цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Цей день 21 лютого
52-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 313 днів. Іменинники - Захар, Савва, Федір. Міжнародний день рідної мови.

Головні події 21 лютого


Всі події 21 лютого

1437 - В результаті змови магнатів, невдоволених авторитарним правлінням короля Шотландії Якова I, він був убитий у своєму палаці в Перті. Його спадкоємцем на престолі став шестилітній син, що правив під іменем Яків II.
1598 - Земський собор у Москві обрав Бориса Годунова на царювання.
1700 - Польсько-саксонська армія Августа II Сильного без оголошення війни почала облогу Риги, столиці Шведської Лівонії. Не отримавши підтримки союзників по Північному союзу і не зумівши захопити місто, в травні вона відступила після повідомлень про наближення шведського війська. Це стало першим інцидентом Північної війни, яка тривала більше 20 років.
1784 - За указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменовані на Севастополь.
1804 - Поблизу міста Мертір-Тідвіл на півдні Вельсу здійснено першу поїздку паровим локомотивом - по трамвайній колії машина Роберта Тревітіка за 4 години у 5 причепних вагонах перевезла 10 тон залізної руди і 70 пасажирів на відстань 15,69 км. Однак через високу вартість виготовлення паровозів подібної потужності і відсутність належної інфрастурктури ідея використання парових двигунів на транспортних засобах не знайшла свого розвитку і була втілена лише через вісім років.
1808 - Росія, союзник наполеонівської Франції, почала війну проти Швеції і за кілька місяців окупувала всю Фінляндію, яка за укладеним 17 вересня 1709 року Фредріксгамнським договором разом з Аландськими островами увійшла до складу Російської імперії.
1848 - У Лондоні групою німецьких революціонерів-соціалістів "Комуністична ліга" опубліковано "Маніфест комуністичної партії", написаний 29-річним Карлом Марксом при участі Фрідріха Енгельса. Політичний памфлет, безсумнівно, найдієвіший у історії, проголошував, що історія людства є історією боротьби класів і неминуча перемога пролетаріату покладе край класовому суспільству взагалі. Надрукована німецькою, робота Маркса не привела до якихось швидких результатів, однак її ідеї, втілені в життя у 20-у столітті, привели до того, що у 1950-х роках майже половина людства жила під керівництвом марксистських урядів.
1849 - Битвою біля Гуджараті, в якій британські війська отримали перемогу над сікхами, закінчилась Друга сікхська війна, за результатами якої, Велика Британія анексувала сікхське князівство у Пенджабі.
1879 - У Харкові народниками вбито генерал-губернатора Дмитра Кропоткіна, брата теоретика анархізму князя Петра Кропоткіна.
1885 - Після 36 років будівництва у столиці США урочисто відкрито пам'ятник першому президенту країни, "батьку держави" Джорджу Вашингтону. 169-метровий мармуровий пам'ятник, збудований за проектом архітектора Роберта Міллса, на момент відкриття був найвищим у світі. Через три роки бажаючим була надана можливість піднятись на вершину споруди при допомозі ліфта або сходів, прокладених у середині пам'ятника.
1916 - Після ряду кровопролитних боїв 1914-15 років німецьке командування, враховуючи зростаючу перевагу Антанти, спробувало вирішити вислід Першої Світової війни на Західному фронті рішучим ударом на вузькій ділянці, і під бельгійським містом Верден німцями була розпочатий потужний наступ. Успіх операції означав вільний прохід до Парижу і капітуляцію Франції. Битва, пізніше названа "м'ясорубкою", і в якій з обох боків пораненими і загиблими було втрачено близько мільйона людей, тривали до грудня, але так і не змінили хід війни у Західній Європі.
1921 - В Ірані повстанці на чолі з Реза-ханом захопили Тегеран і змусили шаха дати згоду на встановлення воєнної диктатури. Новий уряд 26 лютого підписав з радянською Росією договір, за яким обидві держави зобов'язувались не допускати на своїй території діяльність організацій, які ставили за мету боротьбу проти іншої держави, і Росія відмовлялась від усіх територіальних претензій до Ірану.
1935 - У Парижі Арман Птижан з групою партнерів заснував нині знамениту косметичну компанію Lancome, назва якої походить від дещо видозміненої назви старовинного замку Lancosme у центрі Франції.
1944 - Прем'єр-міністр і міністр оборони Японії генерал Хідекі Тодзіо став начальником начальником штабу збройних сил і, отримавши контроль над всією японською військовою машиною, став фактичним диктаторм країни. 22 червня 1944 року, після поразки японців в битві за Шайпан, що фактично означала перехід тихоокеанського регіону під контроль США, Тодзіо спробував скінчити життя самогубством, вистріливши собі в голову, однак був врятований американськими лікарями, а після закінчення Другої Світової війни відданий під міжнародний військвий трибунал і за його рішенням повішений 22 грудня 1948 року.
1947 - На засіданні Американського Оптичного товариства у Нью-Йорку Едвін Ленд продемонстрував фотоапарат, котрий менш, ніж за хвилину сам здійснював зйомку, проявлення і друк чорно-білих фотографій. Ленд назвав свою фотокамеру Polaroid Land Camera. Під дещо скороченою назвою вона популярна й досі.
1948 - У Празі відбувся 100-тисячний мітинг на підтримку комуністів, що стало початком масових політичних акцій, в результаті яких через кілька днів президент Чехословаччини Едвард Бенеш був змушений прийняти відставку 12-х міністрів і доручити прем'єр-міністру Клементу Готвальду формування нового уряду, в якому комуністи отримали більшість.
1952 - 20-річна американська кінозірка Елізабет Тейлор вийшла заміж за англійського актора Майкла Уайлдінга. Це було її друге одруження, а попереду були ще шість, з яких два - з валійським актором Річардом Бартоном.
1965 - У Нью-Йорку членом органіхаціїї "Чорні мусульмани" вбито Малкольма Ікс, американського релігійного діяча, борця за права афроамериканців.
1972 - На запрошення лідера Компартії Китаю Мао Цзедуна президент США Річард Ніксон прибув до Пекіна в рамках першого офіційного візиту президента США до Китайської Народної Республіки. Незважаючи на те, що США на той момент не визнавали комуністичний уряд країни, тижнева зустріч, ретельно підготовлена радником з національної безпеки Генрі Кіссінджером, привела до повороту (вперше в історії) політики Китаю в бік Заходу і виведення американського контингенту з Тайваня.
1992 - Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію про направлення до Югославії миротворчого корпусу для контролю за дотриманням перемир'я і для захисту цивільного населення на території колишньої Югославії.
1993 - У Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях — 6 м 15 см.
1994 - У США заарештовано високопоставленого співробітника ЦРУ Олдіча Еймса, звинувачуваного у шпигунстві на користь СРСР та Росії. У квітні американським судом його було визнано винним у шпигунстві та порушенні податкового законодавства і засуджено на довічне ув'язнення без права умовного звільнення.
2014 - Після трьох місяців протестів проти влади Верховна Рада імплементувала до національного законодавства положення статті 19 Конвенції ООН проти Корупції, згідно з якими була декриміналізована стаття, за якою було засуджено Юлію Тимошенко 11 жовтня 2011 року за звинуваченням у перевищенні влади та службових повноважень під час укладення газового контракту з Росією 19 січня 2009 року. Наступного дня постановою Верховної Ради Тимошенко була звільнена з ув'язнення.

Народились 21 лютого

1728 - 17 липня 1762, Петро III (Карл Петр Ульріх Гольштейн-Готторпський), російський імператор (1761-62 рр.); внук Петра I. 290 років з дня народження.
1836 - 16 січня 1891, (Клемент-Філіберт-) Лео Деліб, французький композитор, автор перших симфонізованих балетів ("Коппелія", "Сільвія"), опери ("Лакме").
1874 - 7 квітня 1960, Дмитро Гуліа, народний поет Абхазії (1937), засновник абхазької літератури.
1895 - 17 квітня 1976, Генрік Карл Петер Дам, данський біохімік та фізіолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини (1943) за відкриття вітаміну К.
1904 - 18 грудня 1980, Олексій Миколайович Косигін, радянський державний діяч, голова Ради міністрів СРСР (1964-80 рр.).
1924 - Роберт Мугабе, перший прем'єр-міністр (з 1980 р.) і президент (з 1987 р.) Зімбабве.
1937 - Гаральд V (Гаральд Глюксбург), король Норвегії (з 1991 г.), яхтсмен, чемпіон світу, учасник Олімпіад; син Улафа V.
1938 - Петро Толочко, український історик, віце-президент Національної Академії Наук України (1993-98), політик. 80 років з дня народження.
1942 - Віра Валентинівна Алентова, російська актриса ("Москва сльозам не вірить", "Завтра була війна", "Ширлі-мирлі", "Заздрість богів").
1945 - Пол Ньютон, англійський рок-музикант, бас-гітарист із першого складу Uriah Heep.
1949 - Джеррі Гаррісон, англійський рок-музикант (Talking Heads: "Love Goes to Building on Fire", "Psycho Killer", "Life During Wartime"; соло: "The Red and the Black").
1957 - Микола Расторгуєв, російський поп-співак, лідер групи "Любэ" ("Не валяй дурака, Америка", "Атас", "Люберцы", "Батька Махно").
1962 - Чак Поланік (Чарльз Майкл Палагнюк), американський письменник («Бійцівський клуб», «Щоденник», «Задуха») і журналіст українського походження.
1963 - Вільям Болдуїн, американський актор ("Не кажи нічого", "Головний підозрюваний", "Вірус", "Чесна гра", "Народжений четвертого липня"); брат Алека і Стефена Болдуїнів. 55 років з дня народження.
1979 - Дженніфер Лав Х'юітт, американська актриса ("Я знаю, що ти робив минулого літа", "Не можу чекати", "Врятуй мене", "Вечірка для п'ятьох").

Померли 21 лютого

1677 - Бенедикт Спіноза (Барух Спіноза), голландський філософ, представник раціоналізму (Про бога, людину і розум, Етика, Богословсько-філософський трактат). 341 рік тому, в 45 років (нар. 24 листопада 1632 р.).
1926 - Гейке Камерлінг-Оннес, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1913) за відкриття явища надпровідності (1911); розробив метод отримання рідкого гелію. 92 роки тому, в 73 роки (нар. 21 вересня 1853 р.).
1934 - Аугусто Сесар Сандіно, національний герой Нікарагуа, очолював боротьбу (з 1926 р.) проти військ США, які окупували країну. 84 роки тому, в 39 років (нар. 18 травня 1895 р.).
1941 - Фредерік Грант Бантінг, канадський фізіолог, лауреат Нобелівської премії з медицини (разом з Дж.Маклеодом - за виділення чистого інсуліну і розробку методу лікування ним цукрового діабету, 1923). 77 років тому, в 50 років (нар. 14 листопада 1891 р.).
1965 - Малкольм Ікс (Малкольм Літл), американський борець за громадянські права, ідеолог руху «Нація ісламу»; убитий в результаті замаху. 53 роки тому, в 40 років (нар. 19 травня 1925 р.).
1968 - Говард Волтер Флорі, австралійський медик, лауреат Нобелівської премії (1945); разом з Ернстом Чейном отримав очищений пеніцилін і першим застосував його для лікування людини (1940). 50 років років тому, в 70 років (нар. 24 вересня 1898 р.).
1984 - Михайло Олександрович Шолохов, російський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина", "Доля людини"), Нобелівський лауреат (1965). 34 роки тому, в 79 років (нар. 24 травня 1905 р.).
1987 - Петро Григорович Григоренко, радянський військовий, правозахисник, дисидент, засновник "Союзу боротьби за відродження ленінізму". 31 рік тому, в 80 років (нар. 16 жовтня 1907 р.).
2010 - Володимир Якович Мотиль, кінорежисер (Біле сонце пустелі). 8 років тому, в 83 роки (нар. 26 червня 1927 р.).
Правила життя Фрідріха Ніцше
Правила життя
Правила життя Фрідріха Ніцше

Головні події 21 лютого

keyboard_arrow_left20 лютого
22 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх