Цей день 10 жовтня
284-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 82 дні. Іменинники — Арістарх, Ганна (Анна), Зіна, Ігнат (Гнат), Ірина, Марк, Неоніла. Міжнародний день зі зменшення небезпеки стихійних лих, Європейський день боротьби против смертної кари, в Україні відзначають День працівників стандартизації та метрології, на Фіджі святкують День незалежності, на Тайвані — День нації, а в Японії відзначають День здоров'я та спорту.

Головні події 10 жовтня

Всі події 10 жовтня

613 • Після страти Брунгільди, регентки при малолітньому правителі Бургундії і Австразії Сігерті II, і вбивства самого 12-річного Сігерта, король Нейстрії Хлотар II став одноосібним правителем Держави франків.

680 • Біля міста Кербела (нині — Ірак) армія Язіда I розбила війська внука пророка Мухаммеда Хусейна ібн Алі, який відмовився принести присягу новому халіфу династії Омейядів. Це стало початком Другої фітни, тривалої громадянської війни у халіфаті і остаточного розколу в ісламі між сунітами і шиїтами.

732 • У битві між Туром і Пуатьє (нині — Франція) франкський майордом Карл Мартел, розбив кількісно переважаючу армію іспанських маврів, чим зупинив їх просування в Західну Європу. У цій битві загинув Абд-ар-Рахман, мусульманський правитель Кордови, що змусило маврів залишити Галлію і в майбутньому не здійснювати на неї великих набігів.

Нова історія
1733 • Щоб відновити на польському престолі свого тестя Станіслава Лещинського, позбавленого корони силою зброї, французький король Людовик XV оголосив війну Австрії і Саксонії, щоб відновити на польському престолі свого тестя Станіслава Лещинського, позбавленого корони силою зброї. За два роки бойових дій цього досягти не вдалось й на престолі утвердився австро-російський ставленик саксонський курфюрст Август III, проте за два роки Війни за польську спадщину австрійські Габсбурги втратили значні володіння у Лотарингії та Італії, які відійшли французьким та іспанським Бурбонам.

1780 • Вест-Індію охопив найсмертоносніший ураган за всю історію. Відомий як Великий ураган або ураган Сан-Каліксто, він рухався зі швидкістю понад 320 км/год і за період з 10 по 16 жовтня забрав життя більше 27 тисяч чоловік на Ямайці, Барбадосі, Мартініці, Сент-Люсії і найближчих островах.

1839 • Король Двох Сицилій Фердинанд II Бурбон урочисто відкрив залізницю довжиною 7,4 км між містами Неаполь і Портічі, першу на Апеннінському півострові.

1865 • Американець Джон Веслі Хаятт запатентував більярдну кулю. Він першим знайшов матеріал, котрим можна було замінити використовувану до того слонову кістку.

1901 • Вперше і востаннє американський автобудівник Генрі Форд взяв участь в автомобільних перегонах і виграв їх: учасників заїзду в Гросс-Пойнті (штат Мічіган) було всього троє, і один з учасників відмовився змагатись, а інший — зійшов з траси із-за несправності машини. Закінчивши перегони, Форд заявив, що "одного разу досить", але зрозумів важливість подібних заходів для пропагування нового транспортного засобу. Наступного року Барні Олдфілд виграв аналогічні змагання на машині Форд-999, що надихнуло Генрі Форда, котрий займався конструюванням автомобілів з 1896 року, на заснування спеціалізованого підприємства — Ford Motor Company. Сьогодні — це єдина компанія, на автомобілях котрої здобуто перемоги в Інді 500, Дайтона 500, 24-годинних перегонах в Лемані і Дайтоні, 12-годинних в Себрігу, раллі Монте-Карло і Баха 1000.

1911 • У Китаї відбулась революція, в результаті котрої було повалено Манчьжурську династію Цін і проголошено створення республіки.

1913 • Після того, як була підірвана остання захисна дамба, через Панамський канал, котрий будувався майже чверть віку, з'єднались води Тихого і Атлантичного океану. Перше судно пройшло по ньому лише влітку наступного року.

1932 • У Запоріжжі введено в дію першу чергу Дніпровської гідроелектростанції (Дніпрогес), будівництво якої тривало п'ять років.

Новітня історія
1939 • Підписано договір про взаємну допомогу між СРСР і Литвою. Радянський Союз передав Литві Вільнюс і Вільнюську область, котрі Радянська Армія окупувала після нападу на Польщу; в обмін Литва дозволила СРСР розмістити невеликі гарнізони в трьох литовських містах. Згодом Радянський Союз скористався своєю військовою присутністю в Литві, а також Латвії та Естонії, щоб ці країни "добровільно" вступили до СРСР.

1964 • В Токіо почались XVIII літні Олімпійські ігри, котрі тривали до 25 жовтня. В командному заліку переможцем стала радянська збірна (30 золотих, 31 срібна, 35 бронзових медалей), другими були США (36, 26, 28), а третіми — об'єднана команда Західної та Східної Німеччин.

1970 • В Канаді Фронтом Звільнення Квебеку (ФЗК), військовою сепаратистською організацією, викрадено міністра праці Квебека П'єра Лапорта. П'ять днів перед тим бійцями Фронту був викрадений торговий представник Британії Джеймс Річард Кросс. В обмін за їх звільнення ФЗК вимагав звільнення з тюрем двох десятків своїх членів, котрі відбували покарання за викрадення зброї, підрив будівель і викраденя людей.

1973 • Спіро Егню став першим віце-президентом США, котрий залишив цю посади з примусу, — він був звинувачений у хабарництві та ухилянні від сплати податків за час його перебування на посту губернатора Меріленду. Суд наклав на нього штраф в розмірі 10 тисяч доларів і засудив до трьох років умовно. Новим віце-президентом при президенті Річарді Ніксоні став Джеральд Форд, котрий через рік, після відставки свого шефа у зв'язку з Уотергейтським скандалом, став 38-м президентом США.

1975 • Елізабет Тейлор вшосте вийшла заміж і вдруге за Річарда Бартона, свого партнера по зйомках у фільмі "Клеопатра".

Наш час
1995 • Після півтора місяців боротьби в матчі з 25-річним індійським гросмейстером Вішвантаном Анандом російський шахіст Гаррі Каспаров востаннє підтвердив своє звання чемпіона світу, котре він уперше завоював 10 років перед тим, коли в 1985 році переміг 12-го чемпіона світу Анатолія Карпова. В 1993 році Каспаров заявив про свій вихід з ФІДЕ (Міжнародна шахова федерація) і став ініціатором створення нової федерації — Професійної шахової асоціації, чемпіоном котрої він став у 1996 році, перемігши британця Найджела Шорта.

1997 • Лауреатом Нобелівської премії миру став Міжнародний рух за заборону протипіхотних мін і його координатор Джоді Вільямс. За оцінками спеціалістів в землі по всьому світу знаходиться близько 100 мільйонів протипіхотних мін, від котрих щороку гинуть 26 тисяч людей.

2000 • Лауреатом Нобелівської премії з фізики стали американець Джек Кілбі, один із творців комп'ютерного чіпа, та американець Герберт Крьомер і росіянин Жорес Алферов за роботи в галузі високошвидкісних транзисторів і малопотужних лазерів.

2006 • Почала роботу російська соціальна мережа В Контакте.

2006 • Нідерландські Антільські острови припинили своє існування — Кюрасао і Синт-Мартен стали незалежними країнами у складі Королівства Нідерланди, а Бонайре, Саба і Синт-Естатіус отримали статус особливих громад Нідерландів.

2009 • Глави МЗС Туреччини і Вірменії підписали в Цюриху документи про нормалізацію двосторонніх відносин, поклавши край майже віковій ворожнечі.

2010 • Згідно з референдумами, проведеними в 2000 і 2006 роках, Нідерландські Антильські острови припинили своє існування — островм Бонайре і Саба отримати статус заморських провінцій а, Кюрасао та Сінт-Мартен — самокерованих держав зі значною автономією у складі Королівства Нідерландів, у той час як Бонайре, Саба та Сінт-Естатіус отримали статус спеціальних муніципалітетів.

2013 • Премія імені Сахарова, встановлена в 1988 році Європейським парламентом, присуджена 16-річній пакистанці Малалі Юсуфзаі, яка «сміливо виступала за право всіх дітей на гідну освіту».

2013Нобелівська премія з літератури присуджена канадській 82-річній письменниці Еліс Енн Манро.

Народились 10 жовтня

1332 — †1 січня 1387 • Карл II (Карл Злий), король Наварри (1349-87 рр.) з династії д'Евре, молодшої гілки Капетингів.

1465 — †22 вересня 1520 • Селім I (Селім Грізний), турецький султан (з 1512 р.), переможець персів, єгипетських мамлюків, завойовник Анатолії, Закавказзя, Сирії та Єгипту, підкорювач Алжиру.

1684 — †18 липня 1721 • Жан Антуан Ватто, французький художник (Капризниця, Паломництво на острів Кіферу). 340 років з дня народження.

1731 — †24 лютого 1810 • Генрі Кавендіш, англійський фізик та хімік, основоположник хімії газів, визначив діелектричні проникності деяких речовин, розрахував середню густину Землі, добув чистий водень і вуглекислий газ (1766 р.), виміряв їх густину, визначив вміст кисню в повітрі.

1813 — †27 січня 1901Джузеппе Верді, італійський композитор, творець музичної драми, автор 26 опер (Ріголетто, Травіата, Аїда, Отелло, Фальстаф).

1825 — †14 липня 1904 • Стефан Пауль Крюгер, 5-й, останній (1880-1900 рр.), президент Південно-Африканської Республіки (Трансваалю).

1859 — †12 липня 1935Альфред Дрейфус, французький військовий, фігурант т. зв. «Справи Дрейфуса» (1895), що спричинила політичну кризу у Французькій республіці. 165 років з дня народження.

1861 — †13 травня 1930Фрітьоф Нансен, норвезький полярний дослідник, першим здійснив лижний перехід через Гренландію (1888), керівник експедиції у високі широти Арктики на побудованому за власним проектом судні "Фрам", ініціатор підписання угоди про заснування посвідчень для переміщених осіб (1922), лауреат Нобелівської премії миру (1922).

1892 — †9 березня 1942 • Михайло Пилипович Кравчук, український математик, академік АН УРСР.

1892 — †13 березня 1975Іво Андрич, сербський письменник (Міст на Дрині, Зеко, Зачинені двері), лауреат Нобелівської премії (1961).

1913 — †6 липня 2005 • Клод Сімон, французький письменник (Фарсальська битва, Дорога Фландрії), лауреат Нобелівської премії (1985).

1917 — †17 лютого 1982 • Телоніус (Сфір) Монк, американський композитор, джазовий музикант (Round Midnight, Misterioso, Straight No Chaser, Blue Monk, Epistrophy).

1946Чарльз Денс, англійський актор (Останній кіногерой, Чужий 3, Китайський місяць, Апельсин кольору крові). Сьогодні 78-а річниця.

1947 — †8 жовтня 2023Ніна Митрофанівна Матвієнко, українська співачка, народна артистка України (1985), Лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1988), Герой України (2006).

1955 • Дейвід Лі Рот, американський рок-музикант (Van Halen: Jump, Eat 'Em and Smile; соло: California Girls, Just A Gigolo/I Ain't Got Nobody, Yankee Rose, Just Like Paradise). Сьогодні 69-а річниця.

1966 • Тоні Адамс, англійський футболіст ("Арсенал" Лондон). Сьогодні 58-а річниця.

1984Павло Валерійович Дуров, російський програміст, співзасновник мережі «В Контакте». Сьогодні 40-а річниця.

Померли 10 жовтня

19Германік Юлій Цезар Клавдіан, військовий діяч Римської імперії, консул (12, 18 рр.), полководець часів війн з германцями; племінник і прийомний син імператора Тиберія. Пом. 2005 років років тому у 34 роки (нар. 24 травня 15 до н. е.).

1659Абель Тасман, голландський мореплавець; першим серед європейських дослідників досяг берегів Австралії, Нової Зеландії, Тонга і Фіджі. Пом. 365 років років тому у 59 років (нар. 1600 р.).

1825Дмитро Степанович Бортнянський, український композитор, диригент, співак. Пом. 199 років тому у 74 роки (нар. 28 жовтня 1751 р.).

1837 • (Франсуа Марі) Шарль Фур'є, французький соціаліст-утопіст ("Теорія всесвітньої єдності", "Новий господарський соцієтарний світ"). Пом. 187 років тому у 65 років (нар. 7 квітня 1772 р.).

1914 • Кароль I (Карл Гогенцоллерн-Зігмарген), перший король Румунії (1881-1914 рр.). Пом. 110 років років тому у 75 років (нар. 20 квітня 1839 р.).

1963Едіт Піаф (Едіт Жоанна Гассіон), французька співачка і актриса. Пом. 61 рік тому у 48 років (нар. 19 грудня 1915 р.).

1966 • Шарлотта Купер, англійська спортсменка; п'ятиразова переможниця Вімблдонського турніру, перша олімпійська чемпіонка серед жінок (1900, теніс). Пом. 58 років тому у 96 років (нар. 22 вересня 1870 р.).

1985 • (Джордж) Орсон Веллс, американський кінорежисер, сценарист, лауреат премії «Оскар» («Громадянин Кейн», 1941), Золотої пальмової гілки («Отелло», 1952). Пом. 39 років тому у 70 років (нар. 6 травня 1915 р.).

1985Юл Бріннер (Юлій Борисович Брінер), американський актор, лауреат премії «Оскар» («Король і я», 1956). Пом. 39 років тому у 65 років (нар. 11 липня 1920 р.).

2004Сірімаво Бандаранаїке, цейлонський політичний діяч, прем'єр-міністр Цейлону (1960-65, 1970-77, 1994-2000 рр.); перша жінка у світі, що очолила уряд. Пом. 20 років років тому у 88 років (нар. 17 квітня 1916 р.).

2004 • Крістофер Рів, американський актор (Супермен, Чорний лис, Десь у часі, Прокляте селище). Пом. 20 років років тому у 52 роки (нар. 25 вересня 1952 р.).

2019Олексій Архипович Леонов, російський льотчик-космонавт; першим у світі вийшов у відкритий космос ("Восход-2", 1965 р.). Пом. 5 років років тому у 85 років (нар. 30 травня 1934 р.).

Головні події 10 жовтня

Битва при Пуатьє Карла Мартела

732

Війна за польську спадщину

1733

Синьхайська революція

1911

Перша черга ДніпроГЕС

1932

Святкування в Пхеньяні

2015