Цей день 3 липня
184-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 182 дні. Іменинники — Афанасій, Гліб, Інна, Мефодій, Михайло, Міна, Рімма. У Білорусі святкують День незалежності.

Головні події 3 липня

Всі події 3 липня

987 • У соборі міста Нуайон коронований граф Паризький Гуго Капет, обраний на престол знаттю Західно-Франкського королівства по смерті бездітного Людовика V. Він став родоначальником третьої, після Меровингів і Каролінгів, династії, що правила Францією до 1328 року, і дала початок династіям Валуа і Бурбонів.

1035 • По смерті Роберта I Чудового герцогом Нормандії став його незаконнонароджений син Вільгельм Бастард.

1528 • Папа римський Клемент VII спеціальною буллою узаконив створений в 1525 році орден монахів-капуцинів, головною задачею котрого була боротьба з ідеями Реформації.

Нова історія
1863 • На третій день бою при Геттісберзі армія Конфедератів, очолювана генералом Едвардом Лі, здійснила останню спробу зламати обороні ряди Півночі і зазнала поразки в одному з найважливіших боїв Громадянської війни в США.

1866 • У битві при Кеніггретці (сучасний Градець-Кралове у Чехії) пруські війська під командуванням Гельмута фон Мольтке нанесли вирішальну поразку австро-саксонській армії. Згідно з підписаним невдовзі Празьким мирним договором було розпушено Німецький союз, герцогства Шлезвіг і Гольштейн, через котрі і виник конфлікт, були приєднані до Пруссії.

1885 • Українські емігранти створили в США товариство взаємодопомоги «Братство Св. Миколая». Його засновником став священик з Галичини Іван (Джон) Волянський, який прибув до Пенсільванії в 1884 році. Вже за рік його існування спільними зусиллями братчиків та отці Волянського у м. Шенандоа було зведено будівлю першої української католицької церкви.

1886Карл Бенц із Мангейма вперше випробував автомобіль власної конструкції, на якому він досягнув швидкості 16 км/год.

1903 • Компанія The Commercial Pacific Cable (нині AT&T) закінчила прокладання першого підводного кабелю по дну Тихого Океану — він сполучив узбережжя США, Гавайї, острови Мідуей і Гуам зі столицею Філіппін містом Манілою. Це дало змогу надіслати перше "навколоземне" повідомлення, час проходження якого склав 9 хвилин.

1938 • На невеликому ухилі Стоук-Банк на південь від міста Гретема на Магістралі Східного Узбережжя Англії паровоз Mallard, розроблений сером Найджелом Грейслі, встановив світовий рекорд швидкості серед парових локомотивів розвинувши швидкість 202,7 км/год.

Новітня історія
1940 • Велика Британія почала виконання плану «Катапульта», згідно з котрим передбачалось захоплення або знищення флоту Франції, яка капітулювала перед Німеччиною, — англійці здійснили спробу захопити французьку ескадру, що розміщувалась в алжирському порту Оран. Отримавши від французів відмову на ультимативну вимогу здатися, англійці відкрили вогонь по кораблях і берегових укріпленнях, що привело до знищення трьох кораблів і загибелі близько 1300 французьких моряків. Наступного дня глава уряду Франції Петен перервав офіційні переговори з Великобританією, чим згодом скористався Гітлер.

1942 • Після 250 днів жорстоких боїв радянські війська за наказом Ставки залишили Севастополь і відійшли до бухт Стрілецької, Камишевої, Козачої і на мис Херсонес. В боротьбі за Севастополь німецькі сили втратил до 60 000 осіб вбитими і близько 240 тисяч пораненими; СРСР втратив біля 18 тисяч убитими, 5 тисяч пораненими і 85 тисяч полоненими.

1944 • В ході операції «Багратіон» війська 1-го і 3-го Білоруських фронтів Червоної Армії звільнили Мінськ.

1953 • Австрійський альпініст Герман Буль самостійно і без кисневого спорядження підкорив гору Нангапарбат, дев'яту за висотою (8125 м) вершину світу, розміщену у північно-західній частині Гімалаїв.

1954 • Через дев'ять років по закінченні Другої світової війни у Великобританії припинено раціонований (картковий) продаж продуктів харчування.

1966 • Франція проведела перше випробування ядерної зброї на атолі Муруроа (Полінезія), який став головним полігоном для випробування після втрати полігону в Сахарі після проголошення незалежності Алжиру, — до 1996 року було здійснено 181 ядерний вибух.

1973 • В Гельсинкі почала роботу Нарада з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ). Через два роки, 1 серпня 1975 року представниками 33-х європейських країн, США і Канади в столиці Фінляндії було підписано Заключний акт, в котрому сформульовано десять основних принципів взаємовідносин і співробітництва держав. На мадридській конференції НБСЄ у квітні 1991 року прийнято рішення про створення Парламентської амамблеї НБСЄ.

1987 • Невдачею закінчилась перша спроба перелетіти Атлантичний океан на повітряній кулі, наповненій повітрям, — невдовзі після зльоту у Шотландії британський мільйонер Річард Брансон і шведський конструктор літальних апаратів Пер Ліндстранд були змушені вистрибнути у води океану коли їх куля почала різке й неконтрольоване зниження.

1988 • Фрегат «Vincennes» військово-морських сил США збив над Персидською затокою іранський пасажирський літак, котрий був помилково прийнятий за іранський винищувач. По літаку було випущено дві ракети, що призвело до загибелі 290 пасажирів та членів екіпажу.

Наш час
1991 • У США пройшла прем'єра фільму «Термінатор 2: Судний день» Джеймса Камерона з Арнольдом Шварценеггером у головній ролі. Фільм отримав близько 20 нагород, в тому числі чотири «Оскара» (за кращий звук, грим, звукові та візуальні ефекти) і сума зборів склала астрономічну суму у 519,8 млн доларів.

1992 • На сесії Парламентської асамблеї Наради з безпеки та співробітництва в Європі, що відбулась у Будапешті прийнято рішення з 1 січня 1995 року змінити назву на Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

1993 • Вигравши у фіналі у чешки Яни Новотної, Штеффі Граф здобула третю поспіль (і шосту загалом) перемогу на Вімблдонському турнірі.

1994 • У вагоні бакинського метро здійснено терористичний акт. Від вибуху і пожежі загинуло 13 людей і ще 58 були поранені. Розслідування показало, що теракт був організований вірменськими спецслужбами.

1996 • Уряд Великої Британії ухвалив рішення про повернення на батьківщину шотландської священної реліквії Скунського каменю, на якому впродовж багатьох століть коронувались шотландські та англійські монархи. Скунський камінь (або Подушка Якова) прибув у Шотландію 30 листопада і був поміщений поряд із шотландськими королівськими регаліями в Единбурзькому замку.

1996Бориса Єльцина обрано президентом Росії на другий термін — він набрав 53,82% голосів проти 40,41% у лідера комуністів Зюганова. Багатьма спостерігачами ці вибори були названі недемократичними через застосування адміністративного ресурсу, фальсифікацій, тиску на ЗМІ і багаторазового перевищення бюджету виборчої кампанії.

1999 • У Кувейті пройшли парламентські вибори — з 1,8 мільйона населення країни право обрати 50 депутатів мали лише 116 тисяч чоловіків.

2004 • Перемігши у фіналі американку Серену Вільямс (6-1, 6-4) Марія Шарапова стала першою росіянкою, яка перемогла на Вімблдонському турнірі.

2005 • В Іспанії набув чинності закон про одностатеві шлюби і право одностатевих пар усиновлювати дітей. Таким чином Іспанія стала третьою країною в світі після Нідерландів і Бельгії, де було прийнято подібний закон.

2012Верховна Рада України у другому читанні 248 депутатськими картками прийняла законопроект «Про засади державної мовної політики», внесений народними депутатами Вадимом Колесніченком та Сергієм Ківаловим 7 лютого 2012 року. Легітимність прийняття закону була поставлена під сумнів, оскільки у першому читанні за нього насправді голосувало 172 депутати, і викликав значний резонанс у суспільстві та масові протести.

2013 • Після тривалих масових протестів рік перед тим обраний президентом Єгипту Мухаммед Мурсі позбавлений влади — обов'язки глави держави тимчасово перейшли до Адлі Мансура, керівника Вищого конституційного суду, а сама дію самої Конституції було призупинено. 26 липня Мурсі був офіційно поміщений під варту в рамках проведеного прокуратурою розслідування. Він був звинувачений в підпалі в'язниці і знищенні тюремних звітів про втечу Мурсі з в'язниці після арешту за участь в акціях проти Хосні Мубарака в 2011 році, співробітництво з палестинським рухом " Хамас ", щоб зробити в країні агресивні дії по нападу на поліцейські ділянки і військових, вбивстві ув'язнених, поліцейських і солдатів свідомо і з попереднім наміром, а також викрадення деяких поліцейських і солдатів

Народились 3 липня

1423 — †30 серпня 1483 • Людовик XI (Людовик Валуа), король Франції (1461-83 рр.); завершив процес централізаціїї державного устрою Франції.

1567 — †25 грудня 1635Самюель де Шамплен, французький мандрівник і гідрограф; засновник і губернатор перших французьких поселень у Канаді (Квебек).

1831 — †20 травня 1894 • Едмунд Ходжсон Єтс, англійський письменник, драматург.

1883 — †3 червня 1924Франц Кафка, австрійський письменник ("Америка", "Процес", "Камінь").

1927 — †28 листопада 2011 • (Генрі) Кен(нет) Рассел, англійський кінорежисер ("Закохані жінки", "Томмі", "Лістоманія", "Хвойда").

1928 — †20 листопада 2008 • Ян Махульський, польський актор, кінорежисер ("Ва-банк", "Дежавю").

1937 • Том Стоппард (Томаш Штраусслер), британський драматург чеського походження ("Розенкранц і Гільденстерн мертві", "Стрибуни", "Справжнє", "Хороший хлопець вартий доброго ставлення").

1941 — †4 липня 2009Богодар Антонович Которович, український скрипаль, диригент; народний артист УРСР (1979), один із засновників сучасної української скрипкової школи.

1941 — †23 лютого 2007 • Геннадій Анатолієвич Корольков, російський актор ("Трактир на П'ятницькій", "Коней на переправі не міняють").

1949 — †3 січня 2000Віктор Михайлович Колотов, український футболіст, володар Кубка кубків і Суперкубка (1975, у складі "Динамо" Київ), віце-чемпіон Європи; тренер. 75 років з дня народження.

1951 — †4 жовтня 2014 • Жан-Клод Дювальє, гаїтянський політичний діяч, пожиттєвий президент-диктатор (1971-86 рр.).

1960 • Вінс Кларк, англійський композитор, рок-музикант (Depeche Mode: "Just Can't Get Enough", "See You"; The Assembly: "Never Never"; Erasure: "Sometimes").

1962Том Круз (Томас Круз Маппотер IV), американський актор ("Місія неможлива", "Широко закриті очі", "Народжений 4-го липня", "Топган", "Людина дощу", "Колір грошей", "Інтерв'ю з вампіром", "Магнолія", "Джеррі Макгваєр").

1971Джуліан (Пол) Ассанж, австралійський інтернет-журналіст, засновник Wikileaks (2006).

1976 • Шейн Лінч, англійський співак (Boyzone).

1987Себастьян Феттель, німецький пілот Формули-1; наймолодший триразовий чемпіон світу (2010, 2011, 2012 рр.).

Померли 3 липня

187 до н.е.Антіох III (Антіох Великий), 6-й базилевс (цар) імперії Селевкідів (222-187 рр. до н. е.); син Селевка II Каллініка, батько Селевка IV Філопатора. Пом. 2211 років тому десь у 54 роки (нар. бл. 241 до н. е.).

1642Марія де Медічі, королева Франції (1600-10 рр.); дружина Генріха IV Бурбона, матір Людовика XIII. Пом. 382 роки тому у 67 років (нар. 26 квітня 1575 р.).

1749Вільям Джонс, вельський математик, найвідоміший тим, що першим ввів в обіг число π для позначення відношення довжини кола до його діаметру (1706). Пом. 275 років років тому у 74 роки (нар. 1675 р.).

1904 • Теодор Герцль, австрійський журналіст, засновник політичного сіонізму. Пом. 120 років років тому у 44 роки (нар. 2 травня 1860 р.).

1935Андре-Густав Сітроен, французький інженер, промисловець, засновник автомобілебудівної компанії "Сітроен" (1919). Пом. 89 років тому у 57 років (нар. 5 лютого 1878 р.).

1969 • Браєн Джонс (Леві Хопкін-Джонс), англійський рок-співак (The Rolling Stones). Пом. 55 років років тому у 27 років (нар. 28 лютого 1942 р.).

1971Джим Моррісон (Джемс Дуглас Моррісон), американський рок-музикант (The Doors: "Light My Fire", "Love Her Madly", "Riders on the Storm", "When the Music's Over", "People are Strange", "Love Me Two Times"). Пом. 53 роки тому у 28 років (нар. 8 грудня 1943 р.).

1974 • Сергій Олексійович Лебедєв, український математик, розробник обчислювальгої техніки (МЭСМ, БЭСМ-6). Пом. 50 років років тому у 72 роки (нар. 2 листопада 1902 р.).

1977Володимир Володимирович Набоков, американський письменник російського походження ("Відчай", "Запрошення на страту", "Лоліта", "Ада"). Пом. 47 років тому у 78 років (нар. 22 квітня 1899 р.).


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?

Головні події 3 липня

Коронація Гуго Капета

987

Битва під Геттісбергом

1863

Трагедія над Перською затокою

1988

Другий термін президета Єльцина

1996