Цей день 15 жовтня
288-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 78 днів. Іменинники — Андрій, Анна (Ганна), Давид, Касіян, Костянтин, Купріян, Устина. Міжнародний день сільських жінок, у Боснії-Герцоговині святкують День незалежності, у Південній Кореї — День визволення.

Головні події 15 жовтня

Всі події 15 жовтня

55 до н. е. • Покінчив життя самогубством Тіт Лукрецій Кар, римський філософ-матеріаліст, поет, автор поеми "Про природу речей".

Середні віки
955 • Між військами Оттона I і ободритським об'єднанням слов'янських племен відбулась битва на ріці Ракса (біля сучасного міста Мекленбург, Передня Померанія), в якій німці отримали перемогу, що знаменувала кульмінацію правління Оттона як короля Німеччини.

1458 • У Римі унійний патріарх Константинополя Григорій ІІІ Мамма висвятив для українсько-білоруських єпархій Григорія Болгарина як митрополита Київського, усталивши цією хіротонією поділ митрополії на Київську і Московську юрисдикції.

1615 • Знатна киянка Галшка Гулевичівна при численних свідках подарувала свою спадкову землю із садибою на Подолі Київському братству. Умовою дарчої було будівництво на цій землі монастиря, шпиталю, притулку для прочан, а також школи для дітей шляхти і міщан. З часом Київська братська школа виросла у славнозвісну Києво-Могилянську академію.

Нова історія
1648 • Після кількох днів штурму козацько-татарські загони під командою полковника Максима Кривоноса захопили Високий замок, стратегічно важливу фортецю поблизу Львова. Опинившись під загрозою артилерійського обстрілу, міський магістрат виплатив війську Богдана Хмельницького величезний відкуп, після чого його армія зняла облогу і рушила далі на захід до Замостя.

Середні віки
1582Григоріанський календар прийнято в Італії, Франції, Іспанії та Португалії — попередні десять днів були вилучені з календаря згідно з реформою папи римського Григорія XIII.

Нова історія
1833 • У Берліні Австрія, Прусія і Росія підписали конвенцію про взаємні гарантії в Польщі і видачу учасників революційного руху. Австрія та Росія зобов'язались дотримуватись стосовно Туреччини статус-кво і у випадку її розпаду разом вирішувати питання османської спадщини.

1880 • Через 632 роки після початку робіт у Кьольні завершено зведення собору, перший камінь у будівництво котрого було закладено в 1248 році архієпископом Кьольна Конрадом фон Гохштаденом на місці собору 9 століття, постраждалого від пожежі. На урочистому відкритті був присутній німецький імператор Вільгельм I.

1917 • У Венсенському лісі під Парижем розстріляно 41-річну Маргарету МакЛеод, визнану винною у шпигунстві на користь Німеччини і зраді Франції, у недавньому минулому всесвітньо відому голландську танцівницю, що виступала під сценічним псевдонімом Мата Харі. Перед розстрілом вона відмовилась одягнути пов'язку на очі і, як стверджує легенда, послала своїм катам повітряний поцілунок.

1928 • Німецький дирижабль «Граф Цеппелін» здійснив свій перший комерціний рейс через Атлантичний океан. За 9 років експлуатації «Граф Цеппелін» провів у повітрі близько 17 200 годин, здійснив 590 польотів у різні країни світу, подолав майже 1,7 млн. км, перевіз 13 110 пасажирів і близько 70 тон вантажів; при цьому він 143 разів перетнув Атлантику і 1 раз — Тихий океан.

Новітня історія
1940 • На екрани США вийшов фільм «Великий диктатор» — перший повністю звуковий фільм в творчості Чарлі Чапліна.

1945 • У Парижі страчено прем'єр-міністра профашистського французького уряду Віши 62-річного П'єра Лаваля. Його було засудженно до смертної кари за співробітництво в роки 2-ї Світової війни з режимом гітлерівської Німеччини і геноциді євреїв, громадян Франції. Після поразки Німеччини Лаваль переховувався у Іспанії, звідки був висланий, та Австрії, де його було заарештовано американськими окупаційними властями і передано Франції. Дізнавшись про вирок суду, Лаваль намагався покінчити життя самогубством, але був врятований від смерті і згодом розстріляний.

1946 • Не очікуючи приведення до виконання смерного вироку Нюрнбергського трибуналу, покінчив життя самогубством командуючий повітряними силами рейху, президент Рейхстагу, прем'єр-міністр Прусії, керівник лісового господарства рейху, керівник Національного метеобюро 53-річний Герман Герінг, друга особа Німеччини, очевидний спадкоємець Гітлера.

1959 • У Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціаністого калію, від чого той помер на місці. Судовий процес, що пройшов через два роки в Карлсруе, встановив, що наказ Сташинський отримав від керівника КДБ СРСР Олександра Шелепіна з відома першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова.

1964 • Введено в експлуатацію найбільший у світі нафтопровід «Дружба». Його маршрут довжиною 5400 кілометрів пролягає через Самару, Брянськ до білоруського Мозиря, де розгалужується на північ до Польщі і на південь через Україну до Словаччини.

1989 • Під час гри проти своєї колишньої команди "Edmonton Oilers" канадський хокеїст з "Los Angeles Kings" Вейн Грецкі, набравши 1850 очок (по системі гол + пас), побив рекорд легендарного Горді Хоу. Грецкі пішов з великого спорту в 1999 році, встановивши три нових рекорди — 894 закинутих шайб, 1963 результативні передачі (2857 очок).

1990 • Радянський лідер Михайло Горбачов став лауреатом Нобелівської премії миру за його роботу по успішному припиненню "холодної війни". Після приходу до влади у 1985 році, Горбачов доклав чимало зусиль для знаходження спільної мови із некомуністичним світом — він чотири рази зустрічався з президентом США Рональдом Рейганом, включаючи зустріч в 1987 році, коли було досягнуто домовленість про скорочення в Європі ракет середнього радіуса дії, ініціював виведення радянських військ з Афганістану в 1988 році, після десятирічної окупації країни, знайшов важелі впливу на Кубу та В'єтнам для виведення їх військ з Анголи і Кампучії. У 1989 році під час зустрічі з президентом США Джорджем Бушем (старшим) Горбачов констатував захінчення "холодної війни".

Наш час
1993 • За зусилля, докладені для припинення політики апартеїду в Південно-Африканській Республіці, Нельсон Мандела і президент Фредерік де Клерк удостоєні Нобелівської премії миру.

1995 • Під час футбольного матчу в Донецьку на стадіоні стався вибух підкладеної в автомобіль бомби, від котрого загинув президент футбольного клубу "Шахтар" А.Брагін і чотири його охоронця.

1995 • На першому в історії Ірака референдумі 99,96% громадян країни проголосувало за висунення Саддама Хуссейна на пост президента на новий семирічний термін.

1997 • Через три тижні після подолання рубежу швидкості в 700 миль на годину, британець Енді Грін на реактивному автомобілі Thrust SuperSonic в Чорній путстелі в штаті Невада розвинув швидкість 764,168 миль/год (1227,99 км/год), на 1,003% більшу, ніж швидкість звуку. Подолання швидкості звуку автомобілем відбулось рівно через 50 років і 1 день після того, як Чак Єгер подолав звуковий бар'єр на літаку.

1997 • Стартував проект дослідження Сатурна і Титана — «Кассіні-Гюйгенс», автоматичний космічний апарат, спільно створений НАСА, Європейським та Італійським космічними агенствами. 1 липня 2004 року він досягнув району Сатурна, а 25 грудня того ж року зонд «Гюйгенс» відділився від апарату і 14 січня 2005 року досягнув поверхні Титана; станція «Кассіні» при цьому стала першим штучним супутником Сатурна.

2000 • У Парижі на Монмартрі відбулось відкриття Стіни кохання, стіни, площею 40 м2, на котрій було написано фразу "Я тебе люблю" 311 мовою, шрифтом Брайля для сліпих і на мові знаків.

2003 • З віддаленого космодрому в пустелі Ґобі Китай запустив свій перший пілотований космічний корабель і став третьою в історії людства країною, якій вдалося це зробити. Астронавт, підполковник Янг Лівей, вивів корабель "Шенжу-5" на орбіту за графіком і за 20 годин 14 разів облетів Землю.

2007 • Компанія Intel анонсувала новий процесор Intel Atom для мобільних систем.

2008 • За результатами Президентських виборів в Азербайджані чинного президента і главу правлячої партії «Ені Азербайджан» Ільхама Алієва було переобрано на другий термін з величезним результатом голосів виборців (88,73%).

2015 • Україна, Японія, Єгипет, Сенегал та Уругвай обрані непостійними членами Ради Безпеки ООН на 2016 — 2017 роки.

Народились 15 жовтня

70 до н.е. — †21 вересня 19 до н.е.Вергілій (Публій Вергілій Марон), римський поет, автор епоса "Енеїда", поетичних циклів "Буколіки", "Георгіки").

1608 — †25 жовтня 1647 • Еванджеліста Торрічеллі, італійський математик і фізик; винахідник барометра.

1814 — †27 липня 1841Михайло Юрієвич Лермонтов, російський поет (Бородіно), письменник (Герой нашого часу). 210 років з дня народження.

1829 — †22 листопада 1907 • Асаф Холл, американський астроном; відкривач супутників Марса — Фобоса і Деймоса (1877). 195 років з дня народження.

1844 — †25 серпня 1900Фрідріх Вільгельм Ніцше, німецький поет, критик, філософ (Так говорив Заратустра, Воля до влади, По той бік добра і зла), невизнаний сучасниками і доведений цим до відчаю. 180 років з дня народження.

1897 — †13 квітня 1937 • Ілля Ільф (Єхіел-Лейб Файнзільберг), російський письменник (12 стільців, Золоте теля).

1905 — †1 липня 1980 • Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом).

1915 — †30 червня 2012 • Іцхак Шамір (Єзерницький), ізраїльський політик, восьмий і десятий прем'єр-міністр Ізраїлю.

1921 — †2 липня 1999 • Маріо П'юзо, американський письменник (Хрещений батько), кіносценарист (Землетрус, Супермен, Клуб "Коттон", Христофор Колумб: Відкриття).

1929 — †30 листопада 2009Мілорад Павич, сербський поет, прозаїк («Хозарський словник», «Пейзаж, намальований чаєм»), літературознавець. 95 років з дня народження.

1948Іван Ярославович Гаврилюк, український актор (Аничка, Захар Беркут, Ати-бати, йшли солдати, Вавілон ХХ, Легенда про княгиню Ольгу, Остання ніч Шахерезади), режисер (Чотири листка фанери).

1948 • Кріс Де Бург (Дейвідсон), ірландський поп-співак, композитор (The Lady in Red, A Spaceman Came Travelling, Ship to Shore, Don't Pay the Ferryman, High on Emotion, The Ecstacy of Flight, Transmission Ends).

1954 • Таня Робертс (Лейт), американська актриса (Ангели Чарлі, Дозвіл на вбивство, Пастка для туристів, Каліфорнія уві сні). 70 років з дня народження.

1960 • Євген Олегович Комаровський, український лікар, телеведучий («Школа доктора Комаровського»).

1961 • В'ячеслав Бутусов, російський поп-музикант («Наутилус Помпилиус»).

1968 • Дідьє Дешам, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).

1969 • Домінік Вест, англійський актор (300 спартанців, Прослуховування). 55 років з дня народження.

1975 • Денис Анатолійович Шмигаль, український політичний діяч, 18-й Прем'єр-міністр України (з 4 березня 2020 року).

1977 • Давид Трезеге, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).

1988Месут Озіл, німецький футболіст ("Реал" Мадрід).

Померли 15 жовтня

911 • Людовик IV (Людовик Дитя), 6-й король Східно-Франкського королівства (900-911 р.); останній німецький король династії Каролінгів. Пом. 1113 років тому у 20 років (нар. 891 р.).

1584 • Михайло Олександрович Вишневецький, військовий та державний діяч Великого князівства Литовського, черкаський староста (1559-84 рр.), воєвода київський (1581-84 рр.). Пом. 440 років років тому у 55 років (нар. 1529 р.).

1730 • Антуан де Ламот Каддилак, лейтенант французької армії, управляючий французькими володіннями у Північній Америці, засновник міста Детройт. Пом. 294 роки тому у 72 роки (нар. 5 березня 1658 р.).

1817Тадеуш Костюшко, учасник війни за незалежність північноамериканських колоній (1775-83), керівник антиросійського Польського повстання (1794). Пом. 207 років тому у 71 рік (нар. 4 лютого 1746 р.).

1817Йоганн Людвіг Буркхардт (Ібрагім ібн Абдаллах), швейцарський сходознавець, мандрівник і географ (першовідкривач стародавнього міста Петра). Пом. 207 років тому у 33 роки (нар. 24 листопада 1784 р.).

1833 • Міхал Клеофас Огінський, польський композитор (полонез "Прощання з батьківщиною"), революціонер. Пом. 191 рік тому у 68 років (нар. 25 вересня 1765 р.).

1917Мата Харі (Маргарета Геєртруда Целле), голландська танцівниця; розстріляна у роки Першої світової війни за звинуваченням у зраді Франції і шпигунстві на користь Німеччини. Пом. 107 років тому у 41 рік (нар. 7 серпня 1876 р.).

1946Герман Герінг, німецький політичний і військовий діяч, міністр авіації і головнокомандуючий військово-повітряними силами Німеччини (1939-45 рр.), друга особа в нацистській партії і державі (з 1940 р.) в період правління Гітлера. Пом. 78 років тому у 53 роки (нар. 12 січня 1893 р.).

1959Степан Андрійович Бандера, український політик, голова Революційного проводу ОУН (з 1940), ініціатор Акту відновлення Української держави у Львові (1941). Пом. 65 років років тому у 50 років (нар. 1 січня 1909 р.).

1978 • (Вільям) Юджин Сміт, американський фотожурналіст-документаліст. Пом. 46 років тому у 60 років (нар. 30 грудня 1918 р.).

2012Нородом Сіанук, король Камбоджи (1941-55 рр., 1993-2004 рр.); 10 разів був прем'єр-міністром Камбоджи (1945-62 рр.). Пом. 12 років тому у 90 років (нар. 31 жовтня 1922 р.).

Головні події 15 жовтня

Поділ Київської митрополії на дві юрисдикції

1458

Заснування Київської братської школи

1615

Облога Високого замку військами Богдана Хмельницького

1648

Страта Мата Харі

1917

Самогубство Германа Герінга

1946

Вбивство Степана Бандери

1959