Цей день 18 червня
170-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 196 днів. Іменинники — Гнат, Дорофей, Ігор, Костянтин, Леонід, Маркіян, Федір. В Азербайджані відзначають День прав людини, в Аргентині — День прапора, на Сейшельських островах — День конституції.

Головні події 18 червня

Всі події 18 червня

323 до н. е. • У Вавилоні завершились переговори про розподіл володінь Олександра Великого між його найближчими соратниками, після чого забальзамоване тіло македонського царя в золотому саркофазі відправили для поховання на батьківщині в Пеллі. Однак невдоволення прийнятими рішеннями переросло у двадцятилітню війну між колишніми сподвижниками, в ході якої був убитий син Македонського, а його імперія розпалась на три еліністичні царства — Єгипетське, Македонське і Сирійське.

Середні віки
618 • Війська Лі Юаня, військового губернатора міста Тайюань, зайняли Лоян і повалили владу імператора Ян-ді з династії Суй. Після його страти Лі Юань був проголошений імператором-засновником династії Тан, що правила Південно-Східним Китаєм протягом наступних трьох століть.

860 • Близько 200 руських суден причалили до берегів Босфора і . Не зумівши здолати місто, руси спустошили навколишні містечка, пограбувавши і вбивши їх жителів. Не зумівши здолати місто, руси спустошили навколишні містечка, пограбували і вбили їх жителів.

1053 • Поблизу міста Чивітате (в околиці нинішнього Фоджа, Калабрія) у Південній Італії відбулась битва між норманами на чолі з графом Аверси Ріхардом Дренготом, графом Апулії Готфрідом (Онфруа Отвілем) Гвіскаром і його братом Робертом Гвіскаром з одного боку, та вдвічі більшою швабсько-італо-ломбардською армією папи Лева IX, яка завершилась перемогою норманів. Взятий у полон папа був змушений визнати два норманських графства Аверсу й Апулію та зобов'язався не укладати союз із Візантією.

1155 • У базиліці святого Петра в Римі папа Адріан IV наділив німецького і італійського короля Фрідріха Гогенштауфена, відомого як Барбаросса, гідністю римського імператора. Через два роки термін «священна» з'явився у назві очолюваної ним Римської імперії німецької нації.

1429 • У ході Столітньої війни в битві при Пате французькі війська завдали нищівної поразки англійцям під командою Джона Телбота і Джона Фастольфа. Це стало переломним моментом Луарської кампанії, успіх в якій дозволив розпочати наступ на північ і коронувати дофіна Карла VII в Реймсі, і останнього етапу Столітньої війни загалом, який привів до повної поразки Англії.

1541 • Ірландський парламент прийняв акт, яким було створив титул короля і наділив ним лорда Ірландії короля Англії Генріха VIII Тюдора і усіх його спадкоємців.

1583 • Річард Мартін у Лондоні видав перше страхове свідоцтво. Його отримав Вільям Гіббонс, а сума страхування склала 383 фунта.

Нова історія
1668 • Після загибелі Івана Брюховецького на військовій раді новим гетьманом всієї України обраний Петро Дорошенко.

1754 • Для захисту Нової Сербії, території між Південним Бугом та Дніпром, відібраної в українського козацтва і заселеної сербами, угорцями, волохами, молдавани, хорватами, закладено фортецю Святої Єлисавети. Після знищення Запорізької Січі у червні 1775 року та приєднання Кримського ханства до Російськогї імперії 1783 року Єлисаветинська фортеця втратила військово-стратегічне значенняі 21 лютого 1784 року фортеця Святої Єлисавети перетворена на місто Єлисаветград (нині — Кропивницький).

1757 • В ході Семилітньої війни між 54-тисячною австрійською армією під командуванням фельдмаршала Леопольда Дауна і 35-тисячної прусської армією, очолюваної королем Пруссії Фрідріхом II і князем Моріцем фон Дессау відбулась битва при Коліне, в якій Пруссія зазнала поразки і була змушена відступити з Саксонії.

1782 • У Швейцарії зафіксовано останній відомий випадок страти за чаклування — засуджена за спробу отруєння Анна Гельді була обезголовлена на центральній площі міста Гларус. У 2008 році представник міста Гларус подав до парламенту Швейцарії прохання про зняття всіх звинувачень з Анни Гельді, і 27 серпня 2008 року вона була визнана незаконно засудженою.

1812 • На наступний день після голосування у Сенаті щодо військових дій проти Великобританії, президент США Джеймс Медісон оголосив початок Другої англо-американської війни. Її причинами були британська економічна блокада Франції, союзниці США, і підтримка Англією корінних індіанських племен, зокрема в районі Великих Озер. Саме в цей період виник термін "військові яструби" щодо членів Сенату, котрі особливо активно наполягали на початку війни, сподіваючись на інтервенцію американської армії в Канаду і захоплення значних територій. Американці здійснили три подібні спроби і всі вони закінчились невдало. Закінчилась війна підписанням 24 грудня 1814 року Гентського миру, коли американцям став очевидним крах імперії Наполеона і британці перекинули в Америку значні збройні сили.

1815 • Поблизу селища Ватерлоо неподалік Брюсселю відбулась битва (нині — Бельгія), в якій французам, очолюваним імператором Наполеоном Бонапартом, завдали поразки об'єднанні сили англо-голландсько-німецьких і пруcських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії. Втративши підтримку парламенту і уряду, Наполеон був змушений вдруге зректися влади і залишити Париж, який 7 липня зайняли війська Сьомої антифранцузької коаліції.

1873 • Американська феміністка Сюзан Ентоні оштрафована на 100 доларів за спробу взяти участь в голосуванні на президентських виборах на рівні з чоловіками.

1878 • 20-річний польський матрос, уроженець Бердичева, Юзеф Коженьовський вперше зійшов на англійську землю, котру він згодом прославив як письменник Джозеф Конрад.

1881 • Імператори Німеччини, Австрії та Росії підписали таємну угоду, "Союз трьох імператорів", згідно з котрою члени союзу зобов'язувались не надавати підтримки жодній з держав, котра напала на одного з членів союзу.

1906 • Після поразки збройного повстання в Москві припинила своє існування Марковська республіка, селянське самоврядування на території Марківської волості Волоколамського повіту Московської губернії, проголошена 31 жовтня 1905 року.

1917 • Незважаючи на заборону військового міністра Росії Олександра Керенського, у Києві розпочав роботу II Всеукраїнський Військовий з'їзд під головуванням Володимира Винниченка, у роботі якого взяло участь 2308 делегатів з усіх фронтів, флотів і флотилій, а також запасних частин. На з'їзді було обрано Тимчасову Раду Військових Депутатів у складі 132 чоловік, яка увійшла до складу Української Центральної Ради; Симон Петлюра був переобраний Головою Українського Генерального Військового Комітету.

1918 • Щоб не втратити військові кораблі згідно з рішенням Брестського миру, у Цесімській бухті Новоросійська під керівництвом Федора Раскольникова затоплено російський Чорноморський флот (1 лінкор і 9 есмінців).

1928 • Закінчився 21-годинний безпосадковий трансатлантичний авіапереліт, під час котрого Амелія Ерхарт стала першою жінкою, котра здійснила його літаком. На цей раз вона була лише пасажиром і лише через чотири роки самостійно здійснили аналогічний політ.

1932 • У Женеві відбулась перша міжднародна конференція національних баскетбольних асоціацій Аргентини, Чехословаччини, Греції, Італії, Латвії, Португалії, Румунії та Швейцарії, на котрій прийнято рішення про створення Міжнародної федерації баскетболу (ФІБА).

1932 • Після 12 днів припинила своє існування Соціалістична республіка Чилі, проголошена ліворадикальною воєнною хунтою на чолі з генералом Мармадуке Грове.

1934 • У зв'язку з убивством міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького поліція провела масові арешти серед членів ОУН і заарештувала Романа Шухевича. 7 липня без достатніх доказів вини він був поміщений в концентраційний табір у Березі Картузькій.

1937 • Екіпаж радянського літака "АНТ-25" у складі Валерій Чкалов, Георгій Байдуков та Олександр Беляков почав безпосадковий переліт за маршрутом Москва — Північний полюс — США, котрий успішно завершився 20 червня призмемленням на аеродромі Ванкувера. Дальність польоту склала 8504 кілометрів.

Новітня історія
1939 • У Каневі відкрито бронзовий пам'ятник Тарасу Шевченку роботи скульптора Матвія Манізера і архітектора Євгена Левінсона.

1940 • Генерал французької армії Шарль де Голль виступив з Лондона по радіо Бі-Бі-Сі та звернувся до французів, які продовжували чинити опір нацистським військам з промовою, яка увійшла в історію як звернення «До всіх французів», — він закликав не припиняти боротьби проти нацистської Німеччини. У 2005 році ЮНЕСКО включила промову Шарля де Голля в реєстр «Пам'ять світу».

1948 • Звукозаписуюча студія Columbia Records представила першу довгограючу (LP) платівку — .12-дюймову платівку, призначену для відтворення зі швидкістю 33 об/хв.

1953 • Єгипетський генерал Мохаммед Нагіб став першим президентом країни і Єгипет було проголошено республікою.

1957 • Група вищих радянських і партійних діячів скликала засідання Пленуму ЦК КПРС, на якому планувала змістити з поста Першого секретаря ЦК КПРС Микиту Хрущова. Проте останньому вдалось змінити хід засідання і домогтися зняття зі своїх посад учасників «антипартійної змови», котрі з часом були виключені з партії.

1979 • Президент США Джеймс Картер і радянський лідер Леонід Брежнєв підписали у Відні договір ОСВ-2 про обмеження стратегічних озброєнь, переговори по якому тривали сім років. Через півроку СРСР ввів Обмежений військовий контингент в Афганістан і Сенат США так і не ратифікував договір. Проте його положення дотримувалися обома сторонами.

1981 • Свій перший політ виконав Lockheed F-117 Nighthawk, одномісний дозвуковий тактичний малопомітний ударний літак американської фірми Lockheed Martin, призначений для таємного проникнення через систему ППО противника і атак стратегічно важливих наземних об'єктів військової інфраструктури. Останній серійний екземпляр був поставлений ВПС США в 1990 році, а в середині 2008 року літаки цього типу були повністю зняті з озброєння.

1983 • З мису Канаверал (штат Флорида) у свою другу експедицію стартував човник "Челленджер", на борту котрого була доктор Саллі Райд, астрофізик із Стенфордського університету. Вона стала першою американкою, що полетіла в космос.

Наш час
1996 • Сейм Латвії обрав Гунтіса Улманіса президентом на другий термін.

2006 • З космодрому Байконур Казахстан запустив свій перший космічний супутник, KazSat-1, виготовлений Національним інноваційним фондом Казахстану і російським Державним космічним науково-виробничим центром ім. Хрунічева..

2009 • З космодрому на мисі Канаверал за допомоги ракети-носія Atlas V запущено космічний зонд НАСА Lunar Reconnaissance Orbiter для дослідження Місяця.

2012 • 77-річний Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд, син першого короля Саудівської Аравії Абдул-Азіза ібн Сауда, після смерті свого брата наслідного принца Наїфа став королем Саудівської Аравії.

Народились 18 червня

1681 — †19 вересня 1736Феофан (Єлезар) Прокопович, український вчений, теолог, письменник, поет, ректор Київської академії (1710-16 рр.).

1799 — †5 жовтня 1880 • Вільям Ласселл, англійський астроном; відкрив супутники Урана і Нептуна. 225 років з дня народження.

1812 — †27 вересня 1891 • Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва).

1868 — †9 лютого 1957Міклош Хорті, контр-адмірал австро-угорського флоту (1918), регент Королівства Угорщина (1920—1944); з 1949 року проживав у Португалії.

1882 — †2 липня 1949 • Георгій Михайлович Димитров, болгарський комуніст, звинувачений у підпалі рейстагу (1933), але виправданий Лейпцігським судом, голова Комінтерну (1935-43 рр.), лідер комуністичної Болгарії (1946-49 рр.).

1884 — †11 жовтня 1970 • Едуар Даладьє, французький державний і політичний діяч, прем'єр-міністр (1933, 1934, 1938-40 рр.), один із підписантів Мюнхенської угоди (1938). 140 років з дня народження.

1907 — †17 січня 1982Варлам Тихонович Шаламов, російський письменник, багаторічний в'язень радянських концтаборів ("Колимські оповідання").

1919 — †5 липня 1995 • Юрі Ярвет, естонський актор (Король Лір, Соляріс). 105 років з дня народження.

1926 — †13 листопада 2010Аллан Рекс Сендидж, американський астроном; першим відкрив космічний об'єкт з надзвичайно великим випромінюванням (квазар).

1941 • Роже Лемер, тренер збірної Франції з футболу; під його керівництво виграно чемпіонат сіту (1998) і Європи (2000). Сьогодні 83-а річниця.

1942 • (Джеймс) Пол Маккартні, англійський музикант, композитор, співак, лауреат "Гремі" [1990] (The Beatles (49 хітів), Wings (35 хітів)); член Залу слави рок-н-ролу з 15 березня 1999 року. Сьогодні 82-а річниця.

1942 • Табо Мбекі, соратник Нельсона Мандели, другий чорношкірий президент ПАР (1999). Сьогодні 82-а річниця.

1949 — †10 квітня 2010 • Лех Качинський, польський політик, президент Польщі (2005-2010 рр.). 75 років з дня народження.

1949 • Ярослав Качинський, польський політик, прем'єр-міністр республіки Польща (2006-07 рр.). Сьогодні 75-а річниця.

1952Ізабелла Росселіні, французька модель, актриса («Смерть їй пасує», «Твін Пікс», «Безчестя», «Голубий вельвет»). Сьогодні 72-а річниця.

1971 • Натан Морріс, співак у стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men). Сьогодні 53-а річниця.

1976Максим Олександрович Галкін, російський гуморист, актор, телеведучий. Сьогодні 48-а річниця.

Померли 18 червня

741 • Лев III (Лев Ісавр), візантійський імператор (717-741 рр.); засновник Сирійської династії. Пом. 1283 роки тому у 24 роки (нар. 717 р.).

1037 • Ібн Сіна (Авіценна), перський вчений-енциклопедист, філософ, лікар, хімік, астроном, теолог, поет; автор близько 450 трактатів на теми з різних галузей знань. Пом. 987 років тому у 57 років (нар. 16 серпня 980 р.).

1928Руаль Амундсен, норвезький полярний дослідник; першим досягнув Південного полюсу (1911). Пом. 96 років тому у 56 років (нар. 16 липня 1872 р.).

1936 • Максим Горький (Олексій Максимович Пєшков), російський публіцист, письменник ("Матір", "На дні", "Єгор Буличов та інші", "Життя Клима Самгіна"). Пом. 88 років тому у 68 років (нар. 28 березня 1868 р.).

1974Георгій Костянтинович Жуков, маршал Радянського Союзу, чотири рази Герой Рядянського Союзу, міністр оборони СРСР (1955-57 рр.). Пом. 50 років років тому у 78 років (нар. 1 грудня 1896 р.).

1981 • Віктор Михайлович Іванов, український кінорежисер («За двома зайцями», «Ключі від неба»), сценарист, письменник. Пом. 43 роки тому у 72 роки (нар. 13 лютого 1909 р.).

1982 • Джон Чивер, американський письменник ("Буллет-Парк"). Пом. 42 роки тому у 70 років (нар. 27 травня 1912 р.).

1982Курт Юргенс (Курд Йоргенс), німецький кіноактор (Шпигун, котрий мене любив, І створив бог жінку, Найдовший день). Пом. 42 роки тому у 67 років (нар. 13 грудня 1915 р.).

1993 • Іван Макарович Гончар, український скульптор, живописець, графік. Пом. 31 рік тому у 82 роки (нар. 27 січня 1911 р.).

2020 • Вера Лінн (Вера Маргарита Велч), британська актриса і співачка («We'll Meet Again»). Пом. 4 роки тому у 103 роки (нар. 20 березня 1917 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 18 червня

Поділ імперії Олександра Македонського

323 до н.е.

Похід русів на Царгород

860

Фрідріх Барбаросса — римський імператор

1155

Битва при Пате

1429

Битва під Ватерлоо

1815

Антипартійна змова проти Хрущова

1957