цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1916 року
29 грудня 1916 року в Петербурзі змовниками був убитий «святий старець» Григорій Распутін, друг царської сім'ї, який зажив слави провидця і цілителя і чий вплив на самодержця був розцінений монархістами як небезпечний для країни.

Політичні лідери 1916 року

Австрійська імперія: Франц Йосип I (1848-1916), Карл I (1916-1918) • Великобританія: Герберт Генрі Асквіт (1908-1916), Девід Ллойд Джордж (1916-1922), Георг V (1910-1932) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-1946) • Королівство Баварія: Людвиг III (1913-1918) • Німецька імперія: Вільгельм II (1888-1918), Теобальд Бетман_Гольвег (1909-1917) • Османська імперія: Мехмед V (1909-1918) • Російська імперія: Микола II (1894-1917) • США: Томас Вудро Вільсон (1913-1921) • Французька республіка: Арістід Бріан (1915-1917).

Головні події 1916 року

Всі події 1916 року

1 січня - У Петрограді на виставці футуристичних картин «0,10» вперше виставлена картина Казимир Малевич «Чорний квадрат». Вона задумувалась як частина триптиха, куди входили «Чорний круг» і «Чорний хрест».
9 січня - Поразкою країн Антанти завершилась битва при Галліполі за контроль над протоками Дарданели та Босфор - втративши понад чверть мільйона вбитими, пораненими та зниклими без вісті, вони так і не змогли встановити контроль над протоками Дарданели та Босфор і захопити Константинополь. Натомість Османська імперія попри не менші втрати здобула одну з найбільших своїх перемог у Першій Світовій війні, яка стала основою її подальшої війни за незалежність і проголошення через вісім років Турецької Республіки під керівництвом Мустафи Кемаля, який в Галліполі вперше проявився як ефективний командир.
21 лютого - Після ряду кровопролитних боїв 1914-15 років німецьке командування, враховуючи зростаючу перевагу Антанти, спробувало вирішити вислід Першої Світової війни на Західному фронті рішучим ударом на вузькій ділянці, і під бельгійським містом Верден німцями була розпочатий потужний наступ. Успіх операції означав вільний прохід до Парижу і капітуляцію Франції. Битва, пізніше названа "м'ясорубкою", і в якій з обох боків пораненими і загиблими було втрачено близько мільйона людей, тривали до грудня, але так і не змінили хід війни у Західній Європі.
4 березня - Згідно з франко-британською угодою Новий Камерун і 80% Камеруна відійшли до Франції; Велика Британія отримала у володіння північно-західну частину країни.
20 березня - У журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн опублікував працю «Основи загальної теорії відносності». На думку багатьох вчених ця теорія є найвизначнішою і найкрасивішою теоретичною побудовою за всю історію фізики.
5 квітня - У 26 раунді поєдинку за звання чемпіона світу серед важковаговиків, що проходив у Гавані, американець Джесс Уіллард переміг нокаутом Джека Джонсона.
24 квітня - На наступний день після перших заворушень, організованих членами підпільної націоналістичної організації Ірландське Республіканське Братство, очолюваної Патріком Пірсом, у Дубліні було захоплено урядові установи, поліцейські дільниці та головний поштампт і проголошено незалежність Ірландії від Великої Британії. Однак англійцям вдалося запобігти поширенню Великоднього повстання за межі столиці Ірландії і 30 квітня воно було повністю придушене.
29 квітня - В Дубліні після застосування англійцями артилерії здались керівники Великоднього повстання на чолі з Патріком Пірсом.
4 червня - В ході Першої Світової війни на території Галичини російські війська під командуванням генерала Олексія Брусилова розпочали наступ на Східному фронті в напрямку Луцька і через 2,5 місяці прорвали оборону австро-угорської армії на фронті шириною 340 кілометрів і зайняти Буковину, Східну Галичину та частина Волині. Це була нова тактика ведення війни, коли всі армії одночасно розпочали наступ, і найвдаліша операція росіян в ході війни.
10 червня - Шериф Мекки Хусейн ібн Алі аль-Хашимі, спираючись на підтримку 50-тисячну армію і Антанту, яка контролювала Червоне море, атакував порт Джидда, що переросло у Арабське повстання проти турецького панування з метою створення єдиної арабської держави від Сирії до Ємену.
15 червня - У Сіетлі відбувся політ перший політ першого гідролітака B&W, зконструйованого Вільямом Боїнгом.
17 червня - В ході Першої Світової війни російські війська зайняли Чернівці.
22 червня - В ході Першої Світової війни у битві біля Флері (Франція) вперше застосували новий отруйний газ фосген.
24 червня - Вперше сума контракту кіноактриси сягнула семизначного числа - Мері Пікфорд підписала контракт з компанією "Парамаунт Пікчерз", згідно з котрим актриса буде отримувати по 250 тисяч доларів за кожен фільм, при гарантованому мінімумі заробітків у 10 тисяч за тиждень, і ще стільки ж з доходів від вироблених стрічок. Зовсім непогано для в недалекому минулому водевільної бродвейської актриси з гонораром в 25 доларів на тиждень.
1 липня - В ході Першої Світової війни почався наступ англо-французьких військ на німецькі позиції поблизу ріки Сомма (Франція). Атаці передувала тижнева артпідготовка, котра, однак, не зруйнувала оборонні позиції німців і в перший же день бою із 100 тисяч британських солдат загинуло двадцять тисяч, а сорок тисяч було поранено. Битва на Соммі, яка розтягнувся на чотири місяці і забрав сотні тисяч життів, дав можливість союзникам просунутись всього лише на 5 миль.
5 липня - Аделіна і Аугуста ван Бурен вирушили з Нью-Йорка у першу, здійснену жінками, трансконтинентальну подорож мотоциклами. 12 вересня вони успішно добрались до Сан-Дієго на тихокеанському узбережжі.
15 липня - В Сіетлі (США) американський інженер Вільям Боїнг заснував компанію «Пасифік аеро продактс», яку через кілька місяців було перейменовано на «Боїнг ерплейн». Сьогодні - це одна з найбільших світових аерокосмічних та оборонних корпорацій світу.
20 серпня - Німецька субмарина «U-35» завершила своє рекордне 25-денне плавання по Середземному морю, в ході якого було потоплено 54 кораблі супротивника.
28 серпня - В ході Першої Світової війни Німеччина оголосила війну Румунії, а Італія - Німеччині.
5 вересня - У Нью-Йорку пройшла прем'єра стрічки Девіда Ворка Гріффіта «Нетерпимість», який став етапним у розвитку світового кінематографу. Стрічка вважається шедевром епохи німого кіно і входить до списку 50 найкращих фільмів всіх часів.
15 вересня - В ході Першої Світової війни під час битви на Соммі британці вперше у військовій практиці людства застосували танки - 32 доволі примітивні і повільні машини, котрі навіть не встигали рухатись синхронно з переміщенням піхоти, одним своїм виглядом викликали паніку в німецьких оборонних рядах. Незважаючи на недосконалість танків "Mark I", більша частина яких із-за поганої маневренності була втрачена під час німецького контрнаступу, генерал Дуглас Хейг, командуючий союзницьких військ на Соммі, замовив ще кілька сотень екземлярів новітнього озброєння.
17 вересня - У ході Першої світової війни німецький повітряний ас Манфред фон Ріхтгофен, відомий в історії як «Червоний Барон», збив перший літак супротивника. До кінця року він збив уже 15 літаків, а наступного року перевершив всіх асів Першої світової війни. На честь свого досягнення Ріхтгофен став літати на «Фоккері», пофарбованому в червоний колір, за що отримав прізвисько «Червоний Барон».Манфред фон Ріхтгофен загинув у віці 25 років у 1918 році, коли на його рахунку було 80 збитих літаків супротивника, що забезпечило йому звання кращого льотчика Першої світової війни.
29 вересня - За неофіцйіними даними саме цього дня Джон Рокфеллер, засновник компанії "Стандарт Ойл", філантроп і меценат, став першою людиною у світі, чий статок перевищив один мільярд доларів.
5 листопада - Після окупації тієї частини Польщі, яка знаходилась під російським управлінням, Німеччина і Австро-Угорщина проголосили незалежність Польщі у формі конституційної спадкоємної монархії. Кордони заново створеної держави мали бути визначені після закінчення війни, а до того Польща мала формально бути незалежною, хоча і Німеччина і Австро-Угорщина цим кроком сподівались знайти в поляках ще одного союзника у війні проти Росії.
6 листопада - Жанетт Ренкін, феміністка і пацифістка з великим стажем із штату Монтана, стала першою жінкою, обраною в Конгрес США. Саме завдяки її зусиллям за часів керівництва Національною американською асоціацією суфражисток жінки Монтани отримали право брати участь у виборах ще в 1914 році, на шість років, раніше, ніж в США вцілому. Під час свого першого терміну роботи в Палаті представників (1917-19 рр.) Ренкін була серед 49 членів Конгресу, що голосували проти вступу США в Першу Світову війну (1917), а під час другого (1941-43 рр.) - єдиним парламентарем, що голосував проти оголошення війни Японії після її атаки на Перл-Харбор. Така позиція практично похоронила політичну кар'єру Ренкін, хоча вона залишилась активним громадським діячем і в 1968 році очолювала марш-протест проти американського вторгнення у В'єтнам.
18 листопада - Після 5 місяців жорстоких боїв закінчилась битва на Соммі (Франція), розпочата англо-французькими військами. За виключенням того, що ця битва відвернула на себе частину німецьких сил, котрі брали участь в боях під Верденами, результат англо-французького наступу був трагічним - захоплено всього 125 квадратних миль (близько 300 квадратних кілометрів) території і втрачено вбитими, пораненими і пропалими безвісті 600 тисяч французів та англійців і 650 тисяч німців.
21 листопада - Зіткнувшись біля грецького острова Кеа в Егейському морі з німецькою міною, всього за 55 хвилин затонув найбільший пасажирський лайнер світу «Британік», який в роки Першої світової війни використовувався як госпітальне судно. Завдяки правильно організованій евакуації вдалось врятувати 1036 з 1066 пасажирів і членів команди, які знаходились на борту.
19 грудня - Під Верденом, містечком за 220 кілометрів від Парижу, перемогою завершилась друга французька наступальна операція під Верденом, завдяки якій закінчилась найдовша в історії людства битва, що тривала 303 дні. Величезні втрати, які сягнули майже мільйона чоловік, практична відсутність тактичного і стратегічного результату дали підстави називати її м'ясорубкою і вважати однією з найбезглуздіших операцій, хоча вона й знаменувала крах німецького стратегічного плану одним рішучим ударом взяти Париж і вивести Францію з війни.
29 грудня - Ірландський письменник Джеймс Джойс опублікував «Портрет митця замолоду», значною мірою автобіографічний роман.
29 грудня - В Петрограді група змовників на чолі з князем Феліксом Юсуповим і великим князем Дмитром Павловичем вбила цаського фаворита Григорія Распутіна, котрий в якості провидця і цілителя з 1907 року, після обіцянки вилікувати хворого на гемофілію царевича Олексія, набув необмеженого впливу на імператорську сім'ю і втручався у вирішення найважливіших державних справ.

Народились 1916 року

11 січня - 29 березня 1989, Бернар Бліє, французький кіноактор ("Північний готель", "Біси", "Марі-жовтень").
12 січня - 31 жовтня 2006, Пітер Віллем Бота, південноафриканський політичний діяч, президент Південно-Африканського Союзу (нині ПАР, 1978-89 рр.).
4 березня - 4 вересня 1997, Ганс Юрген Айзенк, англійський психолог німецького походження, засновник клінічної психології, автор знаменитого тесту з визначення коефіцієнта інтелектуальності (IQ).
11 березня - 24 травня 1995, Гарольд Вільсон, британський політичний діяч, прем'єр-міністр Великобританії (1964-70, 1974-76 рр.).
5 квітня - 12 червня 2003, (Елдред) Грегорі Пек, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Убити пересмішника" [1962], "Мобі Дік" [1956]; "Римські канікули", "На останньому березі", "Ключі від царства", "Сніги Кіліманджаро", "Золото Маккени").
17 квітня - 10 жовтня 2004, Сірімаво Бандаранаїке, цейлонський політичний діяч, прем'єр-міністр Цейлону (1960-65, 1970-77, 1994-2000 рр.); перша жінка у світі, що очолила уряд.
22 квітня - 12 березня 1999, Егуді Менухін, американський скрипач-віртуоз, диригент; перший сольний концерт дав у віці 7 років.
28 квітня - 20 лютого 1993, Ферруччио Ламборгіні, італійський автопромисловець, виробник дорогих престижних автомобілів.
20 травня - 18 травня 2001, Олексій Петрович Маресьєв, легендарний російський льотчик, герой Вітчизняної війни; у 1942 році, вистибнувши з підбитого літака, поранений, вісімнадцять діб виходив з території, окупованої німцями; у госпіталі йому було ампутовано обидві ного, але Маресьєв зумів продовжити службу як льотчик-винищувач.
9 червня - 6 липня 2009, Роберт Макнамара, міністр оборони США в адміністраціях президентів Джона Кеннеді та Ліндона Джонсона, один з ініціаторів американської участі у В'єтнамській війні 1963-76 рр; після відставки з поста міністра був президентом Світового банку.
11 липня - 8 січня 2002, Олександр Михайлович Прохоров, російський фізик, Нобелівський лауреат (1964) за розробки з лазерних технологій.
17 вересня - 20 квітня 1991, Юмжагійн Цеденбал, глава комуністичної Монголії з 1940 по 1984 рік.
21 вересня - 18 листопада 1996, Зиновій Гердт, російський актор (Золоте теля, Ключ без права передачі, Місце зустрічі змінити не можна, Слом'яний капелюшок, Воєнно-польовий роман, Солдат Іван Чонкін).
23 вересня - 9 травня 1978, Альдо Моро, прем'єр-міністр Італії (1963-68, 1974-76 рр.); викрадений і вбитий терористами з "Червоних бригад".
28 вересня - 14 січня 1977, Пітер Фінч (Фредерік Джордж Пітер Інгл-Фінч), англійський актор, лауреат «Оскара» (Телемережа [1976]; Політ Фенікса, Слон на прогулянці, Червона палатка).
19 жовтня - 6 червня 2009, Жан Доссе, французький біолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини (1980; разом з Б.Бенасеррафом і Дж.Снеллом) "за відкриття, що стосуються генетично домінованих структур на клітковій поверхні, які регулюють імунологічні реакції".
26 жовтня - 8 січня 1996, Франсуа Міттеран, французький політик, президент Франції (1981-95 рр.), займав пости міністрів в 11 урядах у період з 1947 по 1958 роки, один із засновників Французької Соціалістичної партії (1971).
27 жовтня - 11 березня 2000, Казимеж Брандис, польський письменник (Дерев'яний кінь, Непідкорене місто, Між війнами), есеїст.
9 грудня - Керк Дуглас (Іссур Данилович Демський), американський актор театру і кіно ("Спартак", "Останній відлік", "Братство", "Вікінги", "Сім днів у травні", "Одинаки завжди сміливі", "Шлях слави", "Історія трьох кохань"); батько актора Майкла Дагласа.

Померли 1916 року

11 січня - Лесь Мартович (Олекса Семенович Мартович), український письменник та громадський діяч. 102 роки тому, у 45 років (нар. 12 лютого 1871 р.).
28 лютого - Генрі Джеймс, американський письменник ("Родрік Хадсон", "Посли", "Золота чаша"). 102 роки тому, у 73 роки (нар. 15 квітня 1843 р.).
13 травня - Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), єврейський письменник ("Сендер Бланк і його сімейка", "Тев'є-молочник", "Блукаючі зорі"); проживав в Україні і США. 102 роки тому, у 57 років (нар. 2 березня 1859 р.).
28 травня - Іван Якович Франко, український поет (Каменярі, Мойсей), письменник (Смерть Каїна, Захар Беркут, Борислав сміється, Украдене щастя). 102 роки тому, у 60 років (нар. 27 серпня 1856 р.).
4 червня - Мілдред Хілл, американська вчителька, співавтор (разом з сестрою Патті Сміт Хілл) пісні "Happy Birthday". 102 роки тому, у 57 років (нар. 27 червня 1859 р.).
5 червня - Гораций Герберт Кітченер, англійський фельдмаршал, військовий міністр; в 1895-98 рр. придушив повстання махдистів у Судані, в 1900-02 рр. був головнокомандуючим у англо-бурській війні. 102 роки тому, у 66 років (нар. 24 червня 1850 р.).
15 липня - Ілля Ілліч Мечников, російський ембріолог, фізіолог і патолог, Нобелівський лауреат (1908). 102 роки тому, у 71 рік (нар. 15 травня 1845 р.).
23 липня - Вільям Рамзай, британський хімік і фізик, лауреат Нобелівської премії в галузі хімії (1904); відкрив (у співавторстві) інертні гази аргон, криптон, ксенон і неон. 102 роки тому, у 64 роки (нар. 2 жовтня 1852 р.).
15 листопада - Генрик Сенкевич, польський письменник, лауреат Нобелівської премії (1905) ("Потоп", "Пан Володиєвський", "Вогнем і мечем", "Хрестоносці", "Камо гредеши", "Без догмату"). 102 роки тому, у 70 років (нар. 5 травня 1846 р.).
21 листопада - Франц Йосиф I (Франц Йосиф Габсбург), імператор Австрії (1848-67), Австро-Угорщини (з 1867 р.), король Угорщини (з 1867 р.). 102 роки тому, у 86 років (нар. 18 серпня 1830 р.).
22 листопада - Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк"). 102 роки тому, у 40 років (нар. 12 січня 1876 р.).
29 грудня - Григорій Распутін, духівник і фаворит сім'ї російського царя Миколи II. 102 роки тому, у 47 років (нар. 21 січня 1869 р.).
Парламент Англії
Сьогодні
Парламент Англії

Головні події 1916 року

20 березня 1916 року в журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн опублікував працю "Основи загальної теорії ..
20 березня
keyboard_arrow_left1915
1917keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх