Цей день 21 липня
203-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 163 дні. Іменинники — Прокіп. На Гуамі святкується день свободи, а в Бельгії — День присяги королю.

Головні події 21 липня

Всі події 21 липня

356 до н. е. • Щоб обезсмертити своє ім'я, Герострат спалив храм Артеміди у місті Ефес (зараз — місто Сельчук на півдні провінції Ізмір, Туреччина), головну святиню малоазійських греків. , збудовану на гроші Лідійського царя Креза. Згодом відновлений на кошти Александра Македонського, храм простояв сім віків, допоки в III столітті не був розграбований готами, а в IV столітті закритий і зруйнований християнами у зв'язку із забороною язичницьких культів.

365 • У Східному Середземномор'ї стався підводний землетрус з епіцентром біля острова Крит і магнітудою понад 8 балів за шкалою Ріхтера. Він призвів до значних руйнувань в центральній і південній Греції, північній Лівії, Єгипті, на Кіпрі, в Сицилії, а на острові Крит були знищені практично всі міста. Землетрус на Криті викликав цунамі, яке прокотилося по південних і східних узбережжях Середземномор'я, особливо постраждали Лівія, Олександрія і дельта Нілу, загинули кілька десятків тисяч людей, а кораблі були відкинуті на 3 км вглиб суші.

Середні віки
1403 • Поблизу міста Шрусбері в графстві Шропшир відбулася битва між військами Генріха IV і змовників-дворян, якими командував його колишній прихильник Генрі Персі «Гаряча Шпора». Хоча королівська армія зазнала важких втрат, заколотники були розбиті, а їх ватажки — страчені, завдяки чому вдалось запобігти поширенню повстання з Вельсу на територію Англії.

1542 • Для боротьби із протестантизмом та іншою єрессю папа римський Павло III заснував Конгрегацію священної канцелярії, яка мала змінити Велику римську інквізицію. Павло III підпорядкував їй всі локальні інквізиції і дав право діяти у всьому світі, а в 1617 їй були передані також функції скасованої конгрегації індексу. Священна конгрегація перетворилася на вищу богословську інстанцію, укладення якої з питань віри і канонічних дій були обов'язкові для всієї католицької церкви.

1613 • В Москві в Успенському соборі Кремля пройшла коронація першого царя із роду Романових — Михайла Федоровича.

Нова історія
1655 • Розцінивши успішний наступ московського війська в Литві як загрозу своїм інтересам у Прибалтиці і розраховуючи на підтримку польських магнатів і шляхти, невдоволених діями короля Яна II Казимира, 14-тисячна шведська армія перетнула кордон Речі Посполитої. Названа сучасниками за стрімкий і руйнівний характер Шведським потопом, війна привела до майже повної окупації Польщі, Литви і Пруссії і її хід вдалось змінити лише зусиллями стихійного партизанського руху в Краківському Підгір'ї.

1718 • Австрія і Венеція з одного боку та Османська імперія — з іншого в місті Пожареваце (нині — Сербія) підписали мирний договір, що завершив Австро-турецьку і Турецько-венеціанську війни. Османська імперія поступалася Австрії рядом територій в Румунії, північною Сербією (разом з Белградом). Всі ці володіння Австрія знову повернула Османській імперії через 21 рік по Белградському договору. Венеція поступалася османам завойованною нею в 1715 році частиною півострова Пелопоннес, але зберігала за собою деякі фортеці в Греції і Албанії, а також Іонійські острови. У ході мирних переговорів були підписані і деякі торговельні договори, за якими підданим султана на території Австрії надавалася свобода торгівлі.

1773 • Під тиском католицьких монархів Європи папа Климент XIV видав буллу, що забороняла діяльність ордена єзуїтів. Орден був відновлений в 1814 році указом папи Пія VII.

1774 • Між Росією і Туреччиною укладено Кючук-Кайнарджийський мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.

1798 • Біля селища Ембабе поблизу Каїра 20-тисячна армія Наполеона Бонапарта розбила втричі більшу турецько-єгипетську армію, очолювану губернатором Єгипту Мурад-беєм, що знаменувало падіння півтичолітнього мамелюкського правління в Єгипті.

1822 • Мексика проголошена імперією — президент регентської ради Агустин Ітурбіде був коронавиний як Агустин I.

1831 • У Брюсселі пройшла інавгурація першого бельгійського короля — Леопольд I з династії Саксен-Кобург-Готська дав присягу на вірність бельгійському народу і конституції.

1902 • У Бразилії в Ріо-де-Жанейро створено футбольний клуб «Флуміненсе».

1904 • Завершено будівництво Великої Сибірської магістралі, яке тривало 13 років. Вона сполучила Санкт-Петербург і Москву з містами Східного Сибіру і Далекого Сходу. Офіційне відкриття залізниці відбулося 1 січня наступного року.

1906 • Французький офіцер Альфред Дрейфус, якого було двічі засуджено до ув'язнення за шпигунство на користь Німеччини, повністю виправданий і з нього знято всі обвинувачення.

1917 • Після відставки князя Львова головою Тимчасового уряду Росії став Олександр Керенський.

1925 • В Дейтоні (штат Теннессі) закінчився т. зв. "Мавп'ячий процес" — за викладання у школі теорії еволюції Дарвіна вчитель Джон Скоупс оштрафований на 100 доларів. В 1927 році Верховний суд Теннессі скасував цей вердикт суду, посилаючись на технічні порушення процесу.

1936 • У швейцарському місті Монтре представники СРСР, Туреччини, Великобританії, Франції, Болгарії, Румунії, Греції, Югославії, Австралії і Японії підписали конвенцію, яка відновила суверенітет Туреччини над протоками з Чорного в Середземне море. Конвенція Монтре зберігає за торговими суднами всіх країн свободу проходу через протоку як в мирний, так і у військовий час. Проте режим проходу військових кораблів різний відносно чорноморських і нечорноморських держав.

Новітня історія
1940 • Народні сейми Латвії і Литви та Державна дума Естонії оголосили про встановлення в своїх країнах радянської влади і звернулись до Верховної ради СРСР з проханням прийняти їх до складу Радянського Союзу. В умовах окупації радянськими військами це стало можливо через тиждень після того, як у всіх трьох країнах на виборах здобули перемогу прокомуністичні "блоки трудового народу" — єдині виборчі списки, допущені до виборів.

1954 • У Палаці Націй в Женеві міністри закордонних справ СРСР, КНР, Великобританії, США і Франції підписали угоду про мирне врегулювання Першої Індокитайської війни. Вона передбачала тимчасовий поділ В'єтнаму на дві частини по 17-й паралелі і проведення вільних виборів з метою визначення майбутнього політичного режиму і возз'єднання країни.

1960 • На Цейлоні (нині — Шрі-Ланка) уряд очолила Сірімаво Бандаранаїке, перша у світі жінка, що зайняла пост прем'єр-міністра країни. Всього вона тричі призначалась на цей пості — 1960-65, 1970-77 і 1994-2000 роках.

1970 • В Єгипті завершено зведення Асуанської греблі через ріку Ніл, будівництво котрої тривало 11 років і обійшлось в 1 мільярд доларів. Вона дала змогу провести іригацію близько 100 тисяч акрів пустельних територій і 800 тисяч традиційно оброблюваних земель, 12 гігантських турбін стали джерелом 10 мільярдів кіловат-годин енергії на рік, що дало величезний поштовх єгипетській економіці.

1977 • Почалась чотириденна Лівійсько-єгипетська війна — у відповідь на артилерійський обстріл єгипеьські танки увійшли на територію Лівії і зайняли прикордонне місто Мусаїд. Після ряду боїв війна закінчилась за посередництва Організації звільнення Палестини і Алжиру.

1983 • На радянській антарктичній станції «Восток» зареєстровано рекордно низьку температуру на планеті — мінус 89,2 градусів по шкалі Цельсія.

Наш час
2003 • В Австрії вперше у світі вдалося зробити трансплантацію язика. У віденській центральній лікарні 42-літньому чоловікові, у якого була виявлена злоякісна пухлина, у ході 14-годинної операції був пересаджений новий язик. Операцію провела група лікарів під керівництвом Крістіана Кермера і Франца Вотінгера. За повідомленням лікарів, пацієнт знаходиться в хорошому стані. Раніше язик трансплантувався тільки тваринам, оскільки для людини дуже важко підібрати донорський матеріал.

2007 • У Великобританії у видавництві «Блумсбері Паблішинґ» вийшла друком сьома книга про Гаррі Поттера «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» Джоан Роулінг. Протягом першої доби від момент релізу книги у Великій Британії та США було продано рекордні одинадцять мільйонів примірників. Українською книга вийшла 25 вересня у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» і була першим у світі перекладом з англійської.

2007 • В Індії за результатами виборів новим президентом уперше за 60-річну історію незалежності країни стала жінка. Пратібха Патіль здобула майже дві третини голосів виборців.

2009 • У Донецьку та Маріуполі почався Чемпіонат Європи з футболу 2009 для юнаків до 19 років, в чкому у фіналі збірна України перемогла команду Англії з рахунком 2-0.

2011 • Закінчився останній політ багаторазового транспортного космічного корабля «Атлантіс», який експлуатувався з 1985 року і здійснив 33 польоти. Після завершення експлуатації шатл передали музею в Космічному центрі ім. Кеннеді на мисі Канаверал.

2013 • Король Бельгії Альберт II офіційно зрікся престолу на користь свого сина, наслідного принца Філіпа.

2019 • В Україні пройшли позачергові парламентські вибори, за підсумками яких до Верховної Ради IX скликання увійшли представники п'яти партій за пропорційною системою, ще п'яти — за мажоритарною системою і 46 самовисуванців по одномандатних округах. Пропрезидентська партія Володимира Зеленського «Слуга народу» отримала 254 з 450 місць.

Народились 21 липня

356 до н.е. — †13 червня 323 до н.е.Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії (336-23 рр. до н. е.) з династії Аргеадів, полководець і політик, фараон Єгипту (332-23 рр. до н. е.); син царя Філіпа II Македонського і Олімпіади Епірської.

541 — †13 серпня 604 • Вень-ді, китайський імператор, засновник династії Суй.

1620 — †12 липня 1682 • Жан Пікар, французький астроном; першим точно визначив дугу меридіана і встановив розмір Землі.

1694 — †29 квітня 1768 • Георг Брандт, шведський хімік, відкрив хімічний елемент кобальт (1730) — перший метал, котрий не був відомий у давнину. 330 років з дня народження.

1816 — †25 лютого 1899 • Пауль Юліус Ройтер (Ізраїль Беєр Йосафат), засновник британського інформаційного агенства Reuter (1850).

1882 — †15 січня 1967 • Давид Давидович Бурлюк, український художник-футурист, поет, теоретик мистецтва, літературний і художній критик, видавець.

1893 — †5 лютого 1947 • Ганс Фаллада (Рудольф Дітцен), німецький письменник (Кожний умирає самітнім).

1899 — †2 липня 1961Ернест (Міллер) Хемінгуей, американський письменник, лауреат Нобелівської премії (Старий і море [1954], Прощай, зброє, За ким подзвін). 125 років з дня народження.

1906 — †22 лютого 1942Олена Іванівна Теліга, українська поетеса і літературний критик.

1907 — †10 червня 1944Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба), український поет, археолог і політичний діяч; син поета Олександра Олеся.

1926 — †25 листопада 2002 • Карел Рейш, англійський кінорежисер (Жінка французького лейтенанта, Айседора).

1933 — †14 вересня 1982 • Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло).

1937 — †22 липня 1990 • Едуард Анатолійович Стрельцов, радянський футболіст (кращий в сезонах 1967, 68 рр.), Олімпійський чемпіон (1956).

1938Нані Георгіївна Брегвадзе, грузинська співачка. Сьогодні 86-а річниця.

1952 — †11 серпня 2014Робін Вільямс, американський актор, лауреат премії «Оскар» (З добрими намірами [1997]; Міссіс Даутфаєр, Куди ведуть мрії, Джуманджи, Розумник Вілл Хантінг, Безсоння).

1959 — †8 лютого 2017 • Віктор Вікторович Чанов, український футболіст ("Шахтар" Донецьк, "Динамо" Київ, "Маккабі" Хайфа, Ізраїль), тренер. 65 років з дня народження.

1961 • Джим Мартін, музикант, гітарист групи Faith No More. Сьогодні 63-а річниця.

1978 • Джош Хартнетт, американський актор ("Щасливе число Слівена", "Перл Харбор", "Одержимість"). Сьогодні 46-а річниця.

Померли 21 липня

1105 • Фрідріх I, герцог Швабії, родоначальник династії Гогенштауфенів; дід Фрідріха Барбаросси. Пом. 919 років тому у 55 років (нар. 1050 р.).

1552 • Антоніо де Мендоса, іспанський державний діяч, віце-король Нової Іспанії (1535–50 рр.) та Перу (1551–52 рр.). Пом. 472 роки тому у 62 роки (нар. 1490 р.).

1775Симон Чехович, польський художник доби маньєризму і бароко. Пом. 249 років тому у 86 років (нар. 1689 р.).

1796Роберт Бернс, шотландський поет ("Джон — Ячмінне зерно", "Веселі жебраки", "Чесна бідність"), фольклорист. Пом. 228 років тому у 37 років (нар. 25 січня 1759 р.).

1941 • Богдан Сильвестрович Лепкий, український поет, прозаїк, літературознавець. Пом. 83 роки тому у 69 років (нар. 9 листопада 1872 р.).

1944 • Аршиль Горкі (Востанік Манук Адоян), американський художник вірменського походження, один із засновників «абстрактного сюрреалізму» та абстрактного експресіонізму. Пом. 80 років років тому у 40 років (нар. 15 квітня 1904 р.).

1998Алан Шепард, перший американський астронавт (1961), п'ята людина, що ступила на поверхню Місяця (1971). Пом. 26 років тому у 75 років (нар. 18 листопада 1923 р.).

2015Е.Л. (Едгар Лоренс) Доктороу, американський письменник ("Важкі часи", "Регтайм"). Пом. 9 років тому у 84 роки (нар. 6 січня 1931 р.).

2023Тоні Беннетт (Ентоні Домінік Бенедето), американський естрадний співак. Пом. 1 рік тому у 97 років (нар. 3 серпня 1926 р.).

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»

Головні події 21 липня

Знищення храму Артеміди

356 до н.е.

Битва при Шрусбері

1403

«Шведський потоп»

1655

Кючук-Кайнарджийський мирний договір

1774

Женевська конференція по В'єтнаму

1954

Зведено Асуанську греблю

1970