цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1926 року
24 грудня 1926 року уряд Італії видав ряд законів, спрямованих на ліквідацію адміністративних і політичних інститутів демократичної системи, що дало можливість Беніто Муссоліні отримати всю повноту виконавчої влади і залишитись підзвітним лише королю.

Головні події 1926 року

Всі події 1926 року

8 січня - Абд аль-Азіз ібн Абд ар-Рахман аль Фейсал аль Сауд, емір Неджда, після завоювання Хіджаза проголосив себе королем "Хіджаза, Неджда і приєднаних областей" (з 1932 року - Саудівська Аравія).
18 січня - У Москві в кінотеатрі «Художній» відбулась прем'єра фільму Сергія Ейзенштейна "Броненосець Потьомкін".
27 січня - У Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджи Бейрд провів публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення, що фактично стало початком революційних змін в системі зв'язку та інформації. Пристрій Берда, названий ним "телевізор", являв собою машину з механічними обертаючими дисками, при допомозі яких сканувалось рухоме зображення і трансформувалось у електричний сигнал, який надходив по кабелю до спеціального екрану і відтворювався у чорно-білому вигляді. Перша "телепрограма" Берда транслювала зображення голів двох ляльок, котрими винахідник сам же й рухав перед камерою. В основу пристрою Берда була покладена телесистема, запатентована в 1884 році німецьким вченим Паулем Ніпковим. У 1928 році Берд зумів провести трансатлантичну трансляцію телезображення - по телефонних дротах воно було передане з Лондона до Нью-Йорка, - і цього ж року продемонстрував систему кольорового телебачення.
16 березня - У місті Оберні (штат Массачусетс) американський конструктор Роберт Годдар провів успішне випробування першої у світі ракети на рідкому паливі. Триметрова ракета протрималась у польоті 2,5 секунди, розвинула швидкість до 100 км/год, досягнувши висоти 14 метрів, і впала за 60 метрів від старту. Проводячи свої дослідження без державної підтримки, лише за рахунок гранту від Фонду Гуггенхайма, Годдар до 1942 року здійснив ще 31 успішний запуск ракети, найвдалішим з яких був політ тривалістю 22,3 секунди з досягненням висоти 1,7 милі (близько 3 км).
9 травня - Американці Флойд Беннет і Річард Берд на тримоторному літаку конструкції Антона Фоккера (Fokker F.VIIA/3m Josephine Ford), стартувавши зі Шпіцбергена, вперше у світі пролетіли над Північним полюсом на літаку. Політ тривав 15,5 годин.
11 травня - Розпочався перший трансарктичний переліт на дирижаблі "Норвегія" зі Шпіцбергена на Аляску, здійснений Руалом Амудсеном, Лінкольном Елсуортом і Умберто Нобіле. Збудований в Італії дирижабль довжиною 106 метрів і об'ємом 19 000 м3, досягнув Північного полюсу 12 травня. Провівши над ним 2,5 години і скинувши на полюс норвезький, італійський і американський прапор, дирижабль відправився на Аляску, куди прибув через два дні.
12 травня - Силами армії Юзеф Пілсудський здійснив у Польщі військовий переворот. Новий сейм обрав Пілсудського на пост президента, від якого він відмовився. Залишаючись формально на міністерській посаді, він встановив у Польщі військову диктатуру, яка проіснувала до 1935 року. Режим Пілсудського носив правоцентристський, консервативний характер, спрямований на відновлення моральних цінностей суспільства авторитарними методами (політика «санації» держави).
12 травня - В ході першого трансарктичного перельоту на дирижаблі «Норвегія» за маршрутом Шпіцберген — Північний полюс — Аляска Руал Амундсен і Умберто Нобіле досягли Північного полюсу.
25 травня - У Парижі загинув Симон Петлюра, колишній Головний отаман військ УНР і Голова Директорії. Він був застрелений анархістом Самуїлом Шварцбардом. Суд присяжних, що проходив під тиском мобілізованої комуністичної та проєврейської преси, виправдав вбивцю.
27 травня - У містечку Ганнібал, штат Міссурі, встановлено бронзовий пам'ятник персонажам творів Марка Твена - Гекльберрі Фінну і Тому Сойєру.
28 травня - В Португалії відбувся безкровний військовий переворот, що поклав початок найтривалішому в Західній Європі авторитарному режиму - до влади прийшли військові на чолі з генералом Мануелем ду Олівейра Гомешом. Невдовзі його змінив Антоніу Оскар ді Фрагозу Кармона, а в 1930 - Антоніу Салазар, котрий правив Португалією до квітня 1974 року.
20 липня - Уряд СРСР ухвалив постанову про перейменування міста Катеринослав у Дніпропетровськ на честь діяча комуністичної партії місцевого походження Г.І.Петровського.
3 серпня - На площі Піккаділлі встановлені перші у Лондоні світлофори.
6 серпня - 19-річна американка Олімпійська чемпіонка Гертруда Едерле стала першою жінкою у світі, яка перепливла Ла-Манш. Щоб подолати відстань в 56 кілометрів їй знадобилося 14 годин 31 хвилина - своїм досягненням вона побила діючий на той час рекорд аргентинського плавця Енріке Тірабочі, котрий в 1923 році році подолав Ла-Манш за 16 годин 23 хвилини, і стала п'ятою людиною, котрій вдалось переплисти Ла-Манш.
6 серпня - У Нью-Йорку студія Warner Brothers провела прем'єра фільму «Дон Жуан» з Дрю Беррімором у головній ролі. Стрічку було створено з використанням нової звукової технології «Вітафон», що дозволяла синхронізувати звуковий ряд з кінокадрами.
25 вересня - Генрі Форд оголосив про введення на його підприємствах 8-годинного 5-денного робочого тижня.
14 жовтня - У Лондоні вперше вийшла друком книга Алана Александра Мілна «Вінні Пух», в котрій були зібрані казки Мілна, придумані для його сина Крістофера. Завдяки популярності книги, згодом були вже спеціально написані "Дім на Пуховому узліссі", "Коли ми були дуже молодими" і "Тепер нам уже шість".
18 листопада - На конференції в Лондоні колишній міністр закордонних справ Великої Британії Артур Бальфур запропонував надати колишнім колоніям статусу домініона в рамках Британської Співдружності націй. При цьому домініон визначався як автономна держава, що має рівне положення по відношенню до метрополії і може проводити власну внутрішню і зовнішню політику; основною метою, що пов'язувала домініони між собою і з метрополією, було співробітництво заради взаємовигідного благополуччя і прогресу.
9 грудня - 17-річний Бенні Гудмен зробив свій перший сольний запис на студії - разом з оркестром Бена Поллака він записав пісню "He's the Last Word".
24 грудня - Міністр юстиції Італії Альфредо Рокко видав ряд законів, спрямованих на ліквідацію адміністративних і політичних інститутів демократичної системи, що дало можливість Беніто Муссоліні отримати всю повноту виконавчої влади і за кілька років стати диктатором Італії.
25 грудня - Після смерті імператора Йошихіто новим імператором Японії став його син Хірохіто.
Народилися 1926 року
21 січня - 1 травня 2000, Стів Рівз, американський спортсмен-культурист («Містер Америка», «Містер Світ», «Містер Всесвіт»), актор («Геркулес», «Останні дні Помпеї», «Дуель Титанів»).
2 лютого - Валері Жискар д'Естен, французький політичний діяч, президент Франції (1974-81 рр.), глава комісії з розробки конституції Євросоюзу.
11 лютого - 28 листопада 2010, Леслі Нільсен, канадський актор ("Шостий елемент", "Поліцейська академія", "Голий пістолет", "Мертвий і закоханий", "Заборонена планета").
16 лютого - 25 липня 2003, Джон Шлезінгер, англійський кінорежисер, лауреат премії «Оскар» (Північний ковбой, Око за око, День саранчі).
26 лютого - 11 січня 2014, Аріель Шарон, ізраїльський військовик та політик, прем'єр-міністр Ізраїлю (2001-06 рр.).
28 лютого - 22 листопада 2011, Світлана Алілуєва, російська письменниця-мемуарист; дочка Йосифа Сталіна.
6 березня - 9 жовтня 2016, Анджей Вайда, польський кінорежисер ("Канал", "Попіл і алмаз", "Попіл", "Полювання на мух", "Людина з мармуру", "Людина із заліза"), лауреат "Почесного Оскара" за творчу кар'єру (2000).
11 березня - 6 жовтня 1997, Георгій Олександрович Юматов, російський кіноактор ("Кораблі штурмують бастіони", "Жорстокість", "Офіцери", "Петровка, 38", "Огарьова, 6").
31 березня - 5 листопада 2005, Джон Фаулз, англійський письменник ("Колекціонер", "Жінка французького лейтенанта").
2 квітня - 19 травня 2014, Джек (Джон Артур) Бребхем, австралійський автогонщик і конструктор, триразовий чемпіон "Формули-1" (1959, 1960, 1966 рр.); єдиний з гонщиків "Формули-1", хто перемагав на автомобілі власної конструкції (1966).
3 квітня - 27 січня 1967, Вірджил Айван Гріссом, американський астронавт, другий американець в космосі (1961), перша людина, що здійснила два польоти в космос (1965); загинув під час наземних випробувань першого корабля серії "Аполлон".
9 квітня - Г'ю Гефнер, американський видавець, засновник журналу Playboy.
21 квітня - Єлизавета II (Єлизавета Александра Віндзор), королева Великобританії (з 1952 р.).
28 квітня - 19 лютого 2016, Харпер Лі, американська письменниця ("Вбити пересмішника").
25 травня - 28 вересня 1991, Майлз Девіс, американський джазовий музикант (трубач), один з піонерів сплаву джазу і року (стилю "ф'южн"); серед його учнів були сьогодні вже корифеї джаз-року Чік Коріа, Джордж Бенсон, Кіт Джаррет, Біллі Кобем.
1 червня - 5 серпня 1962, Мерилін Монро (Норма Джин Бейкер Мортенсон), американська кіноактриса ("Джентельмени надають перевагу блондинкам", "Автобусна зупинка", "Асфальтові джунглі", "Діаманти - найкращі друзі дівчат", "В джазі тільки дівчата").
8 червня - 9 лютого 1943, Олег Васильович Кошовий, один з керівників підпільної організації «Молода гвардія» у місті Краснодон Луганської області під час Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.
8 червня - 25 жовтня 2009, Ірина Михайлівна Сеник, українська поетеса, дисидент.
18 червня - 13 листопада 2010, Аллан Рекс Сендидж, американський астроном; першим відкрив космічний об'єкт з надзвичайно великим випромінюванням (квазар).
4 липня - 7 липня 2014, Альфредо Ді Стефано, іспанський футболіст аргентинського походження, кращий футболіст Європи (1957, 1959), п'ятиразовий володар європейського Кубка чемпіонів (в складі мадридського "Реалу"); виступав за збірні трьох країн - Аргентини, Колумбії та Іспанії.
14 липня - Гаррі Дін Стентон, американський актор («Париж, Техас», Перископи вниз!, Ніколи не розмовляй з незнайомцями, Чужий, Хрещений батько 2, Втеча з Нью-Йорка).
21 липня - 25 листопада 2002, Карел Рейш, англійський кінорежисер (Жінка французького лейтенанта, Айседора).
3 серпня - Тоні Беннетт (Ентоні Домінік Бенедето), американський естрадний співак.
12 серпня - 22 травня 1998, Джон Дерек (Дерек Харріс), американський актор (Вся королівська рать), режисер (Болеро).
13 серпня - 25 листопада 2016, Фідель Кастро Рус, кубинський політичний діяч, прем'єр-міністр Куби (1959-1976 рр.), голова Державної ради Куби (1976-2008 рр.).
2 вересня - 29 січня 1994, Євген Павлович Леонов, російський актор (Джентельмени удачі, Про бідного гусара замовте слово, Велика перерва).
23 вересня - 17 липня 1967, (Вільям) Джон Колтрейн, американський джазовий музикант (тенор- і сопрано-саксофон), один із найвидатніших саксофоністів 20-го століття (Stablemates, Greensleeves, Chim Chim Cheree, In a Sentimental Mood).
8 жовтня - 25 листопада 1991, Клаус Кінський (Ніколаус Гюнтер Накшинський), німецький кіноактор (Берег рабів, Вампір у Венеції, Маленька барабанниця, Любов і гроші, Французька жінка); батько американської актриси Настасії Кінської.
9 жовтня - 4 березня 1992, Євген Олександрович Євстігнєєв, російський театральний і кіноактор (Сімнадцять миттєвостей війни, Біг, Собаче серце, Бережись автомобіля, Золоте теля, Місце зустрічі змінити не можна, Старики-розбійники).
18 жовтня - 7 жовтня 2011, Раміз Алія, глава комуністичної Албанії (1985-92 рр.).
18 жовтня - 18 березня 2017, Чак (Чарльз Едвард Андерсон) Беррі, американський музикант, співак, лауреат "Гремі" (почесна нагорода [1985]), одна із найзначніших постатей в історії поп-музики, більшість композицій котрого стали класикою рок-н-ролу (Maybellene, Roll Over Beethoven, School Day, Rock & Roll Music, Sweet Little Sixteen, Johnny B. Goode, My Ding-A-Ling).
18 жовтня - 22 вересня 1999, Джордж (Кемпбелл) Скотт, американський актор, лауреат «Оскара» (Генерал Петтон [1970]; Екзорсист 3, Анатомія убивства, Принц і жебрак, Оклахома, Вбивство на вулиці Морг).
19 жовтня - 24 жовтня 2016, Богдан Дмитрович Гаврилишин, український економіст, громадський діяч та меценат. Дійсний член Римського клубу.
22 жовтня - 17 липня 2005, Спартак Мішулін, російський театральний і кіноактор (Біле сонце пустелі, Малюк і Карлсон, Добре сидимо).
25 листопада - 3 серпня 2001, Пол Андерсон, американський письменник-фантаст.
7 грудня - 14 червня 2009, Петро Олексійович Вельямінов, російський кіноактор ("Тіні зникають в полудень", "Пірати ХХ століття", "Повернення резидента", "Зимова вишня", "Бандитський Петербург 2").
Померли 1926 року
21 січня - Камілло Голджи, італійський фізіолог, лауреат Нобелівської премії за дослідження нервових клітин. 91 рік тому, в 83 роки (нар. 7 липня 1843 р.).
8 лютого - Вільям Бетсон, англійський біолог, один із засновників генетики. 91 рік тому, в 65 років (нар. 8 серпня 1861 р.).
21 лютого - Гейке Камерлінг-Оннес, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1913) за відкриття явища надпровідності (1911); розробив метод отримання рідкого гелію. 91 рік тому, в 73 роки (нар. 21 вересня 1853 р.).
25 травня - Симон Васильович Петлюра, український військовий і політичний діяч, міністр у військових справах Центральної Ради (1917), голова Директорії (1919). 91 рік тому, в 47 років (нар. 22 травня 1879 р.).
31 травня - Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля. 91 рік тому, в 58 років (нар. 2 червня 1868 р.).
10 червня - Антоніо Гауді, каталонський архітектор, представник стилів арт-нуво та модерн в архітектурному мистецтві. 91 рік тому, в 74 роки (нар. 25 червня 1852 р.).
20 липня - Фелікс Едмундович Дзержинський, російський революціонер; один з ініціаторів "червоного терору", творець і глава Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК, 1917-23 рр.), голова Вищої ради народного господарства (1924-26 рр.). 91 рік тому, в 49 років (нар. 11 вересня 1877 р.).
23 серпня - Рудольф Валентино (Родольфо П'єтро Філіберто Раффаелло Гульєльмі), американський актор італійського походження, зірка німого кіно; створивши на екрані образ "латинського коханця", став живою легендою кінематографу - його смерть привела до масових істерій і серії самовбивств серед шанувальниць його таланту. 91 рік тому, в 31 рік (нар. 6 травня 1895 р.).
6 жовтня - Володимир Михайлович Гнатюк, український фольклорист, етнограф, літературознавець. 91 рік тому, в 55 років (нар. 9 травня 1871 р.).
20 жовтня - Юджин (Віктор) Дебс, діяч американського робітничого руху, один із організаторів Соціал-демократичної та Соціалістичної партій США, п'ятиразовий кандидат у президенти США від Соцпартії [1904, 1908, 1912, 1916, 1920]. 91 рік тому, в 71 рік (нар. 5 листопада 1855 р.).
31 жовтня - Гаррі Гудіні (Еріх Вейс), знаменитий американський ілюзіоніст, гіпнотизер, трюкач. 91 рік тому, в 52 роки (нар. 24 березня 1874 р.).
26 листопада - Джон Мозес Браунінг, американський конструктор-винахідник ручної стрілецької зброї. 91 рік тому, в 71 рік (нар. 21 січня 1855 р.).
5 грудня - Клод Моне, французький живописець, основоположник імпресіонізму (Враження - схід сонця, Поле маків, Водяні лілеї). 91 рік тому, в 86 років (нар. 14 листопада 1840 р.).
29 грудня - Райнер Марія Рільке, австрійський поет, письменник, філософ (Сонети до Орфея, Мальте, Часослов, Книга картин). 91 рік тому, в 51 рік (нар. 4 грудня 1875 р.).

Головні події 1926 року

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх