Цей день 8 вересня
252-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 114 днів. Іменинники — Адріан, Наталія. Міжнародний день поширення грамотності, Міжнародний день солідарності журналістів, у Північній Македонії відзначається День незалежності.

Головні події 8 вересня

Всі події 8 вересня

70 • Після кількох місяців облоги війська Тита Флавія Веспасіана-молодшого захопили Єрусалим, що вирішило долю Першої юдейської війни. У Римі його успіх був відзначений тріумфом, офіційним визнанням в якості спадкоємця імперії, а коштом скарбниці знесеного Другого Храму було відбудовано постраждалу у пожежі і громадянській війні римську столицю.

Середні віки
1024 • На зборах німецької знаті, що зібралась на лівобережжі Рейну навпроти міста Оппенхайм, королем Німеччини обрано Конрада, графа Вормсгау і Шпаєргау. Урочистості з цієї нагоди пройшли у кафедральному соборі Майнца. Конрад II став засновником Салічної династії імператорів Священної Римської імперії.

1173 • Військо, надіслане владимиро-суздальским князем Андрієм Боголюбським проти смоленських Ростиславичів, які своєвільно захопили міста у Київській землі, підійшло до Вишгорода. Його облога жодного успіху не принесла, а прибуття через дев'ять тижнів галицько-волинських полків на чолі з луцьким князем Ярославом Ізяславичем на допомогу Вишгороду змусила володимиро-суздальців рятуватись втечею.

1298 • Поблизу острова Курцола в Адріатичному морі відбулась вирішальна битва у війні Генуї і Венеції — незважаючи на численну і військову перевагу, венеційський флот був розбитий, більшість кораблів потоплена, 18 були захоплені; у полон потрапило близько 7 тисяч венеційців і, імовірно, відомий купець Марко Поло. Генуезці також зазнали значних втрат, що змусило обидва міста-республіки підписати наступного року мирний договір.

1380 • На Куликовому полі (зараз — Тульська область, Росія) вступили у бій між претендентом на ханський престол Мамаєм і його данником великим князем владимирським, тверським і московським Дмитрієм Донським. Друга невдача Мамая зумовила його поразку у протистоянні з Тохтамишем, який одноосібно утвердився в Золотій Орді після двох десятиліть міжусобиць.

1504 • У Флоренції на площі Сеньйорії віткрито чотириметрову статую «Давид» роботи Мікеланджело Буонарроті. Вона зображає біблійного царя юдеїв Давида перед вирішальним двобоєм із філістимлянином Голіафом і стала символом боротьби флорентійців проти тиранії, а згодом — цілої епохи Ренесансу. В даний час оригінал статуї знаходиться в Академії образотворчих мистецтв Флоренції.

1504 • Під Оршею відбулась битва між 30-тисячним військом князя Костянтина Острозького, гетьмана Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського та 80-тисячним московським військом на чолі з воєводою Іваном Челядниним. Зазнавши поразки, московські війська відступили до Смоленська.

1636 • У місті Кембрідж колонії Массачусетської затоки засновано коледж, названий на честь свого головного спонсора англійського місіонера Джона Гарварда. На початку XIX століття заклад було реорганізовано в університет, який сьогодні є найстарішим діючим вузом у США і входить до трійки кращих вузів світу.

Нова історія
1664 • Пітер Стуйвезант, останній губернатор Нової Голландії, території, заснованої в 1624 році Вест-Індською компанією, капітулював перед англійськими військами полковника Річарда Ніколлса. Англійський король Карл II передав колонії Новий Амстердам, Нью-Джерсі і Делавер у власність своєму брату Якову II, герцогу Йоркському, в честь котрого місто і було згодом перейменоване у Нью-Йорк. В 1773 році на короткий час воно знову перейшло у власність Нідерландів, але через рік, після підписання Вестмінстерського мирного договору, що завершив Третю англо-голландську війну, Нью-Йорк знову став англійським.

1760 • Генерал-губернатор Канади Водрейль здав Монреаль анлійським військам генерала Амхерста. У відповідності з підписаною згодом Паризькою угодою Нова Франція стала власністю Великобританї.

1801 • У Санкт-Петербурзі почато будівництво Казанського собору, котре завершилось через 10 років.

1888 • Відбувся перший матч професійної Футбольної ліги Англії, в якому за присутності 4,5 тисяч глядачів клуб «Вест Бромвіч Альбіон» з рахунком 4-0 переграв «Стоук». Першим чемпіоном Англії став клуб «Норт-Енд» з міста Престон.

1904 • Вільям Харлі і брати Артур, Волтер та Вільям Девідсонсони завершили створення прототипа свого першого мотоцикла з двигуном 115 куб. см. Наступного року їх було продано три штуки.

1888 • В Англії стартував перший сезон Футбольної ліги, в якому взяли участь 12 команд: Аккрінгтон, Астон Вілла, Блекберн, Болтон, Бернлі, Дербі Каунті, Евертон, Ноттс Каунті, Престон Норт Енд, Сток (перейменована в Сток Сіті в 1928 році), Вест Бромвіч Альбіон і Вулверхемптон. Першим чемпіоном стала команда Престон Норт Енд.

Новітня історія
1941 • В ході Другої Світової війни німецькі війська повністю оточили Ленінград і взяли його в кільце. Облога, відома як "Блокада 900 днів", тривала 872 дні і привела до смерті більше мільйона жителів і захисників міста. Лише у січні 1943 році Радянській армії вдалось частково прорвати блокаду біля Ладозького озера і прокласти по його замерзлій поверхні "дорогу життя" для постачання міста продовольством і товарами першої необхідності. Остаточно блокаду було розірвано 27 січня 1943 року. Лише в 1960-х роках населення Ленінграда досягло довоєнної чисельності в три мільйони осіб.

1951 • У Сан-Франциско представники 48 країн і Японія підписали з нею мирний договір, що визначав правовий статус Японії після Другої світової війни, виплату компенсацій державам-переможцям, військовополоненим та цивільним особам і урегульовував питання повоєнної окупації Японії.

1952 • У США вперше вийшов друком роман Ернеста Хемінгуея «Старий і море».

1954 • В столиці Філіппін Манілі Австралія, Великобританія, Нова Зеландія, Пакистан, США, Таїланд, Філіппіни і Франція підписали договір про створення військово-політичного союзу — Організації договору Південно-Східної Азії (СЕАТО). Договір став доповненям до Тихоокеанського пакту АНЗЮС, підписаного в 1951 році Австралією, Новою Зеландією і США.

1967 • В Норвезькому морі із-за пожежі затонув радянський підводний човен "Ленінський комсомол" з 39-а членами екіпажу.

1974 • 38-й президент США Джеральд Форд офіційно помилував свого попередника Річарда Ніксона, котрий в серпні подав у відставку із-за намагань вплинути на хід розслідування Уотергейтського скандалу і початої в зв'язку з цим проти нього процедури імпічменту. Джеральд Форд став першим президентом США, котрий зайняв цей пост не через вибори, а шляхом призначення — всього вісім місяців перед тим він змінив на посту віце-президента Спіро Егню, котрий подав у відставку із-за звинувачень у несплаті податків і корупції. Виступаючи по національному телебаченню, Форд заявив: "Любі американці, наш національний кошмар закінчився" і зняв з Ніксона звинувачення "у всіх і будь-яких" злочинах, які він вчинив, перебуваючи на посту президента країни.

1977 • 20-річна канадська плавчиня з Торонто Сінді Ніколас стала першою людиною, яка переплила Ла-Манш у прямому і зворотньому напрямі.

1989 • На Перших Всеукраїнських зборах у Києві засновано «Народний Рух України за перебудову». Його першим керівником обрано поета Івана Драча.

Наш час
1995 • В Токіо офіційно оголошено про саморозпуск однієї з ведучих партій країни — Соціалістичної партії Японії. Її лідери заявили про намір створити на базі колишньої партії нову політичну організацію.

2005 • Президент України Віктор Ющенко своїми указами відправив у відставку уряд Юлії Тимошенко, а також звільнив із займаних посад секретаря Ради національної безпеки і оборони України Петра Порошенка, голову СБУ Олександра Турчинова, президента Національної телекомпанії України Тараса Стецьківа та голову Державної митної служби Володимира Скомаровського. Того ж дня В.Ющенко призначив виконувачем обов'язків прем'єр-міністра України Юрія Єханурова.

2009 • Компанія Intel анонсувала вихід на ринок лінійки процесорів Core i5, першим представником якої стала модель Core i5 750. Core i5 (кодова назва Lynnfield) позиціонувався компанією, як масова альтернатива дорогим процесорам Core i7, які вийшли в листопаді попереднього року.

2009 • На концерті групи Black Eyed Peas був зареєстрований і занесений в Книгу рекордів Гіннесса наймасовіший флешмоб — в ньому взяло участь близько 21 000 чоловік.

Народились 8 вересня

1157 — †6 квітня 1199Річард I (Річард Левове Серце), король Англії (1189-99 рр.) з династії Плантагенетів, герой Третього хрестового походу.

1474 — †4 січня 1248 • Саншу II, 4-й король Португалії (1223-47 рр.). 550 років з дня народження.

1207 — †6 липня 1533 • Лудовіко Аріосто, італійський поет епохи Відродження («Несамовитий Роланд»).

1621 — †11 грудня 1686 • Людовик II (Людовик Великий Бурбон-Конде), французький полководець, генералісімус.

1830 — †25 березня 1914Фредерік Містраль, французький поет, лауреат Нобелівської премії 1904 року (Мірейо, Золоті острови).

1841 — †1 травня 1904 • Антонін Леопольд Дворжак, чеський альтист, піаніст, диригент, композитор (З Нового Світу, Батьківщина моя, Русалка, Циганські мелодії).

1898 — †22 липня 1986Наталія Миколаївна Ужвій, українська театральна і кіноактриса (Калиновий гай, Украдене щастя, Тарас Шевченко, Райдуга).

1910 — †2 січня 1994 • Жан Луї Барро, французький актор і режисер (Діти райка, Мадмуазель доктор).

1923 — †3 листопада 2003Расул Гамзатов, аварський поет.

1925 — †24 липня 1980 • Пітер Селлерс, британський актор ("Повернення рожевої пантери", "Казино Рояль", "Лоліта", "Доктор Стренджлав").

1937 • Вірна Лізі (П'єралізі), італійська кіноактриса (Чорний тюльпан, Христофор Колумб, Королева Марго, Казанова). Сьогодні 87-а річниця.

1960 • Дейвід Стіл, рок-музикант (Fine Young Cannibals, The Beat: Stand Down Margaret, Wha’appen, Can’t Get Used to Losing You). Сьогодні 64-а річниця.

1970 • Тимур Таймазов, український штангіст, олімпійський чемпіон. Сьогодні 54-а річниця.

1972 • Маркус Баббель, німецький футболіст. Сьогодні 52-а річниця.

1979Пінк (Аліша Бет Мур), американська співачка («Can't Take Me Home»), актриса. Сьогодні 45-а річниця.

Померли 8 вересня

1569 • Миколай Рей, польський письменник, поет, релігійний полеміст; «батько польської літератури». Пом. 455 років років тому у 64 роки (нар. 4 лютого 1505 р.).

1894 • Герман Гельмгольц, німецький фізик і фізіолог. Пом. 130 років років тому у 73 роки (нар. 31 серпня 1821 р.).

1895 • Адам Опель, німецький підприємець, засновник автомобілебудівної компанії Adam Opel GmbH (1898). Пом. 129 років тому у 58 років (нар. 9 травня 1837 р.).

1914Петро Миколайович Нестеров, російський військовий льотчик-ас, першим виконав «мертву петлю» (1913). Пом. 110 років років тому у 27 років (нар. 27 лютого 1887 р.).

1948Фердинанд I (Фердинанд Кобург), князь (з 1887 р.) і цар Болгарії. Пом. 76 років тому у 87 років (нар. 26 лютого 1861 р.).

1980 • Віллард Френк Ліббі, американський хімік, автор вуглецевого методу датування археологічних і антропологічних знахідок (1947), лауреат Нобелівської премії (1960). Пом. 44 роки тому у 72 роки (нар. 17 грудня 1908 р.).

2003Лені (Берта Елена Амалія) Ріфеншталь, німецький кінорежисер (Тріумф волі). Пом. 21 рік тому у 101 рік (нар. 22 серпня 1902 р.).

2009 • Ааге Нільс Бор, датський фізик-атомник; разом з батьком, Нільсом Бором, брав участь в атомному проекті під час Другої світової війни; лауреат Нобелівської премії (1975, разом з Джеймсом Рейнуотером). Пом. 15 років років тому у 87 років (нар. 19 червня 1922 р.).

2012 • Олександр Борисович Білявський, російський кіноактор ("Іду на грозу", "Липневий дощ", "Місце зустрічі змінити не можна", "Іронія долі або з легким паром", "Паризький антиквар"). Пом. 12 років тому у 80 років (нар. 6 травня 1932 р.).

2022Єлизавета II (Єлизавета Александра Віндзор), королева Великобританії (з 1952 р.); донька короля Георг VI, небога короля Едварда VIII. Пом. 2 роки тому у 96 років (нар. 21 квітня 1926 р.).

Американське вторгнення у Панаму
Особистості
Американське вторгнення у Панаму

Головні події 8 вересня

Римська облога Єрусалиму

70

Облога Вишгорода Андрієм Боголюбським

1173

Куликовська битва

1380

«Давид» Мікеланджело Буонарроті

1504

Гарвардський університет

1636

Мирний договір з Японією

1951