Цей день 5 лютого
36-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 330 днів. Іменинники — Агатангел, Генадій, Климент, Максим, Соломон, Феоктист. Міжнародний день бармена, в Мексиці відзначають День конституції (1917), у Сан-Маріно — День визволеня, в Конго — День президента.

Головні події 5 лютого

Всі події 5 лютого

62Землетрус силою від 5 до 6 балів за шкалою Ріхтера зруйнував міста Помпеї і Геркуланум.

Середні віки
506 • З метою досягнення згоди між своїми германськими і римськими підданими король вестготів Аларіх II видав одне з найважливіших зведень законів Середньовіччя, покликане уніфікувати юридичну і правову практику до всіх громадян, незалежно від їх походження. «Римський закон вестготів» діяв майже 150 років і в VII столітті був замінений на кодекс законів, відомий як «Вестготська правда», один з перших ранньофеодальних юридичних збірників германських народів.

756 • У захопленій у січні столиці держави Тан місті Лоян колишній танський генерал і губернатор північних провінцій Ань Лушань проголосив створення нової держави Янь (Аньши). Вона проіснувала 7 років і припинила своє існування зі смертю четвертого імператора Ши Чаоі, який покінчив життя самогубством після поразки від тансько-уйгурських військ.

1204 • Після усунення від влади Олексія IV Ангела і його батька-співправителя Ісаака II на престол Візантії зійшов Олексій V Дука. Він правив трохи більше двох місяців й не зумів захистити місто від загонів хрестоносців і венеціанців, які зрештою ліквідували державу ромеїв, на уламках якої проголосили Латинську імперію.

1597 • В Японії розпочалась боротьба проти християнізації країни, яку розгорнула католицька церква — у місті Нагасакі за наказом воєначальника Тойотомі Хідейосі страчено через розп'яття 26 християн-католиків. Попри заборону місіонерської діяльності християнська церква ще деякий час підпільно існувала в Японії, але в повній мірі християнська проповідь була дозволена дозволили лише в кінці ХІХ століття.

Нова історія
1721 • Рішенням царя Петра I на чолі Церкви в Московському царстві замість Помісного собору як вищого канонічного органу церковного управління і патріарха, що керує церквою між соборами, постала Духовна Колегія. На своєму першому засіданні через три тижні вона була перетворена на «Святійший Урядуючий Синод», що відкрило двохсотлітній період державного управління Російською церквою.

1810 • У ході Піренейської війни почалась французька облога Кадіса, який після падіння Мадрида став центром іспанської влади. Попри понад дворічну облогу взяти місто маршалам Перрену і Сульту не вдлось.

1818 • По смерті короля Карла XIII з династії Гольштейн-Готторпів на шведський і норвезький престоли зійшов колишній маршал Французької імперії 55-літній Жан-Батіст Бернадот. Понад чверть століття правління Карла XIV Юхана (Карла III у Норвегії) відзначені значним економічним підйомом, запровадженням соціальних реформ, а на міжнародній арені — поступовою відмовою країни від участі в міжнародних збройних конфліктах.

1882 • У Римі відбулась прем'єра опери 24-річного Джоакомо Пуччіні «Сивільський цирульник».

1887 • В міланському театрі Ла Скала пройшла прем'єра опери Джузеппе Верді "Отелло".

1917 • Після семи років революції і громадянської війни Мексиканські Конституційні збори прийняли нову конституцію країни, в якій гарантувалось загальне виборче право, земля і надра проголошувались власністю мексиканського народу, розділялись церква та держава і закладались основи економічної, соціальної і освітньої реформ. Президент Венустіано Карранса, який прийшов до влади в 1914 році і був одним з ініціаторів прийняття нової конституції, у 1920 році був убитий і не встиг реалізувати жодної з намічених економічних програм. По його смерті Мексику знов охопила нестабільність, котру вдалось приборкати лише після Другої світової війни.

1919 • Голлівудські суперзірки Чарлі Чаплін, Мері Пікфорд, Дуглас Фербенкс і режисер Д.У.Гріффіт заснували нову кінокомпанію — United Artists Corporation, — яка була покликана дати повну творчу свободу авторам та виконавцям фільмів і звільнити їх від тиску капіталовкладників. Компанія, що зайнялась виготовленням і прокатом фільмів, швидко завоювала престиж завдяки стрічкам за участю як акторів-засновників, так і зірок "німого кіно" Рудольфа Валентіно, Бастера Кітона і Глорії Свенсон. У повоєнний час UA зняла такі відомі стрічки, як "Африканська королева" (1951), "Свідок обвинувачення" (1957) і серіал про Джеймса Бонда, а в 1970-х — "Політ над гніздом зозулі" (1975), "Рокі" (1976) і "Енні-Холл" (1977). Однак через фінансові труднощі у 1981 році компанія була куплена кіногігантом Metro-Goldwyn-Meyer і з 1983 року вони стали іменуватись MGM/UA Entertainment. У 1992 році французький банк Credit Lyonnais придбав цю компанію і змінив її назву на MGM, викинувши з неї навіть згадування про United Artists.

Новітня історія
1940 • На студії RCA Victor записано одину із класичних пісень епохи "біг бенд" — "Tuxedo Junction" Глена Міллера.

1952 • Нью-Йорк став першим містом світу, де стали застосовувати трикольорові світлофори.

1953 • У нью-йоркському Roxy Theatre пройшла прем'єра діснеєвського фільму "Пітер Пен". Сьогодні це класика, а в той час фільм отримав вкрай неоднозначні відгуки глядачів і критиків.

1958 • Гамаль Абдель Насер став першим президентом новоутвореної Об'єднаної Арабської Республіки, до котрої увійшли Сирія та Єгипет. Сирія вийшла з ОАР у 1961, а Єгипет ще до 1971 року користувався назвою неіснуючої держави.

1971 • Запущений 31 грудня 1971 року американський космічний апарат «Аполлон-14», пілотований Аланом Шепардрм, Стюартом Руса и Едгаром Мітчелом, здійснив успішне приземлення на поверхню Місяця. Шепард і Мітчел здійснили третю висадку людей на супутник Землі. Вона тривала 4 години 29 хвилин. Після тридцяти трьох годин перебування на поверхні Місяці «Аполлон-14» стартував у зворотній політ.

1988 • Болівія видала французам Клауса Барб'є, колишнього шефа гестапо в Ліоні, відповідального за смерті сотень французів у роки Другої світової війни.

1988 • Федеральні суди міст Тампа і Маямі (штат Флорида) пред'явили панамському диктатору генералу Мануелю Антоніо Норьєзі звинувачення в контрабанді до США маріхуани, відмиванні кримінальним чином отриманих грошей і сприянні колумбійському меделлінському картелю в транспортуванні наркотиків до США. У відповідь Норьєга відкинув усі звинувачення і видав наказ про депортацію з Панами 10 тисяч америкаських цивільних службовців та їх сімей, що працювали в зоні Панамського каналу.

1989 • Столицю Афганістану Кабул залишив останній радянський військовослужбовець, що стало початком припинення майже десятирічної радянської окупації сусідньої країни. Через два тижні всі радянські війська були виведені з Афганістану.

Наш час
1994 • Ополудні в Сараєво на центральному ринку "Маркале" від вибуху мінометної міни при великому скупченні людей загинуло 68 чоловік і близько 200 були поранені. Хоча в околицях Сараєва були розташовані головним чином сербські військові частини з важкою артилерією, глава боснійських сербів Радован Караджич заперечив, що міна була випущена з сербського міномета. Істинні винуватці трагедії так і не були встановлені, однак Рада НАТО 9 лютого попередила боснійських сербів про загрозу нанесення авіаційного удару, якщо вони в десятидений термін не виведуть свої війська з околиць Сараєва. За приблизними оцінками за два роки бойових дій в районі столиці Боснії в місті загинуло близько 10 тисяч його жителів.

1999Майк Тайсон, колишній чемпіон світу з боксу серед професіоналів, одержав рік тюрми за побиття двох людей, машина котрих зіткнулася з автомобілем Тайсона. Тайсон відсидів лише три з половиною місяці.

2009 • За викуп у 3 мільйони 200 тисяч доларів сомалійські пірати звільнили українське судно «Фаїна», захоплене 25 вересня 2008 року. Президент Віктор Ющенко привітав 21 моряка зі звільненям, і корабель, що перевозив танки, зенітні установки і гранатомети відправилось у кенійський порт Момбаса.

2020 • Сенат США виправдав президента Дональда Трампа за обома статтями звинувачення — перешкоджання роботі Конгресу і зловживання владою, завершивши розгляд питання про імпічмент президента, що почався 19 січня.

Народились 5 лютого

1626 — †17 квітня 1696 • Марі де Севіньє (Рабютьєн Шанталь), французька письменниця; у 1726 році почалось публікування її листів до дочки, котрі вона писала протягом двадцяти років, — дотепна і об'єктивна хроніка подій у Парижі і Версалі того часу.

1788 — †2 липня 1850 • Роберт Піл, британський державний діяч, прем'єр-міністр (1834-35, 1841-46 рр.), засновник Консервативної партії на базі існуючої партії торі.

1840 — †24 листопада 1914Гайрам Стівенс Максим, британський винахідник і виробник зброї американського походження (кулемет «Максим»).

1840 — †23 жовтня 1923Джон Бойд Данлоп, шотландський лікар-ветеринар, винахідник перших пневматичних гумових скатів (1888).

1878 — †3 липня 1935Андре-Густав Сітроен, французький інженер, промисловець, засновник автомобілебудівної компанії "Сітроен" (1919).

1914 — †2 серпня 1997Вільям (Сьюард) Берроуз, американський письменник, ідеолог покоління бітників ("Голий сніданок", "Останні слова Голандця Шульца", "Західні землі"). 110 років з дня народження.

1939 • Рустам Ібрагімбеков, азербайджанський письменник, кіносценарист ("Біле сонце пустелі"). 85 років з дня народження.

1943 • Майкл Манн, американський кінорежисер, продюсер та сценарист («Протистояння», «Співучасник», «Вороги суспільства»).

1946Шарлотта Ремплінг, британська актриса ("Меланхолія", "Серце ангела", "Вердикт"), кавалер Ордену Британської імперії.

1948Свен Горан Ерікссон, шведський футбольний тренер ("Лаціо" Рим, збірна Англії).

1965 • Георге Хаджи, румунський футболіст ("Стяуа" Бухарест, "Барселона", "Галатасарай" Стамбул), тренер; визнаний кращим футболістом Румунії 20 століття.

1969 • Боббі Браун, американський реп-співак, володар Греммі ("Every Little Step" [1989]; "My Prerogative", "King of Stage", "Don’t be Cruel"); колишній чоловік Вітні Х'юстон. 55 років з дня народження.

1984 • Карлос Тевес, аргентинський футболіст. 40 років з дня народження.

1985Кріштіану Роналду, португальський футболіст; володар «Золотої бутси» (2008, 2011), «Золотого м'яча» (2008, 2013, 2014, 2016, 2017).

Померли 5 лютого

1157 • Конрад Великий (Конрад Благочестивий), маркграф Мейсена (1123-56 рр.) з династії Вельфів. Пом. 867 років тому у 60 років (нар. 1097 р.).

1515 • Альд Мануцій (Мануцій Старший), венеціанський видавець; винахідник курсиву, крапки з комою й сучасного вигляду коми. Пом. 509 років тому у 65 років (нар. 1450 р.).

1661 • Фулінь (Шуньчжі), третій китайський імператор династії Цінь (1643-61 рр.); першим з династії підкорив усю територію Китаю й знищив китайську династію Мін. Пом. 363 роки тому у 23 роки (нар. 15 березня 1638 р.).

1919 • Василь Васильович Розанов, російський релігійний філософ. Пом. 105 років років тому у 63 роки (нар. 2 травня 1856 р.).

1947 • Ганс Фаллада (Рудольф Дітцен), німецький письменник (Кожний умирає самітнім). Пом. 77 років тому у 54 роки (нар. 21 липня 1893 р.).

1993Джозеф Манкевич, американський кінорежисер, сценарист, продюсер, лауреат премії «Оскар» ("Лист до трьох дружин" [1949], "Все про Єву" [1950]; "Клеопатра", "Юлій Цезар", "Ключі від царства", "П'ять пальців"). Пом. 31 рік тому у 84 роки (нар. 11 лютого 1909 р.).

1995 • Михайло Григорович Івасюк, український письменник, літературознавець. Пом. 29 років тому у 78 років (нар. 25 листопада 1917 р.).

1999 • Василь Васильович Леонтьєв, американський економіст, лауреат Нобелівської премії (1973). Пом. 25 років років тому у 93 роки (нар. 5 серпня 1906 р.).

2008Махаріши Махеш Йогі, індійський філософ, засновник теорії трансцендентальної медитації, Великий Гуру. Пом. 16 років тому у 94 роки (нар. 12 січня 1914 р.).

2020Керк Дуглас (Іссур Данилович Демський), американський актор театру і кіно ("Спартак", "Останній відлік", "Братство", "Вікінги", "Сім днів у травні", "Одинаки завжди сміливі", "Шлях слави", "Історія трьох кохань"); батько актора Майкла Дугласа. Пом. 4 роки тому у 104 роки (нар. 9 грудня 1916 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 5 лютого

«Римський закон вестготів» короля Аларіха

506

Сходження на престол Олексія V Дуки

1204

Церковна реформа Петра I

1721

Французький маршал — король Швеції і Норвегії

1818

Звільнення «Фаїни»

2009