цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1875 - 1877 років
21 листопада 1877 року американський винахідник Томас Едісон оголосив про свій новій винахід, фонограф, пристрій для запису і відтворення звуку з допомогою обертового циліндра, на який спеціальним чином наносяться доріжки, глибина яких пропорційна гучності звуку.

Головні події 1875 - 1877 років


Всі події 1875 - 1877 років

21 січня 1875 - З мінімальною перевагою в один голос (353 проти 352-х) у Франції прийнято конституцію Третьої республіки, яка суттєво зміцнила позиції президента - спроби реставрації монархії, які здійснювалися після падіння Паризької Комуни (1871), зазнали остаточної поразки. За новою конституцією президента республіки обирало об'єднане засідання палати депутатів і сенату на сім років. Він мав право призначати міністрів і вищих цивільних та військових службовців, керувати збройними силами, оголошувати війну і підписувати мирні угоди. Вища законодавча влада належала палаті депутатів і сенату. Першим президентом Третьої республіки став маршал Патріс Мак-Магон, обраний президентом Національними зборами Франції ще травні 1874 року.
26 січня 1875 - Джордж Грін зі штату Мічіган запатентував електричну машинку для сверління, пломбування і полірування зубів.
3 березня 1875 - У Монреалі, на катку «Вікторія» відбувся перший у світі матч по хокею з шайбою в закритому приміщенні.
3 березня 1875 - У Парижі в Opera Comique закінчилась провалом прем'єра опери "Кармен" Жоржа Бізе.
1 квітня 1875 - Англійська газета «Таймс» перша у світі опублікувала тижневий прогноз погоди.
7 травня 1875 - Підписано російсько-японський договір про обмін територіями, згідно з яким Росія поступалася Курильськими островами в обмін на острів Сахалін.
20 травня 1875 - У Парижі 17-а державами підписана Метрична конвенція, яка мала забезпечити єдність метрологічних стандартів різних країн і удосконалення метричної системи мір. Конвенцією було засновано Міжнародне бюро ваги і мір та Міжнародний комітет ваги і мір, на які покладались питання стандартизації в галузі метрології.
19 червня 1875 - В Боснії і Герцеговині почалось повстання проти Османської імперії, яке привело до початку Сербсько-турецької, Чорногорсько-турецької воєн і поклало початок так званій Великій Східній Кризі. Результатом повстання і воєн проти Османської імперії став Берлінський конгрес 1878 року, на якому Сербія і Чорногорія отримали незалежність, у той час як Австро-Угорщина окупувала Боснію і Герцеговину, яка де-юре залишалася частиною Османської імперії.
22 серпня 1875 - У Санкт-Петербурзі Росія і Японія підписали договір про обмін територіями між Російською і Японською імперіями - в обмін за японський Південний Сахалін Росія передала Японії 18 Курильських островів від острова Уруп до острова Шумшу.
25 серпня 1875 - 27-річний англійський капітан торгового флоту Метью Вебб став першою людиною, котрій вдалось переплисти Ла-Манш. На подолання 21 милі від Дувру до Кале він затратив 21 годину 45 хвилин. Насправді ж, із-за сильної течії Уеббу довелось проплисти 39 миль. Під час плавання капітан пив бренді, каву і чай, щоб підкріпитись і зігрітися. У Англії він був зустрітий як герой, а на його батьківщині у місті Шропшир було споруджено тріумфальну арку.
4 жовтня 1875 - Указом імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа, на основі теологічного інституту, що існував із 1827 року, засновано Чернівецький університет. Він мав три факультети: православної теології, правничий і філософський. В 1875 в університеті навчалось 208 студентів, у 1914 - 1198, у 1933 - З247.
17 листопада 1875 - Олена Петрівна Блаватська і Генрі Стіл Олкотт заснували у Нью-Йорку Теософічне товариство, метою котрого було створення всесвітнього братства, покликаного поширювати теософський світогляд, сприяти досягненню абсолютної етики і загальної досконалості.
1876
14 лютого 1876 - Канадський винахідник Александр Белл продемонстрував роботу першого придатного для використання телефону і подав заявку на його патентування. Він зробив це дуже вчасно, оскільки, як виявилось згодом, лише на дві години пізніше заяву на отримання аналогічного патенту подав інженер Елішіа Грей, котрий багато років судився з Беллом за пріоритет даного винаходу.
7 березня 1876 - 29-річний американський винахідник Александр Грехем Белл отримав патент на телефон. Його право на цей винахід неодноразово оскаржувались іншими винахідниками. Лише 11 червня 2002 року Конгрес США в резолюції № 269 визнав пріоритет італійця Антоніо Меуччі на цей винахід.
10 березня 1876 - Через пару днів після отримання патенту на винайдений ним телефон, американський винахідник Александр Грехем Белл вперше зумів додзвонитись до свого помічника Томаса Уотсона, котрий знаходився у сісудній кімнаті, і сказати йому "Містер Уотсон, зайдіть до мене, ви мені потрібні", так, щоб той зрозумів прохання. Злі язики говорять, що експерименти тривали вже близько року і Уотсон, прерасно знаючи, що саме говорить шеф, швидше вирішив зробити йому приємне, ніж дійсно зрозумів голос з трубки. Як би там не було, але саме цей день вважається першим, коли людина, приклавши телефонну слухавку до вуха, почула звернені до неї слова.
1 травня 1876 - У Відні з успіхом пройшла прем'єра опери Вольфганга Амадея Моцарта «Весілля Фігаро».
30 травня 1876 - Російський імператор Олександр II підписав підготовлений спеціальною комісією указ, спрямований на обмеження використання та викладання малоросійського наріччя в Російській імперії. Емський указ доповнював основні положення Валуєвського циркуляра 1863 року, яким було заборонене видання значної частини книг українською мовою.
25 червня 1876 - Індіанці племен сіу і шаєна під керівництвом вождя Несамовитий Кінь виграли двогодинний бій в долині ріки Літл Бігхорн (штат Монтана) проти армійськогго загону підполковника Джорджа Армстронга Кастера. Це була остання перемога індійців США у їх боротьбі проти переселення у резервації.
4 липня 1876 - До першої у світі виставки електротехнічних товарів у Сан-Франциско вперше з'явилось міське вуличне електричне освітлення.
12 липня 1876 - 23-річна італійська циркова артистка Марія Спелтеріна за 11 хвилин пройшла по канату через Ніагарський водоспад, а потім за 10 хвилин повернулась назад, рухаючись спиною вперед. Через тиждень вона повторила перехід уже із зав'язаними очима, а ще через декілька днів - зі скованимим наручниками руками і ногами.
10 серпня 1876 - У канадській провінції Онтаріо здійснено перший міжміський телефонний дзвінок - відстань між абоенентами склала 13 кілометрів.
13 серпня 1876 - Світовою прем'єрою тетралогії Ріхарда Вагнера «Кільце Нібелунга» у місті Байрот (Баварія) відкрився театр, збудований за вказівками самого композитора на основі нереалізованого проекту театру в Мюнхені авторства Готфріда Земпера. Особливістю театру є те, що оркестрова яма і диригент повністю приховані від публіки. Будівництво Байройтського театру фінансував король Баварії Людвік II. Зараз в ньому проводиться щорічний Вагнерівський музичний фестиваль, на якому виконується виключно музика композитора.
1877
15 лютого 1877 - Генерал Порфіріо Діас, котрий в 1876 році прийшов до влади в результаті перевороту, став президентом Мексики. Його зусиллями північноамериканському капіталу була надана можливість брати участь в розробках мексиканських нафтових покладів і будівництві мережі залізниць.
4 березня 1877 - У Большому театрі в Москві відбулася прем'єра балету Петра Чайковського «Лебедине озеро».
12 квітня 1877 - Під приводом захисту від зулусів Велика Британія анексувала Трансвааль, на території якої 25 років перед тим було створено Південно-Африканську республіку.
15 квітня 1877 - Італійський винахідник Енріко Форланіні продемонстрував у Мілані перший вертоліт - модель з паровим двигуном піднявся на висоту 13 метрів і протримався у повітрі 20 секунд.
24 квітня 1877 - Під приводом захисту балканських християн і слов'ян від утисків та переслідування Османською імперією Росія оголосила їй війну, в результаті якої отримала частину Вірменії, Бесарабію, а Туреччина змушена була визнати незалежність Румунії, Сербії та Чорногорії і надати статус автономії Болгарії та Боснії.
16 травня 1877 - У Франції почалась політична криза - парламент, який відмовився підтримати роялістський уряд президента Патріса Мак-Магона, був розпущений. Конституційна криза Третої французької республіки завершилась переконливою перемогою республіканців на парламентських виборах і відставкою Мак-Магона 30 січня 1879 року.
23 травня 1877 - Після початку Російсько-турецької війни Національні збори Об'єднаного князівства Волощини і Молдови проголосили незалежність від Оттоманської імперії.
1 липня 1877 - У передмісті Лондона Всеанглійський клубом лаун-тенісу і крокету на майданчиках поблизу Ворпл Роуд проведено перший Вімблдонський турнір - розігрувалась першість серед 22-х чоловіків-спортсменів і переможцем став 27-річний Спенсер Гор. У 1884 проведено перші жіночі одиночні та парні чоловічі змагання, а з 1913 — парні жіночі та змішані парні (мікст). У 1922 році чемпіонати почали проводитися на кортах на вулиці Черч-Роуд, де вони проходять і понині.
9 липня 1877 - Всеанглійський клуб крокету і трав'яного тенісу провів у передмісті Лондона Вімблдоні свій перший тенісний турнір. В ньому взяв участь 21 аматор, що змагався лише в чоловічому одиночному розряді. Переможцем став 27-річний Спенсер Гор, котрий отримав винагороду в 25 гіней.
19 липня 1877 - Під час Російсько-турецької війни передові загони російських військ зайняли Шипку - стратегічний перевал у Болгарії, в Центральних Балканах. Оборона перевалу тривала до січня наступного року, коли російські війська перейшли у наступ.
21 серпня 1877 - Силами російсько-болгарських військ почалася п'ятимісячна оборона перевалу Шипка в Болгарії від турецької армії Сулеймана-паші - одна з ключових подій Російсько-турецької війни 1877-78 років.
5 вересня 1877 - У форті Робінсон (штат Небраска) при спробі заарештувати вбито Несамовитого Коня, вождя племені сіу, одного з героїв битви індійців з американськими військами біля ріки Літл Бігхорн (штат Монтана), коли американці зазнали найтяжчої поразки у війні проти корінного населеня континенту.
21 листопада 1877 - Американський винахідник Томас Едісон оголосив про створення нового звуковідтворюючого пристрою - фонографа - пристрою для запису і відтворення звуку з допомогою обертового циліндра, на який спеціальним чином наносяться доріжки, глибина яких пропорційна гучності звуку.
Народилися в 1875 - 1877 роках
5 січня 1875 - 19 квітня 1967, Конрад Аденауер, німецький політик, перший канцлер повоєнної Німеччини (1949-63 рр.).
11 січня 1875 - 1 грудня 1945, Фредерік Марк Бекет, канадський металург і винахідник в галузі електрообладнання і хімічних сплавів.
14 січня 1875 - 4 вересня 1965, Альберт Швейцер, німецький філософ, музикант, лікар, місіонер, лауреат Нобелівської премії миру (1952).
22 січня 1875 - 23 липня 1948, Девід Ворк Гріффіт, американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер («Народження нації», «Нетерпимість»); лауреат почесного «Оскар» (1936).
27 лютого 1875 - 30 жовтня 1956, Володимир Петрович Філатов, український лікар-офтальмолог, організатор і керівник Українського науково-дослідного експериментального інституту очних хвороб та тканиної терапії, автор методу та інструментарію пересадки рогівки на більмо, відкривач явища біогенної стимуляції.
7 березня 1875 - 28 грудня 1937, Моріс Жозеф Равель, французький композитор ("Дитя і чари", "Іспанська рапсодія", "Болеро").
1 квітня 1875 - 10 лютого 1932, (Річард Горацій) Едгар Воллес, англійський письменник ("Втрачений мільйон", "Месник"), драматург, кіносценарист ("Кінг Конг"), автор 175 книг, 15 п'єс, основоположник нового літературного жанру "триллер".
2 квітня 1875 - 18 серпня 1940, Волтер Крайслер, американський підприємець, засновник корпорації "Крайслер".
29 квітня 1875 - 13 лютого 1950, Рафаель Сабатіні, англійський письменник («Одіссея капітана Блада»).
6 червня 1875 - 12 серпня 1955, Томас Манн, німецький письменник ("Будденброки", "Доктор Фаустус", "Смерть у Венеції"), Нобелівський лауреат 1929 року.
26 липня 1875 - 6 червня 1961, Карл Густав Юнг, швейцарський психолог, філософ (Метаморфози і символ лібідо).
24 серпня 1875 - 16 вересня 1911, Едуар Ньєпор, французький льотчик і авіаконструктор.
1 вересня 1875 - 19 березня 1950, Едгар Райс Берроуз, американський письменник («Тарзан»).
3 вересня 1875 - 30 січня 1951, Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор, творець Volkswagen Beetle, німецького танку "Тигр", серії спортивних авто Porsche.
22 вересня 1875 - 10 квітня 1911, Мікалоюс Чюрльоніс, литовський художник і композитор ("Соната сонця", "У лісі").
19 листопада 1875 - 3 червня 1946, Михайло Іванович Калінін, російський революціонер, глава радянських урядів з 1919 по 1946 роки, санкціонував масові репресії в СРСР в 1930-40-х роках.
4 грудня 1875 - 29 грудня 1926, Райнер Марія Рільке, австрійський поет, письменник, філософ (Сонети до Орфея, Мальте, Часослов, Книга картин).
1876
3 січня 1876 - 7 вересня 1960, Вільгельм Пік, співзасновник Німецької Комуністичної партії, перший президент Німецької Демократичної Республіки (1949-60 рр.).
12 січня 1876 - 22 листопада 1916, Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк").
19 липня 1876 - 3 листопада 1937, Володимир Мусійович Чехівський, український політичний і громадський діяч; перший прем'єр-міністр УНР (1918-19 рр.).
7 серпня 1876 - 15 жовтня 1917, Мата Харі (Маргарета Геєртруда Целле), голландська танцівниця; під час Першої Світової війни звинувачена французькими властями у шпигунстві на користь Німеччини (агент H-21); розстріляна за вироком суду на околиці Парижу.
11 серпня 1876 - 22 вересня 1958, Мері Робертс Райнхарт, американська письменниця, автор детективів.
13 вересня 1876 - 8 березня 1941, Шервуд Андерсон, американський письменник (Вайнсберґ, Історія одної людини, Шедевр Блекфута, Я хочу знати чому).
6 жовтня 1876 - 10 березня 1939, Сергій Олександрович Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури, академік Української Академії Наук (з 1919), віце-президент ВУАН (з 1922), дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка у Львові.
18 грудня 1876 - 7 червня 1930, Петро Іванович Холодний, український художник-імпресіоніст.
1877
13 січня 1877 - 7 жовтня 1910, Левко Макарович Мацієвич, український корабельний інженер, будівник морських аеропланів; перший український авіатор.
28 травня 1877 - 11 серпня 1932, Максиміліан Олександрович Волошин (Кирієнко-Волошин), російський поет і художник українського походження.
2 липня 1877 - 9 серпня 1962, Герман Гессе, німецький письменник ("Гра в бісер", "Степовий вовк"), лаурет Нобелівської премії (1946).
6 липня 1877 - 18 лютого 1949, Нісето Алькалья Самора, перший прем'єр-міністр (1931) і перший президент (1931-36 рр.) Другої Іспанської республіки.
7 серпня 1877 - 19 квітня 1949, Ульріх Сальхов, шведський фігурист, десятиразовий чемпіон світу, перший Олімпійський чемпіон з фігурного катання (1908).
27 серпня 1877 - 12 липня 1910, Чарльз Стюарт Роллс, англійський автомобіліст, один із співзасновників компанії "Роллс Ройс".
4 вересня 1877 - 20 вересня 1942, Карліс (Август) Улманіс, латвійський політик і державний діяч; перший премєр-міністр Латвії (1918-21 рр.), фактичний диктатор Латвійської республіки (1936-40 рр.).
11 вересня 1877 - 20 липня 1926, Фелікс Едмундович Дзержинський, російський революціонер; один з ініціаторів "червоного терору", творець і глава Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК, 1917-23 рр.), голова Вищої ради народного господарства (1924-26 рр.).
14 листопада 1877 - 12 жовтня 1945, Дмитро Володимирович Антонович, український історик мистецтва (300 років українському театру, Т.Шевченко як маляр), член Центральної Ради, морський міністр, міністр мистецтва, голова дипломатичної місії в Римі (1919), співзасновник і ректор Українського вільного університету у Відні і Празі.
3 грудня 1877 - 3 листопада 1937, Степан Львович Рудницький, український географ і картограф, академік НАНУ. Основоположник української політичної та військової географії.
13 грудня 1877 - 23 січня 1921, Микола Дмитрович Леонтович, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог.
31 грудня 1877 - 8 жовтня 1938, Гнат Мартинович Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.
Померли в 1875 - 1877 роках
3 січня 1875 - П'єр Лярусс, французький лексикограф, енциклопедист, укладач знаменитого "Словника Лярусса". 142 роки тому, в 58 років (нар. 23 жовтня 1817 р.).
22 лютого 1875 - Жан Батіст Каміль Коро, французький живописець, один із засновників французького реалістичного пейзажу. 142 роки тому, в 79 років (нар. 17 липня 1796 р.).
3 червня 1875 - Жорж Бізе, французький композитор, автор опер (Шукачі перлів, Кармен, Джаміле), творів для піаніно і оркестру. 142 роки тому, в 37 років (нар. 25 жовтня 1838 р.).
23 липня 1875 - Ісаак Мерріт Зінгер, американський винахідник і промисловець; суттєво удосконалив конструкцію швейну машину та заснував компанію «Зингер». 142 роки тому, в 64 роки (нар. 26 жовтня 1811 р.).
4 серпня 1875 - Ганс-Крістіан Андерсен, датський письменник, автор понад 150 казок ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). Саме день народження Андерсена святкується як Міжнародний день дитячої книги. 142 роки тому, в 70 років (нар. 2 квітня 1805 р.).
1876
25 лютого 1876 - Северин Гощинський, польский поет українського походження, представник "української школи" польського романтизму (Молитва вільного, Чудовисько рабства, Ковчег свободи, Канівський замок). 141 рік тому, в 75 років (нар. 4 листопада 1801 р.).
1 червня 1876 - Христо Ботев, герой болгарського руху опору турецьким завойовникам, поет. 141 рік тому, в 28 років (нар. 6 січня 1848 р.).
8 червня 1876 - Жорж Санд (Аврора Дюпен), французька письменниця ("Консуело", "Індіана", "Орас"). 141 рік тому, в 72 роки (нар. 1 липня 1804 р.).
1 липня 1876 - Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва. 141 рік тому, в 62 роки (нар. 30 травня 1814 р.).
19 липня 1876 - Іван Максимович Сошенко, український художник і педагог. 141 рік тому, в 69 років (нар. 2 червня 1807 р.).
1877
4 січня 1877 - Корнелій Вандербільт, американський індустріаліст, залізничний магнат. 140 років тому, в 83 роки (нар. 27 травня 1794 р.).
3 вересня 1877 - (Луї) Адольф Тьєр, французький політик та вчений, багаторазовий прем'єр-міністр Франції, перший президент Третьої республіки. 140 років тому, в 80 років (нар. 15 квітня 1797 р.).
17 вересня 1877 - Вільям Генрі Фокс Талбот, англійський фізик і хімік, один з винахідник фотографії. 140 років тому, в 77 років (нар. 11 лютого 1800 р.).
23 вересня 1877 - Урбен Жан Жозеф Левер'є, французький астроном; обчислив орбіту і положення невідомої на той час планети, відкриту в 1846 році і названу Нептуном. 140 років тому, в 66 років (нар. 11 березня 1811 р.).
31 грудня 1877 - Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі. 140 років тому, в 58 років (нар. 10 червня 1819 р.).


20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 1875 - 1877 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх