Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Громадянська війна в Іспанії
Після заколоту в Іспанському Марокко, 18 липня 1936 року по всій Іспанії проти уряду повстали військові гарнізони, очолювані право-орієнтованими офіцерами. За три дні повстанці взяли під свій контроль Марокко, північну частину Іспанії і ряд ключових міст на півдні — у країні почалася громадянська війна, що тривала три роки й закінчилась поразкою республіканського уряду.
На обкладинці: 17-річна француженка Марина Гінеста з інтербригади позує із ґвинтівкою на даху готелю «Колон» в Барселоні, 21 липня 1936 року © Ганс Гутман
12604
Війни
В 1923 році в Іспанії відбувся військовий переворот під керівництвом генерала Мігеля Прімо де Рівери, котрий змістив слабкий уряд, що підтримував короля Альфонса XIII. Генерал провів помірковані реформи на рівні місцевих органів влади. В 1931 році після проведення плебісциду з приводу державного устрою країни, коли більшість населення висловилась за республіканську форму правління, Альфонс XIII емігрував з країни, і в Іспанії була проголошена Друга Республіка, що опиралась на ліберально настроєний середній клас і поміркованих соціалістів. За два роки урядом Мануеля Асаньї в країні були проведені радикальні демократичні реформи, а провінції Каталонія та Баскія отримали статус автономій.
В 1933 році на виборах перемогу здобула консервативна коаліція з партій, що відстоювали інтереси крупних землевласників, церкви і військових кіл, котру очолив Алехандро Леррус. Він відмінив дію всіх попередніх реформ і у відповідь соціалісти вчинили заколот в Астурії, котрий підтримали каталонські націоналісти. Наступні вибори 1936 року знову привели Асанью до влади.
Генерал Франсиско Франко
Генерал Франсиско Франко
Військові, занепокоєні такою частою зміною урядів і поширенням в країні марксистських ідей, почали підготовку нового військового перевороту. Змовою керували генерали Франсиско Франко, Хосе Санхурхо і Еміліо Мола. Початок виступу було зааплановано на 5-у годину ранку 18 липня в Марокко і через 24 години в самій Іспанії. Різниця в часі була необхідна для взяття під контроль всієї території Марокко і організації морської переправки військ з Африки в Європу. 17 липня таємний план розкрився, і виступ військових в Марокко відбувся завчано і неорганізовано. Незважаючи на це, уряд в Мадриді практично нічого не зробив для недопущення його в самій Іспанії.
18 липня 1936 року іспанські військові гарнізони повстали по всій Іспанії, і за короткий час націоналісти на чолі з Франко взяли під свій контроль більшу частину території країни, а на півдні і в країні Басків зав'язалися тривалі бої. Іспанський флот не підтримав Франко, що дало змогу республіканцям котролювати важливі порти. Однак це не завадило генералу Франко переправити в Європу війська з Африки, за наступні декілька місяців здобути ряд важливих перемог і в листопаді почти наступ на Мадрид.
В 1937 році Франко реорганізував сили націоналістів під керівництвом партії Фаланга, іспанських фашистів, в той час як в таборі республіканців головну роль почали відігравати комуністи. Німеччина та Італія виступили на боці Франко, поставляючи озброєння і військову техніку, а республіканців підтримав Радянський Союз. Крім того, у військових діях на боці республіканців брало багато добровольців з Франції, США та СРСР, котрі сформували Інтернаціональні бригади.
В 1938 році військам Франко вдалось розділити територію, котрольовану республіканцями надвоє, і в 1939 році зайняти столицю Каталонії Барселону. Республіканці запропонували Франко перемир'я, котре було відкинуто генералом, і 28 березня 1939 року націоналісти зайняли Мадрид, що фактично стало кінцем громадянської війни, в котрій загинуло близько мільйона іспанців, більше, ніж в будь-якій іншій війні за участю Іспанії.
Франко беззмінно очолював країну до своєї смерті 20 листопада 1975 року. Через два дні за його заповітом в країні була відновлена монархія — на престол зійшов Хуан Карлос I, внук король Альфонса XIII, влада котрого була повалена під час втановлення Другої Іспанської республіки.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Фрідріха Великого
Правила життя
Правила життя Фрідріха Великого
Війни
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 18 липня

#ЦейДень
Все про 18 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 липня
19 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward