цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1929 року
27 грудня 1929 року на останньому пленарному засіданні Всесоюзної конференції аграрників-марксистів, що відбувалася у Москві, Йосиф Сталін виступив з доповіддю "До питань аграрної політики в СРСР", в якій доводив необхідність колективізації і переходу від політики обмеження експлуататорських тенденцій куркульства до політики ліквідації куркульства як класу. Це означало згортання НЕПу та перехід до другого комуністичного штурму.

Політичні лідери 1929 року

Веймарська республіка: Герман Мюллер (1928-1930) • Великобританія: Стенлі Болдвін (1924-1929), Джеймс Рамсей Макдональд (1929-1935), Георг V (1910-1932) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-1946), Беніто Муссоліні (1922-1945) • Ліга націй: Ерік Драммонд (1920-1933) • СРСР: Йосиф Сталін (1922-1953) • США: Калвін Кулідж (1923-1929), Герберт Кларк Гувер (1929-1933) • Туреччина: Кемаль Ататюрк (1923-1938) • УРСР: Станіслав Косіор (1928-1938) • УСРР: Влас Чубар (1923-1934) • Угорське королівство: Міклош Хорті (1920-1944) • Французька республіка: Арістід Бріан (1929), Раймон Пуанкаре (1926-1929), Гастон Думерг (1924-1931).

Головні події 1929 року

Всі події 1929 року

6 січня - Александр I, монарх Королівства сербів, хорватів і словенців, здійснив переворот і встановив "королівську диктатуру" - було відмінено конституцію 1921 року, розпущено парламент і заборонено діяльність всіх політичних партій.
17 січня - В серії щоденних коміксів «Thimble Theatre» компанії «King Features Syndicate», що друкувалися в «New York Journal», вперше з'явився персонаж моряк Попай, створений американським художником Елзі Сегаром. Згодом він став героєм і мультфільмів. У більшості випадків Попай постає перед читачами і глядачами моряком середнього віку з незалежним характером, своєрідним голосом і манерою мови (перекручує слова і «ковтає» звуки), сили которого неймовірно збільшувались після з'їденої порції шпинату.
3 лютого - У Відні завершив роботу Конгрес представників націоналістичних організацій, на якому було проголошено створення Організації українських націоналістів на чолі з полковником Євгеном Коновальцем і озвучені загальні світоглядні засади, політичне бачення поточної ситуації та форми діяльності.
11 лютого - Італія підписала з папою Пієм XI т. зв. Латеранські угоди, у відповідності з якими було створено нову папську державу Ватикан, який Італія визнавала як рівноправний суб'єкт міжнародного права. Згідно з угодами, папа римський відмовлявся від участі в політичному житті Італії, міжнародних конференціях на державному рівні, залишаючись лише главою католицької церкви і папської держави.
18 лютого - Американська Академія кіномистецтв, заснована в 1927 році, оголосила перших лауреатів нагород Академії за стрічки, зняті в 1927-28 роках: кращим було названо фільм "Крила", кращим режисером - Френка Борзага ("Сьоме небо"), кращою актрисою - Джанет Гейнор ("Сьоме небо"), а Еміль Дженнінгс отримав дві нагороди як кращий актор - за головні ролі у фільмах "Все живе" (1927 р.) і "Остання команда" (1928 р.). Офіційне вручення золотих статуеток, створених художником Седріком Гіббонсом і скульптором Джорджем Стенлі, відбулось в травні цього ж року.
23 квітня - На пленумі ЦК ВКП(б) у Москві Йосиф Сталін добився засудження групи Бухаріна - Рикова - Томського, звинувачених в "правому ухилі". У листопаді Бухарін був виведений зі складу Політбюро (ще раніше він був усунутий від керівництва Комінтерном), що посилило позиції Сталіна у більшовицькій партії.
23 квітня - На XVI конференції ВКП(б) прийнято 1-й п'ятирічний план, виконання якого в 1933 році дозволило перетворити СРСР з аграрної країни в індустріальну.
16 травня - У готелі «Hollywood Roosevelt Hotel» в Лос-Анжелесі за присутності 270 гостей вперше пройшла церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Кращим фільмом визнано стрічку «Крила» продюсера Люсьєна Хаббарда, кращим режисером - Френка Борзейгі за фільм «Сьоме небо», кращою актрисою - Джанет Гейнор, а Еміль Янінгс отримав дві нагороди як кращий актор.
28 травня - У Нью-Йорку продемонстровано перший повністю кольоровий і повністю звуковий фільм «On with the Show» компанії Warner Brothers. Його особливістю крім кольорового зображення, стала повна звукова синхронізація діалогів акторів.
12 червня - У Москві відкрився II Всесоюзний з'їзд безбожників, який зібрав 1200 делегатів. Він затвердив новий статут Союзу войовничих безбожників і створив організацію Юні войовничі безбожники.
27 червня - В нью-йоркських лабораторіях компанії Белла продемонстровано систему передачі кольорового телезображення.
3 серпня - У Ростві-на-Дону почала працювати перша в СРСР автоматична телефонна станція (АТС) на 6 тисяч номерів, збулована при підтримці шведської компанії «Ерікссон».
29 серпня - У місті Лейхерст (штат Нью-Джерсі) німецький дирижабль «Граф Цеппелін» завершив перший в історії повітроплавання кругосвітній переліт. За 20 днів дирижабль подолав 34 тисячі кілометрів із середньою швидкістю польоту 115 км/год і перед посадкою зробив лише три проміжні посадки у Фрідріхсхафене, Токіо і Лос-Анджелесі. Основною метою перельоту була пропаганда можливостей жорстких дирижаблів.
14 вересня - На "Червоному" стадіоні в Києві футбольна команда "Динамо" провела свою першу міжнародну зустріч, в котрій програла збірній Нижньої Австрії з рахунком 3-4.
18 вересня - На Запорізькому заводі "Комунар" випущений перший український комбайн.
3 жовтня - За ініціативою короля-диктатора Олександра I Королівство сербів, хорватів і словенців, утворене в грудні 1918 року з незалежних королівств Сербії і Македонії, контрольованих Угорщиною регіонів Хорватії і Словенії, австрійських провінцій Далмація і Карніола, а також частини Штирії, Карінтії та Істрії, і кероване сербською монархічною династією Караеоргієвичів, перейменоване у Королівство Югославія.
24 жовтня - На американських біржах відбулось обвальне падіння цін акцій, яке набуло катастрофічних масштабів. «Чорний четвер» став початком краху американської економіки став початком Великої депресії.
25 жовтня - Курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій впав на 90%, що викликало паніку у Нью-Йорку та інших містах світу. Цей день увійшов у історію як «чорна п'ятниця» і став початком економічної кризи, що охопила США і європейські держави.
29 жовтня - Слідом за «чорною п'ятницею» після тимчасового затишку наступив «чорний вівторок» - на нью-йоркській біржі в паніці за демпінговими цінами були продані 16 410 039 акцій, тисячі інвесторів втратили мільярди доларів, ціни на споживчі товари почали різко зростати; у США почалась Велика депресія, що годом охопила економічно розвинуті держави світу.
29 листопада - Американський пілот Річард Берд з трьома компанйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком. Взявши старт 28 листопада о 15-29 із спеціального базового табору "Літл Америка" на шельфі Росса в Уельській затоці, він близько 1 ночі 29 листопада пролетів над полюсом і скинув на нього невеличкий американський прапор. Пам'ятаючи, що в 1926 році багатьма була поставлена під сумнів правдоподібність польоту Берда над Північним полюсом, цього разу Берд описав у повітрі над теоретично визначеним місцем полюсу коло діаметром декілька миль, і о 10-11 екіпаж успішно повернувся на базу.
27 грудня - На останньому пленарному засіданні Всесоюзної конференції аграрників-марксистів, що відбувалася у Москві, Йосиф Сталін виступив з доповіддю "До аграрної політики в СРСР", в якій доводив необхідність колективізації і переходу від політики обмеження експлуататорських тенденцій куркульства до політики ліквідації куркульства як класу. Це означало згортання НЕПу та перехід до другого комуністичного штурму.

Народились 1929 року

3 січня - 30 квітня 1989, Серджио Леоне, італійський сценарист, кінорежисер ("Якось в Америці", "Мене звати Ніхто", "Жменя доларів", "Якось на Дикому Заході", "Сім месників").
12 січня - 2 травня 2013, Микола Павлович Мащенко, український актор ("Сон"), сценарист, кінорежисер ("Комісари", "Овод", "Паризька драма", "Вінчання зі смертю", "Мамо, рідна, кохана").
15 січня - 4 квітня 1968, Мартін Лютер Кінг, американський бабтистський священник, діяч негритянського руху за рівноправ'я, лауреат Нобелівської премії миру (1964).
23 січня - Філарет (Михайло Антонович Денисенко), предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату.
15 лютого - 29 листопада 1975, Грем Хілл, англійський автогонщик, дворазовий переможець перегонів "Формула-1" (1962, 68 рр.); батько автогонщика Деймона Хілла.
23 лютого - 5 грудня 2008, Алексій II (Олексій Михайлович Рідігер), єпископ Російської Православної Церкви, 15-й патріарх Московський (з 1990 р.).
6 березня - 31 липня 2016, Фазіль Іскандер, російський письменник ("Кролики і удави", "Людина і її околиці", "Сандро з Чегема").
7 березня - 23 січня 1980, Ернст Оцвірк, австрійський футболіст, кращий футболіст світу (1952).
21 березня - Юрій Михайлович Мушкетик, український письменник, Герой України («Гайдамаки», «Капля крови»).
6 квітня - 25 листопада 1996, Едісон Васильович Денисов, російський композитор, автор творів у жанрі інструментального концерту, музики до кінофільмів, театральних постановок.
6 квітня - Андре Превен, американський піаніст, композитор, лауреат премії «Оскар» ("Моя прекрасна леді" [1965]), диригент (Лондонський і Лос-анжелеський філармонічні оркести).
10 квітня - Макс (Карл Адольф) фон Зюдов, шведський кіноактор ("Дюна", "Екзорсист", "Сьома печатка", "Емігранти", "Ганна та її сестри", "Три дні Кондора").
4 травня - 20 січня 1993, Одрі (Едда Кетлін) Хепберн (ван Хеемстра), американська кіноактриса бельгійського походження, лауреат премії «Оскар» ("Римські канікули" [1953]; "Війна і мир", "Незабутній", "Шарада", "Моя прекрасна леді"); в останні роки свого життя була Спеціальним послом ЮНІСЕФ.
12 травня - Семюел Нуйома, президент Намібії (з 1960 р.).
1 червня - 10 лютого 1977, Стасіс Красаускас, литовський графік.
6 червня - 28 жовтня 1998, Алоїз Бренч, латиський кінорежисер ("Довга дорога в дюнах").
10 червня - 1 липня 2009, Людмила Георгіївна Зикіна, російська естрадна співачка.
12 червня - 12 березня 1945, Анна Франк, єврейська дівчинка з Амстердама, що увійшла в історію як автор щоденника, котрий вела два роки, поки сім'я переховувалась від нацистів.
17 червня - 14 серпня 1984, Тигран Петросян, вірменський шахіст, 9-й чемпіон світу з шахів (1963-69 рр.).
25 липня - 2 жовтня 1974, Василь Макарович Шукшин, російський письменник, кінорежисер, актор (Калина червона).
28 липня - 19 травня 1994, Жаклін (Був'є) Кеннеді-Онасіс, дружина президента США Джона Кенеді, дружина грецького магната Арістотеля Онасіса.
4 серпня - 11 листопада 2004, Ясір Арафат, голова Організації визволення Палестини (з 1969 р.); лауреат Нобелівської премії миру (1993).
10 серпня - Олег Олександрович Стриженов, російський актор ("Овод", "Сорок перший", "Мексиканець").
14 серпня - 14 грудня 1971, Дік Тайгер (Іхету), чемпіон світу з боксу у середній [1962-1963, 1964] і легкій [1965-1968] вагових категоріях; провів 81 бій (виграв 61, програв 17, нічиїх 3; перемог нокаутом - 26).
21 серпня - 11 жовтня 2008, Вія Артмане, латиська актриса (Театр, Ніхто не хотів помирати).
4 вересня - Ніна Миколаївна Ургант, російська актриса (Білоруський вокзал).
28 вересня - Дмитро Васильович Павличко, український письменник, поет (Любов і ненависть, Моя земля), перекладач, політик.
15 жовтня - 30 листопада 2009, Мілорад Павич, сербський поет, прозаїк («Хозарський словник», «Пейзаж, намальований чаєм»), літературознавець.
22 жовтня - 21 березня 1990, Лев Іванович Яшин, радянський футболіст, воротар, кращий футболіст Європи (1963).
29 жовтня - Євген Максимович Примаков, російський економіст, політик, міністр іноземних справ Росії (1996-98), прем'єр-міністр Росії (1998-99 рр.); родом з України.
31 жовтня - 27 червня 2016, Бад Спенсер (Карло Педерсолі), італійський спортсмен, співак, актор («Бог пробачить… Я — ні!», «Ганнібал», «Орел або решка», «Суперкопи з Маямі», ), сценарист, продюсер.
8 листопада - 28 квітня 1994, Олег Борисов, (Альберт Іванович Борисов), російський театральний і кіноактор (Олекса Довбуш, За двома зайцями, Дайте книгу скарг, Живий труп, Перевірка на дорогах, Крах інженера Гаріна, Рафферті, Поїзд зупинився, Луна-парк).
9 листопада - Олександра Миколаївна Пахмутова, російський композитор, автор пісень (Надежда, Как молоды мы были, Старый клен, Беловежская пуща, Нежность).
12 листопада - 6 жовтня 1998, Ролан Анатолійович Биков, російський актор (Служили два товариша, Мертвий сезон, Андрій Рубльов) і режисер (Опудало) українського походження.
12 листопада - 14 вересня 1982, Грейс (Патрісія) Келлі, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Високий місяць [1952], Провінційна дівчина [1954]; Вище суспільство, Наберіть "М" для вбивства, Заднє вікно, Піймати злодія), принцеса Монако.
28 грудня - 31 травня 1970, Террі Савчук, легендарний канадський воротар українського походження, один з кращих голкіперів за всю історію НХЛ, чотириразовий володар призу Везини як кращому воротарю ліги.

Померли 1929 року

28 лютого - Клеменс Пірке, австрійський педіатр; запропонував діагностичний тест на туберкульоз ("реакція Пірке"). 89 років тому, у 55 років (нар. 12 травня 1874 р.).
20 березня - Фердинанд Фош, маршал Франції, командуючий військами Антанти в роки Першої Світової війни; в листопаді 1918 року підписав з боку Антанти перемир'я з Німеччиною, ультимативні умови якого були безумовно прийняті німцями. 89 років тому, у 78 років (нар. 20 жовтня 1851 р.).
4 квітня - Карл Фрідріх Бенц, німецький інженер, автопромисловець, конструктор першого у світі бензинового автомобіля. 89 років тому, у 85 років (нар. 25 листопада 1844 р.).
3 серпня - Еміль Берлінер, американський винахідник німецького походження (грамофон, 1887 р.). 89 років тому, у 78 років (нар. 20 травня 1851 р.).
19 серпня - Сергій Павлович Дягілев, російський театральний діяч. 89 років тому, у 57 років (нар. 31 березня 1872 р.).
12 вересня - Яніс Райніс (Плієкшанс), латиський поет (Далекі відгуки у синій вечір, Посіви бурі), драматург (Вогонь і ніч). 89 років тому, у 64 роки (нар. 11 вересня 1865 р.).
3 жовтня - Густав Штреземан, німецький політичний діяч, один із засновників Німецької народної партії, рейхсканцлер і міністр іноземних справ (1923), лауреат Нобелівської премії миру (1926). 89 років тому, у 51 рік (нар. 10 травня 1878 р.).
17 листопада - Герман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM. 89 років тому, у 69 років (нар. 29 лютого 1860 р.).
24 листопада - Жорж Клемансо, французький політик, прем'єр-міністр Франції (1906-09, 1917-20 рр.). 89 років тому, у 88 років (нар. 28 вересня 1841 р.).
29 грудня - Вільгельм Майбах, німецький інженер та підприємець, конструктор першого «Мерседеса». Засновник фірми Maybach. 89 років тому, у 83 роки (нар. 9 лютого 1846 р.).
Правила життя Дональда Трампа
Правила життя
Правила життя Дональда Трампа

Головні події 1929 року

29 жовтня 1929 року слідом за «чорною п'ятницею» після тимчасового затишку наступив «чорний вівторок» - на нью-й..
29 жовтня
keyboard_arrow_left1928
1930keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх