("Сніданок на траві", "Олімпія", "Любитель абсенту"). 190 років з дня народження.

1891 — †16 вересня 1967Павло Григорович Тичина, український поет-модерніст ("Сонячні кларнети", "Замість сонетів", "Чуття єдиної родини"), державний діяч (голова Верховної ради УРСР, 1955-59 рр.).

1910 — †16 травня 1953 • Жан Батіст Рейнхардт, бельгійський джазовий гітарист, циган за походженням; один з небагатьох європейських музикантів, творчість якого стала надбанням світового джазу.

1929 • Філарет (Михайло Антонович Денисенко), предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату. Сьогодні 93-а річниця.

1928 — †31 липня 2017 • Жанна Моро, французька актриса ("Літній будинок", "Жуль і Джим", "Віва Марія!", "Королева Марго", "Небезпечні зв'язки").

1938 — †8 грудня 1986 • Анатолій Тихонович Марченко, російський письменник ("Мої свідчення", "Живи як всі") українського походження; дисидент, загинув у радянській тюрмі.

1944 — †19 липня 2019Рутгер Хауер, нідерландський актор ("Той, що біжить по лезу", "Місто гріхів", "Втеча нареченої").

1946 — †23 березня 2013Борис Абрамович Березовський, російський бізнесмен, політик, колишній депутат Держдуми.

1953Павло Іванович Лазаренко, український політик, засновник партії "Громада", колишній прем'єр-міністр України (1996-97 рр.). Сьогодні 69-а річниця.

1957 • Кароліна, принцеса Монако; старша дочка принца Реньє і принцеси Грейс. Сьогодні 65-а річниця.

1968 • Петр Корда, чеський тенісист, переможець 11 професійних турнірів в одиночному і 10 — в парному розряді; друга ракетка світу (лютий 1998 р.). Сьогодні 54-а річниця.

Померли 23 січня

1516Фердинанд II, король Арагону (1479—1516 рр. під іменем Фердинанд ІІ), Сицилії (1468—1516 рр.), Кастилії і Леону (1475-1504 рр. разом з Ізабеллою Кастильською), Неаполя (1504—16 рр.), граф Барселони з династії Трастамара. Пом. 506 років тому у 64 роки (нар. 10 березня 1452 р.).

1921Микола Дмитрович Леонтович, український композиторЩедрик», «Дударик», «Козака несуть»), хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Пом. 101 рік тому у 44 роки (нар. 13 грудня 1877 р.).

1931Анна Павлівна Павлова, російська балерина. Пом. 91 рік тому у 50 років (нар. 12 лютого 1881 р.).

1956 • Даніель Сваровський, австрійський підприємець, засновник компанії Swarovski. Пом. 66 років тому у 94 роки (нар. 24 жовтня 1862 р.).

1976 • Поль Робсон, американський співак (бас), драматичний актор, громадський діяч. Пом. 46 років тому у 78 років (нар. 9 квітня 1898 р.).

1980 • Ернст Оцвірк, австрійський футболіст, кращий футболіст світу (1952). Пом. 42 роки тому у 51 рік (нар. 7 березня 1929 р.).

1981 • Роман Андрійович Руденко, генеральний прокурор СРСР (з 1953 р.), обвинувачувач від СРСР на Нюрнбергському процесі. Пом. 41 рік тому у 74 роки (нар. 30 липня 1907 р.).

1989Сальвадор (Феліпе Хасінто) Далі (і Доменеч), іспанський художник, представник сюрреалізму. Пом. 33 роки тому у 85 років (нар. 11 травня 1904 р.).

2021Ларрі Кінг (Лоренс Гарві Зайгер), американський радіо- і телеведучий, журналіст. Пом. 1 рік тому у 88 років (нар. 19 листопада 1933 р.).

Правила життя Григорія Сковороди
Правила життя
Правила життя Григорія Сковороди

Головні події 23 січня

Убивство Миколи Леонтовича

1921

Перша ін'єкція інсуліну

1922

Спуск на дно Землі

1960

Інавгурація Віктора Ющенка

2005

Кладовище Ваді-ель-Салам

2014