Хроніка подій 2014 року

Головні події 2014 року

Революція Гідності, 19 січня
Кладовище Ваді-ель-Салам, 23 січня (фото)
Протистояння на Грушевського, 19 лютого (фото)
Революція Гідності, 20 лютого (фото)
Початок російської окупації Криму, 20 лютого
Падіння Віктора Януковича, 22 лютого
Олександр Турчинов — голова Верховної Ради, 22 лютого
Пам'ятник в Софії, 23 лютого (фото)
Арсеній Яценюк — прем'єр-міністр України, 27 лютого
Початок Російсько-української війни, 1 березня
Оскароносне селфі, 2 березня (фото)
Анексія Криму, 18 березня
Епідемія лихоманки Ебола, 19 березня
Підписання політичної частини Угоди про асоціацію України та ЄС, 21 березня
Початок Антитерористичної операції на Донбасі, 14 квітня
Перший бій в Донецькому аеропорту, 26 травня
Президент Петро Порошенко, 7 червня
Збитий під Луганськом «ИЛ-76», 14 червня (фото)
Підписання економічної частини Угоди про асоціацію України та ЄС, 27 червня
Катастрофа рейсу MH17, 17 липня
Вірус Ебола в Ліберії, серпень (фото)
Іловайський котел, 28 серпня

Політичні лідери 2014 року

• Європейський Союз: Герман ван Ромпей (2009-14), Дональд Туск (2014-19)
• Ватикан: Франциск (з 2013)
• Великобританія: Девід Камерон (2010-16), Єлизавета II (1952-2022)
• КНР: Сі Цзіньпін (з 2013)
• Константинопольский патріарх: Варфоломій I (з 1991)
• ООН: Пан Гі Мун (2007-16)
• РФ: Володимир Путін (з 2012)
• США: Барак Обама (2009-17)
• Україна: Віктор Янукович (2010-14), Микола Азаров (2010-14), Сергій Арбузов (2014), Олександр Турчинов (2014), Арсеній Яценюк (2014-16), Петро Порошенко (2014-19)
• ФРН: Ангела Меркель (2005-21)
• Французька республіка: Франсуа Олланд (2012-17)
• Японія: Абе Сіндзо (2012-20)

Всі події 2014 року

1 січня • Болгарія та Румунія приєднались до Шенгенської угоди про паспортно-візовий режим у країнах Європейського союзу.

1 січня • Колорадо першим з штатів США легалізував марихуану.

1 січня • Латвія другою з пострадянських країн перейшла на євро.

16 січня • Верховна Рада України прийняла з порушенням процедури і закону пакет законів, які обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

19 січня • В Києві почалось силове протистояння з режимом президента Віктора Януковича, спровоковане ухваленням Верховною Радою з порушенням установленої процедури законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян.

лютий
7 лютого • У Сочі (Росія) почались XXII зимові Олімпійські ігри, що тривали до 23 лютого. В них взяло участь близько 2800 спортсменів з 88 країн, які розіграли 98 комплектів нагород. У командному заліку перемогли команди Росії, Норвегії та Канади.

9 лютого • На Олімпійських іграх у Сочі Віта Семеренко виграла першу для України медаль за останні дві зимові Олімпіади — у спринтерській гонці з біатлону вона здобула бронзу.

14 лютого • Сихівський районний суд Львова визнав Андрія Слюсарчука, відомого як «доктор Пі», винним у 5 епізодах незаконної лікувальної діяльності, що призвела до тілесних ушкоджень і смерті двох людей, у використанні завідомо підроблених документів та 5 епізодах заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживанням довірою і засудив до восьми років позбавлення волі. 24 червня 2016 року від був звільнений з-під варти за т. зв. «законом Савченко», згідно з яким один день перебування у СІЗО зараховується як два.

15 лютого • На легкоатлетичних змаганнях у Донецьку француз Рено Лавіллені стрибнув з шестом на висоту 6 м 16 см, чим на 2 см покращив світовий рекорд Сергія бубки, який протримався 21 рік.

20 лютого • Під час Революції Гідності на Інститутській вулиці в Києві були розстріляні активісти Євромайдану, загиблих назвали Небесною сотнею. Цього дня загинуло 48 чоловік.

20 лютого • У відповідь на повернення України до євроінтеграційного курсу Росія розпочала військову окупацію Криму. Саме з цієї дати почалося перекидання додаткових військових та парамілітарних підрозділів РФ на півостровів, які забезпечили проведення незаконного референдуму 16 березня та його подальшу анексію.

21 лютого • Після трьох місяців протестів проти влади Верховна Рада імплементувала до національного законодавства положення статті 19 Конвенції ООН проти Корупції, згідно з якими була декриміналізована стаття, за якою було засуджено Юлію Тимошенко 11 жовтня 2011 року за звинуваченням у перевищенні влади та службових повноважень під час укладення газового контракту з Росією 19 січня 2009 року. Наступного дня постановою Верховної Ради Тимошенко була звільнена з ув'язнення.

22 лютого • Верховна Рада, констатувавши розвал правлячої коаліції, прийняла відставку Володимира Рибака і обрала головою парламенту Олександра Турчинова. Із самоусуненням Віктора Януковича країна вступила у новий етап існування не лише без діючого Президента, але й в умовах зовнішньої агресії та дестабілізації ситуації в Криму.

22 лютогоВерховна Рада України 328-ма голосами народних депутатів постановила, що президент Віктор Янукович «самоусунувся в неконституційний спосіб» і призначила дострокові вибори президента на 25 травня 2014 року. Втеча Віктора Януковича виявилась повною несподіванкою не лише для його опонентів, але й соратників.

27 лютого • На хвилі подій Революції Гідності коаліція "Європейський вибір" у Верховній Раді обрала Арсенія Яценюка 15-м Прем'єр-міністром України. Цього ж дня був затверджений новий склад уряду і окремими постановами Андрія Дещицю — виконуючим обов'язки Міністра закордонних справ та Ігора Тенюха — виконуючим обов'язки Міністра оборони України.

березень
1 березня • Рада Федерації Росії підтримала звернення президента Володимира Путіна про дозвіл на застосування Збройних сил Російської Федерації на території України, у відповідь на що Рада національної безпеки і оборони України, ухвалила рішення привести Збройні сили України в повну бойову готовність та розробила план дій на випадок прямої військової агресії з боку РФ.

8 березня • Втрачено зв'язок з літаком Boeing 777-200ER авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH370 з Куала-Лумпура (Малайзія) в Пекін (Китай), коли він перебував над Південно-Китайським морем. Пізніше було встановлено, що на авіалайнері невідомі особи відключили системи зв'язку, але при цьому літак істотно відхилився від курсу та знаходився у повітрі більше 7 годин. Проте пошукова операція, що тривала протягом березня-червня результатів не дала, і 29 березня 2015 року Малайзія офіційно заявила про зникнення безвісти літака рейсу MH370 та 239 осіб, що знаходились на його борту.

16 березня • За результатами нелегітимного референдуму про статус Автономної Республіки Крим більшість проголосували за приєднання Криму до Росії; результати референдуму не визнала українська влада і світова спільнота (крім Росії, Сирії, КНДР і Венесуели).

18 березня • У Москві підписано угоду про приєднання Криму та Севастополя до Росії, яку скріпив підписом президент Путін, спікер розпущеної Верховної ради Криму Володимир Константинов, самопроголошені прем'єр Сергій Аксьонов та мер Севастополя громадянин Росії Олексій Чалий.

19 березня • Міністерство охорони здоров'я Гвінеї повідомило про спалах невідомої лихоманки, від якої померло 23 з 35 хворих. Через тиждень Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) заявила, що чотири південно-східні райони Гвінеї, а також сусідні райони Ліберії та Сьєрра-Леоне знаходяться під загрозою епідемії лихоманки Ебола.

21 березня • Україна та Європейський Союз підписали політичну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, яка дає змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції. У повному обсязі вона запрацювала лише за три з половиною роки — з 1 вересня 2017 року.

27 березня • Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію на підтримку територіальної цілісності України та про визнання недійсним референдуму у Криму.

квітень
5 квітня • У столиці Панами з'явився перший у країнах Центральної Америки метрополітен. Протяжність гілки метро, яка з'єднує 13 станцій, складає 14 кілометрів і була збудована за 38 місяців.

6 квітня • Проросійські сили захопили будівлю ОДА в українському Донецьку.

7 квітня • У залі засідань Донецької облради за участю близько 100 чоловік проголошено утворення «Донецької народної республіки», яка має у майбутньому увійти до складу Росії. Крім того, самопроголошені «депутати» ухвалили рішення про проведення 11 травня референдуму з приводу питання "Чи підтримуєте ви створення Донецької республіки?" та прийняли рішення про звернення до президента Росії Володимира Путіна з проханням увести до регіону російський миротворчий контингент.

10 квітня • Програвши мюнхенській «Баварії» з рахунком 1-3, «Манчестер Юнайтед» встановив рекорд Ліги чемпіонів — клуб став першим в історії, який зіграв 200 матчів у основній сітці турніру.

12 квітня • Силами розвідувально-диверсійних підрозділів збройних сил Російської Федерації відбулось вторгнення на схід України — застосовуючи зброю, та прикриваючись мирним населенням, відбулось захоплення у Слов'янську та Красному Лимані Донецької області ряду державних установ і будинки силових структур.

14 квітня • Указом виконуючого обов'язки Президента України Олександра Турчинова було введено у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ) про проведення антитерористичної операції (АТО). Це стало відповіддю на масове проникнення в східні області країни озброєних російських терористичних угруповань і захопленнями ними органів місцевої влади. Протидія збройній агресії Росії у форматі АТО тривала до лютого 2018 року, коли її було змінено на військову операцію.

27 квітня • Під час церемонії канонізації понтифіків, яка відбулася у Ватикані, папа Римський Франциск оголосив святими своїх попередників Івана XXIII і Івана Павла II. папа Римський Іван XXIII (Анджело Ронкаллі), який помер у червні 1963 року, був беатифікований Іваном Павлом II 3 вересня 2000 року, а самого Івана Павла II (Кароль Войтила), який помер 2 квітня 2005 року, проголосив блаженним його наступник на папському престолі Бенедикт XVI за рекордний термін — уже 1 травня 2011 року.

29 квітня • Майже 3 тисячі проросійськи налаштованих мітингувальників захопили будівлю Луганської облдержадміністрації, на даху якої вивісили прапори Російської Федерації і самопроголошеної Луганської народної республіки. Цього ж дня були захоплені обласне телебачення і обласна прокуратура.

травень
11 травня • Донецький «Шахтар» став дев'ятиразовим чемпіоном України з футболу.

15 травня • Київське «Динамо» перемогло донецький «Шахтар» у фіналі Кубка України 2013/2014 і стало десятиразовим володарем трофею.

22 травня • Після кількох місяців протестів проти прем'єр-міністра Йінглук Чинават у Таїланді стався військовий переворот, головнокомандувач перебрав контроль над урядом і призупинив дію конституції країни.

24 травня • В Лісабоні на стадіоні «Ештадіу да Луж» іспанський «Реал Мадрид» обіграв «Атлетіко» з рахунком 4–1 і вдесяте переміг у Лізі чемпіонів УЄФА.

25 травня • В Україні на дострокових президентських виборах, проведених у зв'язку з усуненням Верховною Радою Віктора Януковича з поста Президента 22 лютого 2014 року, вже у першому турі переміг Петро Порошенко. За офіційними даними він набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні, Юлія Тимошенко — 12,81%, Олег Ляшко — 8,32%, Анатолій Гриценко — 5,48%; явка виборців склала 60,3%.

26 травня • Зведений загін українських військових загальною кількістю близько 240 осіб за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків, яке очолював колишній командир донецької "Альфи" Олександр Ходаковський. Контроль над частиною аеропорту став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року і тривав наступні 242 дні.

31 травня • Відеокліп корейського співака PSY на пісню «Gangnam Style» встановив новий рекорд YouTube — 2 мільярда переглядів.

червень
2 червня • Король Іспанії Хуан Карлос Бурбон заявив про зречення від престолу на користь свого сина, принца Феліпе, який став правити під іменем Філіп VI.

7 червня • У Верховній Раді України за участю близько 60 офіційних закордонних делегацій відбулася інавгурація п'ятого Президента України Петра Порошенка, який був обраний на позачергових виборах в травні цього ж року у зв'язку з усуненням Віктора Януковича з поста Президента. Цього ж дня Порошенко прийняв на себе повноваження Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

12 червня • У захопленому ІДІЛ Тікріті протягом дня страчено 1600 шиїтів і представників іракської влади.

14 червня • Проросійськими сепаратистами ракетою збито український військовий транспортний літак «ИЛ-85», який заходив на посадку в аеропорту Луганська. Всі 49 військових, які знаходились на борту, загинули.

17 червня • В ході Російсько-української війни, поблизу містечка Щастя на Луганщині Надія Савченко попала у полон до бійців самопроголошеної ЛНР.

27 червня • У Брюсселі Президент України Петро Порошенко, президент Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу і голова Ради Європи Герман ван Ромпей підписали економічну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, завершивши десятилітній процес її укладення. У повному обсязі Угода, що дає змогу Україні перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної, запрацювала з початку осені 2017 року.

29 червня • У головній мечеті іракського міста Мосул Ісламська держава Іраку і Леванту (ІДІЛ) оголосила про перейменування в Ісламську Державу і створення на підконтрольній їй території Сирії та Іраку халіфату і визнання Абу Бакра аль-Багдаді його халіфом.

липень
13 липня • На стадіоні «Маракана» в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) відбувся фінальний матч Чемпіонату світу з футболу, в якому збірна Німеччини обіграла команду Аргентини з рахунком 1:0 і вчетверте стала чемпіоном світу. Це стало першим випадком, коли європейська команда перемогла в мундіалі, що проходив на американському континенті.

17 липня • В результаті військової атаки поблизу Донецька зазнав катастрофи рейсовий пасажирський літак компанії ««Malaysia Airlines»», що слідував за маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур. Це привело до загибелі всіх 298 чоловік, що перебували на його борту, — за кількістю жертв катастрофа рейсу MH17 найбільша авіакатастрофа в історії України і другий у світі інцидент за участі літака.

серпень
28 серпня • В ході Російсько-української війни українські війська і добровольчі батальйони, що брали участь у наступі в районі Іловайська, попали в оточення, при виході з якого втратили понад тисячу чоловік убитими, пораненими, полоненими і зниклими без вісті.

28 серпня • Тайїп Реджеп Ердоган став 12-м президентом Туреччини.

вересень
16 вересня • Верховна Рада України ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, яка замінила Угоду про партнерство та співробітництво, даючи Україні змогу перейти до політичної асоціації та економічної інтеграції з Європейським Союзом.

18 вересня • В Шотландії пройшов референдум, в ході якого її жителі вирішували, чи повинен регіон залишитися в складі Великобританії чи стати незалежною державою. За збереження єдності Сполученого Королівства проголосували 55,3% громадян (2001926 чоловік), проти — 44,7% (1617989).

жовтень
23 жовтня • Китайським національним космічним управлінням запущено автоматичну місячну станцію «Чан'е-5Т», від якої 31 жовтня відокремився спеціальний модуль, котрий досягнув місячної поверхні для дослідження грунту Місяця.

26 жовтня • Відбулись позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України, приводом до яких став розпад парламентської коаліції, сформованої у лютому 2014 року. За результатами виборів до Верховної ради пройшли шість партій (Народний фронт, Блок Петра Порошенка, Самопоміч, Опозиційний Блок, Радикальна та Батьківщина).

30 жовтня • Щвеція першою з європейських країн офіційно визнала незалежність Палестини.

листопад
3 листопада • У Нью-Йорку офіційно відкрився Всесвітній торговий центр 1, центральна будівля в новому комплексі Всесвітнього торгового Центру, збудованого на місці знищеного в результаті терористичної атаки 11 вересня 2001 року Всесвітнього торгового центру. Після завершення будівництва Всесвітній торговий центр 1 став найвищим (541,32 м) хмарочосом у Західній півкулі і третім за висотою у світі після Бурдж Халіфа в Дубаї (828,0 м) і Абрадж аль-Бейт в Мецці (601,0 м).

12 листопада • Модуль "Філе", що відділився від від космічного апарату «Розетта», запущеного Європейським космічним агентством 2 березня 2004 року, вперше у світі здійснив успішну посадку на комету Чурюмова — Герасименко.

22 листопада • Василь Ломаченко захистив свій титул чемпіона світу за версією WBO у напівлегкій вазі, вигравши бій з Чонлатарном Піріяпіньйо.

Померли 2014 року

3 січня • Григорій Романович Кохан, український кінорежисер (Народжена революцією, Убити шакала). 10 років тому у 83 роки (нар. 23 червня 1931 р.).

5 січняФеррейра да Сілва Ейсебіо, португальский футболіст, володар "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи (1965), "Золотої бутси" як кращий бомбардир європейських чемпіонатів (1968, 1973 рр.). 10 років тому у 72 роки (нар. 5 січня 1942 р.).

11 січня • Аріель Шарон, ізраїльський військовик та політик, прем'єр-міністр Ізраїлю (2001-06 рр.). 10 років тому у 88 років (нар. 26 лютого 1926 р.).

22 січня • Михайло Михайлович Жизневський, білоруський активіст Євромайдану. 10 років тому у 26 років (нар. 26 січня 1988 р.).

22 січня • Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014). 10 років тому у 21 рік (нар. 2 серпня 1993 р.).

лютий
10 лютогоШирлі Темпл, американська кіноактриса, що зробила кар'єру в дуже юному віці (почала зніматись з 3-х років, а в 6 — стала володарем "Оскара"). 10 років тому у 86 років (нар. 23 квітня 1928 р.).

березень
1 березня • Ален Рене, французький кінорежисер ("Хіросіма, любов моя", "Війна закінчена", "Життя — роман"). 10 років тому у 92 роки (нар. 3 червня 1922 р.).

15 березня • Джон Попл, англійський хімік і математик; лауреат Нобелівської премії з хіміїї (1998) «за розробку комп'ютерних методів квантової хімії і за розвиток методу функціонала густини». 10 років тому у 89 років (нар. 31 жовтня 1925 р.).

квітень
6 квітня • Міккі Руні (Джо Юл), американський кіноактор (Місто хлопців, Цей божевільний, божевільний, божевільний світ, Людська комедія), дворазовий лауреат премії «Оскар». 10 років тому у 94 роки (нар. 23 вересня 1920 р.).

17 квітняГабріель Гарсіа Маркес, колумбійський письменник ("Полковнику ніхто не пише", "Осінь патріарха", "Хроніка оголошеної смерті", "Сто років самітності"), лауреат Нобелівської премії (1982). 10 років тому у 86 років (нар. 6 березня 1928 р.).

29 квітняБоб (Роберт Вільям) Хоскінс, англійський актор (Бразилія, Хто підставив кролика Роджера?, Мона Ліза, Стан серця). 10 років тому у 72 роки (нар. 26 жовтня 1942 р.).

травень
5 травня • Тетяна Євгенівна Самойлова, російська кіноактриса ("Летять журавлі", "Анна Кареніна"). 10 років тому у 80 років (нар. 4 травня 1934 р.).

19 травня • Джек (Джон Артур) Бребхем, австралійський автогонщик і конструктор, триразовий чемпіон "Формули-1" (1959, 1960, 1966 рр.); єдиний з гонщиків "Формули-1", хто перемагав на автомобілі власної конструкції (1966). 10 років тому у 88 років (нар. 2 квітня 1926 р.).

25 травняВойцех Ярузельський, польський військовий і політичний діяч, генерал, голова уряду Польщі (1981-89 рр.), президент ПНР (1989-90 рр.). 10 років тому у 91 рік (нар. 6 липня 1923 р.).

червень
26 червняІван Степанович Плющ, український політик, голова Верховної ради (з 1991 р.). 10 років тому у 73 роки (нар. 11 вересня 1941 р.).

29 червняАнатолій Дімаров (Анатолій Андроникович Гарасюта), український письменник («І будуть люди», «Біль і гнів», «Боги на продаж. Міські історії»), лауреат Шевченківської премії (1981). 10 років тому у 92 роки (нар. 5 травня 1922 р.).

липень
5 липня • Володимир (Віктор Маркіянович Сабодан), митрополит Київський і всієї України (з 1992 р.); Герой України (2011). 10 років тому у 79 років (нар. 23 листопада 1935 р.).

7 липняЕдуард Амвросієвич Шеварнадзе, грузинський політичний діяч, міністр закордонних справ СРСР (1985-90 рр.), президент Грузії (1995-2003 рр.). 10 років тому у 86 років (нар. 25 січня 1928 р.).

7 липняАльфредо Ді Стефано, іспанський футболіст аргентинського походження, кращий футболіст Європи (1957, 1959), п'ятиразовий володар європейського Кубка чемпіонів (в складі мадридського "Реалу"); виступав за збірні трьох країн — Аргентини, Колумбії та Іспанії. 10 років тому у 88 років (нар. 4 липня 1926 р.).

12 липняВалерія Іллівна Новодворська, російський громадсько-політичний діяч, правозахисник, письменниця ("Мій Карфаген має бути зруйновано"). 10 років тому у 64 роки (нар. 17 травня 1950 р.).

серпень
1 серпня • Валентин Миколайович Белькевич, білоруський футболіст ("Динамо" Київ). 10 років тому у 41 рік (нар. 27 січня 1973 р.).

9 серпняАндрій Михайлович Баль, український футболіст ("Динамо" Київ), володар Кубка кубків УЕФА (1986), тренер. 10 років тому у 56 років (нар. 16 лютого 1958 р.).

11 серпняРобін Вільямс, американський актор, лауреат «Оскара» (З добрими намірами [1997]; Міссіс Даутфаєр, Куди ведуть мрії, Джуманджи, Розумник Вілл Хантінг, Безсоння). 10 років тому у 62 роки (нар. 21 липня 1952 р.).

16 серпняВсеволод Зіновійович Нестайко, український письменник («Тореадори з Васюківки», «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих»). 10 років тому у 84 роки (нар. 30 січня 1930 р.).

25 серпня • Річард Аттенборо, англійський актор (Парк Юрського періоду, Д-р Дуліттл, Велика втеча), режисер, лауреат «Оскара» (Чаплін, Ганді). 10 років тому у 91 рік (нар. 29 серпня 1923 р.).

вересень
4 вересняДонатас Юозович Баніоніс, литовський театральний і кіноактор ("Ніхто не хотів помирати", "Мертвий сезон", "Соляріс"). 10 років тому у 90 років (нар. 28 квітня 1924 р.).

17 вересня • Андрій Леонідович Гусін, український футболіст («Карпати» Львів, «Динамо» Київ). 10 років тому у 42 роки (нар. 11 грудня 1972 р.).

жовтень
4 жовтня • Жан-Клод Дювальє, гаїтянський політичний діяч, пожиттєвий президент-диктатор (1971-86 рр.). 10 років тому у 63 роки (нар. 3 липня 1951 р.).

5 жовтня • Юрій Петрович Любимов, російський театральний режисер (Театр на Таганці). 10 років тому у 97 років (нар. 30 вересня 1917 р.).

листопад
19 листопада • Майк Ніколс (Михайло Ігоревич Пешковський), американський режисер, лауреат «Оскара» (Випускник [1967]; Хто боїться Вірджинію Вулф?, Вовк, День дельфіна). 10 років тому у 83 роки (нар. 6 листопада 1931 р.).

27 листопада • Філіс Дороті Джеймс, англійська письменниця, автор детективів («Жінка зі шрамом», «Кімната для вбивств», «Першородний гріх»). 10 років тому у 94 роки (нар. 3 серпня 1920 р.).

грудень
1 грудняЄвген Олександрович Сверстюк, український філософ, письменник, громадський діяч. 10 років тому у 86 років (нар. 12 грудня 1928 р.).

2 грудня • Жан Беліво, канадський хокеїст, володар 10 Кубків Стенлі в складі "Монреаль Канадієнс". 10 років тому у 83 роки (нар. 31 серпня 1931 р.).

22 грудняДжо (Джон Роберт) Кокер, англійський рок-співак, композитор («With a Little Help from My Friends», «Ain't No Sunshine», «You can leave your hat on», «Unchain My Heart»). 10 років тому у 70 років (нар. 20 травня 1944 р.).

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ

Головні події 2014 року

Революція Гідності

19 січня

Кладовище Ваді-ель-Салам

23 січня

Протистояння на Грушевського

19 лютого

Революція Гідності

20 лютого

Початок російської окупації Криму

20 лютого

Олександр Турчинов — голова Верховної Ради

22 лютого

Пам'ятник в Софії

23 лютого

Арсеній Яценюк — прем'єр-міністр України

27 лютого

Початок Російсько-української війни

1 березня

Оскароносне селфі

2 березня

Анексія Криму

18 березня

Підписання політичної частини Угоди про асоціацію України та ЄС

21 березня

Початок Антитерористичної операції на Донбасі

14 квітня

Перший бій в Донецькому аеропорту

26 травня

Президент Петро Порошенко

7 червня

Збитий під Луганськом «ИЛ-76»

14 червня

Підписання економічної частини Угоди про асоціацію України та ЄС

27 червня

Вірус Ебола в Ліберії

серпень

Іловайський котел

28 серпня
Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ