цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1893 - 1895 років
28 грудня 1895 року в паризькому «Гран-кафе» на бульварі Капуцинок брати Огюст і Луї Люм'єр провели перший комерційний сеанс перегляду фільмів, знятих з допомогою власного винаходу, пристрою, що суміщав функції камери та проектора і названого «кінематограф», - цього вечора близько 30 чоловік подивились подивились 10 фільмів зі сценами звичайного життя тривалістю до 50 секунд. Винахід зразу став популярним і за наступні кілька років Люм'єри зняли майже 2 тисячі короткометражних фільмів, але в решті-решт відмовились від кіновиробництва, будучи не в змозі конкурувати із новими, художньо більш професійними кінематографістами, що з'явились у Франції та Європі.

Головні події 1893 - 1895 років


Всі події 1893 - 1895 років

17 січня 1893 - Група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот на Гаваях відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.
9 лютого 1893 - У Мілані відбулась прем'єра останньої опери Джузеппе Верді "Фальстаф".
23 лютого 1893 - 35-річний німецький інженер Рудольф Дізель отримав патент на створений ним двигун, котрий працював на особливому паливі, що загоралось не від зовнішньої іскри, як це має місце в бензинових двигунах, а самозагоралось при досягненні паливно-повітряною сумішшю певного тиску.
5 травня 1893 - У США почалась одна з найбільших економічних криз - відбулось різке падіння біржевих цін, збанкрутувало близько 15 тисяч підприжємств, а протягом наступних семи місяців закрилося більше 600-т банків; рівень безробіття сягнув 20%.
24 червня 1893 - Норвезький дослідник Фрітьоф Нансен з екіпажем у 12 чоловік відбув з міста Крістіанія (сьогодні - Осло) на підкорення Північного полюсу на борту спеціально збудованого судна «Фрам», котре мало б здійснити дрейф за потрібним маршрутом разом із льодами; на собачих упряжках було досягнуто 86°13.6' північної широти, що на той час було абсолютним світовим рекордом.
30 червня 1893 - На руднику Ягерсфонтейн (сучасна ПАР) знайдено біло-голубий діамант «Excelsior» вагою 971,5 карата, який став на той час найбільшим у світі. У 1904 році камінь був огранований амстердамської фірмою «І. І. Ассер і Ко», в результаті чого було отримано 21 камінь, найбільший з яких важив 69,8 каратів; при цьому втрата у вазі склала 62.44%.
11 липня 1893 - Японець Кокіші Мікімото першим у світі отримав штучні перли.
6 серпня 1893 - В Греції відкрито Корінфський канал, що що з'єднує Іонічне й Егейське моря, найкоротший європейський канал довжиною 6б3 кілометри.
15 серпня 1893 - В Москві офіційно відкрився музей «Московська міська галерея Павла і Сергія Михайловичів Третьякових». Сьогодні Третьяковская галерея має одну з найбільших у світі колекцій російського образотворчого мистецтва.
9 вересня 1893 - У Німеччині засновано спортивний клуб «Штутгарт». Спочатку до його складу входила лише регбійна команда і лише в 1912 році в клубі стали займатись футболом. Сьогодні ФК «Штутгарт» - п'ятиразовий чемпіон Німеччини і триразовий володар кубку країни.
15 вересня 1893 - У Джерсі-Сіті (США) почала виходити газета «Свобода» — перше україномовне видання в США, офіційний орган Українського Народного Союзу. На сьогодні це найстарша у світі україномовна газета, що виходить безперервно (з 1893 року).
19 вересня 1893 - Губернатор Нової Зеландії лорд Глазго підписав Білль про вибори, котрий вперше у світі гарантував жінкам право брати участь у виборах. Білль став результатом багаторічної боротьби суфражисток країни за рівність жінок. Новозеландські жінки змогли скористатись своїм новим правом уже через два місяці - під час загальнонаціональних виборів у листопаді. У США жінки отримали таке право в 1912 році, у Великій Британії - в 1928-у.
28 жовтня 1893 - У Санкт-Петербурзі за дев'ять днів до своєї смерті Петро Ілліч Чайковський диригував на прем'єрному виконанні своєї Шостої симфонії (Патетичної).
12 листопада 1893 - В газеті "San Francisco Morning Call" опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта "Тайфун біля берегів Японії". Майбутній всесвітньо відомий письменник Джек Лондон написав його на конкурс, оголошений газетою, і отримав перший гонорар - 25 доларів - як переможець конкурсу.
1894
22 березня 1894 - У плей-офф команда «Montreal Amateur Athletic Association» перемогла команду «Ottawa Capitals» з рахунком 3:1 і стала першим володарем «Кубка Стенлі» серед любителів. З 1908 року «Кубок Стенлі» став розігруватись лише серед професійних хокейних команд.
14 квітня 1894 - У Нью-Йорку Томас Алва Едісон вперше продемонстрував роботу свого нового винаходу, пристрою для перегляду фільмів під назвою кінетоскоп. За сьогоднішніми мірками це скоріше було перше піп-шоу, оскільки тривалість фільму була всього 13 секунд і він не проектувався на екран, а для його перегляду необхідно було дивитися у спеціальний отвір.
23 червня 1894 - За ініціативою барона П'єра де Кубертена у Парижі створено Міжнародний Олімпійський комітет (МОК). Першим президентом МОК став грецький поет Деметріус Вікелас.
4 липня 1894 - Після повалення у січні 1893 року влади гавайської королеви Ліліукалані, групою власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула Гаваї проголошені республікою. Республіка Гаваї проіснувала чотири роки доки в 1898 році не увійшла до складу США в якості території.
14 липня 1894 - У Львові відбувся перший офіційно зареєстрований футбольний матч на території України. На стадіоні в Стрийському парку за присутності 3 тисяч глядачів місцева команда "Сокіл" перемогла одноклубників із Кракова. Грали до першого голу. М'яч на 7-й хвилині забив львів'янин, другокурсник учительської гімназії Володимир Хомицький.
22 липня 1894 - На трасі Париж-Руан завдовжки 126 км пройшла перша у світі автогонка. Із 21 екіпажу, допущеного до участі, першим до фінішу за 10 годин дістався граф де Діон на паровому засобі пересування. Втім журі вирішило, що ця конструкція мало придатна для дорожнього руху, і розділило головний приз між "Пежо" і "Панард-Левассор", які прийшли наступними.
1 серпня 1894 - З нападу японців на китайський військово-морський корабель почалась Перша Японсько-цінська війна за вплив за Корейським півостровом. Поразка маньчжурської династією Цін у квітні наступного року сприяла ліквідації китайської політичної гегемонії у Східній Азії та розвалу династичної системи правління у Китаї.
9 жовтня 1894 - У Нью-Йорку на фотостудії Carbon відбулась демонстрація "чарівного ліхтаря", попередника кінопроектора. Принцип його дії полягав у проектуванні на білу стіну фотозображень, нанесених на скляну пластину. Такі пристрої були відомі і раніше, але цього дня демонструвались не окремі слайди, а ціле шоу "Міс Джеррі": фотографії перед потужним джерелом світла мінялись зі швидкістю 5 картинок в секунду із застосуванням ефектів затінення і спробою зімітувати неперервність рухів персонажів шоу.
2 листопада 1894 - На російський престол зійшов Микола II, старший син царя Олександра III, вбитого 1 листопада 1894 року. Він став останнім російським монархом в історії Російської імперії.
22 грудня 1894 - Військовий суд в Парижі визнав французького офіцера Альфреда Дрейфуса винним у видачі воєнних секретів Німеччині і засудив його на довічне ув'язнення. Незважаючи на сумнівні докази, Дрейфус, капітан Генерального штабу, єврей за походженням, через чотири місяці відбув на каторгу на Диявольський острів у Французькій Гаяні. Лише через два роки було знайдено справжніх винуватців втрати секретних даних, і виявилось, що слідство та суд базувались на сфабрикованих слідчими органами документах. У 1899 році Дрейфус був помилуваний, а в 1906 році - повністю реабілітований.
1895
5 січня 1895 - Французький офіцер Альфред Дрейфус, звинувачений в передачі Німеччині військових секретів, позбавлений звань і нагород під час публічної церемонії у дворі Паризької військової академії. Через чотири місяці Дрейфус, єврей за походженням, відбув на довічне увязнення до Французької Гаяни за вироком тенденційно проведеного суду, що базувався на сумнівних доказових матеріалах.
24 січня 1895 - В Ормонд-Біч (штат Флорида) Гленн Кертіс, інженер, що займася розробкою мотоциклетних двигунів, встановив неофіційний рекорд швидкості - на власноруч збудованому мотоциклі він розвинув швидкість 136.29 миль/год (близько 220 км/год). На автомобілі це досягнення вдалось побити лише через чотири роки, в 1911 році.
27 січня 1895 - В Санкт-Петербурзі в Маріїнінському театрі пройшла прем'єра балету Петра Ілліча Чайковського "Лебедине озеро" в постановці Маріуса Петіпа.
13 лютого 1895 - Французькі винахідники Луї та Огюст Люм'єр запатентували "кінематограф", пристрій, що суміщав у собі функції кінокамери і проектора. Восени цього ж року вони провели з його допомогою перший публічний кіносеанс.
22 березня 1895 - На конференції, присвяченій розвитку французької фотопромисловості у Парижі Огюст і Луї Люм'єр провели демонстрацію першого знятого ними кінофільму «Вихід робітників з фабрики»; цей день вважається початком публічної демонстрації кіно.
5 квітня 1895 - Англійський письменник Оскар Уайльд програв у суді справу по звинуваченню маркіза Куінсберрі в наклепі, которий, розгніваний дружбою свого сина, лорда Альфреда Дугласа, з Уайльдом, звинуватив останнього у гомосексуалізмі. Будучи у розквіті своїх творчих сил і слави, Оскар Уайльд був засуджений до двох років тяжких робіт.
13 квітня 1895 - В Петербурзі підписано імператорський указ про заснування в Михайлівському палаці «Російського музею імператора Олександра III» (нині — Державний Російський музей). Його було офіційно відкрито в березні 1898 року.
17 квітня 1895 - Підписанням мирного договору в місті Сімоносекі закінчилась війна між Китаєм та Японією, розпочата попереднього року за утвердження впливу на Корейському півострові, - Китай був змушений поступитися Японії островом Тайвань (Формоза), Пескадорськими (Пенхуледао) островами і визнати незалежність Кореї. Японія стала першою азіатською колоніальною державою.
24 квітня 1895 - З Бостону на яхті «Спрей» канадський мореплавець Джошуа Слокам відправився у перше в світі одиночне кругосвітнє плавання. Більш ніж через три роки, 27 червня 1898 року, він повернувся в Ньюпорт (Род-Айленд), обігнувши земну кулю, пройшовши в одиночному плаванні більше 46000 миль (74000 км).
25 травня 1895 - Щоб уникнути переходу під юрисдикцію Японії китайська адміністрація острова Формоза (нині - Тайвань) проголосила незалежність від Китаю і створення Республіки Формоза на чолі з колишнім губернатором в якості президента. Самопроголошена республіка була анексована японцями в жовтні цього ж року.
25 травня 1895 - Англійського письменника Оскара Вайльда засуджено лондонським судом за «аморальну поведінку» (статевий звя'зок з чоловіком) і посаджено на два роки в Редінгтонську тюрму.
11 червня 1895 - За маршрутом Париж - Бордо - Париж проведено перші в світі автоперегони. Середня щвидкість переможця Еміля Левассора, який змагався на авто власного підприємства «Панар-Левассор» і здолав дистанцію за 48 годин 48 хвилин, становила 24 км/год. По закінченні змагань він заявив: "Це було безумство! Я гнав зі швидкістю 30 кілометрів на годину!"
20 червня 1895 - Після 8 років будівництва відкрито Кільський канал імені кайзера Вільгельма, що з'єднав Балтійське і Північне моря. Його довжина 98 км, ширина по поверхні води 102 м, глибина 11,3 м.
24 липня 1895 - За його власним зізнанням саме цього дня Зигмунду Фрейду прийшла ідея, що лягла в основу методу психоаналізу, - приховані, несвідомі, людські бажання знаходять своє вираження у вигляді сновидінь. Через чотири роки вийшла друком монографія Фрейда «Тлумачення сновидінь», в якій він описав методологію вільних асоціацій для пошуку справжнього змісту сну.
25 липня 1895 - В Парижі одружились майбутні лауреати Нобелівської премії - П'єр Кюрі та Марія Складовська.
13 вересня 1895 - Завдяки зусиллям англійського антрополога Френсіса Гальтона у Великій Британії вперше дактилоскопія застосован як криміналістичний доказ - відбитки пальців Гаррі Джексона використані як доказ його вини.
27 вересня 1895 - Шведський хімік, інженер і підприємець Альфред (Бернхард) Нобель підписав розпорядження про створення по його смерті спеціального фонду, котрий буде розпоряджатись його спадщиною і виділяти частину прибутків на премії людям, які зробили найбільший внесок у розвиток фізики, хімії, медицини, літератури і загального миру. Рішення про присудження премій приймається Шведською Королівською академією наук і оголошується щорічно 10 грудня в день смерті Альфреда Нобеля.
22 жовтня 1895 - У Парижі на вокзалі Монпарнас сталась одна з найвражаючих аварій в історії залізничного транспорту - пасажирський поїзд, не зумівши загальмувати при наближенні до вокзалу, виїхав на перон вокзалу, пробив стіну будинку і впав з висоти третього поверху на вулицю; всі пасажирські вагони при цьому залишились на пероні. Єдиною жертвою катастрофи стала продавчиня газетного кіоску, на який упав паровоз.
8 листопада 1895 - У Вюрцбурзі німецький фізик Вільгельм Рентген, працюючи з електророзрядною трубкою, випадково відкрив промені, здатні проникати через непрозорі тіла і просвічувати їх. Він назвав їх X-промені (рентгенівськими променями) і зумів сконструювати пристрій для отримання рентгенівської картинки.
27 листопада 1895 - Альфред Нобель в Шведсько-норвезькому клубі в Парижі Нобель підписав свій заповіт, за яким більша частина його статків мала піти на заснування спеціальної премії; фонд Нобелівської премії склав 31,6 мільйонів шведських крон (близько 240 мільйонів доларів у цінах 2009 року).
28 листопада 1895 - За ініціативою чикагської газети "Таймс Геральд" між Чигаго і містечком Уокіген відбулись перші в Америці автомобільні перегони. Поборотися за приз в 2 тисяч доларів забажали 80 ентузіастів з Європи і США, але із-за поганої погоди в призначений час на старт вийшло лише 6 машин. Переможцем став Джеймс Франклін Дюреа, котрий їхав на авто, зконструйовному його братом Чарльзом, - за 7 годин 53 хвилини він подолав 52-мильну вкриту льодом і снігом трасу, до фінішу котрої прибуло лише дві машини.
28 грудня 1895 - В паризькому «Гран-кафе» на бульварі Капуцинок брати Огюст і Луї Люм'єр провели перший комерційний сеанс перегляду фільму, знятого при допомозі свого винаходу, пристрою, що суміщав функції камери і проектора і названого "кінематограф". Цього вечора близько 30 чоловік подивились 10 фільмів зі сценами звичайного життя тривалістю до 50 секунд. Винахід зразу став популярним і за наступні кілька років Люм'єри зняли майже 2 тисячі короткометражних фільмів.
Народилися в 1893 - 1895 роках
12 січня 1893 - 16 листопада 1946, Альфред Розенберг, один з ідеологів нацизму і пропагандист фашистського світогляду, рейхсмністр східних окупованих земель (з 1941 р.).
12 січня 1893 - 15 жовтня 1946, Герман Герінг, німецький політичний і військовий діяч, міністр авіації і головнокомандуючий військово-повітряними силами Німеччини (1939-45 рр.), друга особа в нацистській партії і державі (з 1940 р.) в період правління Гітлера.
3 квітня 1893 - 1 червня 1943, Леслі Говард (Ласло Говард Штайнер), англійський кіноактор угорського походження ("Віднесені вітром").
20 квітня 1893 - 8 березня 1971, Гарольд Ллойд, американський комедійний актор, зірка німого кіно ("До небес", "Безпечна втеча", "Гріх Гарольда Дідлбока").
30 квітня 1893 - 16 жовтня 1946, Ульріх Йоахім фон Ріббентроп, німецький політичний і державний діяч; міністр закордонних справ в уряді Адольфа Гітлера (1933-45 рр.).
30 червня 1893 - 1 серпня 1973, Вальтер Ульбріхт, німецький державний і політичний діяч, Голова Державної ради НДР (1960-1973 рр.), Перший секретар ЦК СЄПН (1960-1971 рр.); ініціатор будівництва Берлінської стіни.
19 липня 1893 - 14 квітня 1930, Володимир Володимирович Маяковський, російський поет ("Містерія-буф", "Володимир Ілліч Ленін", "Добре!", "Клоп").
21 липня 1893 - 5 лютого 1947, Ганс Фаллада (Рудольф Дітцен), німецький письменник (Кожний умирає самітнім).
5 серпня 1893 - 16 лютого 1919, Віра Василівна Холодна (Левченко), українська актриса; зірка німого кіно (Пісня торжествуючого кохання, Останнє танго, Мовчи, смутку).
16 вересня 1893 - 22 жовтня 1986, Альберт Сент-Дьєрдьї, мадярський біохімік, лауреат Нобелівської премії (1937) за відкриття аскорбінової кислоти і дослідження її властивостей.
13 грудня 1893 - 13 травня 1933, Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов), український письменник (Санаторійна зона, Сині етюди, Вальдшнепи), публіцист (Україна чи Малоросія, Думки проти течії), громадсько-культурний діяч (ініціатор створення ВАПЛІТЕ).
26 грудня 1893 - 9 вересня 1976, Мао Цзедун, співзасновник Компартії Китаю, керівник Китайської Народної Республіки (1945-76 рр.).
1894
30 січня 1894 - 28 серпня 1943, Борис III (Борис Саксен-Кобург-Гот), останній цар Болгарії (1918-43 рр).
1 лютого 1894 - 31 серпня 1973, Джон Форд, американський режисер, лауреат 7 премій «Оскар», в тому числі 4-х за кращу режисуру (рекорд у цій номінації)
10 лютого 1894 - 29 грудня 1989, (Моріс) Гарольд Макміллан, англійський політик, державний діяч, прем'єр-міністр Великої Британії (1957-63 рр.).
20 лютого 1894 - 2 березня 1980, Ярослав Івашкевич, польський письменник ("Червоні щити", "Хвала і слава").
5 квітня 1894 - 18 квітня 1977, Дмитро Іванович Чижевський, український учений-енциклопедист, культуролог, філософ, дослідник української і слов'янської літератур.
15 квітня 1894 - 26 вересня 1937, Бессі (Елізабет) Сміт, американська співачка, "імператриця блюзу" ("St. Louis Blues", "My Man’s Blues", "Dixie Flyer Blues", "I Ain’t Got Nobody", "A Good Man is Hard to Find", "Poor Man’s Blues").
17 квітня 1894 - 11 вересня 1971, Микита Сергійович Хрущов, радянський державний і політичний діяч, секретар ЦК КП(б) України (1947-49 рр.), голова Ради народних комісарів України (1944-49 рр.), перший секретар ЦК КПРС (1953-64 рр.), голова Ради міністрів СРСР (1958-64 рр.).
21 квітня 1894 - 19 грудня 1965, Еміль Теодорович Кіо (Гіршфельд-Ренард), російський іллюзіоніст.
26 квітня 1894 - 17 серпня 1987, Рудольф Гесс, німецький політичний діяч, один з ідеологів нацизму, особистий секретар Гітлера (з 1925 р.), його заступник по партії (з 1933 р.).
27 травня 1894 - 10 січня 1961, Дешилл Геммет, американський письменник, автор детективів ("Мальтійський сокіл").
10 червня 1894 - 26 жовтня 1952, Хетті Макденіел, американська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром" [1940]), перша чорношкіра, удостоєна цієї нагороди.
23 червня 1894 - 25 серпня 1956, Альфред Чарльз Кінсі, американський біолог, сексолог.
23 червня 1894 - 28 травня 1972, Едуард VIII Віндзор, король Великобританії з 20 січня по 10 грудня 1936 року (добровільно зрікся престолу заради одруження з американкою Уолліс Сімпсон).
25 червня 1894 - 29 грудня 1989, Герман Оберт, німецький вчений, основополоржник сучасної астронавтики. Незалежно від американця Роберта Годдара математично обгрунтував можливість створення ракети, здатної подолати земне тяжіння. Першу ракету власної конструкції запустив у 1931 році; в роки Другої Світової війни працював з Вернером фон Брауном над створенням ракет "Фау-2"; після війни брав участь у створенні першого американського штучного супутника.
9 липня 1894 - 8 квітня 1984, Петро Леонідович Капиця, російський фізик, один з основоположників фізики низьких температур і фізики сильних магнітних полів, лауреат Нобелівської премії (1978).
13 липня 1894 - 27 січня 1940, Ісаак Еммануїлович Бабель, російський новеліст (Одеські оповідання, Захід, Марія).
17 липня 1894 - 20 червня 1966, Жорж Леметр, бельгійський астроном; висунув теорію "великого вибуху", з якого почалось зародження Всесвіту.
25 липня 1894 - 28 квітня 1918, Гаврило Принцип, сербський терорист; вбивця австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда.
25 липня 1894 - 21 вересня 1974, Волтер Бреннан, американський кіноактор; перший лауреат премії «Оскар» за найкращу чоловічу епізодичну роль, єдиний актор-чоловік, хто тричі вигравав «Оскар».
26 липня 1894 - 22 листопада 1963, Олдос (Леонард) Хакслі, англійський філософ, письменник (Острів, Геній і богиня, Точка відліку).
10 вересня 1894 - 25 листопада 1956, Олександр Петрович Довженко, український кінорежисер, письменник (Зачарована десна, Повість полум'яних літ), художник, класик світового кінематографу (Мічурін, Щорс, Аероград, Земля, Арсенал, Звенигора, Поема про море).
13 вересня 1894 - 14 серпня 1984, Джон Бойнтон Прістлі, англійський письменник, драматург (Хороші друзі, Вулиця ангелів, Лондонський тупик).
4 листопада 1894 - 18 березня 1953, Костянтин Олександрович Копержинський, український літературознавець, історик української літератури і театру, фольклорист, етнограф, бібліограф.
4 листопада 1894 - 28 серпня 1948, Павло Семенович Рибалко, радянський військовий діяч, маршал бронетанкових військ, двічі герой Радянського Союзу.
26 листопада 1894 - 18 березня 1964, Норберт Вінер, американський математик, основоположник кібернетики.
1895
1 січня 1895 - 2 травня 1972, Джон Едгар Гувер, американський державний діяч, засновник ФБР.
3 січня 1895 - 15 квітня 1968, Борис Миколайович Лятошинський, український композитор, педагог, диригент ("Золотий обруч", "Слов'янський концерт", "Гражина", "Пори року").
11 січня 1895 - 1 липня 1973, Лоренс Хеммонд, американський винахідник і бізнесмен, конструктор електрооргана, що сьогодні носить його ім'я (1934).
21 лютого 1895 - 17 квітня 1976, Генрік Карл Петер Дам, данський біохімік та фізіолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини (1943) за відкриття вітаміну К.
28 лютого 1895 - 18 квітня 1974, Марсель Паньоль, французький драматург і кінорежисер; перший діяч кінематографа, що став членом Французької академії.
19 березня 1895 - 24 липня 1964, Максим Тадейович Рильський, український поет ("Троянди і виноград"), академік.
21 березня 1895 - 9 березня 1982, Леонід Осипович Утьосов (Лазар Йосифович Вайсбейн), російський естрадний співак, джазмен, актор ("Веселі хлопці").
1 травня 1895 - 4 лютого 1940, Микола Іванович Єжов, російський державний діяч, генеральний комісар безпеки (1937), нарком внутрішніх справ СРСРР (1936-38 рр.), один із головних реалізаторів "сталінського терору"; розстріляний як іноземний шпигун.
6 травня 1895 - 23 серпня 1926, Рудольф Валентино (Родольфо П'єтро Філіберто Раффаелло Гульєльмі), американський актор італійського походження, зірка німого кіно; створивши на екрані образ "латинського коханця", став живою легендою кінематографу - його смерть привела до масових істерій і серії самовбивств серед шанувальниць його таланту.
18 травня 1895 - 21 лютого 1934, Аугусто Сесар Сандіно, національний герой Нікарагуа, очолював боротьбу (з 1926 р.) проти військ США, які окупували країну.
20 травня 1895 - 11 червня 1937, Реджинальд Мітчел, англійський авіаконструктор (винищувач "Спітфайр").
6 червня 1895 - 30 серпня 1919, Микола Олександрович Щорс, командир більшовицьких загонів під час громадянської війни в Україні.
10 серпня 1895 - 22 липня 1958, Михайло Михайлович Зощенко, російський письменник.
3 жовтня 1895 - 27 грудня 1925, Сергій Олександрович Єсенін, російський поет (Сповідь хулігана, Москва кабацька, Русь радянська).
4 жовтня 1895 - 1 лютого 1966, (Джозеф Френк) Бастер Кітон, американський комедійний актор, "клоун з кам'яним обличчям" (Один тиждень, Клоуни Голлівуду, Цей божевільний, божевільний, божевільний світ, Бульвар Сансет); дід актора Майкла Кітона.
4 жовтня 1895 - 7 листопада 1944, Ріхард Зорге, радянський розвідник.
8 жовтня 1895 - 1 липня 1974, Хуан Домінго Перон, аргентинський генерал, учасник військового перевороту (1943), президент Аргентини (1946-55, 1973-74 рр.).
28 жовтня 1895 - 27 жовтня 1937, Майк Йогансен (Михайло Гервасійович Йогансен), український поет, прозаїк, перекладач.
30 жовтня 1895 - 23 лютого 1973, Дікінсон Вудраф Річардс, американський лікар, лауреат Нобелівської премії з медицини і фізіології (1956) "за відкриття, що стосуються катетеризації серця і патологічної зміни системи кровообігу".
30 жовтня 1895 - 24 квітня 1964, Герхард Домагк, німецький мікробіолог, лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології (1939) за відкриття антибактеріальних властивостей сульфініламідів; премію не зміг отримати вчасно із-за заборони Гітлера громадянам Німеччини приймати Нобелівські премії (диплом і медаль були вручені в 1947 році).
3 листопада 1895 - 16 лютого 1934, Едуард Георгієвич Багрицький, російський поет.
14 грудня 1895 - 6 лютого 1952, Георг VI (Альберт Фредерік Джордж Віндзор), король Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії і Домініонів (з 1936 р.), король Індії (1947–49 рр.), король Ірландії (1936-49 рр.); батько королеви Великобританії Єлизавети.
14 грудня 1895 - 18 листопада 1952, Поль Елюар (Ежен Грендель), французький поет-сюрреаліст (Місто скорботи, Любов - поезія, Саме життя, Зуміти сказати все).
Померли в 1893 - 1895 роках
26 січня 1893 - Ебнер Даблдей, американський генерал, герой битви при Геттісберзі в роки громадянської війни в США; перетворив бейсбол у спортивне змагання, систематизувавши правила відомої з 18 ст. гри. 124 роки тому, в 74 роки (нар. 26 червня 1819 р.).
6 липня 1893 - Гі де Мопассан, французький письменник (Іветта, З життя жінок, Пампушка, Життя, Любий друг, Сильна, як смерть). 124 роки тому, в 43 роки (нар. 5 серпня 1850 р.).
16 серпня 1893 - Жан-Мартен Шарко, французький лікар-психіатр, невролог, засновник сучасної неврології. 124 роки тому, в 68 років (нар. 29 листопада 1825 р.).
18 жовтня 1893 - Шарль Гуно, французький композитор (Фауст, Сафо, Ромео і Джульєтта). 124 роки тому, в 75 років (нар. 17 червня 1818 р.).
1 листопада 1893 - Ян Матейко, польський художник, основною тематикою творів якого була історія батьківщини (Баторій під Псковом, Битва під Грюнвальдом, Костюшко під Рацлавицями). 124 роки тому, в 55 років (нар. 24 червня 1838 р.).
6 листопада 1893 - Петро Ілліч Чайковський, російський композитор ("Слов'янський марш", "Лебедине озеро", "Ромео і Джульєтта", "Пікова дама", "Іоланта", "Лускунчик"). 124 роки тому, в 53 роки (нар. 7 травня 1840 р.).
10 листопада 1893 - Леонід Іванович Глібов, український поет ("Журба"), байкар ("Вовк та ягня", "Громада", "Охрімова свита"). 124 роки тому, в 66 років (нар. 5 березня 1827 р.).
1894
7 лютого 1894 - Адольф (Антуан) Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону. 123 роки тому, в 80 років (нар. 6 листопада 1814 р.).
20 березня 1894 - Лайош Кошут, національний герой Угорщини, лідер революції (1848 р.), верховний керівник Угорщини (1848-49 рр.). 123 роки тому, в 92 роки (нар. 19 вересня 1802 р.).
20 травня 1894 - Едмунд Ходжсон Єтс, англійський письменник, драматург. 123 роки тому, в 63 роки (нар. 3 липня 1831 р.).
13 червня 1894 - Микола Миколайович Ґе, український художник. 123 роки тому, в 63 роки (нар. 27 лютого 1831 р.).
24 червня 1894 - Марі Франсуа Саді Карно, французьский інженер і политик, президент Франції (1887-94 рр.). 123 роки тому, в 57 років (нар. 11 серпня 1837 р.).
8 вересня 1894 - Герман Гельмгольц, німецький фізик і фізіолог. 123 роки тому, в 73 роки (нар. 31 серпня 1821 р.).
1 листопада 1894 - Олександр III (Олександр Олександрович Романов), російський імператор (1881-94 рр.). 123 роки тому, в 49 років (нар. 10 березня 1845 р.).
20 листопада 1894 - Антон Григорович Рубінштейн, російський композитор, піаніст, диригент; засновник Санкт-Петербурзької консерваторії. 123 роки тому, в 65 років (нар. 28 листопада 1829 р.).
3 грудня 1894 - Роберт Льюіс Стівенсон, шотландський письменник (Острів скарбів, Чорна стріла, Доктор Джекіл і містер Хайд). 123 роки тому, в 44 роки (нар. 13 листопада 1850 р.).
7 грудня 1894 - Фердинанд де Лессепс, французький дипломат, інженер, керівник будівництва Суецького (1854-69 рр.) і Панамського (1881-88 рр.) каналів, кавалер ордену Почесного легіону. 123 роки тому, в 89 років (нар. 19 листопада 1805 р.).
1895
9 березня 1895 - Леопольд Ріттер фон Захер-Мазох, австрійський письменник ("Заповіт Каїна", "Дон Жуан з Коломиї", "Венера в хутрах", "Місячна ніч"); родом з України. 122 роки тому, в 59 років (нар. 27 січня 1836 р.).
19 травня 1895 - Хосе Марті (Хосе Хуліан Марті-і-Перес), кубинський революціонер, письменник, національний герой Куби. 122 роки тому, в 42 роки (нар. 28 січня 1853 р.).
29 червня 1895 - Томас Генрі Хакслі, англійський природознавець, зоолог, пропагандист дарвінізму. 122 роки тому, в 70 років (нар. 4 травня 1825 р.).
2 липня 1895 - Михайло Петрович Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч. 122 роки тому, в 54 роки (нар. 30 вересня 1841 р.).
5 серпня 1895 - Фрідріх Енгельс, німецький філософ (Діалектика природи) і політичний діяч, співзасновник марксизму, один з організаторів і керівників I і II Інтернаціоналів. 122 роки тому, в 75 років (нар. 28 листопада 1820 р.).
8 вересня 1895 - Адам Опель, німецький підприємець, засновник автомобілебудівної компанії Adam Opel GmbH (1898). 122 роки тому, в 58 років (нар. 9 травня 1837 р.).
28 вересня 1895 - Луї Пастер, французький хімік і бактеріолог, основоположник сучасної мікробіології та імунології; розобив метод консервування (пастеризація) і заходи профілактичної вакцинації проти холери, сибірської виразки, сказу. 122 роки тому, в 73 роки (нар. 27 грудня 1822 р.).
27 листопада 1895 - Александр Дюма-син, французький письменник, драматург (Дама з камеліями). 122 роки тому, в 71 рік (нар. 27 липня 1824 р.).


20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 1893 - 1895 років

8 листопада 1895 року професор фізики Вільгельм Рентген випадковим чином відкрив промені невідомого походження, ..
8 листопада 1895
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх