Цей день 24 квітня
115-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 251 день. Іменинники — Іван, Яків. Міжнародний день солідарності молоді, у Вірменії День національного смутку.

Головні події 24 квітня

Всі події 24 квітня

1184 до н. е. • Відповідно до датування Ератосфена та Аполлодора Афінського саме цього дня грецькі воїни хитрістю захопили Трою і знищили майже все чоловіче населення міста. Врятуватись вдалось лише Енею з небагатьма соратниками, який отримав від богів наказ тікати з міста, щоб відродити славу Трої в новому місці.

Середні віки
776 • Імператор Лев IV Хозар призначив своїм співправителем 5-річного сина Костянтина. Це спрвокувало заколот його зведених братів, який був швидко придушений, — змовники були осліплені, пострижені у ченці і вислані до Херсонесу.

1547 • У вирішальній битві Шмалькальдентської війни біля Мюльберга імператор Карл V розбив війська Шмалькальдентського союзу. Лідер протестантів курфюст Саксонський Фрідріх I був узятий в полон.

Нова історія
1646 • На церковному соборі в Ужгородському замку 63 священики Мукачівської православної єпархії за присутності римо-католицького єпископа Юрія Якушича з Егера, уклали акт про об'єднання православних парафій з Католицькою церквою. Натхненником Ужгородської унії був Петро Партеній, який пізніше став першим уніатським єпископом на Закарпатті.

1794 • Загони Тадеуша Костюшка завдали поразки російським військам у битві під Рацлавицями.

1793 • На території земель Правобережної України указом російського царя утворена єдина Мінсько-Ізяславсько-Брацлавська православна єпархія, якій належало 329 церков. Очолив її щойно звільнений з польської в’язниці єпископ Віктор Садковський.

1800 • Президент США Джон Адамс підписав розпорядження про виділення 5 тисяч доларів на придбання "книг, що можуть знадобитися в Конгресі", чим фактично заклав початок створення бібліотеки Конгресу США. Перші книги надійшли з Лондона в наступному році, а ще через рік з'явився перший бібліотечний каталог, що налічував 964 томи і 9 карт. У 1814 році британські війська, що захопили Вашингтон, спалили бібліотеку Конгресу і у вогні загинуло понад 3 тисячі книг. Наступного року для компенсації втрати президент Томас Джеферсон продав Конгресу 6487 томів з власної бібліотеки, найбільшої і найкращої в країні; пожежа 1851 року знищила дві третини з них. Компенсувати їх втрату вдалось лише через декілька років. А найбільш інтенсивно бібліотека Конгресу стала розвиватись після Громадянської війни і в 20-у столітті стала фактично національною бібліотекою США, де сьогодні зберігаються 17 мільйонів книг і мільйони карт, рисунків, креслень, рукописів, фотографій, фільмів і відеозаписів.

1846 • Двотисячний мексиканський кінний загін атакував американський патруль чисельністю 63 солдати на спірній території на північ від Ріо-Гранде, убивши 16 вояків США. Цей інцидент, згодом названий Справою Торнтона, за ім'ям убитого американського офіцера, став одним з офіційних приводів для оголошення війни Мексиці.

1877 • Під приводом захисту балканських християн і слов'ян від утисків та переслідування Османською імперією Росія оголосила їй війну, в результаті якої отримала частину Вірменії, Бесарабію, а Туреччина змушена була визнати незалежність Румунії, Сербії та Чорногорії і надати статус автономії Болгарії та Боснії.

1895 • З Бостона на яхті «Спрей» канадський мореплавець Джошуа Слокам відправився у перше в світі одиночне кругосвітнє плавання. Більш ніж через три роки, 27 червня 1898 року, він повернувся в Ньюпорт (Род-Айленд), обігнувши земну кулю, пройшовши в одиночному плаванні більше 46000 миль (74000 км).

1898 • Іспанія оголосила війну США, відкинувши ультиматум про вивід військ з Куби. В результаті цієї війни Іспанія втратила всі свої колонії в Карибському морі.

1915 • В Оттоманській Туреччині почалась брутальна масова депортація вірмен, котра супроводжувалась знищенням людей, — із півтора мільйона вірмен, що проживали на той час в Туреччині, знищено було дві третини. У Вірменії ця трагічна дата відмічається як День пам'яті жертв геноциду.

1916 • На наступний день після перших заворушень, організованих членами підпільної націоналістичної організації Ірландське Республіканське Братство, очолюваної Патріком Пірсом, у Дубліні було захоплено урядові установи, поліцейські дільниці та головний поштампт і проголошено незалежність Ірландії від Великої Британії. Однак англійцям вдалося запобігти поширенню Великоднього повстання за межі столиці Ірландії і 30 квітня воно було повністю придушене.

1918 • Під містечком Віллер-Бретонне (Північна Франція) відбувся перший танковий бій — група з трьох наступаючих німецьких танків A7V наткнулася на групу з трьох британських танків Mark IV, два з яких були оснащені лише кулеметами для підтримки піхоти. У результаті перестрілки вони були пошкоджені, а третій британський танк, оснащений гарматою, зумів підбити один танк супротивника, після чого решта два німецьких танки відступили. Того ж дня німецький та британські танки були відремонтовані і продовжили бойові дії.

1918 • Частини армії УНР на чолі з Петром Болбочаном захопили Сімферополь — столицю Радянської Соціалістичної Республіки Тавриди. Це стало фіналом успішного походу українських військ на Крим з метою визволення його від більшовиків, але через складну зовнішньополітичну ситуацію півострів так і не був приєднаний до України.

1919 • У Литві повалено радянську владу.

1920 • Уряди Польщі і УНР в особі українського генерала Володимира Сінклера та представника польського воєнного відомства Валерієм Славеком уклали угоду про військову допомогу, яка передбачала початок спільних польсько-українських воєнних дій проти більшовицьких військ на території України.

Новітня історія
1940 • Після поразки грецької армії у її протистоянні військам Осі британські, австралійські, новозеландські та польські війська почали евакуацію з Греції. Протягом шести днів країну залишило понад 50 тисяч військовослужбовців, а зброя, техніка і літаки були залишені напризволяще.

1950 • Після анексії Ізраїлем східної частини Палестини в результаті арабо-ізраїльської війни король Трансіорданії Абдаллах оголосив про перейменування країни в Йорданське Хашимітське Королівство (Йорданія).

1953 • У Букінгемському палаці королева Британії Єлизавета II посвятила прем'єр-міністра країни лауреата Нобелівської премії Вінстона Леонарда Спенсера Черчілля в лицарі. Через два роки 81-річний Черчілль залишив вищий пост в країні, проте залишався членом парламенту аж до 1964-го, за рік до своєї смерті.

1955 • Ірак і Туреччина підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки і оборони (т. зв. Багдадський пакт). У цьому ж році до нього приєднались Велика Британія, Іран і Пакистан.

1962 • У США здійснено першу телетрансляцію з тихоокеанського узбережжя на атлантичне — телесигнал з Каліфорнії був переданий через перший експериментальний телесупутник "Еко-1" і прийнятий у Массачусетсі.

1970 • Гамбія, яка в 1965 році отримала незалежність від Великої Британії, проголошена республікою. Президентом країни став Дауд Кайраб Джавар.

1970 • Запущено перший китайський штучний супутник Землі — "Мао-1".

1980 • У Тегерані зазнала невдачі операція по звільненню 52-х заручників, утримуваних в посольстві США з листопаду 1979 року, — в результаті зіткнення вертольота і транспортного літака 8 американських військовослужбовців загинуло, 5-ро було поранено і жоден заручник звільнений не був. Конфлікт, що виник через спроби США надати притулок скинутому іранському шаху, вдалось розв'язати при посередництві Алжиру через 270 днів — після смерті шаха, втрати президентського крісла Джиммі Картером і розмороження 8 мільярдів доларів активів Ірану в банках США.

1983 • В результаті виборів Соціалістична партія Австрії (СПА) втратила абсолютну більшість в парламенті, що змусило федерального канцлера соціаліста Бруно Крайського подати у відставку. Його спадкоємець Фред Зіновац сформував коаліційний уряд СПА і національно-ліберальної Австрійської партії свободи.

1984 • У Сан-Франциско компанія Apple анонсувала свій портативний ком'пютер Apple II вагою 6 кілограмів і розміром з чемодан. Проте пишне гасло "Apple II — назавжди", під яким проводилась рекламна кампанія, виявилося далеким від дійсності — через 5 років Apple II був знятий з виробництва.

Наш час
1996Палестинська Національна Рада проголосувала за вилучення із програмних документів Організації визволення Палестини (ОВП) положень, що закликали до збройної боротьби з Ізраїлем аж до повного знищення його як держави.

1997 • США стали 75-ю державою, котра ратифікувала міжнародний договір про заборону хімічної зброї, підписаний у 1993 році 164-а країнами, — він зобов'язував підписантів до 2007 року знищити всі наявні запаси цього виду зброї і промислові потужності по її виробництву.

1997 • Нижня палата японського парламенту проголосувала за дозвіл щодо проведення в країні операцій з пересадки серця.

1999 • На засіданні у Вашингтоні НАТО прийняла нову стратегічну концепцію, що дозволяла використання збройних сил блоку для запобігання порушенню прав людини будь-де у Європі.

2004 • Під час бою в Стейпл-центрі в Лос-Анжелесі Віталій Кличко у восьмому раунді нокаутував південноафриканця Коррі Сандерса і став чемпіоном світу за версією WBC, здобувши свій перший титул у професійному боксі.

Народились 24 квітня

1533 — †10 липня 1584Вільгельм I (Вільгельм Оранський), перший зі спадкоємних штатгальтерів (правителів) Нідерландів (з 1572), один з керівників Нідерландської революції проти іспанського володарювання і католицизму.

1803 — †30 березня 1865 • Олександр Васильович Духнович, закарпатський греко-католицький, русинський письменник («Добродетель превышает богатство»), педагог («Народная педагогия»), поет, видавець («Церковный Вестник для русинов Австрийской державы»).

1856 — †23 липня 1951Анрі Філіп Петен, французький військовий і політичний діяч, глава Французької Держави (1940-42 рр.), маршал, герой Верденів, віце-прем'єр уряду Франції (1940).

1904 — †19 квітня 1997 • Віллем де Кунінг, американський художник і скульптор голландського походження; один з видатних митців другої половини XX століття. 120 років з дня народження.

1900 — †13 лютого 1961Василь Пилипович Герасименко, радянський воєначальник, перший і єдиний в історії міністр оборони УРСР (1944-45 рр.).

1905 — †15 листопада 1989 • Роберт Пенн Воррен, американський письменник ("Вся королівська рать"), поет, критик.

1934Ширлі Маклейн (Бітті), американська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Час ніжності" [1983]; "Квартира", "Неприємності з Гаррі", "Точка повороту"); сестра актора і режисера Уоррена Бітті. 90 років з дня народження.

1936 — †18 травня 1990 • Джил Йєрленд, американська актриса ("Замах", "Бажання смерті 2", "Важкі часи"), письменниця; дружина актора Чарльза Бронсона.

1942Барбра (Джоан) Стрейзанд, американська співачка, лауреат "Греммі" (1963-1965, 1977, 1986), актриса, лауреат премії «Оскар» ("Смішне дівчисько" [1968], "Привіт, Доллі", "Як ми це робимо"), режисер ("Король сезону").

1945 • Дуг Кліффорд, англійський рок-музикант, ударник групи Creedence Clearwater Revival ("Lookin’ Out My Back Door", "Up Around the Bend").

1952Жан-Поль Готьє, французький модельєр.

1955Юрій Володимирович Макаров, український журналіст, телеведучий ("Телеманія").

1955 • Майкл О’Кіфі, американський актор ("Три бажання", "Розанна", "Середні віки", "Проти закону").

1963 • Біллі Гулд, англійський рок-музикант (Faith No More).

1974 • Сергій Петрович Данильченко, український боксер, бронзовий призер Олімпійських ігор у Сіднеї (2000). 50 років з дня народження.

1988 • Олександра Шевченко, український громадський діяч, співзасновник жіночого феміністичного руху FEMEN.

Померли 24 квітня

1852 • Василь Андрійович Жуковський, російський поет, основоположник російського романтизму ("Сільське кладовище", "Людмила", "Світлана"). Пом. 172 роки тому у 69 років (нар. 9 лютого 1783 р.).

1891 • Гельмут (Карл Бернхард) Мольтке, німецький фельдмаршал, начальник прусського і німецького генштабів (1858-88 рр.), ідеолог німецького мілітаризму. Пом. 133 роки тому у 91 рік (нар. 26 жовтня 1800 р.).

1960 • Макс фон Лауе, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії за відкриття дифракції рентгенівських променів на кристалах. Пом. 64 роки тому у 81 рік (нар. 9 жовтня 1879 р.).

1964 • Герхард Домагк, німецький мікробіолог, лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології (1939) за відкриття антибактеріальних властивостей сульфініламідів; премію не зміг отримати вчасно із-за заборони Гітлера громадянам Німеччини приймати Нобелівські премії (диплом і медаль були вручені в 1947 році). Пом. 60 років років тому у 69 років (нар. 30 жовтня 1895 р.).

1979Володимир Михайлович Івасюк, український композитор і поет. Пом. 45 років років тому у 30 років (нар. 4 березня 1949 р.).

1989Саша (Олександра Євгенівна) Путря, юна українська художниця і поетеса; за 11 років свого життя створила 2279 робіт — 46 альбомів з малюнками, шаржами, віршами, чеканки, вишивки, дрібні вироби з пластиліну, саморобні шиті іграшки, вироби з намистин і кольорового каміння, випалювання по дереву. Пом. 35 років років тому у 12 років (нар. 2 грудня 1977 р.).

2004Есте Лаудер (Жозефін Естер Ментцер), засновниця косметичної імперії. Пом. 20 років років тому у 96 років (нар. 1 липня 1908 р.).

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»

Головні події 24 квітня

Падіння Трої

1184 до н.е.

Ужгородська унія

1646

Одинадцята Російсько-турецька війна

1877

Геноцид вірмен у Туреччині

1915

Великоднє повстання

1916

Взяття Сімферополя українськими військами

1918