Цей день 13 липня
195-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 171 день. Іменинники — Андрій, Варфоломій, Іван, Іуда, Матвій, Петро, Симон, Фадей, Філіп (Пилип), Фома (Хома), Яків. У Румунії відзначають День незалежності.

Головні події 13 липня

Всі події 13 липня

1174 • В ході повстання проти короля Генріха II, відбулася вирішальна битва між шотландцями та англійцями при Алніку — війська короля Вільгельма I зазнали поразки, а сам король попав у полон. У 1175 році він вимушений був укласти угоду у Фалезі, згідно з якою Шотландія визнавалася залежною від Англії, а шотландські єпископи підпорядковувалися архієпископу Йорка.

1249 • Восьмирічний син короля Александр II коронований на шотландський престол.

1260 • Біля озера Дурбе (нині — Латвія) відбулась битва між об'єднаними військами Тевтонського та Лівонського ордену під командуванням лівонського магістра Буркхарда фон Хорнхаузена і маршала Пруссії Генріха Ботеля та литовцями. Через зраду куршів, які на початку бою перейшли на бік ворога і вдарили у спину хрестоносцям, лицарі були повністю оточені та повністю знищені литовцями. Великі людські втрати призвели до значного послаблення могутності обох орденів та падіння їх авторитету, що спонукало Великого князя литовського Міндовга вступити до антиорденської коаліції Литви, Жемайтії та князівств Русі.

1402 • В Нанкіні імператор династії Мін Чжу Юньвень (Цзяньвень) згорів у власному палаці, відмовившись здатися повстанцям, що взяли в облогу його резиденцію. Новим правителем Китаю став його дядько Чжу Ді (Юнле).

1534 • Турки захопили персидську фортецю Табріз.

1558 • Іспанці завдали нищівної поразки французам у битві біля Гравеліна (Фландрія), що змусило Францію піти на укладення мирного договору та значні поступки.

Нова історія
1737 • Російська армія під керівництвом фельдмаршала Бурхарда-Христофора Мініха оволоділа турецькою фортецею Очаків.

1793 • 50-річний французький революціонер, оратор, письменник Жан Поль Марат, одна з найпомітніших постатей Французької революції, був убитий у ванній кімнаті жирондисткою Шарлоттою Корде, котра проникла до нього під виглядом журналістки.

1728 • Вітус Берінг, російський мореплавець голландського походження, відправився у плавання з Камчаткм на північ з метою пошуку протоки між Азією і Америкою.

1837Королева Вікторія переїхала з палацу Сент-Джеймс і Букингемський палац, який став основною резиденцією монархів Великої Британії.

1841 • Між Росією, Великобританією, Францією, Австрією і Пруссію підписано Лондонську конвенцію, за якою Босфор і Дарданелли оголошувалися в мирний час закритими для військових суден усіх країн; за османським султаном зберігалося право видавати дозволи на прохід легких військових судів, які перебували у розпорядженні посольств дружніх країн.

1870 • Князь Отто фон Бісмарк розіслав з німецького містечка Емс по дворах Європи телеграму із принизливим для Франції комюніке про переговори в Емсі прусського короля Вільгельма I та французького посланця Венсана Бенедетті. Таким чином Бісмарк здійснив свою знамениту провокацію, що увійшла в історію як «Емська депеша». Через шість днів Франція оголосила Пруссії війну, в якій уже взимку зазнала поразки.

1878 • Країнами-учасницями Берлінського конгресу підписано Берлінський трактат, в якому було переглянуто умови Сан-Стефанського мирного договору (за підсумками Російсько-турецької війни 1877-78 рр.) та здійснено новий переділ Балкан — територія Болгарії зменшилась майже на третину, вона стала самоврядним князівством під владою Туреччини; до Туреччини відійшла Македонія, а Боснія і Герцоговина — до Австро-Угорщини; Сербія, Румунія і Чорногорія отримали незалежність.

1908 • Під егідою Міжнародного олімпійського комітету у Лондоні відбулась церемонія відкриття IV Літніх Олімпійських ігор; ця церемонія стала першою, на якій відбувся парад країн-учасниць. В Іграх взяли усасть 2008 спортсменів з 22-х країн, серед яких дебют здійснили Фінляндія та Османська імперія. Було розіграно 110 комплектів у 24-х видах спорту.

1920 • Постановою Раднаркому УСРР створено Товариство Червоного Хреста України. У 1923 році Товариство увійшло в Союз товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця СРСР, який став членом міжнародної організації Червоного Хреста.

1921 • Винесено смертний вирок двом італійським емігрантам-анархістам Ніколо Сакко і Бартоломео Ванцетті, котрі звинувачувались у вбивстві касира і охоронця однієї з фабрик в Массачусетсі. В пресі було багато виступів щодо того, що звинувачення базувалось на непрямих доказах і підозрювані перслідувались за свої радикальні погляди. Це надало справі світового розголосу. В 1927 році спеціальною комісією було переглянуто матеріали судової справи і вердикт суду був підтверджений. Сакко та Ванцетті були страчені на електричному стільці 23 серпня 1927 року.

1923 • Англійський парламент схвалив внесений леді Астор законопроект, що забороняв продаж спиртних напоїв особам, молодшим 18 років.

1930 • Матчем Мексика — Франція на стадіоні «Посітос» в Монтевідео (Уругвай) відкрився перший Чемпіонату світу з футболу, який пройшов за участі тринадцяти команд з Америки і Європи. Переможцем турніру стала збірна Уругваю, яка у фіналі обіграла команду Аргентини.

Новітня історія
1939 • Френк Сінатра записав свою першу платівку з титульною піснею «From the Bottom of My Heart».

1939 • Німеччина підписала з Італією угоду про оренду порту Трієст терміном на 10 років.

1941 • В Чорногорії роозпочалось одне з найбільших в Югославії антифашистських повстань, організоване комуністами і в якому взяло участь близько 30 тисяч чоловік. Воно було придушене 16 липнями італійськими військами

1944 • В ході Другої світової війни радянські війська почали Львівсько-Сандомирську наступальну операцію, метою якої було оточення німецьких військ у Галичині, взяття Львова й вихід на лінію Вісла-Сян. У результаті наступу військ маршала Конєва в цій операції була розбита українська дивізія СС "Галичина".

1947 • В Парижі міністри закордонних справ європейських країн прийняли план відновлення Європи, запропонований держсекретарем США Джорджем Маршаллом. Від участі в конференції відмовились країни, контрольовані Радянським Союзом і Фінляндія.

1966 • На екрани США вийшов фільм-комедія Вільяма Вайлера «Як украсти мільйон» з Одрі Хепберн і Пітером О'Тулом в головних ролях.

1973 • Після двох років роботи в Англії вийшов перший диск групи «Queen» під одноіменною назвою. Лідер-вокаліст Фредді Меркюрі написав п'ять із десяти композицій, гітарист Браян Мей зробив внесок чотирма піснями, включно зі «Doing All Right» і ще одну написав барабанщик Роджер Тейлор.

1977 • Нападом Сомалі на провінцію Огаден розпочалась Перша Ефіопсько-сомалійська війна. СРСР, будучи постачальником зброї обом сторонам війни, намагалися бути посередником припинення вогню, проте, з вересня став на бік Ефіопії, яку військами і технікою також підтримали Куба, КНДР, НДР, що спонукало США стати на бік Сомалі, які також підтримали Китай, Румунія та Югославія. Огаденська війна закінчилась 15 березня наступного року перемогою Ефіопії. Поразка Сомалі стала причиною повстанських заворушень, поваленням в 1881 році уряду і зануренням країни в хаос і безвладдя.

1985 • На стадіоні «Вемблі» в Лондоні принц Чарльз і принцеса Діана офіційно відкрили міжнародний рок-концерт Live Aid, організований для збору коштів для допомоги голодуючим у Африці. Концерт тривав 16 годин і одночасно проходив у багатьох містах світу, зв'язок між котрими підтримувався через супутники, щоб надати можливість бачити його близько мільярду глядачів у 110 країнах світу. Кульмінацією концерту стало виконання пісні «We Are the World» у Філадельфії. Live Aid дав змогу не тільки зібрати 127 мільйонів доларів для допомоги країнам Африки, але й привернути увагу урядів розвинених країн до розв'язання проблеми голоду на континенті.

1985 • На змаганнях у Парижі Сергій Бубка встановив свій п'ятий світовий рекорд і першим у світі подолав у стрибках з жердиною висоту 6 метрів.

Наш час
2000 • Під час археологічних розкопок у Великому Новгороді знайдено «Новгородський кодекс», найстарішу з відомих на Русі книг, датовану першою чвертю XI століття (орієнтовно 1015 рік). «Новгородський кодекс» являє собою вкриті воском липові дощечки, скріплені у вигляді чотиристорінкової книги.

2012 • Англійська «Вікіпедія» перетнула межу в 4 000 000 статей.

2013 • Внаслідок авіаудару сирійських урядових військ по повстанцях, було серйозно пошкоджено вежу замку Крак де Шевальє (40 км на захід від міста Хомс), що належить до об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

2014 • На стадіоні «Маракана» в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) відбувся фінальний матч Чемпіонату світу з футболу, в якому збірна Німеччини обіграла команду Аргентини з рахунком 1:0 і вчетверте стала чемпіоном світу. Це стало першим випадком, коли європейська команда перемогла в мундіалі, що проходив на американському континенті.

2018 • У фіналі Вімблдона американка Серена Вільямс програла німкені Анжелік Кербер, для якої ця перемога стала третім в кар'єрі успіхом на турнірах Велекого шолому.

2020 • Чинний президент Польщі Анджей Дуда виграв другий тур президентських виборів. Він отримав 51,0% підтримки проти 49,0 % у його опонента мера Варшави Рафала Тшасковського.

Народились 13 липня

1608 — †2 квітня 1657 • Фердинанд III (Фердинанд Габсбург), імператор Священної Римської імперії з 1637, король Угорщини, Богемії; син Фердинанда II і Марії Анни, дочки герцога Баварського Вільгельма V.

1894 — †27 січня 1940Ісаак Еммануїлович Бабель, російський новеліст (Одеські оповідання, Захід, Марія). 130 років з дня народження.

1918 — †26 травня 1955 • Альберто Аскарі, італійський автогонщик, чемпіон світу в перегонах "Формули-1" (1952, 1953); загинув під час тренувальних заїздів на трасі в Монці.

1923 — †25 липня 2008 • Михайло Іванович Пуговкін, російський актор (12 стільців, Іван Васильович міняє професію, Не може бути).

1928 — †15 липня 1990 • Валентин Савович Пікуль, російський письменник (Маю честь, Фаворит, Пером і шпагою).

1934 • Воле Шоїнка, нігерійський письменник (Лев і перлина, Інтерпретатори), лауреат Нобелівської премії (1986). Сьогодні 90-а річниця.

1938 — †1 червня 2020Мирослав Михайлович Скорик, український композитор і музикознавець; герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Т. Г. Шевченка; внучатий племінник Соломії Крушельницької.

1940 • Патрік Сюарт, американський актор (Історії Лос-Анжелеса, Теорія змови). Сьогодні 84-а річниця.

1941 • Роберт Фостер, американський актор (Дипломатична недоторканість, Загін Дельта, Загін смерті). Сьогодні 83-а річниця.

1942Гаррісон Форд, американський актор (Індіана Джонс, Зоряні війни, Американське графіті, Втікач, Сабріна, Неприборкуваний, Власність диявола, Шість днів, сім ночей, Випадкові серця). Сьогодні 82-а річниця.

1944Ерно Рубік, угорський скульптор, винахідник головоломки «кубик Рубіка». Сьогодні 80-а річниця.

1956 • Марк Мендоза, бас-гітарист американської групи Twisted Sister. Сьогодні 68-а річниця.

1957 • Кемерон Кроу, американський кінорежисер (Джері Макгваєр). Сьогодні 67-а річниця.

1961 • Хуліо Сезар Васкес, чемпіон світу в середній вазі за версією WBA; провів 59 боїв, з яких 39 виграв нокаутом і три програв. Сьогодні 63-а річниця.

1967Бенні Бенассі (Марко Бенассі Генесер), італійський диск-жокей («Illusion», «Satisfaction») i музичний продюсер. Сьогодні 57-а річниця.

1969 — †16 квітня 2015 • Олесь Олексійович Бузина, український публіцист, есеїст, телеведучий. 55 років з дня народження.

Померли 13 липня

1024 • Генріх II (Генріх Святий), німецький король (з 1002 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1014 р.), останній представник Саксонської династії. Пом. 1000 років років тому у 51 рік (нар. 6 травня 973 р.).

1793Жан Поль Марат, французький лікар, публіцист, радикальний діяч періоду Великої Французької революції, голова Якобинського клубу, великий прихильник терористичного методу вирішення економічних і політичних проблем, жертвою котрого сам же й став. Пом. 231 рік тому у 50 років (нар. 24 травня 1743 р.).

1896 • Фрідріх Август Кекуле, німецький хімік, автор циклічної формули будови бензола (1865). Пом. 128 років тому у 67 років (нар. 7 вересня 1829 р.).

1951 • Арнольд Шонберг, австрійський композитор-новатор (Врятовані з Варшави). Пом. 73 роки тому у 77 років (нар. 13 вересня 1874 р.).

1954Фріда Кало, мексиканська художниця. Пом. 70 років років тому у 47 років (нар. 6 липня 1907 р.).

1995 • Готфрід Кірк Крістіансен, датський виробник іграшок, винахідник конструктора "Лего". Пом. 29 років тому у 75 років (нар. 8 липня 1920 р.).

Головні події 13 липня

Вбивство Марата

1793

Завершення Берлінського конгресу

1878

Перший Чемпіонат світу з футболу

1930

Live Aid на стадіоні «Вемблі»

1985

Перше якісне фото Плутона

2015