цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
star_border share search menu
Хроніка подій 1905 року
30 (17) жовтня 1905 року Микола II підписав «Найвищий маніфест», три пункти якого запроваджували громадянські свободи і парламентаризм на основі багатопартійності. Він докорінним чином змінив політичну систему Російській імперії і заклав підвалини краху царизму навесні 1917 року.

Головні події 1905 року

Всі події 1905 року

2 січня - В ході Російсько-японської війни стратегічно важлива військова база Порт-Артур, розташована на території Китаю, захоплена японськими військами генерала Маресуке Ноґі. Це була перша із цілого ряду поразок російських військ, котрі визначили хід Російсько-японської війни, яка завершилась у вересні перемогою Японії.
22 січня - Масовими смертями закінчилась 140-тисячна мирна демонстрація в Петербурзі, що ставила за мету передати російському царю Миколі II вірнопідданницьку петицію з рядом економічних і політичних вимог (введення 8-годинного робочого дня, встановлення гарантованого мінімума зарплати, скликання Установчих зборів, припинення війни з Японією і т.п.). Ініціатором акціїї був священник Г.Гапон. Перед Зимовим палацом демонстрація була зупинена і розігнана військами, при цьому загинуло близько 1000 і було поранено понад 2 тисячі демонстрантів. Ця подія, що увійшла в історію як "кривава неділя", викликала в Росії хвилю забастовок та демонстрацій і стала початком Російської революції 1905-7 років.
26 січня - У копальні «Прем'єр» поблизу Преторії (Південна Африка) знайдено найбільший з відомих алмазів з первинною вагою 3106 карат. Подарований керівництвом провінції Трансвааль британському королю Едуарду VII, через три роки голландський ювелір Жозеф Ашер розділив «Куллінан» на 106 частин, дві найбільші з яких прикрасили Британський державний скіпетр і корону Британської імперії.
10 березня - У західній частині Лондона засновано професійний футбольний клуб «Челсі». За перші 50 років своєї історії він не виборов жодного трофею - лише в 1955 році «Челсі» став чемпіоном Англії.
10 березня - Поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни. Незважаючи на чисельну перевагу, російські війська у 20-денному протистоянні поступилися японцям. З обох боків убитими і пораненими було втрачено понад 140 тисяч чоловік.
31 березня - Шерлок Холмс, герой багатьох творів Артура Конан Дойла, котрий шість років розслідував найрізноманітніші заплутані кримінальні справи, з волі автора загинув у 1891 році поблизу Рейхенбахського водоспаду під час сутички з професором Моріарті. 12 років Конан Дойл відмовляв вимогам читачів "воскресити" Шерлока Холмса, і лише в цей день опублікував оповідання "Повернення Шерлока Холмса", в якому прославлений детектив пояснив як йому вдалось врятуватись.
15 травня - На місці колишнього форту Бейкер засновано місто Лас-Вегас, штат Невада, як вузлову станцію місцевої залізниці. Легалізація азартних ігор в 1931 році зробила його всесвітнім центром розваг центру розваг і у 2000 році місто стало найбільшим у світі із заснованих у ХХ столітті.
27 травня - Почалась дводенна Цусімська битва, в ході котрої японський флот під командуванням адмірала Хейхатіро Того розгромив російську Тихоокеанську ескадру віце-адмірала Зиновія Рождественського. Це була вирішальна морська битва Російсько-японської війни 1904-05 років, яка визначила і результат всієї війни на користь Японії.
7 червня - Норвезький стортинг (парламент) розірвав унію зі Швецією, створену в 1814 році. Мотивом розриву стала відмова шведського короля створити норвезьку консульську службу. Проведений в серпні цього ж року референдум підтвердив дії парламенту, а за підсумками наступного референдуму Норвегію було проголошено монархією і на трон запрошено зятя англійського короля датського принца Карла, котрий взяв собі ім'я Хокон VII.
27 червня - На броненосці «Потьоммкін», на той момент найновішому і одному з найпотужнішому кораблі Чорноморського флоту Росії, почалось стихійне повстання моряків. Виступ, який розпочався із-за протесту проти неякісного харчування переріс у збройний виступ і вбивство частини офіцерського складу екіпажу. Не маючи чіткого плану подальших дій, повсталі повели корабель в Одесу, де мали намір поповнити запаси вугілля, води і продовольства, підтримати антиурядові виступи, які проходили в місті. Після того, як надії повстанців на підтримку інших кораблів Чорноморського флоту не виправдалися, броненосець, здійснив похід від Констанци до Феодосії і назад, через одинадцять днів здався румунським властям в порту Констанци.
30 червня - В журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн опублікував статтю «До електродинаміки рухомих тіл», в якій виклав основи Спеціальної теорії відносності.
6 серпня - Маніфестом Миколи II було оголошено декларацію про створення Державної думи Російської імперії, як «особливого законодорадчого органу, якому надається право попередньої розробки та обговорення законодавчих пропозицій і розгляд розпису державних доходів та видатків». До маніфесту додавалися положення, розроблені міністром внутрішніх справ Булигіним, згідно з якими, право голосу на виборах в Думу надавалося лише обмеженій категорії осіб: великим власникам нерухомого майна, великим платникам промислового і квартирного податку, і — на особливих підставах — селянам.
13 серпня - Проведений у Норвегії референдум підтвердив (368 208 - "за", 187 - "проти") рішення парламенту, прийняте в липні цього ж року про розрив унії зі Швецією.
5 вересня - В Портсмуті (США) підписано мирний договір між Японією і Росією, що підводив підсумки російсько-японської війни 1905 року. Згідно з договором, Росія втрачала військові бази в Порт-Артурі і Дальньому, південну частину острова Сахалін, виводила свої війська із Маньчжурії і визнавала Корею зоною впливу Японії.
27 вересня - У німецькому журналі фізики Альберт Ейнштейн опублікував роботу «Чи залежить інерція тіла від енергії, яка міститься в ньому?», в якій викладались основи теорії відносності, що зробила революцію в теоретичній фізиці. Зокрема він обгрунтував знамениту формулу E=mc2, фізичний зміст якої полягає в тому, що маса тіла є мірою енергії, яка міститься в ньому, а закон збереження маси - це лише частковий випадок закону збереження енергії.
17 жовтня - В Петербурзі оголошено Жовтневий маніфест, створений за ініціативою голови ради міністрів Росії Сергія Вітте та за дорученням Миколи II, яким одноосібна законодавча влада імператора розподілялась між монархом і представницьким органом - Державною думою. За імператором зберігалось право розпуску парламенту і накладання вето на його рішення.
30 жовтня - В надії заспокоїти революційні заворушення в Росії імператор Микола II підписав маніфест «Про удосконалення державного порядку», в котрому були проголошені недоторканість особи, свобода слова, зборів, союзів та об'єднань і оголошено про скликання Державної думи (парламенту) із законодавчими правами. «Маніфест 17 жовтня» докорінним чином змінив політичну систему Російській імперії і заклав підвалини краху царизму навесні 1917 року.
28 листопада - У Дубліні за ініціативою Артура Гріффіта створено партію Шин Фейн, метою котрої проголошено боротьбу за незалежність Ірландії. Шин Фейн, що в перекладі з кельтської означає "ми самі", об'єднала декілька воєнізованих націоналістичних груп, і протягом наступних 15 років стала основною політичною організацією, що боролась проти британського правління. У 1918 році, після поразки Пасхального повстання в Дубліні (1916) Шин Фейн отримала більшість на національних виборах і створила незалежний Ірландський парламент, котрий проголосив Ірландію незалежною республікою. Наступного року Ірландські Добровольці, прототип Ірландської Республіканської Армії (ІРА), підняли повстання проти британських військ, і в 1922 році Артур Гріффіт разом з іншими лідерами Шин Фейн підписав історичне рішення про розділ Ірландії з наданням автономії лише її південній частині. Це викликало громадянську війну, яка закінчилась в 1923 році проголошенням Ірландської Незалежної Держави, пізніше перейменваної в Республіку Ірландія.
30 грудня - Француз Віктор Емері на автомобілі "Darracq" з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд - поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109.589 миль/год (177.5 км/год).
Народилися 1905 року
21 січня - 29 липня 1964, Ванда (Львівна) Василевська, польська письменниця ("Земля в ярмі", "Пісня над водами", "Райдуга"); з 1939 року працювала в Україні.
21 січня - 24 жовтня 1957, Крістіан Діор, французький модельєр-дизайнер, кутюр'є.
20 лютого - 9 липня 1987, Улас Олексійович Самчук, український письменник, журналіст і публіцист, редактор, член уряду УНР на вигнанні.
25 лютого - 5 червня 1975, Павло Павлович Вірський, український танцівник і хореограф, Народний артист СРСР (1960), організатор (1937), балетмейстер (до 1940), художній керівник (1955—1975) Ансамблю танцю УРСР.
2 квітня - 15 грудня 1986, Серж Лифар (Сергій Михайлович Лифар), французький танцівник, хореограф, балетмейстер українського походження; соліст (до 1956 р.) і педагог паризького театру Гранд-Опера, постановник більше 200 балетів, засновник Інституту хореографії (Париж).
24 квітня - 15 листопада 1989, Роберт Пенн Воррен, американський письменник ("Вся королівська рать"), поет, критик.
15 травня - 30 серпня 1970, Абрам Запрудер, автор любительської кіноплівки, на котрій зафіксовано убивство президента Джона Кеннеді (1963), - єдиний кінодокумент про цю подію.
16 травня - 12 серпня 1982, Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда.
24 травня - 21 лютого 1984, Михайло Олександрович Шолохов, російський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина", "Доля людини"), Нобелівський лауреат (1965).
25 травня - 14 травня 1972, Олександр Євдокимович Корнійчук, український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").
20 червня - 30 червня 1984, Лілліан Хеллман, американська письменниця.
21 червня - 15 квітня 1980, Жан Поль Сартр (Еріх Пауль), французький філософ, письменник ("Дороги свободи", "Мухи, "Буття і ніщо"), Нобелівький лауреат з літератури (1964, відмовився від отримання).
29 липня - 18 вересня 1961, Даг Яльмар Хаммершельд, шведський економіст, другий генеральний секретар ООН (1953-61 рр.); загинув у автокатастрофі; посмертно нагороджений Нобелівською премією миру (1961).
3 вересня - 11 січня 1991, Карл Дейвід Андерсон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1936, за відкриття позитрону).
18 вересня - 15 квітня 1990, Грета Гарбо (Грета Ловіса Густафссон), шведська кіноактриса (Сага про Йєста Берлінга, Анна Кареніна, Мата Харі, Двулика жінка), одна з найзнаменитіших постатей в кінематографі 20-го століття.
28 вересня - 2 лютого 2005, Макс Шмелінг (Максимілліан Адольф Отто Зігфрід Шмелінг), німецький боксер, чемпіон світу серед професіоналів у надважкій категорії (1930); провів 70 боїв - 56 перемог (39 нокаутом), 10 програшів, 4 нічиї.
6 жовтня - 1 січня 1998, Гелен Вілліс Муді, американська тенісистка, 19-разова переможниця турнірів Великого шолому (French Open [1928, 1929, 1930, 1932], Уімблдон [1927, 1928, 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1938], U.S. Open [1923, 1924, 1925, 1927, 1928, 1929, 1931]).
15 жовтня - 1 липня 1980, Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом).
22 жовтня - 14 лютого 1950, Карл Янський, американський фізик і радіоінженер, основоположник радіоастрономії.
25 листопада - 4 березня 1952, Ніл Антонович Хасевич, український художник, графік.
9 грудня - 10 вересня 1976, (Джеймс) Далтон Трамбо, американський письменник, кіносценарист, лауреат премії «Оскар» ("Спартак" [1960]; "Одинаки завжди сміливі", "Брати Ріко").
22 грудня - 28 жовтня 1998, Томас Гарольд Флаверс, британський інженер; винахідник першого у світі програмованого електронного комп'ютера (Colossus, 1943).
24 грудня - 5 квітня 1976, Говард Робард Х'юз, американський підприємець, інженер, піонер авіації.
Померли 1905 року
24 березня - Жюль Верн, французький письменник, "батько наукової фантастики" ("20 тисяч льє під водою", "Навколо світу за 80 днів", "Таємничий острів", "Діти капітана Гранта"). 112 років тому, в 77 років (нар. 8 лютого 1828 р.).
16 червня - Герман фон Віссман, німецький мандрівник, дослідник Африки. 112 років тому, в 52 роки (нар. 4 вересня 1853 р.).
14 листопада - Роберт Уайтхед, англійський інженер, конструктор перших бойових торпед (1870). 112 років тому, в 82 роки (нар. 2 січня 1823 р.).

Головні події 1905 року

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх