цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1793 - 1795 років
7 квітня 1795 року Статтею 5 закону від 18 Жерміналя року III французької революційної влади введено в дію метричну систему мір і запроваджено 5 одиниць на основі метра, як одиниці довжини, і кілограма, як одиниці маси.

Політичні лідери 1793 - 1795 років

Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм II (1786-97) • Королівство Швеція: Густав IV Адольф (1792-1809) • Річ Посполита: Станіслав Понятовський (1764-95) • Російська імперія: Катерина II (1762-96) • США: Джордж Вашингтон (1789-97) • Священна Римська імперія: Франц II (1792-1806) • Французька республіка: Максиміліан Робесп'єр (1793, 1794), Поль Баррас (1795-99).

Головні події 1793 - 1795 років

Всі події 1793 - 1795 років

5 січня 1793 - Пруссія та Росія підписали в Санкт-Петербурзі конвенцію про Другий поділ Польщі, за якою Річ Посполита втрачала половину території, - до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії - значна частина Білорусії та України.
9 січня 1793 - Француз Жан-П'єр Бланшар здійснив перший у Новому Світі політ на повітряній кулі - він стартував у Філадельфії і, пролетівши 20 кілометрів та досягнувши висоти 2 кілометри, приземлився в містечку Вудбері (штат Нью-Джерсі).
17 січня 1793 - Французький Конвент за пропозицією Робесп'єра проголосував за смертну кару позбавленого влади короля Людовика XVI: "Від імені французького народу Національний конвент оголосив Людовика Капета винним у зловживаннях проти свободи нації і загальної безпеки держави".
21 січня 1793 - 38-річний французький король Людовик XVI за вироком Національного Конвенту був публічно гільйотинований на площі Революції в Парижі і став єдиним королем коли-небудь страченим за тисячолітню історію французької монархії. З його смертю Французька революція вступила в нову фазу, коли в країні була встановлена диктатура Комітету національного порятунку, яка закінчилась падінням та стратою вождя якобинців Максимільєна Робесп'єра, фактичного диктатора країни.
23 січня 1793 - Пруссія і Росія підписали конвенцію про другий розділ Польщі, яка була затверджена восени на Гродненському сеймі, останньому в історії сесії сейму Речі Посполитої.
10 березня 1793 - Поразка Франції в першій коаліційній війні, невдоволення населення, викликане голодом, і монархічне повстання стали причиною того, що радикальні монтаньяри ввели в дію надзвичайні закони і заснували політичний Революційний трибунал.
6 квітня 1793 - Французький Конвент утворив виконавчий орган - Комітет громадянського порятунку, главою котрого став міністр юстиції Жорж Жак Дантон, а згодом - вождь монтаньярів Максимільєн Робесп'єр. У Франції почалась нова фаза терору - Комітет отримав диктаторські повноваження для забезпечення "національної оборони" - знищення всіх ворогів народу, до числа яких згодом був зарахований і Жорж Дантон.
22 квітня 1793 - Президент США Джордж Вашингтон заявив про нейтралітет своєї країни щодо військових дій між революційною Францією і коаліцією європейських монархій.
24 квітня 1793 - На території земель Правобережної України указом російського царя утворена єдина Мінсько-Ізяславсько-Брацлавська православна єпархія, якій належало 329 церков. Очолив її щойно звільнений з польської в’язниці єпископ Віктор Садковський.
31 травня 1793 - Триденне паризьке повстання санкюлотів, очолюваних якобинцями, привело до вигнання з Конвенту депутатів-жирондистів і встановлення диктатури якобинців.
2 червня 1793 - Максиміліан Робесп'єр, член Комітету з захисту Республіки, ініціював «Владу терору», знищення всіх підозрюваних у ворожості до Французької Республіки.
10 червня 1793 - У Парижі для широкого загалу відкрито перший у світі публічний зоопарк «Jardin des Plantes».
24 червня 1793 - Французький Конвент прийняв першу республіканську конституцію, котра проголошувала верховенство влади народу.
13 липня 1793 - 50-річний французький революціонер, оратор, письменник Жан Поль Марат, одна з найпомітніших постатей Французької революції, був убитий у ванній кімнаті жирондисткою Шарлоттою Корде, котра проникла до нього під виглядом журналістки.
15 липня 1793 - Капітан Наполеон Бонапарт призначений командуючим артилерійської батареї Марселя.
22 липня 1793 - Шотландський мандрівник Александер Маккензі став першим європейцем, що перетнув Канаду зі сходу до Тихого океану.
29 липня 1793 - Перший віце-губернатор Верхньої Канади Джон Грейвз Сімко заснував форт та морський порт Йорк (нині Торонто).
5 жовтня 1793 - Конвент прийняв рішення про введення в дію у Франції Революційного календаря - перший рік починався з першого дня республіки (22 вересня 1792 року). Рік ділився на 12 місяців по 30 днів в кожному; решта 5 днів (у високосний - 6) оголошувались святковими; кожну декаду місяця завершував вихідний день. Назви місяців відображали особливості пір року: вандем'єр - збір урожаю (вересень-жовтень), брюмер - тумани (жовтень-листопад), фрімер - заморозки (листопад-грудень), нівоз - сніг (грудень-січень), плювіоз - дощі (січень-лютий), вантоз - вітри (лютий-березень), жерміналь - паростки (березень-квітень), флореаль - цвітіння (квітень-травень), преріаль - луги (травень-червень), мессідор - жнива (червень-липень), термідор - спека (липень-серпень), фрюктідор - плоди (серпень-вересень).
16 жовтня 1793 - Через дев'ять місяців після страти її чоловіка, колишнього короля Франції Людовика XVI, за рішенням Революційного трибуналу гільйотинована Марія Антуанетта. Дочка імператора Священної Риської імперії, Марія вийшла заміж за Людовика в 1770 році для зміцнення франко-австрійських зв'язків. В період економічної кризи у Франції вела розкішне та екстравагантне життя і радила своєму чоловікові не йти ні на які поступки по реформації монархії. Під час революційних заворушень у 1791 році разом з Людовиком намагалась втекти до Австрії, але вони були схоплені і в 1792 році, а після повалення монархії, віддані під суд.
8 листопада 1793 - Після більше двох століть виконання функцій королівського палацу французький революційний уряд відкрив доступ до Лувру як публічного музею, колекція котрого на сьогодні є однією з найбільших у світі і містить експонати, що охоплюють 11 тисяч років людської цивілізації та культури.
12 листопада 1793 - Ухвалою революційного трибуналу за віддання наказу про розстріл беззбройної антимонархічної демонстрації на Марсовому полі 17 липня 1791 року гільйотинований мер Парижа і голова перших Національних зборів Жан-Сільвен Байї.
19 грудня 1793 - Завдяки смілій ініціативі капітана-артилериста Наполеона Бонапарта французькі революційні війська звільнили фортецю Тулон, захоплену роялістами і англійськими інтервентами. За цю операцію майбутньому імператору було присвоєно звання бригадного генерала.
31 грудня 1793 - Перший державний секретар (міністр закордонних справ) США Томас Джефферсон подав у відставку після ряду конфліктів з міністром фінансів Александром Гамільтоном. Джефферсон, прихильник якомога більшої самостійності штатів, звинуватив Гамільтона у втручанні в сферу зовнішньої політики і пробританську орієнтацію. Через вісім років Джефферсон став третім президентом США.

1794

4 лютого 1794 - Французький Конвент видав декрет про знищення у колоніях рабства і прирівняння прав колишніх рабів до прав інших громадян країни.
12 березня 1794 - Заколотом кавалерійської бригади генерала Антона Мадалинського, яка відмовилася підкорятися рішенню про свій розпуск у Польщі почалось антиросійське повстання. До повстанців приєдналися інші частини армії Речі Посполитої і через кілька днів кавалеристи Мадалинського оволоділи Краковом, який став центром повстання. Через кілька днів його очолив учасник американської революції генерал Тадеуш Костюшко.
24 березня 1794 - На центральній площі Кракова Тадеуш Костюшко виголосив «Акт про повстання», яким взяв на себе повноваження Верховного Головнокомандувача Національних Збройних Сил і пообіцяв «захищати цілісність і суверенітет Польщі, повернути незалежність нації та зміцнювати загальні свободи». Це стало початком антиросійського повстання за відновлення суверенітету Речі Посполитої і повернення втрачених нею територій, яке закінчилось через вісім місяців поразкою і привело до повної втрати Польщею і Литвою незалежності.
2 квітня 1794 - За розпорядженням французького Конвенту створено першу у світі авіакомпанію "Aerostiers", що випускала повітряні кулі для потреб французької армії. Компанія припинила своє існівання у 1799-у році.
4 квітня 1794 - У ході Польського повстання біля села Рацлавиці Малопольського воєводства відбулась битва між польськими повстанцями і російським військами. Перемога поляків на чолі з Тадеушом Костюшком стала сигналом до повстання у Варшаві і змусили царські війська покинути столицю Польщі.
5 квітня 1794 - У Парижі за рішенням Революційного трибуналу страчено 35-літнього революціонера-якобинця Жоржа Жака Дантона. Дантон, міністр юстиції, голова Комітету громадського порятунку, виконавчого органу якобинської диктатури, був звинувачений у зв'язках з жирондистами та монархістами і гільйотинований за заклики до ослаблення терору. Разом з Дантоном бур страчений і його секретар Каміль Демулен.
24 квітня 1794 - Загони Тадеуша Костюшка завдали поразки російським військам у битві під Рацлавицями.
10 червня 1794 - За ініціативою Максиміліана Робесп'єра французький Конвент прийняв закон про реорганізацію Революційного трибуналу - новим законом відмінялись апеляції та касації, свідчення очевидців, а єдиним покаранням стала смертна кара. Якобинський терор досягнув свого апогею - за наступні 49 днів до падіння Робесп'єра було винесено 1376 смертних вироків (за попередні тринадцять місяців існування трибуналу - 1220).
23 червня 1794 - У Парижі гільйотиновано колишнього президента Національних зборів Франції Александра Богарне, чоловіка майбутньої імператриці Жозефіни Богарне.
26 червня 1794 - У ході Війни першої коаліції в битві біля Флерюсе революційні французькі війська під керівництвом Луї Сен-Жюста завдали поразки австрійцям. Через місяць під час термидоріанського перевороту Сен-Жюст був гільйотинований разом з іншими вождями якобинців.
27 липня 1794 - Національний Конвент усунув від влади і заарештував Максиміліана Робесп'єра, основного натхненника і реалізатора ідей якобинської диктатури у Франції. Як керівник Комітету громадської безпеки, Робесп'єр санкціонував страту більше 17 тисяч ворогів Революції. Наступного дня 36-літній Робесп'єр і 21 його послідовник були гільйотиновані на площі Революції в Парижі.
28 липня 1794 - На площі Революції в Парижі на гільйотині перед величезним натовпом без вироку суду страчені двадцять двоє найактивніших якобинців і серед них Максиміліан Робесп'єр та Луї Антуан Сен-Жюст.
20 серпня 1794 - Відбувся останній і вирішальний бій Північно-західної індіанської війни, в ході якої Західна конфедерація індіанських племен і США боролися за контроль над Північно-Західною територією (регіон, обмежений з півдня рікою Огайо, із заходу річкою Місссіппі і з північного сходу Великими озерами). Здобувши у "Битві біля повалених дерев" перемогу, американці закріпили за собою велику частину території нинішнього штату Огайо.
2 вересня 1794 - Згідно з рескриптом, виданим російською імператрицею Катериною II про влаштування в селищі Хаджибей військової гавані і пристані для купецьких суден, почалося будівництво нового міста, яке з наступного року стало іменуватись Одеса. Через 100 років Одеса посідала 4-е місце в Російській імперії за кількістю населення та рівнем економічного розвитку після Санкт-Петербурга, Москви і Варшави.

1795

19 січня 1795 - На території сучасних Нідерландів утворена Батавська республіка, що поклала край існуванню Республіки Сполучених Провінцій.
22 березня 1795 - Литовська делегація на чолі з Тискявічусом прибула на прийом у Петербург до російської цариці Катерини II і повідомила, що унія Литви і Польщі припинила своє існування.
1 квітня 1795 - У Парижі придушено повстання санклютів, викликане нестачею продовольства. Наступне повстання паризької бідноти у травні також зазнало поразки. Термидоріанський Конвент наказав роззброїти передмістя столиці.
5 квітня 1795 - В Базелі представники Французької республіки та Пруського королівства підписали мирний договір, за яким Пруссія після 3-річної війни вийшла із загальнєвропейської атифранцузької коаліції, створеної в 1793 році за участю Прусії, Австрії, Великої Британії, Іспанії та Нідерландів.
7 квітня 1795 - Спеціальним законом від 18 жерміналя у Франції введено метричну систему мір і запроваджено 5 одиниць - метр для вимірювання довжини, гектар для вимірювання площі, стер (кубічний метр) - для вимірювання об'єму твердих тіл, літр - для вимірювання об'єму рідин і грам для вимірювання маси тіл.
27 травня 1795 - У Санкт-Петербурзі відкрито першу державну загальнодоступну бібліотеку — Імператорську публічну бібліотеку.
16 липня 1795 - Російська імператриця Катерина ІІ заснувала Волинську губернію.
2 серпня 1795 - США та союз індіанських племен вайандотів, делаварів, шауні, оттава, оджибве, потаватомі, майамі, кікапу і каскаскія Західна Індіанська Конфедерація підписали Гринвілльский договір, за яким американці отримували у володіння землі сучасних штатів Огайо та Індіана.
22 серпня 1795 - Французький Конвент прийняв "Конституцію III року", котра встановлювала значний виборчий ценз чим позбавляла громадян країни загального виборчого права і передавала виконавчу владу Директорії. Це викликало повстаня у Парижі, котре 5 жовтня було придушене лідером термодоріанців Полем Баррасом і генералом Наполеоном Бонапартом.
5 жовтня 1795 - Голова Конвенту Поль де Баррас запропонував бригадному генералу 26-літньому Наполеону Бонапарту, звільненому з армії після повалення Робесп'єра в червні 1794 року, вернутись на службу і придушити повстання роялістів у Парижі. Після виконання цього завдання Наполеона призначили головнокомандуючим французької армії в Італії.
24 жовтня 1795 - У Петербурзі Австрією, Прусією і Росією підписано конвенцію про третій розділ Польського королівства, в котрому зазнало поразки національно-визвольне повстання під керівництвом Тадеуша Костюшко. В результаті розділення до Росії відійшли Литва, Курляндія, Західна Білорусь, Західна Україна (Вільно, Гродно, Брест, Луцьк, Кам'янець-Подільський), до Прусії - Познань, Торунь і Гданськ, а до Австрії - Люблінська і Хелмська землі. Польща, як держава, перестала існувати.
27 жовтня 1795 - У Мадриді підписано угоду, по якій Іспанія визнавала законність кордонів США на півдні і південному заході Північної Америки і гарантувала американцям безперешкодне судноплавство по річці Міссісіпі.
31 жовтня 1795 - У Франції утворено Директорію, новий вищий орган виконавчої влади країни.

Народились в 1793 - 1795 роках

2 березня 1793 - 26 липня 1863, Сем Х'юстон, американський політичний діяч, перший президент Республіки Техас (1836-39, 1841-45 рр.).
21 лютого 1794 - 21 червня 1876, Антоніо Лопес де Санта-Анна, мексиканський військовий, політик, одинадцятиразовий президент Мексики (1833-55 рр.).
27 травня 1794 - 4 січня 1877, Корнелій Вандербільт, американський індустріаліст, залізничний магнат.
15 січня 1795 - 11 лютого 1829, Олександр Сергійович Грибоєдов, російський письменник ("Горе з розуму") і дипломат.
3 лютого 1795 - 4 червня 1830, Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський воєнний діяч, маршал, борець за визволення Еквадору від іспанського панування, сподвижник Сімона Болівара, президент Республіки Болівія (1826-28 рр.).
31 жовтня 1795 - 23 лютого 1821, Джон Кітс, англійський поет-романтик (Ендіміон, Ізабелла, До осені, Напередодні дня святої Агнеси).
3 грудня 1795 - 27 серпня 1879, Роуленд Хілл, англійський винахідник, реформатор британської поштової служби.

Померли в 1793 - 1795 роках

21 січня 1793 - Людовик XVI (Людовик Бурбон), король Франції (1774-92 рр.), гільйотинований під час Французької революції; внук Людовика XV. 225 років тому, в 39 років (нар. 23 серпня 1754 р.).
6 лютого 1793 - Карло Гольдоні, італійський драматург ("Слуга двох вельмож", "Хитра вдова", "Трактирниця"), один з творців італійської національної комедії. 225 років тому, в 86 років (нар. 25 лютого 1707 р.).
13 липня 1793 - Жан Поль Марат, французький лікар, публіцист, радикальний діяч періоду Великої Французької революції, голова Якобинського клубу, великий прихильник терористичного методу вирішення економічних і політичних проблем, жертвою котрого сам же й став. 225 років тому, в 50 років (нар. 24 травня 1743 р.).
17 липня 1793 - Шарлотта Корде д'Армон, французька революціонерка-жирондистка; убивця Жана Поля Марата, вождя якобинців. 225 років тому, в 25 років (нар. 27 липня 1768 р.).
13 серпня 1793 - Жан Батист Меньє де ла Плас, французький військовий інженер, винахідник дирижабля. 225 років тому, в 39 років (нар. 19 червня 1754 р.).
16 жовтня 1793 - Марія Антуанетта, французька королева (1770-93 рр.), дочка Марії Терезії і Франсиска I, дружина Людовика XVI; страчена за рішенням Революційного трибуналу. 225 років тому, в 38 років (нар. 2 листопада 1755 р.).
12 листопада 1793 - Жан-Сільвен Байї, французький астроном і діяч Великої Французької революції; перший президент Національних зборів і мер Парижа. 225 років тому, в 57 років (нар. 15 вересня 1736 р.).
16 січня 1794 - Едуард Гіббон, англійський історик ("Історія занепаду і руйнування Римської імперії"). 224 роки тому, в 57 років (нар. 8 травня 1737 р.).
29 березня 1794 - Жан Антуан де Кондорсе, французький математик, філософ, енциклопедист, політик, голова французьких Законодавчих зборів (з 1792 р.). 224 роки тому, в 51 рік (нар. 17 вересня 1743 р.).
5 квітня 1794 - Жорж Жак Дантон, один з засновників Першої французької республіки, співголова клубу кордельєрів, міністр юстиції за часів Французької революції, перший голова Комітету громадського порятунку. 224 роки тому, в 35 років (нар. 26 жовтня 1759 р.).
5 квітня 1794 - Каміль Демулен, французький журналіст, активний учасник Великої французької революції. 224 роки тому, в 34 роки (нар. 2 березня 1760 р.).
27 квітня 1794 - Джеймс Брюс, шотландський мандрівник і письменник; першим з європейців виявив витоки Блакитного Нілу (1770). 224 роки тому, в 64 роки (нар. 14 грудня 1730 р.).
8 травня 1794 - Антуан Лоран Лавуазьє, французький вчений, один з основоположників сучасної хімії. 224 роки тому, в 51 рік (нар. 26 серпня 1743 р.).
18 липня 1794 - Луї Антуан Сен-Жюст, французький революціонер, лідер якобинців, комісар Конвенту. 224 роки тому, в 27 років (нар. 25 серпня 1767 р.).
28 липня 1794 - Максиміліан Робесп'єр (Непідкупний), вождь якобинців у роки Великої французької революції, фактичний керівник революційного уряду (1793 р.), організатор масового терору і страти лідерів жирондистів; страчений на гільйотині разом з 21-м сподвижником за рішенням Директорії. 224 роки тому, в 36 років (нар. 6 травня 1758 р.).
9 листопада 1794 - Григорій Савович Сковорода, український просвітитель, філософ (Діалог, Дві бесіди, Розмова п'яти подорожніх про істинне щастя в житті, Алфавіт світу), поет (Сад божественних пісень, Байки харківські), педагог. 224 роки тому, в 72 роки (нар. 3 грудня 1722 р.).
28 листопада 1794 - Фрідріх Вільгельм фон Штойбен, американський генерал німецького походження, придворний маршал князя Гогенцоллерн-Гехінгена, полковник баденської армії, генерал-майор армії Джорджа Вашингтона, автор "Правил порядку і дисципліни у військах США" (1779). 224 роки тому, в 64 роки (нар. 17 вересня 1730 р.).
31 січня 1795 - Александр Гамільтон, перший міністр фінансів США, засновник Національного банку США. 223 роки тому, в 38 років (нар. 11 січня 1757 р.).
26 серпня 1795 - Алессандро Каліостро (Джузеппе Бальзамо), італійський ілюзіоніст, авантюрист і шарлатан; у 1789 році за єресь, чаклунство і масонство у Римі засуджений судом інквізиції на довічне ув'язнення. 223 роки тому, в 52 роки (нар. 2 червня 1743 р.).

Головні події 1793 - 1795 років

27 липня 1794 року Національний Конвент усунув від влади і заарештував Максиміліана Робесп'єра, основного натхне..
27 липня 1794
keyboard_arrow_left1791
1797keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх