цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1813 - 1815 років
18 червня 1815 року поблизу селища Ватерлоо неподалік Брюсселю відбулась битва, в якій французам, очолюваним імператором Наполеоном Бонапартом, завдали поразки об'єднанні сили англо-голландсько-німецьких і пруcських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії. Втративши підтримку парламенту і уряду, наполеон був змушений вдруге зректися влади і виїхати з Парижа, який 7 липня зайняли війська Сьомої антифранцузької коаліції.

Політичні лідери 1813 - 1815 років

Австрійська імперія: Франц I (1804-35), Клемент фон Меттерніх (1809-48) • Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-25) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Франція: Шарль Моріс де Талейран-Перігор (1814-15, 1815), Людовик XVIII (1814-15, 1815-24), Арман Емманюель дю Плессі Рішельє (1815-18) • Королівство Швеція: Карл Седерманландський (1809-18) • Російська імперія: Олександр I (1801-25) • США: Джеймс Медісон (1809-17) • Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-14, 1815), Жозеф Фуше (1815).

Головні події 1813 - 1815 років

Всі події 1813 - 1815 років

28 лютого 1813 - Між Росією і Прусією підписано договір проти Наполеона І, який заклав початок шостої антинаполеонівської коаліції.
2 травня 1813 - В Саксонії, біля містечка Гроссгьоршен відбулась перша битва між Наполеоном і пруссько-російським військом під командуванням генерала Петра Вітгенштайна. Вона закінчилась перемогою французьких військ, відступом пруссько-російської армії за Ельбу і підкоренні Наполеоном Саксонії.
20 травня 1813 - У битві біля Бауцена (під Дрезденом, Саксонія) армія Наполеона розбила російсько-прусські війська під командуванням генерала Вітгенштейна, Втративши з обох боків понад 12 тисяч чоловік, армії підписали перемир'я до 11 серпня.
7 серпня 1813 - Війська під командуванням Сімона Болівара увійшли в столицю Венесуели Каракас, звільнивши її від іпанців. Болівар удостоївся титулу Визволителя й отримав диктаторські повноваження, але Друга венесуельська республіка протрималась недового - через рік Іспанія відновила тут своє панування.
26 серпня 1813 - у дводенному бою на ріці Ельба під Дрезденом 165-тисячна французька армія пермогла 227-тисячну Богемську армію, що складалась з військ країн антинаполеонівської коаліції (Пруссія, Росія, Австрія), під командуванням фельжмаршала Філіпа Шварценберга. Це була остання перемога Наполеона Бонапарта.
27 серпня 1813 - У ході війни Шостої коаліції відбулась дводенна Дрезденська битва між армією Наполеона і Богемською армією російсько-пруссько-австрійських союзників, в якій союзники зазнали поразки, втратили близько 40 тисяч вбитими, пораненими та полоненими і були змушені відступити в Богемію.
30 серпня 1813 - Завершилась дводенна битва під Кульмом (нині Чехія), в якій російсько-пруссько-австрійські війська розгромили французький корпус армії Наполеона.
5 жовтня 1813 - В ході війни 1812 року об'єднані англо-індіанські війська зазнали поразки від американської армії у битві біля Онтаріо (Канада). У бою загинув Текумсех, вождь племені шовні, організатор і лідер міжплемінного індіанського союзу в боротьбі проти білих поселенців, що силою витісняли індіанців з їх земель. Після смерті Текумсеха опір індіанців став хаотичним, і невдовзі вони були витіснені на західний берег Міссісіппі.
12 жовтня 1813 - Парагвай, що відділився від королівства Ріо-де-Ла-Плата (Аргентина) в травні 1811 року, проголосив себе незалежною республікою.
16 жовтня 1813 - Під Лейпцігом почалась Битва народів, вирішальна битва у війні Австрії, Прусії, Росії та Швеції проти Франції, в результаті котрої від наполеонівських військ була звільнена вся територія Німеччини.
28 жовтня 1813 - Карл Теодор фон Дальберг, примас Рейнського союзу, зрікся титулу великого герцога франкфуртського, подарованого йому Наполеоном. До ліквідації у грудні герцогства ним управляв Ежен де Богарне.
4 листопада 1813 - Після виходу королівства Вюртемберг Рейнський союз фактично розпався.
1 грудня 1813 - Проголошено суверенітет Нідерландів; принц Вільгельм VI оголошений штатгальтером країни (у 1815 році він став королем і правив під іменем Вільгельм I).
29 грудня 1813 - Союзний сейм Швейцарії відмінив "Акт посередництва", виданий Наполеоном в 1803 році, згідно якому в Швейцарії ліквідовувалась Гельветична республіка, проголошена в 1798 році після завоювання Швейцарії французькими революційними військами.

1814

14 січня 1814 - Після блискавичного і переможного шведсько-британського походу проти Данії (союзниці Франції), очоленого шведським коронованим принцем Бернадотом, датчани змушені були підписати Кільський мир, остнанню угоду періоду визвольних війн проти наполеонівського панування. Згідно з договором, Данія зобов'язувалась розірвати свій союз із Францією, розпочати війну проти Наполеона, передати Норвегію Швеції, отримавши взамін шведську Померанію і острів Рюган; Великобританія залишала за собою острів Гельголанд, захоплений в 1807 році.
1 лютого 1814 - Опубліковано поему "Корсар" лорда Джоджа Байрона. Першого ж дня було продано більше 10 тисяч примірників.
11 березня 1814 - Іспанський король Фердинанд VII, який повернувся на престол після поразки французького імператора Наполеона І, анулював Кадіську конституцію, затверджену в 1812 році, і ввів абсолютистське правління.
30 березня 1814 - Війська Шостої антинаполеонівської коаліції у складі російських та прусських корпусів атакували й після запеклих боїв увійшли в Париж. Битва за Париж стала однією з найкривавіших для союзників, які втратили за один день боїв понад 8 тисяч солдат (з них понад 6 тисяч росіян) і останньою в кампанії 1814 року, після якої імператор Наполеон зрікся влади.
1 квітня 1814 - Через день після входження союзницьких військ Росії, Прусії, Австрії та Великобританії в Париж, колишній міністр закордонних справ Франції Шарль Моріс де Талейран-Перигор сформував тимчасовий уряд, котрий оголосив про позбавлення влади Наполеона Бонапарта.
2 квітня 1814 - Після проголошення французьким тимчасовим урядом Наполеона позбавленим влади, він, за порадою своїх генералів, які вважали подальшу боротьбу з переважаючими силами чотирьох європейських держав безнадійною, зрікся престолу. Новим королем Франції став Людовик XVIII з династії Бурбонів, брат короля Людовика XVI, страченого у січні 1793 року. За наполяганням союзників у червні Людовик XVIII опублікував хартію, котра встановлювала у Франції конституційну монархію.
6 квітня 1814 - У Франціїї відновлено правління династії Бурбонів - постановою Сенату Наполеона Бонапарта позбавлено влади, а королем проголошено Людовика XVIII. За рішенням союзників-переможців - Росії, Австрії, Прусії і Великобританії - Наполеон I зберіг за собою титул імператора, йому була виділена щорічна пенсія у розмірі 2 мільйонів франків, охорона з 400 добровольців і віддано у володіння середземноморський острів Ельба, куди він відбув 28 квітня.
17 травня 1814 - Після поразки Данії, союзниці Франції, у Англо-датській війні 1807-1814 рр., установчі збори в Ейдсволлі прийняли конституцію Норвегії, котра проголошувала незалежність від датської корони. Але влітку цього ж року, після нападу Швеції, Норвегія змушена була вступити зі Швецією в унію, котру вдалось розірвати лише у 1905 році. Норвезька конституція 1814 року діє в країні й понині.
30 травня 1814 - У Парижі країни антинаполеонівської коаліції (Росія, Велика Британія, Австрія і Пруссія) підписали з Францією мирний договір. Згідно з його положеннями Франція зберігала свою територію в межах стану на 1 січня 1792 року, їй повертались більшість втрачених в ході війни колоній, відновлювалась незалежність італійських держав, німецьких князівств, Голландії і Швейцарії.
25 липня 1814 - Англійський винахідник Джордж Стівенсон провів випопробування першого паровоза, призначеного для буксування вугільних вагонеток. Він міг переміщати по колії до 30 тонн вантажу і був названий «Блюхер» на честь прусського генерала, що прославився перемогою над Наполеоном у битві під Ватерлоо.
14 серпня 1814 - У Мілані в театрі «Ла Скала» відбулась прем'єра комічної опери Джоакіно Россіні «Турок в Італії».
24 серпня 1814 - В ході Англо-американської війни англійські війська під командуванням генерала Роберта Роса перемогли американців у битві при Блейденсберзі і захопили столицю країни Вашингтон. У відповідь за спалення свого часу американцями урядових будівель у Йорку (нині Торонто), британці спалили Білий дім, Капітолій, бібліотеку Конгресу і ряд інших міських споруд.
18 вересня 1814 - У столиці Австрійської імперії почав роботу Віденський конгрес, який підвів підсумки Наполеонівських воєн. Згідно з його рішенням до складу нового королівства Нідерландів відійшли території Австрійських Нідерландів (сучасна Бельгія), однак всі інші володіння Австрії повернулися під контроль Габсбургів; Пруссії дісталася частина Саксонії; Данія, колишня союзниця Франції, втратила Норвегію, передану Швеції. В Італії була відновлена влада папи римського над Ватиканом і Папською областю, Бурбонам повернули Королівство Обох Сицилій, а Польща пережила Четвертий поділ - її землі відійшли до Росії, Австрії та Пруссії.
2 жовтня 1814 - Битвою в Ранкагуа іспанці завершили повторне завоювання Чилі, котра проголосила свою незалежність в 1811 році. Чилійський президент Хосе Мігель Каррера був змушений залишити країну, і до 1817 року Чилі залишалась під владою Іспанії.
1 листопада 1814 - У Відні почав роботу конгрес послів великих держав Європи, очолювана австрійським дипломатом Клементом фон Меттерніхом, яка протягом півроку врегульовувала питання міждержавних кордонів після розгрому наполеонівської Франції.
24 грудня 1814 - У бельгійському місті Гент було підписано договір між Великою Британією і США, що завершував Другу англо-американську війну, яка почалась у 1812 році. Згідно з договором, котрий так і не вирішив спірні міждержавні питання, захоплені обома країнами території повинні були бути повернуті супротивнику і було заплановано створення міждержавної комісії для демаркації кордону між США і Канадою.

1815

3 січня 1815 - Після остаточної поразки Наполеона Бонапарта рішенням Віденського конгресу Генуезька республіка була приєднана до Сардинського королівства на правах герцогства.
8 січня 1815 - Незважаючи на те, що між США і Великобританією ще в грудні 1814 року було підписано мирний договір, в Новому Орлеані відбулась остання битва Англо-американської війни, яка виявилась і останнім збройним конфліктом між цими країнами у подальшій історії.
1 березня 1815 - Після втечі з Ельби поблизу Канн висадився Наполеон Бонапарт у супроводі близько 1000 своїх прихильників - почався другий етап захоплення ним влади у Франції, котрий отримав назву "Правління 100 днів". Король Людовик XVIII направив проти Наполеона військо, яке, однак, перейшло на бік екс-імператора. 13 березня Наполеон видав декрет про відновлення Імперії і 20 березня переможно увійшов у Париж. Король з двором заздалегідь перебрався зі столиці в Гент. Союзники, налякані звісткою про повернення Наполеона до влади, створили сьому антинаполеонівську коаліцію.
16 березня 1815 - Вільгельм VI, верховний правитель Нідерландів з 1813 року, проголосив себе королем Нідерландів під іменем Вільгельм І.
20 березня 1815 - Після втечі з Ельби Наполеон Бонапарт тріумфально увійшов у Париж - почався другий етап захоплення ним влади у Франції, котрий отримав назву "Правління 100 днів".
10 квітня 1815 - На острові Сумбава в Індонезії почалось виверження вулкану Тамбора, яке тривало півроку і привело до глобального похолодання в усьому світі та голоду в Європі в 1816 році. Виверження вулкану Тамбора є найбільшим в історії людства.
3 травня 1815 - Утворено Царство Польське, котре стало, згідно з рішенням Віденського конгресу, частиною Російської імперії у формі автономного утворення на основі персональної унії з російським імператором Олександром І.
8 червня 1815 - У Відні закінчився конгрес послів великих держав Європи, який підвів підсумки перемоги над наполеонівською Францією. За результатами Віденського конгресу Росії було надано велику частину Варшавського герцогства і дозволено залишити Фінляндію, яку вона завоювала у Швеції в 1809 році. Іншу частину Польщі було передано Пруссії, до якої відійшли також частина Саксонії, місто Данциг, Вестфалія і Шведська Померанія.
8 червня 1815 - На Віденському когресі створено Німецький союз, як спадкоємець ліквідованої в 1806 році Священної Римської імперії, до якого увійшли 35 держав - одна імперія (Австрійська), п'ять королівств (Пруссія, Саксонія, Баварія, Ганновер, Вюртемберг), герцогства і князівства, а також чотири міста-республіки (Франкфурт, Гамбург, Бремен і Любек). Головою Німецького союзу до 1866 року залишався імператор Австрії.
9 червня 1815 - Завершив роботу Віденський конгрес, скликаний у вересні 1814 року після повалення влади Наполеона Бонапарта. На основі його рішень до Росії приєднано Польщу, утворено Нідерландське королівство і Швейцарську Конфедерацію.
18 червня 1815 - Поблизу селища Ватерлоо неподалік Брюсселю відбулась битва (нины - Бельгія), в якій французам, очолюваним імператором зазнала поразки від війська антифранцузької коаліції">Наполеоном Бонапартом, завдали поразки об'єднанні сили англо-голландсько-німецьких і пруcських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії. Втративши підтримку парламенту і уряду, наполеон був змушений вдруге зректися влади і виїхати з Парижа, який 7 липня зайняли війська Сьомої антифранцузької коаліції.
22 червня 1815 - Програвши битву при Ватерлоо і не маючи змоги зібрати нову армію, у Парижі імператор Наполеон Бонапарт вдруге зрікся престолу на користь свого чотирирічного сина Наполеона II, про що було офіційно повідомлено через два дні. Однак створений того ж дня Тимчасовий уряд на чолі з Жозефом Фуше в очікуванні повернення до столиці Людовика XVIII, що перебував у Ле-Като-Камбрезі, не визнав його повноваження і не призначив регента.
6 липня 1815 - Армія союзників удруге, після реставрації влади Наполеона Бонапарта, увійшла в Париж.
31 липня 1815 - Поблизу села Філадельфія (графство Дарем, Англія) сталася перша у світі залізнична катастрофа - через вибух паровоза «Механічний мандрівник», створеного під керівництвом інженера Вільяма Брунтона, загинуло 16 чоловік.
8 серпня 1815 - Наполеон Бонапарт відплив на заслання на острів Святої Єлени в Південній Атлантиці, де й провів решту свого життя.
26 вересня 1815 - В Парижі прусський король Фрідріх Вільгельм III, австрійський імператор Франц I і російський імператор Олександр I заключили Священний союз, метою котрого було збереження політичного устрою в Європі, встановленого згідно з рішеннями Віденського конгресу (1814-15 рр.), і запобігання поширенню революційних і ліберальних ідей. Згодом до конгресу приєдналась Франція і майже всі європейські держави. Відмовились підтримати Священний союз Великобританія, Туреччина і Папська держава.
20 листопада 1815 - Після битви під Ватерлоо і вигнання колишнього французького імператора Наполеона I Бонапарта Австрія, Великобританія, Росія, Пруссія і переможена Франція підписали у Парижі Другий мирний договір. Згідно з ним кордони Франції були повернуті до стану 1790 року, Франція зобов'язувалась виплатити величезну контрибуцію, а на її території терміном на 3-5 років розміщувалось півмільйона окупаційних військ. Надалі Франція повинна була повернути Італії і Німеччині всі вивезені Наполеоном художні цінності.
27 листопада 1815 - Набула чинність конституція створеного цього ж року на Віденському конгресі Царства Польського, за якою російський імператор Олександр I ставав спадкоємним королем Польщі.
16 грудня 1815 - Бразилія отримала статус рівноправного королівства у рамках т.зв. Сполучених королівств - Португалії, Бразилії і Алгарві.

Народились в 1813 - 1815 роках

14 лютого 1813 - 17 січня 1869, Олександр Сергійович Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики ("Есмеральда", "Русалка", "Торжество Вакха").
16 лютого 1813 - 17 квітня 1873, Семен Степанович Гулак-Артемовський, український композитор, співак, драматичний артист, драматург, племінник письменника П. П.Гулака-Артемовського, автор першої української опери ("Запорожець за Дунаєм"), пісень, водевілів.
19 березня 1813 - 1 травня 1873, Давид Лівінгстон, англійський дослідник Африки (відкрив для європейців водоспад Вікторія).
5 травня 1813 - 11 листопада 1855, Серен К'єркегор, датський теолог, письменник, філософ, основоположник екзистенціалізму ("Або - або", "Філософські крихти", "Стадії життєвого шляху").
22 травня 1813 - 13 лютого 1883, Ріхард Вагнер, німецький композитор ("Трістан та Ізольда"), диригент, реформатор оперного мистецтва, новатор в галузі гармонії і оркестрування.
10 жовтня 1813 - 27 січня 1901, Джузеппе Верді, італійський композитор, творець музичної драми, автор 26 опер (Ріголетто, Травіата, Аїда, Отелло, Фальстаф).

1814

1814 - 17 червня 1889, Джон Джеймс Юз (Джон Х'юз), валлійський підприємець; засновник міста Донецьк.
11 січня 1814 - 30 грудня 1899, Джеймс Пажет, британський хірург і фізіолог; вважається (разом із Рудольфом Вірховом) основоположником паталогоанатомії.
9 березня 1814 - 10 березня 1861, Тарас Григорович Шевченко, український поет ("Кобзар"), письменник, художник.
30 травня 1814 - 1 липня 1876, Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва.
19 липня 1814 - 10 січня 1862, Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт".
13 серпня 1814 - 21 червня 1874, Андерс Йонас Ангстрем, шведський фізик і астроном; виявив водень в атмосфері Сонця, основоположник спектроскопії.
2 вересня 1814 - 11 липня 1896, Ернст Курцис, німецький археолог, історик; керував розкопками в Олімпії (1875-81 рр.), місці проведення давньогрецьких Олімпійських ігор.
15 жовтня 1814 - 27 липня 1841, Михайло Юрієвич Лермонтов, російський поет (Бородіно), письменник (Герой нашого часу).
17 жовтня 1814 - 13 травня 1888, Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об'єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая».
6 листопада 1814 - 7 лютого 1894, Адольф (Антуан) Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону.

1815

11 січня 1815 - 6 червня 1891, Джон (Александр) Макдональд, перший прем'єр-міністр Канади (1867-73, 1878-91 рр.); родом з Глазго, Шотландія.
21 січня 1815 - 24 січня 1848, Горейс Уелс, американський стоматолог, першим застосував медичну анестезію (1845).
4 березня 1815 - 7 грудня 1870, Михайло Михайлович Вербицький, український композитор, хоровий диригент, автор музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна».
1 квітня 1815 - 30 липня 1898, Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк, прем'єр-міністр Королівства Пруссія (1862-90 рр.), перший рейхсканцлер Німецької імперії (1871-90 рр.).
1 червня 1815 - 26 липня 1867, Оттон I (Оттон Віттельсбах), перший король Греції (1832-62 рр.); син короля Баварії Людвига І, нащадок візантійських династій Комнінів і Ласкаридів.
16 серпня 1815 - 31 січня 1888, Джованні Боско, італійський священник, поборник соціальної педагогіки, організатор притулку для дітей і підлітків, який став прикладом для створеня подібних закладів у Європі та США.
31 жовтня 1815 - 19 лютого 1897, Карл Теодор Веєрштрас, німецький математик, один з основоположників математичного аналізу.
2 листопада 1815 - 8 грудня 1864, Джордж Буль, англійський математик, один із основоположників математичної логіки (Дослідження законів мислення).
10 грудня 1815 - 27 листопада 1852, Ада Лавлейс (Аугуста Ада Байрон), англійський математик, автор програми для механічної обчислювальної машини Чарльза Бебіджа (1833), за що її вважають першим програмістом; дочка поета лорда Байрона.

Померли в 1813 - 1815 роках

10 квітня 1813 - Жозеф-Луї Лагранж, французький математик і механік ("Аналітична механіка"). 205 років тому, в 77 років (нар. 25 січня 1736 р.).
28 квітня 1813 - Михайло Ілларіонович Кутузов, російський полководець і дипломат, генерал-фельдмаршал і світлійший князь (з 1812); герой Франко-російської війни 1812 р. 205 років тому, в 68 років (нар. 16 вересня 1745 р.).
29 листопада 1813 - Джамбаттіста Бодоні, італійський видавець, друкар, художник-шрифтовик і гравер, автор "Посібника по типографії" зі зразками 373 шрифтів. 205 років тому, в 73 роки (нар. 16 лютого 1740 р.).
27 січня 1814 - Філіп Естлі, англійський підприємець, засновник і власник першого у світі цирку, засновником першої циркової династії. 204 роки тому, в 72 роки (нар. 8 січня 1742 р.).
26 березня 1814 - Жозеф Гільйотен, французький лікар, винахідник гільйотини, на котрій сам же й був страчений. 204 роки тому, в 76 років (нар. 28 травня 1738 р.).
29 травня 1814 - Жозефіна Богарне, імператриця Франції (1803-07 рр.), перша дружина Наполеона Бонапарта. 204 роки тому, в 51 рік (нар. 23 червня 1763 р.).
31 серпня 1814 - Артур Філліп, британський адмірал, засновник Сіднея (1788), перший губернатор Австралії. 204 роки тому, в 76 років (нар. 11 жовтня 1738 р.).
2 грудня 1814 - Донасьєн Альфонс Франсуа де Сад, французький письменник ("120 днів Содоми", "Жюстіна", "Філософія в будуарі"). 204 роки тому, в 74 роки (нар. 2 червня 1740 р.).
15 січня 1815 - Емма Гамільтон (Емі Лайон), коханка британського адмірала Гораціо Нельсона. 203 роки тому, в 50 років (нар. 26 квітня 1765 р.).
24 лютого 1815 - Роберт Фултон, американський суднобудівник, винахідник першого у світі колісного пароплава "Клермонт", що знайшов практичне застосування. 203 роки тому, в 50 років (нар. 14 листопада 1765 р.).
5 березня 1815 - Франц Антон Месмер, австрійський лікар; одним з перших став систематично застосовувати метод гіпнозу для лікування. 203 роки тому, в 81 рік (нар. 23 травня 1734 р.).
13 жовтня 1815 - Йоахім Мюрат, французький політичний і військовий діяч, учасник революційних і наполеонівських воєн, маршал Франції (1804), король Неаполітанський (1808–15 рр.). 203 роки тому, в 48 років (нар. 25 березня 1767 р.).
7 грудня 1815 - Мішель (Амбруаз) Ней, французький полководець, маршал Франції, герцог Ельхінгенський, князь Московський, пер Франції, учасник наполеонівських воєн. 203 роки тому, в 46 років (нар. 10 січня 1769 р.).

Головні події 1813 - 1815 років

20 березня 1815 року після втечі з Ельби Наполеон Бонапарт тріумфально увійшов у Париж - почався другий етап зах..
20 березня 1815
keyboard_arrow_left1811
1817keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх