цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1860 - 1862 років
23 вересня 1862 року король Вільгельм I призначив прем'єр-міністром Королівства Пруссія Отто фон Бісмарка, який пообіцяв королю вести себе як "відданий васал, що спішить на допомогу своєму сеньйору" і не буде відчувати себе обмеженим ні парламентом, ні конституцією.

Головні події 1860 - 1862 років


Всі події 1860 - 1862 років

24 березня 1860 - Сардинський король Віктор-Еммануїл II у винагороду за приєднання до його королівства Парми, Тоскани, Модени і Романьї, поступився Франції Савойєю разом з Ніццою. Була дотримана формальність плебісциту, але приймались заходи, щоб він виявився на користь приєднання.
27 березня 1860 - Житель Нью-Йорка Майкл Бірн запатентував "відкривачку зі свердликом і Т-подібною ручкою" - штопор.
3 квітня 1860 - Компанія "Рассел, Мейджерс і Уедл", що займалась вантажними перевезеннями, відкрила в США кур'єрську службу "Поні-експрес", яка забезпечувала швидкий поштовий зв'язок між містом Сент-Джозеф (штат Міссурі) і Сакраменто (Каліфорнія). На облаштування 160 поштових станцій уздовж тракту, довжиною майже 2 тисячі миль, було витрачено більше 100 тисяч доларів, що дозволило скоротити час доставки кореспонденції з одного місяця до 11 днів. Лінію обслуговували 80 вершників і 500 коней. Проте служба виявилась нерентабельною - поштові збори не покривали експлуатаційних витрат, уряд відмовився від надання раніше обіцяної фінансової допомоги, а кур'єри потерпали від розбійних нападів бандитів та індіанців. Уже в жовтні наступного року "Поні-експрес" була оголошена банкрутом.
6 травня 1860 - Джузеппе Гарібальді з тисячею добровольців на двох парусних суднах відплив з Генуї і через 5 днів висадився на Сицилії ("Похід тисячі").
2 липня 1860 - Транспорт Сибірської флотилії «Манджура» під командуванням капітан-лейтенанта Олексія Карловича Шефнера доставив в бухту Золотий Ріг військовий підрозділ для підстави військового поста, який тепер вже офіційно отримав назву Владивосток. Цей день офіційно вважається днем заснування міста.
12 вересня 1860 - В Гондурасі страчено американського авантюриста Вільяма Вокера, котрий в 1856 році проголосив себе президентом Нікарагуа, а в 1857 році був скинутий і втік за кордон.
18 жовтня 1860 - В ході Другої опіумної війни британські війська окупували Пекін і розграбували та спалили палац Юаньмінгуян, літню резиденцію імператора, збудовану у 18-у столітті і знамениту своїми садовими і парковими насадженнями. У 1870-х роках імператрицею Сіксі палац був відбудований і перейменований у Їейюань або "Сад хорошого здоров'я і гармонії". У 1900 році, під час Боксерського повстання, західними інтервентами палац був знову спалений і відбудований лише в 1950-х роках при комуністах.
6 листопада 1860 - Авраам Лінкольн обраний 16-м президентом Сполучених Штатів. Він став першим республіканцем, що переміг на президентських виборах у США. Набравши всього 40% голосів виборців, Лінкольн випередив трьох інших кандидатів - демократа з Півдня Джона Брекінріджа, кандидата від Конституційного союзу Джона Белла і демократа з Півночі Стефена Дагласа.
20 грудня 1860 - Після обрання республіканця Авраама Лінкольна президентом Південна Кароліна стала першим штатом, що залишив США і став основою для утворення нової держави, Конфедеративних Штатів Америки. До північної Кароліни згодом приєднались ще шість рабовласницьких штатів півдня США, що стало приводом до початку громадянської війни між Північчю і Півднем.
1861
22 січня 1861 - Французький мандрівник Анрі Муо виявив у джунглях Камбоджи храмовий комплекс Ангкор-Ват, збудований у XII столітті за часів короля Сурьявармана II. Розташований у 5,5 км північніше сучасного міста Сієм Ріп, столиці однойменної провінції Камбоджі, Ангкор-Ват являє собою частину храмового комплексу, спорудженого в районі стародавньої столиці держави кхмерів — міста Ангкор. Він займає площу 200 кв км. Недавно проведені дослідження свідчать, що його площа могла складати близько 3 000 км?, а кількість мешканців досягала півмільйона чоловік, тим самим роблячи його найбільшим людським поселенням доіндустріальної епохи. З 1863 року Ангкор-Ват зображається на прапорі Камбоджи.
8 лютого 1861 - У Річмонді делегатами від шести штатів - Південна Кароліна, Міссісіпі, Флорида, Алабама, Джорджия, Луїзіана, - які вийшли зі складу США після обрання президентом країни Авраама Лінкольна, представника Республіканської партії, що виступала за відміну рабовласництва, сформували тимчасовий уряд Конфедерації Сполучених Штатів. Наступного дня президентом нової країни був обраний Джеферсон Девіс. У березні до Конфедерації приєднався Техас, а в квітні армія Півдня атакувала один з небагатьох фортів у Південній Кароліні, які перебували під контролем США, - в країні почалась Громадянська війна.
18 лютого 1861 - Прем'єр-міністр Сардінії Камілло Бенсо Кавур, доповнивши сардінський парламент представниками від приєднаних областей, проголосив його загальноіталійським: Італія - без Риму і Венеції - стала конституційною монархією з централізованим управлінням за зразком Франції.
19 лютого 1861 - Оприлюднено «Маніфест про скасування кріпосного права» та «Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності», видані російським царемр Олександром II. Кріпацької залежності 22,5 мільйонів осіб. Водночас за поміщиками залишалися всі їхні землі. Вони були зобов'язані надавати селянам так званий «садибний притулок» та тимчасові обробіткові ділянки, розміри яких визначалися спеціальними «уставними грамотами». Община залишалась, як і раніше, недоторканою.
26 лютого 1861 - Імператор Франц Йосиф видав Лютневий патент - загальнодержавну конституцію, яка перетворювала Дунайську монархію на централізовану державу. Згідно з патентом, законодавча влада належала імператору і двопалатному парламенту, рейхстагу, палата панів якого складалась з призначених імператором і спадкоємних членів, а палата депутатів обиралась обласними сеймами. З 343 депутатів 120 представляли Унорщину. Спосіб формування палати депутатів і обмеження компетенції обласних сеймів забезпечували австрійським німцям пануюче положення в імперії.
3 березня 1861 - У Петербурзі російський імператор Олександр II підписав маніфест про відміну у країні кріпацтва. Опублікований 15 березня, він приніс свободу 22,5 мільйонам кріпаків, які однак, не ставали власниками оброблюваної землі - відчуджена у поміщиків, вона передавалась сільським громадам, які розподіляли її порівну серед сільських жителів.
10 березня 1861 - У Санкт-Петербурзі у віці 47-и років пішов з життя Тарас Григорович Шевченко, ідеолог та символ української національної ідеї, творчість якого заклала основи сучасної української літератури.
17 березня 1861 - Офіційно оголошено про створення об'єднаного Італійського королівства. Сардинський кололь Віктор Емануїл II став королем Італії. За межами нового державного утворення залишились Венеція і Папська область, які увійшли до його складу у 1866-у і 1870-у роках відповідно. Тимчасовою столицею об'єднаного королівства, яке керувалось ліберальною конституцією Сардинії 1848 року, стала Флоренція.
12 квітня 1861 - З обстрілу гарнізону у форті Самтер (штат Південна Кароліна) військовим загоном під командуванням генерала Боргарда почалась найкривавіша війна в історії США - Громадянська. Після 34-х годин неперервного артилерійського вогню з 50 гармат і мортир форт під командуванням майора Роберта Андерсона капітулював. Через два дні президент США Авраам Лінкольн оголосив про набір 75 тисяч добровольців для відсічі агресії з Півдня.
19 травня 1861 - У Сумах відкрито першу в Україні недільну школу.
22 травня 1861 - В Успенському соборі Канева відслужили панахиду і на Чернечій горі перепоховали останки Тараса Григоровича Шевченка, які були привезені з Петербурга. Влітку 1884 року на Тарасовій горі збудували перший народний музей — «Тарасову світлицю», а на могилі встановили монументальний чавунний пам`ятник-хрест за проектом академіка Сичугова. У 1989 році на цьому місці з’явився Шевченківський національний заповідник.
1862
24 січня 1862 - В Бухаресті відбулось установче засідання об'єднаного парламенту князівств Валахії і Молдавії. Молдавський полковник Александру Йон Куза, господар Молдавії і Валахії з 1859 року, підтриманий парламентом, проголосив об'єднання обох князівств в Об'єднане князівство Волощини і Молдови зі столицею в Бухаресті піл протекторатом Османської імперії.
9 березня 1862 - В гавані Гемптон-Роудс в усті ріки Джеймс-рівер відбувся перший у світі бій між двома броненосними кораблями - "Монітором" армії Півночі і "Вірджинією" армії Півдня. Після чотирьох годин взаємних обстрілів з гармат "Вірджинія" залишила поле бою практично неушкодженою.
26 квітня 1862 - В ході громадянської війни Західна армія Північних штатів під командуванням генерал-майора Улісса Гранта, підтримувана флотом з моря, зайняла Новий Орлеан.
5 травня 1862 - В ході франко-мексиканської війни відбулась битва біля Пуебли, в якій війська генерала Ігнасіо Сарагоси зупинили французький марш на Мехіко.
14 травня 1862 - Швейцарець Адольф Ніколь запатентував хронограф - пристрій для фіксування тривалості подій з точністю більшою за секунду.
20 травня 1862 - Президент США Лінкольн підписав «Закон про гомстеди», який набував чинності з 1 січня наступного року, - будь-який громадянин США старший 21 року, який не брав участь у Громадянській війні на боці Півдня, за 10 доларів міг отримати 65 гектарів землі в районі Середнього Заходу, Великих рівнин і Тихоокеанського узбережжяя; після 5 років обробітку земля безоплатно передавалась у власність. Завдяки цьому закону було продано 115 тисяч гектарів (12% території країни) і було освоєно величезні неосвоєні території. Закон діяв до 1976 року (на Алясці - до 1986 року).
31 травня 1862 - В ході громадянської війни в США відбулась битва біля Севен-Пайнса (штат Вірджинія), в якій федеральна армія підступила до столиці Півдня міста Річмонд. Це перша битва у світовій історії, де були застосовані кулемети.
19 червня 1862 - Більше двох з половиною років виявилось необхідним, щоб Прокламація про звільнення з рабства президента Авраама Лінкольна вступила в дію по всій території США. В цей день вона була оголошена генерал-майором Гордоном Гренгером у місті Галвстон, штат Техас, і стосувалась всіх рабів штату.
27 червня 1862 - Біля Гейнс-Міллс (штат Вірджинія) відбулась одна із найбільших битв Громадянської війни в США, в якій 57-тисячна армія генерала Лі отримала свою першу перемогу над армією Півночі.
4 липня 1862 - Під час пікніка Чарльз Джонсон почав розповідати Алісі Лінделл історію дівчинки, котра попала у Країну чудес. Ця та інші розповіді лягли в основу книги «Аліса в Країні чудес», виданої рівно через три роки під всевдонімом Льюіс Керролла.
23 вересня 1862 - Після відставки князя Гогнлое король Вільгельм I призначив Отто фон Бісмарка прем'єр-міністром, а згодом і міністром іноземних справ Королівства Пруссія. Він пообіцяв королю вести себе як "відданий васал, що спішить на допомогу своєму сеньйору" і не буде відчувати себе обмеженим ні парламентом, ні конституцією.
4 листопада 1862 - Доктор Річард Гатлінг запатентував перший у світі багатоствольний кулемет Revolving Battery Gun. Повертання стволів в перших моделях Гатлінга проводилось вручну, що, тим не менш, забезпечувало від 200 до 1000 пострілів у хвилину.
Народилися в 1860 - 1862 роках
29 січня 1860 - 15 липня 1904, Антон Павлович Чехов, російський письменник, драматуг ("Дядя Ваня", "Людина у футлярі", "Палата № 6", "Дама з собачкою", "Вишневий сад", "Три сестри").
29 лютого 1860 - 17 листопада 1929, Герман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM.
20 квітня 1860 - 10 березня 1953, Чарльз Гордон Кертіс, американський винахідник, конструктор парової турбіни.
2 травня 1860 - 3 липня 1904, Теодор Герцль, австрійський журналіст, засновник політичного сіонізму.
9 травня 1860 - 19 червня 1937, Джеймс Баррі, шотландський драматург, письменник ("Пітер Пен").
21 травня 1860 - 29 вересня 1927, Віллем Ейнтховен, голландський фізіолог, засновник електрокардіографії, Нобелівський лауреат (1924).
29 травня 1860 - 18 травня 1909, Ісаак Мануель Франсиско Альбеніс, іспанський піаніст, композитор ("Іспанська сюїта", "Іберія").
14 серпня 1860 - 23 жовтня 1946, Ернест Сетон-Томпсон, канадський письменник-натураліст, художник; здобув славу і визнання завдяки власноручно ілюстрованим книгам про тварин.
25 жовтня 1860 - 18 січня 1944, Микола Семенович Самокиш, український художник-баталіст, графік.
18 листопада 1860 - 29 червня 1941, Ігнаций Ян Падеревський, польський піаніст-віртуоз, композитор (Манру, Польська фантазія, Фантастичний краков'як), політик і ромадський діяч (перший прем'єр-міністр Польщі, 1919); родом з України.
1861
2 лютого 1861 - 3 листопада 1949, Соломон Гугенхайм, американський бізнесмен, філантроп; засновник музею мистецтв у Нью-Йорку.
26 лютого 1861 - 8 вересня 1948, Фердинанд I (Фердинанд Кобург), князь (з 1887 р.) і цар Болгарії.
7 травня 1861 - 7 серпня 1941, Рабіндранат Тагор, індійський поет ("Вечірні пісні", "Гітанджалі"), письменник ("Гора", "Дім і мир"), лауреат Нобелівської премії (1913), громадський діяч.
20 червня 1861 - 16 травня 1947, Фредерік Гоуленд Хопкінс, англійський біохімік; відкрив вітаміни A і D; лауреат Нобелівської премії (1929).
7 липня 1861 - 4 травня 1912, Нетті Стівенс, американський біолог; першою встановила залежність статі від набору хромосом.
8 серпня 1861 - 8 лютого 1926, Вільям Бетсон, англійський біолог, один із засновників генетики.
23 вересня 1861 - 9 березня 1942, Роберт Бош, німецький інженер, винахідник свічки запалювання, магнето, засновник однойменної фірми.
10 жовтня 1861 - 13 травня 1930, Фрітьоф Нансен, норвезький полярний дослідник, першим здійснив лижний перехід через Гренландію (1888), керівник експедиції у високі широти Арктики на побудованому за власним проектом судні "Фрам", ініціатор підписання угоди про заснування посвідчень для переміщених осіб (1922), лауреат Нобелівської премії миру (1922).
6 листопада 1861 - 28 листопада 1939, Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, автор гри в баскетбол (1891).
1862
1862 - 5 травня 1918, Ніко Піросмані (Піросманішвілі), грузинський художник.
28 березня 1862 - 7 березня 1932, Арістид Бріан, французький політичний і державний діяч, 11 разів займав пост прем'єр-міністра (1909-31 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1926).
14 квітня 1862 - 18 вересня 1911, Петро Аркадійович Столипін, російський державний діяч, реформатор, прем'єр-міністр Росії (1906-11 рр.).
2 липня 1862 - 12 березня 1942, Вільям Генрі Брегг, англійський фізик, основоположник рентгеноструктурного аналізу, лауреат Нобелівської премії (1915, разом з сином Вільямом Лоренсом Бреггом).
22 серпня 1862 - 25 березня 1918, Клод Дебюссі, французький композитор-імпресіоніст (Діва-обранниця, Ноктюрни, Струнний квартет).
29 серпня 1862 - 6 травня 1949, Моріс Метеррлінк, бельгійський письменник (Синій птах, Сестра Беатріса), лауреат Нобелівської премії (1911).
11 вересня 1862 - 5 червня 1910, О'Генрі (Вільям Сідні Портер), американський письменник (Королі і капуста, Фараон і церковний спів, Вождь червоношкірих, Дари волхвів).
27 вересня 1862 - 27 серпня 1919, Луїс Бота, перший прем'єр-міністр Південно-Африканського Союзу.
19 жовтня 1862 - 10 квітня 1954, Огюст Люм'єр, французький винахідник кінематографа (1895); брат Луї Люм'єра.
24 жовтня 1862 - 23 січня 1956, Даніель Сваровський, австрійський підприємець, засновник компанії Swarovski.
22 грудня 1862 - 9 червня 1961, Каміль Герен, французький лікар-ветеринар, бактеріолог; один із розробників вакцини проти туберкульозу (1921).
Померли в 1860 - 1862 роках
1 липня 1860 - Чарльз Нельсон Гудієр, американський інженер, винахідник процесу вулканізації гуми (1839). 157 років тому, в 60 років (нар. 29 грудня 1800 р.).
21 вересня 1860 - Артур Шопенгауер, німецький філософ-ідеаліст ("Парерга і параліпомена"). 157 років тому, в 72 роки (нар. 22 лютого 1788 р.).
1861
10 березня 1861 - Тарас Григорович Шевченко, український поет ("Кобзар"), письменник, художник. 156 років тому, в 47 років (нар. 9 березня 1814 р.).
6 червня 1861 - Камілло Бенсо Кавур, прем'єр-міністр Сардинського королівства, перший прем'єр об'єднаної Італії (1861). 156 років тому, в 51 рік (нар. 10 серпня 1810 р.).
10 листопада 1861 - Анрі Муо, французький натураліст і мандрівник. 156 років тому, в 35 років (нар. 15 травня 1826 р.).
1862
1 січня 1862 - Михайло Васильович Остроградський, український математик; викладач Колегії Анрі IV (Париж), професор Петербурзького університету та Морського кадетського корпусу, член Петербурзької АН (з 1830, у віці 29 років), Паризької (з 1856 р.), Римської й Туринської Академій наук. 155 років тому, в 61 рік (нар. 24 вересня 1801 р.).
10 січня 1862 - Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт". 155 років тому, в 48 років (нар. 19 липня 1814 р.).
18 січня 1862 - Джон Тайлер, американський поілтичний діяч, 10-й президент США (1841 - 45 рр.). 155 років тому, в 72 роки (нар. 29 березня 1790 р.).
3 квітня 1862 - Джеймс Кларк Росс, британський офіцер, дослідник Арктики та Антарктики; у 1841 році відкрив море, назване пізніше його іменем, і частину Східної Антарктиди, названу Землею Вікторії. 155 років тому, в 62 роки (нар. 15 квітня 1800 р.).
7 листопада 1862 - Бахадур Шах II (Бахадур Шах Зафар), останній імператор Імперії Великих Моголів (1837-57 рр.). 155 років тому, в 87 років (нар. 24 жовтня 1775 р.).

Головні події 1860 - 1862 років

23 вересня 1862 року король Вільгельм I призначив прем'єр-міністром Королівства Пруссія Отто фон Бісмарка, який ..
23 вересня 1862
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх