цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1878 - 1880 років
3 травня 1880 року у Львові почала діяти перша в Україні трамвайна лінія, яка з'єднала головний залізничний вокзал по вулиці Городоцькій з Митною площею та Підзамчем. Через два дні в місті було відкрито два маршрути кінного трамваю.

Головні події 1878 - 1880 років


Всі події 1878 - 1880 років

17 січня 1878 - З метою посилити свій вплив у південній частині Тихого океану за рахунок послаблення позицій Німеччини США підписали з островами Самоа, розташованими на північний захід від Австралії, договір про дружбу та торгівлю і отримали дозвіл на будівництво стратегічно важливого порту Паго-Паго, в якому пароплави, що курсували трансокеанічними маршрутами мали поповнювати запаси пального.
10 лютого 1878 - Поразкою кубинців завершилась десятилітня війна проти іспанського панування. Іспанці підписали з кубинцями компромісний мирний договір, пообіцявши амністію учасникам антиіспанських виступів, проведення економічних реформ і поступове звільнення всіх рабів. Однак кубинська економіка була підірвана роками війни і багато американських підприємців за безцінь скупили цукрові та тютюнові плантації на Кубі, що змусило США через двадцять років підтримати кубинців у їх боротьбі за незалежність від Іспанії.
19 лютого 1878 - Томас Алва Едісон запатентував музичний програвач, відомий сьогодні під назвою "фонограф". Машина, котру Едісон створював протягом року, голкою зчитувала дані зі свинцевого обертаючого циліндра. Першою відтвореною на фонографі піснею була "Mary Had a Little Lamb".
3 березня 1878 - У Сан-Стефано, передмісті Стамбула (нині - район міста), підписано прелімінарний мирний договір, який завершував Одинадцяту Російсько-турецьку війну 1877-78 років. За його умовами Росія отримала частину Вірменії і південну частину Бесарабії. Туреччина визнала незалежність Румунії, Чорногорії і Сербії, а також зобов'язувалась надати самоуправління Боснії і Герцеговині. Крім того створювалась також автономна держава Велика Болгарія, до складу якої увійшла північна її частина, а також, Східна Румелія і Македонія.
4 червня 1878 - В Константинополі підписано таємний англо-турецький договір, за яким Великобританія зобов'язувалась захищати інтереси Османської імперії в Азії, отримавши як компенсацію острів Кіпр.
13 червня 1878 - За ініціативи Австро-Угорщини та Великобританії почав роботу Берлінський конгрес, який мав підвести остаточні підсумки Російсько-турецької війни, зафіксовані цього ж року в Сан-Стефанському мирному договорі. Основні його рішення були досягнуті попередньо шляхом сепаратних і таємних двосторонніх угод і, вцілому, підписаний 13 липня Берлінський трактат значно звужував досягнення Росії в Російсько-турецькій війні 1877-78 років. Були також враховані невдоволення Сербії та Румунії, які вважали себе обділеними, а також загальне невдоволення великими територіальними набуттями Болгарії. У результаті була визнана незалежність Чорногорії, Об'єднаного князівства Молдови і Валахії та Сербії; територія Сербії значно збільшувалась за рахунок Чорногорії та, головним чином, Болгарії, яка також втрачала Північну Добруджу (відійшла Валахії взамін втрачених територій в Бесарабії), Східну Румелію та Македонію (відійшли Туреччині), а Боснія і Герцеговина відходили до Австро-Угорщини.
18 червня 1878 - 20-річний польський матрос, уроженець Бердичева, Юзеф Коженьовський вперше зійшов на англійську землю, котру він згодом прославив як письменник Джозеф Конрад.
25 червня 1878 - Почався Берлінський конгрес, скликаний для перегляду умов Сан-Стефанського мирного договору 1878 року, що відсумував Російсько-турецьку війну 1877—1878 років. Він підтвердив незалежність Чорногорії, Сербії і Румунії, а також вирішив передати Фракію та Албанію зі складу Болгарії під владу Туреччини.
13 липня 1878 - Країнами-учасницями Берлінського конгресу підписано Берлінський трактат, в якому було переглянуто умови Сан-Стефанського мирного договору (за підсумками Російсько-турецької війни 1877-78 рр.) та здійснено новий переділ Балкан - територія Болгарії зменшилась майже на третину, вона стала самоврядним князівством під владою Туреччини; до Туреччини відійшла Македонія, а Боснія і Герцоговина - до Австро-Угорщини; Сербія, Румунія і Чорногорія отримали незалежність.
18 липня 1878 - Шведський полярний дослідник Адольф Ерік Норденшельд на пароплаві «Вега» першим у світі пройшов північним шляхом з Атлантичного океану в Тихий і через Суецький канал вернувся в Швецію, вперше таким чином обійшовши Євразію.
1879
12 січня 1879 - Наступ британських військ під командуванням генерал-лейтенанта Фредеріка Огустуса на Зулуленд став початком Англо-зулуської війни, яка тривала сім місяців і привела до анексії Зулуленда і приєднання його до південно-африканської республіки Наталь.
14 лютого 1879 - Війська Чилі захопили порт Антофагаста, почавши війну проти Болівії і Перу. У результаті Тихоокеанської війни , що тривала до 1884 року, до Чилі були приєднані частини території Перу і Болівії; Болівія втратила вихід до моря.
21 лютого 1879 - У Харкові народниками вбито генерал-губернатора Дмитра Кропоткіна, брата теоретика анархізму князя Петра Кропоткіна.
14 березня 1879 - У німецькому місті Ульм в сім'ї інженера-електрика народився Альберт Ейнштейн, видатний німецький фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії (1921), автор спеціальної (1905) і загальної (1915) теорій відностності, що лягли в основу нової моделі світу.
31 травня 1879 - В Берліні на Промисловій виставці відкрилась перша у світі електрична залізниця і продемонстровано в дії перший електропоїзд, сконструйований Вернером фон Сіменсом.
28 серпня 1879 - Після заверешення Британо-зулуської війни англійці заарештували зулуського короля Кетшвайо і вислали з Зулуленда, країни посусідтву з південно-африканською провінцією Наталь. Британські власті дозволили Сетшвайо повернутися на батьківщину лише в 1883 році, але із-за його поразки у війні, колишній король був дискредитований в очах співгромадян і згодом був змушений знову виїхати з країни. Він помер на чужині в 1884 році. У 1887 році Британія анексувала Зулуленд і приєднала його до Наталя, котрий в 1910 році увійшов до складу Південно-Африканського Союзу.
7 жовтня 1879 - У відповідь на невдоволення Росії рішеннями Берлінського конгресу Німеччина і Австрія підписали таємний союзний договір - "Союз двох", по якому брали на себе зобов'язання у випадку нападу Росії надати одне одному воєнну допомогу.
21 жовтня 1879 - Після 14 місяців експериментів Томас Алва Едісон у своїй лабораторії в Менло-Парку успішно випробував свою першу лампу розжарювання із вугільною ниткою. Вона пропрацювала тринадцять з половиною годин.
3 грудня 1879 - У своїй лабораторії в Менло-Парку Томас Едісон разом з помічником Френсісом Аптоном продемонстрували публіці роботу лампи розжарювання, розробленої ними за рік завдяки підтримці фінансистів Моргана і Вандербільта. Лампа з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу, могла неперервно горіти протягом чотирьох годин.
31 грудня 1879 - У передмісті Нью-Йорку американський винахідник Томас Алва Едіссон продемострував свою лампу розжарювання з платиновою ниткою.
1880
15 січня 1880 - Лондонська телефонна компанія випустила першу телефонну книгу, в якій були зазначені 255 абонентів.
27 січня 1880 - Томас Едісон отримав патент на лампочку розжарювання.
3 травня 1880 - У Львові почала діяти перша в Україні трамвайна лінія, яка з'єднала головний залізничний вокзал по вулиці Городоцькій з Митною площею та Підзамчем. Через два дні в місті було відкрито два маршрути кінного трамваю.
21 червня 1880 - У бою за звання чемпіона світу з боксу серед важковиків, що відбувся на станціїї Коллієрз (штат Західна Вірджинія), Педді Райян у 87-у раунді переміг Джо Госса.
27 липня 1880 - Відбулась одна з найголовніших битв Другої англо-афганської війни - у битві при Майванді афганці під керівництвом Аюб-хана перемогли англійців, але втратили більшість свого війська і були змушені відступити від Кандагара.
15 жовтня 1880 - Через 632 роки після початку робіт у Кьольні завершено зведення собору, перший камінь у будівництво котрого було закладено в 1248 році архієпископом Кьольна Конрадом фон Гохштаденом на місці собору 9 століття, постраждалого від пожежі. На урочистому відкритті був присутній німецький імператор Вільгельм I.
11 листопада 1880 - Ірландська Земельна ліга, організація орендаторів для захисту своїх економічних прав, змусила емігрувати відставного англійського капітана Чарльза Бойкота, управляючого одного з маєтків, котрий після невдалого і неврожайного року почав виселяти фермерів, не здатних внести орендну плату. Формою протесту була обрана солідарна відмова вести з Бойкотом будь-які справи і мати з ним побутово-суспільні зносини. Виїхавши до Англії, Бойкот розорився, а за його прізвищем така форма боротьби отримала назву "бойкот".
30 грудня 1880 - В провінції Трансвааль на півдні Африки почалось антибританське повстання - бури, очолювані Паулусом Крюгером, проголосили створення незалежної від Британії республіки Трансвааль, яка за Преторійською конвенцією 1881 року була визнана самостійною державою.
Народилися в 1878 - 1880 роках
5 лютого 1878 - 3 липня 1935, Андре-Густав Сітроен, французький інженер, промисловець, засновник автомобілебудівної компанії "Сітроен" (1919).
23 лютого 1878 - 15 травня 1935, Казимир Малевич, український художник-авангардист україно-польського походження, один з засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві — супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва.
15 березня 1878 - 26 липня 1944, Реза Шах Пехлеві, шах Ірану, перший з династіх Пехлеві.
10 травня 1878 - 3 жовтня 1929, Густав Штреземан, німецький політичний діяч, один із засновників Німецької народної партії, рейхсканцлер і міністр іноземних справ (1923), лауреат Нобелівської премії миру (1926).
21 травня 1878 - 23 липня 1930, Гленн Гаммонд Кертіс, американський льотчик, авіаконструктор, піонер авіації, винахідник-конструктор першого гідроплану (1912).
27 травня 1878 - 14 вересня 1927, Айседора Дункан, американська танцівниця, балерина, одна з основоположнць танцю модерн; дружина Сергія Єсеніна, загинула в автокатастрофі.
22 липня 1878 - 6 серпня 1942, Януш Корчак, польський лікар, педагог, письменник (Як любити дітей, Діти вулиці); загинув у концтаборі Треблінка, куди попав за відмову залишити дітей із варшавського гетто.
20 вересня 1878 - 25 листопада 1968, Ептон Білл Синклер, американський письменник (Джунглі, Бостон, Зуби дракона).
5 грудня 1878 - 22 липня 1944, Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиба), український поет (З журбою радість обнялась, По дорозі в казку, Чужина, Перезва).
1879
8 січня 1879 - 11 серпня 1932, Степан Васильович Васильченко, український письменник ("Мужицька арихметика", "Окопний щоденник, "Чарівниця", "Минають дні", "В бур'янах").
31 січня 1879 - 7 травня 1925, Борис Вікторович Савінков, російський політичний діяч, есер-терорист, письменник ("Спогади терориста", "Кінь блідий", "Те, чого не було").
5 березня 1879 - 16 березня 1963, Вільям Генрі Беверідж, британський економіст і політичний діяч; під його керівництвом міністерський комітет з соціального страхування в 1942 році розробив систему страхування і соціального забезпечення (т. зв. план Беверіджа), яка стала основою для соціальних реформ у післявоєнній Великій Британії і Західній Європі.
8 березня 1879 - 28 липня 1968, Отто Ган, німецький радіохімік і фізик, лауреат Нобелівської премії (1944).
14 березня 1879 - 18 квітня 1955, Альберт Ейнштейн, німецький і американський фізик-теоретик, один з основоположників сучасної фізики, автор теорії відносності, фундаментальних праць з квантової теорії і статистичної фізики, лауреат Нобелівської премії (1921).
22 травня 1879 - 30 липня 1947, Федір Григорович Кричевський, український художник і педагог; один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.
22 травня 1879 - 25 травня 1926, Симон Васильович Петлюра, український військовий і політичний діяч, міністр у військових справах Центральної Ради (1917), голова Директорії (1919).
7 червня 1879 - 21 грудня 1933, Кнуд (Йохан Віктор) Расмуссен, датський полярний дослідник і антрополог.
5 липня 1879 - 28 листопада 1945, Дуайт Девіс, американський тенісист; ініціатор проведення першості світу серед чоловічих командх (з 1900 року; сьогодні турнір носить його ім'я).
8 серпня 1879 - 10 квітня 1919, Еміліано Сапата, керівник Мексиканської революції (1910-17 рр.), котрий очолював боротьбу проти трьох президентів, тричі захоплював Мехіко, але ніразу не здобував остаточної перемого; убитий під час сутички з урядовими військами.
9 жовтня 1879 - 24 квітня 1960, Макс фон Лауе, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії за відкриття дифракції рентгенівських променів на кристалах.
7 листопада 1879 - 21 серпня 1940, Лев Давидович Троцький (Лейба Бронштейн), російський марксист, керівник Жовтневої революції (1917), нарком (міністр) іноземних справ (1917-18 рр.) більшовицької Росії, головком Червоної армії (1918-25 рр.), керівник антисталінської опозиції в РКП(б).
27 листопада 1879 - 28 серпня 1921, Григорій Аврамович Чупринка, український поет (Огнецвіт, Метеор, Сон-трава, Лицар-Сам).
21 грудня 1879 - 5 березня 1953, Йосиф Віссаріонович Сталін (Джугашвілі), комуністичний лідер СРСР, генералісімус, генеральний секретар ЦК ВКП(б) (1922-53 рр.), голова Раднаркому СРСР (1941-53 рр.).
1880
26 січня 1880 - 5 квітня 1964, Даглас Макартур, американський військовий діяч, гереал армії США, командувач союзницьких військ на Далекому Сході під час Другої Світової війни.
9 березня 1880 - 13 березня 1944, Василь Іванович Сімович, український мовознавець, філолог і культурний діяч.
29 травня 1880 - 8 травня 1930, Освальд Шпенглер, німецький філософ, історик ("Занепад Європи").
27 червня 1880 - 1 червня 1968, Хелен Келлер, американський педагог, приклад вольового подолання здавалось би непереборних труднощів - втративши в дитинстві зір і слух, навчилась читати, писати, розмовляти, з відзнакою закінчила коледж і зайнялась навчанням сліпих і глухонімих дітей.
26 липня 1880 - 6 березня 1951, Володимир Кирилович Винниченко, український письменник (Заповіт батьків, Записки кирпатого Мефистофеля, Хочу!, Слово за тобою, Сталін!), редактор (журнал "Дзвін"), політик (голова уряду Центральної Ради [1917], Директорії [1918-19]).
23 серпня 1880 - 8 липня 1932, Олександр Грін (Олександр Степанович Гриневський), російський письменник (Червоні вітрила).
26 серпня 1880 - 9 листопада 1918, Гійом Аполлінер (Вільгельм Аполлінарій Костровицький), французький поет (Життя присвятити коханню, Міст Мірабо, Алкоголи).
25 вересня 1880 - 11 липня 1918, Михайло Артемович Муравйов, російський революціонер (есер), командир загонів Червоної гвардії.
27 вересня 1880 - 1 вересня 1953, Жак Тібо, французький скрипаль.
18 жовтня 1880 - 4 серпня 1940, Володимир Євгенович Жаботинський, єврейський письменник і публіцист, один з лідерів сіоністського руху; співзасновник держави Ізраїль.
28 листопада 1880 - 7 серпня 1921, Олександр Олександрович Блок, російський поет-символіст (Вірші про Прекрасну Даму, Дванадцять, Відплата, Балаганчик).
29 грудня 1880 - 18 вересня 1939, Вільям Харлі, американський інженер, підприємець, співзасновник компанії Harley Davidson.
31 грудня 1880 - 16 жовтня 1959, Джордж Маршалл, американський генерал, голова об'єднаного штабу союзників у роки Другої Світової війни, держсекретар США (1947); розробив програму економічного відродження післявоєнної Європи ("план Маршалла"), лауреат Нобелівської премії миру (1953).
Померли в 1878 - 1880 роках
8 січня 1878 - Микола Олексійович Некрасов, російський поет ("Мороз - червоний ніс", "Кому на Русі жити добре", "Російські жінки"). 139 років тому, в 57 років (нар. 10 грудня 1821 р.).
9 січня 1878 - Віктор Емануїл II (Віктор Емануїл ді Савойя), король Сардинії, перший король об'єднаної Італії (1861-78 рр.) з Савойської династії. 139 років тому, в 58 років (нар. 14 березня 1820 р.).
7 лютого 1878 - Пій IX (Джованні Марія Мастаї-Феретті), 255-й папа римський (з 1846 р.); останній глава суверенної церковної держави, засновник сучасного вчення про права і привілеї Римського первосвященика. 139 років тому, в 86 років (нар. 13 травня 1792 р.).
1879
26 квітня 1879 - Леон Скотт (Едуард-Леон Скотт Мартінвіль), французький винахідник (фонавтограф, 1855 р). 138 років тому, в 62 роки (нар. 25 квітня 1817 р.).
16 жовтня 1879 - Сергій Михайлович Соловйов, російський історик («История России с древнейших времен»). 138 років тому, в 59 років (нар. 17 травня 1820 р.).
5 листопада 1879 - Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. - Кавендишської лабораторії. 138 років тому, в 48 років (нар. 13 червня 1831 р.).
7 грудня 1879 - Йон Сіґурдссон, ісландський вчений і державний діяч, один з лідерів національно-визвольного руху Ісландії. 138 років тому, в 68 років (нар. 17 червня 1811 р.).
1880
6 травня 1880 - Фрідріх Байєр, німецький підприємець, засновник фармацевтичної компанії Bayer AG. 137 років тому, в 55 років (нар. 6 червня 1825 р.).
8 травня 1880 - Гюстав Флобер, французький письменник (Мадам Боварі, Саламбо, Іродіада). 137 років тому, в 59 років (нар. 12 грудня 1821 р.).
5 жовтня 1880 - Жак Оффенбах (Жакоб Еберст), французький композитор, основоположник класичної оперети. 137 років тому, в 61 рік (нар. 20 червня 1819 р.).
5 жовтня 1880 - Вільям Ласселл, англійський астроном; відкрив супутники Урана і Нептуна. 137 років тому, в 81 рік (нар. 18 червня 1799 р.).
9 листопада 1880 - Едвін Дрейк, американський промисловець; вважається засновником нафтодобувної промисловості США. 137 років тому, в 61 рік (нар. 29 березня 1819 р.).
Правила життя Мао Цзедуна
Правила життя
Правила життя Мао Цзедуна

Головні події 1878 - 1880 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх