цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1876 - 1878 років
3 березня 1878 року в Сан-Стефано, передмісті Стамбула, підписано попередній мирний договір, який завершував Одинадцяту Російсько-турецьку війну 1877-78 років і за яким незалежність від Туреччини отримували Румунія, Чорногорія і Сербія, надавалась автономія Боснії і Герцеговині, а також створювалась автономна держава Велика Болгарія.

Головні події 1876 - 1878 років


Всі події 1876 - 1878 років

14 лютого 1876 - Канадський винахідник Александр Белл продемонстрував роботу першого придатного для використання телефону і подав заявку на його патентування. Він зробив це дуже вчасно, оскільки, як виявилось згодом, лише на дві години пізніше заяву на отримання аналогічного патенту подав інженер Елішіа Грей, котрий багато років судився з Беллом за пріоритет даного винаходу.
7 березня 1876 - 29-річний американський винахідник Александр Грехем Белл отримав патент на телефон. Його право на цей винахід неодноразово оскаржувались іншими винахідниками. Лише 11 червня 2002 року Конгрес США в резолюції № 269 визнав пріоритет італійця Антоніо Меуччі на цей винахід.
10 березня 1876 - Через пару днів після отримання патенту на винайдений ним телефон, американський винахідник Александр Грехем Белл вперше зумів додзвонитись до свого помічника Томаса Уотсона, котрий знаходився у сісудній кімнаті, і сказати йому "Містер Уотсон, зайдіть до мене, ви мені потрібні", так, щоб той зрозумів прохання. Злі язики говорять, що експерименти тривали вже близько року і Уотсон, прерасно знаючи, що саме говорить шеф, швидше вирішив зробити йому приємне, ніж дійсно зрозумів голос з трубки. Як би там не було, але саме цей день вважається першим, коли людина, приклавши телефонну слухавку до вуха, почула звернені до неї слова.
1 травня 1876 - У Відні з успіхом пройшла прем'єра опери Вольфганга Амадея Моцарта «Весілля Фігаро».
30 травня 1876 - Російський імператор Олександр II підписав підготовлений спеціальною комісією указ, спрямований на обмеження використання та викладання малоросійського наріччя в Російській імперії. Емський указ доповнював основні положення Валуєвського циркуляра 1863 року, яким було заборонене видання значної частини книг українською мовою.
25 червня 1876 - Індіанці племен сіу і шаєна під керівництвом вождя Несамовитий Кінь виграли двогодинний бій в долині ріки Літл Бігхорн (штат Монтана) проти армійськогго загону підполковника Джорджа Армстронга Кастера. Це була остання перемога індійців США у їх боротьбі проти переселення у резервації.
4 липня 1876 - До першої у світі виставки електротехнічних товарів у Сан-Франциско вперше з'явилось міське вуличне електричне освітлення.
12 липня 1876 - 23-річна італійська циркова артистка Марія Спелтеріна за 11 хвилин пройшла по канату через Ніагарський водоспад, а потім за 10 хвилин повернулась назад, рухаючись спиною вперед. Через тиждень вона повторила перехід уже із зав'язаними очима, а ще через декілька днів - зі скованимим наручниками руками і ногами.
10 серпня 1876 - У канадській провінції Онтаріо здійснено перший міжміський телефонний дзвінок - відстань між абоенентами склала 13 кілометрів.
13 серпня 1876 - Світовою прем'єрою тетралогії Ріхарда Вагнера «Кільце Нібелунга» у місті Байрот (Баварія) відкрився театр, збудований за вказівками самого композитора на основі нереалізованого проекту театру в Мюнхені авторства Готфріда Земпера. Особливістю театру є те, що оркестрова яма і диригент повністю приховані від публіки. Будівництво Байройтського театру фінансував король Баварії Людвік II. Зараз в ньому проводиться щорічний Вагнерівський музичний фестиваль, на якому виконується виключно музика композитора.
1877
15 лютого 1877 - Генерал Порфіріо Діас, котрий в 1876 році прийшов до влади в результаті перевороту, став президентом Мексики. Його зусиллями північноамериканському капіталу була надана можливість брати участь в розробках мексиканських нафтових покладів і будівництві мережі залізниць.
4 березня 1877 - У Большому театрі в Москві відбулася прем'єра балету Петра Чайковського «Лебедине озеро».
12 квітня 1877 - Під приводом захисту від зулусів Велика Британія анексувала Трансвааль, на території якої 25 років перед тим було створено Південно-Африканську республіку.
15 квітня 1877 - Італійський винахідник Енріко Форланіні продемонстрував у Мілані перший вертоліт - модель з паровим двигуном піднявся на висоту 13 метрів і протримався у повітрі 20 секунд.
24 квітня 1877 - Під приводом захисту балканських християн і слов'ян від утисків та переслідування Османською імперією Росія оголосила їй війну, в результаті якої отримала частину Вірменії, Бесарабію, а Туреччина змушена була визнати незалежність Румунії, Сербії та Чорногорії і надати статус автономії Болгарії та Боснії.
16 травня 1877 - У Франції почалась політична криза - парламент, який відмовився підтримати роялістський уряд президента Патріса Мак-Магона, був розпущений. Конституційна криза Третої французької республіки завершилась переконливою перемогою республіканців на парламентських виборах і відставкою Мак-Магона 30 січня 1879 року.
23 травня 1877 - Після початку Російсько-турецької війни Національні збори Об'єднаного князівства Волощини і Молдови проголосили незалежність від Оттоманської імперії.
1 липня 1877 - У передмісті Лондона Всеанглійський клубом лаун-тенісу і крокету на майданчиках поблизу Ворпл Роуд проведено перший Вімблдонський турнір - розігрувалась першість серед 22-х чоловіків-спортсменів і переможцем став 27-річний Спенсер Гор. У 1884 проведено перші жіночі одиночні та парні чоловічі змагання, а з 1913 — парні жіночі та змішані парні (мікст). У 1922 році чемпіонати почали проводитися на кортах на вулиці Черч-Роуд, де вони проходять і понині.
9 липня 1877 - Всеанглійський клуб крокету і трав'яного тенісу провів у передмісті Лондона Вімблдоні свій перший тенісний турнір. В ньому взяв участь 21 аматор, що змагався лише в чоловічому одиночному розряді. Переможцем став 27-річний Спенсер Гор, котрий отримав винагороду в 25 гіней.
19 липня 1877 - Під час Російсько-турецької війни передові загони російських військ зайняли Шипку - стратегічний перевал у Болгарії, в Центральних Балканах. Оборона перевалу тривала до січня наступного року, коли російські війська перейшли у наступ.
21 серпня 1877 - Силами російсько-болгарських військ почалася п'ятимісячна оборона перевалу Шипка в Болгарії від турецької армії Сулеймана-паші - одна з ключових подій Російсько-турецької війни 1877-78 років.
5 вересня 1877 - У форті Робінсон (штат Небраска) при спробі заарештувати вбито Несамовитого Коня, вождя племені сіу, одного з героїв битви індійців з американськими військами біля ріки Літл Бігхорн (штат Монтана), коли американці зазнали найтяжчої поразки у війні проти корінного населеня континенту.
21 листопада 1877 - Американський винахідник Томас Едісон оголосив про створення нового звуковідтворюючого пристрою - фонографа - пристрою для запису і відтворення звуку з допомогою обертового циліндра, на який спеціальним чином наносяться доріжки, глибина яких пропорційна гучності звуку.
1878
17 січня 1878 - З метою посилити свій вплив у південній частині Тихого океану за рахунок послаблення позицій Німеччини США підписали з островами Самоа, розташованими на північний захід від Австралії, договір про дружбу та торгівлю і отримали дозвіл на будівництво стратегічно важливого порту Паго-Паго, в якому пароплави, що курсували трансокеанічними маршрутами мали поповнювати запаси пального.
10 лютого 1878 - Поразкою кубинців завершилась десятилітня війна проти іспанського панування. Іспанці підписали з кубинцями компромісний мирний договір, пообіцявши амністію учасникам антиіспанських виступів, проведення економічних реформ і поступове звільнення всіх рабів. Однак кубинська економіка була підірвана роками війни і багато американських підприємців за безцінь скупили цукрові та тютюнові плантації на Кубі, що змусило США через двадцять років підтримати кубинців у їх боротьбі за незалежність від Іспанії.
19 лютого 1878 - Томас Алва Едісон запатентував музичний програвач, відомий сьогодні під назвою "фонограф". Машина, котру Едісон створював протягом року, голкою зчитувала дані зі свинцевого обертаючого циліндра. Першою відтвореною на фонографі піснею була "Mary Had a Little Lamb".
3 березня 1878 - У Сан-Стефано, передмісті Стамбула (нині - район міста), підписано прелімінарний мирний договір, який завершував Одинадцяту Російсько-турецьку війну 1877-78 років. За його умовами Росія отримала частину Вірменії і південну частину Бесарабії. Туреччина визнала незалежність Румунії, Чорногорії і Сербії, а також зобов'язувалась надати самоуправління Боснії і Герцеговині. Крім того створювалась також автономна держава Велика Болгарія, до складу якої увійшла північна її частина, а також, Східна Румелія і Македонія.
4 червня 1878 - В Константинополі підписано таємний англо-турецький договір, за яким Великобританія зобов'язувалась захищати інтереси Османської імперії в Азії, отримавши як компенсацію острів Кіпр.
13 червня 1878 - За ініціативи Австро-Угорщини та Великобританії почав роботу Берлінський конгрес, який мав підвести остаточні підсумки Російсько-турецької війни, зафіксовані цього ж року в Сан-Стефанському мирному договорі. Основні його рішення були досягнуті попередньо шляхом сепаратних і таємних двосторонніх угод і, вцілому, підписаний 13 липня Берлінський трактат значно звужував досягнення Росії в Російсько-турецькій війні 1877-78 років. Були також враховані невдоволення Сербії та Румунії, які вважали себе обділеними, а також загальне невдоволення великими територіальними набуттями Болгарії. У результаті була визнана незалежність Чорногорії, Об'єднаного князівства Молдови і Валахії та Сербії; територія Сербії значно збільшувалась за рахунок Чорногорії та, головним чином, Болгарії, яка також втрачала Північну Добруджу (відійшла Валахії взамін втрачених територій в Бесарабії), Східну Румелію та Македонію (відійшли Туреччині), а Боснія і Герцеговина відходили до Австро-Угорщини.
18 червня 1878 - 20-річний польський матрос, уроженець Бердичева, Юзеф Коженьовський вперше зійшов на англійську землю, котру він згодом прославив як письменник Джозеф Конрад.
25 червня 1878 - Почався Берлінський конгрес, скликаний для перегляду умов Сан-Стефанського мирного договору 1878 року, що відсумував Російсько-турецьку війну 1877—1878 років. Він підтвердив незалежність Чорногорії, Сербії і Румунії, а також вирішив передати Фракію та Албанію зі складу Болгарії під владу Туреччини.
13 липня 1878 - Країнами-учасницями Берлінського конгресу підписано Берлінський трактат, в якому було переглянуто умови Сан-Стефанського мирного договору (за підсумками Російсько-турецької війни 1877-78 рр.) та здійснено новий переділ Балкан - територія Болгарії зменшилась майже на третину, вона стала самоврядним князівством під владою Туреччини; до Туреччини відійшла Македонія, а Боснія і Герцоговина - до Австро-Угорщини; Сербія, Румунія і Чорногорія отримали незалежність.
18 липня 1878 - Шведський полярний дослідник Адольф Ерік Норденшельд на пароплаві «Вега» першим у світі пройшов північним шляхом з Атлантичного океану в Тихий і через Суецький канал вернувся в Швецію, вперше таким чином обійшовши Євразію.
Народилися в 1876 - 1878 роках
3 січня 1876 - 7 вересня 1960, Вільгельм Пік, співзасновник Німецької Комуністичної партії, перший президент Німецької Демократичної Республіки (1949-60 рр.).
12 січня 1876 - 22 листопада 1916, Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк").
19 липня 1876 - 3 листопада 1937, Володимир Мусійович Чехівський, український політичний і громадський діяч; перший прем'єр-міністр УНР (1918-19 рр.).
7 серпня 1876 - 15 жовтня 1917, Мата Харі (Маргарета Геєртруда Целле), голландська танцівниця; під час Першої Світової війни звинувачена французькими властями у шпигунстві на користь Німеччини (агент H-21); розстріляна за вироком суду на околиці Парижу.
11 серпня 1876 - 22 вересня 1958, Мері Робертс Райнхарт, американська письменниця, автор детективів.
13 вересня 1876 - 8 березня 1941, Шервуд Андерсон, американський письменник (Вайнсберґ, Історія одної людини, Шедевр Блекфута, Я хочу знати чому).
6 жовтня 1876 - 10 березня 1939, Сергій Олександрович Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури, академік Української Академії Наук (з 1919), віце-президент ВУАН (з 1922), дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка у Львові.
18 грудня 1876 - 7 червня 1930, Петро Іванович Холодний, український художник-імпресіоніст.
1877
13 січня 1877 - 7 жовтня 1910, Левко Макарович Мацієвич, український корабельний інженер, будівник морських аеропланів; перший український авіатор.
28 травня 1877 - 11 серпня 1932, Максиміліан Олександрович Волошин (Кирієнко-Волошин), російський поет і художник українського походження.
2 липня 1877 - 9 серпня 1962, Герман Гессе, німецький письменник ("Гра в бісер", "Степовий вовк"), лаурет Нобелівської премії (1946).
6 липня 1877 - 18 лютого 1949, Нісето Алькалья Самора, перший прем'єр-міністр (1931) і перший президент (1931-36 рр.) Другої Іспанської республіки.
7 серпня 1877 - 19 квітня 1949, Ульріх Сальхов, шведський фігурист, десятиразовий чемпіон світу, перший Олімпійський чемпіон з фігурного катання (1908).
27 серпня 1877 - 12 липня 1910, Чарльз Стюарт Роллс, англійський автомобіліст, один із співзасновників компанії "Роллс Ройс".
4 вересня 1877 - 20 вересня 1942, Карліс (Август) Улманіс, латвійський політик і державний діяч; перший премєр-міністр Латвії (1918-21 рр.), фактичний диктатор Латвійської республіки (1936-40 рр.).
11 вересня 1877 - 20 липня 1926, Фелікс Едмундович Дзержинський, російський революціонер; один з ініціаторів "червоного терору", творець і глава Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК, 1917-23 рр.), голова Вищої ради народного господарства (1924-26 рр.).
14 листопада 1877 - 12 жовтня 1945, Дмитро Володимирович Антонович, український історик мистецтва (300 років українському театру, Т.Шевченко як маляр), член Центральної Ради, морський міністр, міністр мистецтва, голова дипломатичної місії в Римі (1919), співзасновник і ректор Українського вільного університету у Відні і Празі.
3 грудня 1877 - 3 листопада 1937, Степан Львович Рудницький, український географ і картограф, академік НАНУ. Основоположник української політичної та військової географії.
13 грудня 1877 - 23 січня 1921, Микола Дмитрович Леонтович, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог.
31 грудня 1877 - 8 жовтня 1938, Гнат Мартинович Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.
1878
5 лютого 1878 - 3 липня 1935, Андре-Густав Сітроен, французький інженер, промисловець, засновник автомобілебудівної компанії "Сітроен" (1919).
23 лютого 1878 - 15 травня 1935, Казимир Малевич, український художник-авангардист україно-польського походження, один з засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві — супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва.
15 березня 1878 - 26 липня 1944, Реза Шах Пехлеві, шах Ірану, перший з династіх Пехлеві.
10 травня 1878 - 3 жовтня 1929, Густав Штреземан, німецький політичний діяч, один із засновників Німецької народної партії, рейхсканцлер і міністр іноземних справ (1923), лауреат Нобелівської премії миру (1926).
21 травня 1878 - 23 липня 1930, Гленн Гаммонд Кертіс, американський льотчик, авіаконструктор, піонер авіації, винахідник-конструктор першого гідроплану (1912).
27 травня 1878 - 14 вересня 1927, Айседора Дункан, американська танцівниця, балерина, одна з основоположнць танцю модерн; дружина Сергія Єсеніна, загинула в автокатастрофі.
22 липня 1878 - 6 серпня 1942, Януш Корчак, польський лікар, педагог, письменник (Як любити дітей, Діти вулиці); загинув у концтаборі Треблінка, куди попав за відмову залишити дітей із варшавського гетто.
20 вересня 1878 - 25 листопада 1968, Ептон Білл Синклер, американський письменник (Джунглі, Бостон, Зуби дракона).
5 грудня 1878 - 22 липня 1944, Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиба), український поет (З журбою радість обнялась, По дорозі в казку, Чужина, Перезва).
Померли в 1876 - 1878 роках
25 лютого 1876 - Северин Гощинський, польский поет українського походження, представник "української школи" польського романтизму (Молитва вільного, Чудовисько рабства, Ковчег свободи, Канівський замок). 141 рік тому, в 75 років (нар. 4 листопада 1801 р.).
1 червня 1876 - Христо Ботев, герой болгарського руху опору турецьким завойовникам, поет. 141 рік тому, в 28 років (нар. 6 січня 1848 р.).
8 червня 1876 - Жорж Санд (Аврора Дюпен), французька письменниця ("Консуело", "Індіана", "Орас"). 141 рік тому, в 72 роки (нар. 1 липня 1804 р.).
1 липня 1876 - Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва. 141 рік тому, в 62 роки (нар. 30 травня 1814 р.).
19 липня 1876 - Іван Максимович Сошенко, український художник і педагог. 141 рік тому, в 69 років (нар. 2 червня 1807 р.).
1877
4 січня 1877 - Корнелій Вандербільт, американський індустріаліст, залізничний магнат. 140 років тому, в 83 роки (нар. 27 травня 1794 р.).
3 вересня 1877 - (Луї) Адольф Тьєр, французький політик та вчений, багаторазовий прем'єр-міністр Франції, перший президент Третьої республіки. 140 років тому, в 80 років (нар. 15 квітня 1797 р.).
17 вересня 1877 - Вільям Генрі Фокс Талбот, англійський фізик і хімік, один з винахідник фотографії. 140 років тому, в 77 років (нар. 11 лютого 1800 р.).
23 вересня 1877 - Урбен Жан Жозеф Левер'є, французький астроном; обчислив орбіту і положення невідомої на той час планети, відкриту в 1846 році і названу Нептуном. 140 років тому, в 66 років (нар. 11 березня 1811 р.).
31 грудня 1877 - Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі. 140 років тому, в 58 років (нар. 10 червня 1819 р.).
1878
8 січня 1878 - Микола Олексійович Некрасов, російський поет ("Мороз - червоний ніс", "Кому на Русі жити добре", "Російські жінки"). 139 років тому, в 57 років (нар. 10 грудня 1821 р.).
9 січня 1878 - Віктор Емануїл II (Віктор Емануїл ді Савойя), король Сардинії, перший король об'єднаної Італії (1861-78 рр.) з Савойської династії. 139 років тому, в 58 років (нар. 14 березня 1820 р.).
7 лютого 1878 - Пій IX (Джованні Марія Мастаї-Феретті), 255-й папа римський (з 1846 р.); останній глава суверенної церковної держави, засновник сучасного вчення про права і привілеї Римського первосвященика. 139 років тому, в 86 років (нар. 13 травня 1792 р.).

Головні події 1876 - 1878 років

3 березня 1878 року в Сан-Стефано, передмісті Стамбула, підписано попередній мирний договір, який завершував Оди..
3 березня 1878
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх