Цей день 12 травня
132-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 234 дні. Іменинники — Артем (Артемій), Богдан, Василь, Іван, Федот, Филимон. Міжнародний день медичних сестер, Міжнародний день запобіганню хронічним імунологічним хворобам.

Головні події 12 травня

Всі події 12 травня

304 • За наказом римського імператора Діоклетіан на Аврелієвій дорозі, за міськими стінами Риму страчено 14-річного Панкратія, який відмовився принести язичницьку жертву римським богам. Панкратій Римський шатується як католицькою, так і православною церквами.

Середні віки
1237 • У місті Вітербо (Італія) папа римський Григорій IX і гросмейстер Тевтонського ордену Герман фон Зальца здійснили обряд приєднання лицарського ордену Меченосців, котрий зазнав великих втрат у боях з язичниками, з Тевтонським орденом. До його складу увійшов і Лівонський орден, який діяв на землях Ліфляндії.

1364Польський король Казимир III Великий видав грамоту про заснування у Кракові першого у Польщі університету — Studium Generale. Було створено одинадцять кафедр, у тому числі вісім правознавчих, дві медичні та одна — вільних мистецтв. Главою університету, покликаним дбати про його діяльність і подальшому розвитку, став канцлер королівства. Він став другим в Центральній Європі після Празького. У XIX столітті університет отримав сучасну назву Яґеллонський в знак подяки королеві Ядвізі та великому князю Владиславу Ягеллу (Ягайлу), які в XV столітті багато зробили для становлення закладу.

1497 • Папа Олександр VI Борджиа відлучив домініканського священника, диктатора Флоренції, Джироламо Савонаролу від церкви. Через два тижні він був повішений, а тіло спалене. Через 60 років його вчення було виправдане папою Павлом IV, а в XVII столітті на його честь був заснований один з обрядів під час таїнства ведення католицької служби.

1551 • Декретом іспанського короля Карла I Габсбурга на базі монастирської школи Домініканського ордену у Лімі заснований університет Сан-Маркос, перший у Новому Світі і на сьогодні найстаріший в Америці (Піденній і Північній) неперервно діючий вищий навчальний заклад.

Нова історія
1797 • У ході війни Першої коаліції проти революційної Франції під загрозою захоплення військами Наполеона Бонапарта Венеціанська республіка припинила своє існування — 120-й дож Венеції Людовіко Манін і Велика рада Венеціанської республіки підписали зречення від влади. Восени її територія була поділена між Австрією і Францією.

1832 • В Мілані пройшла прем'єра опери Гаетано Доніцетті "Любовний напій".

1881 • Франція проголосила свій протекторат над Тунісом, яким номінально керувала місцева родова аристократія.

1926 • Силами армії Юзеф Пілсудський здійснив у Польщі військовий переворот. Новий сейм обрав Пілсудського на пост президента, від якого він відмовився. Залишаючись формально на міністерській посаді, він встановив у Польщі військову диктатуру, яка проіснувала до 1935 року. Режим Пілсудського носив правоцентристський, консервативний характер, спрямований на відновлення моральних цінностей суспільства авторитарними методами (політика «санації» держави).

1926 • В ході першого трансарктичного перельоту на дирижаблі «Норвегія» за маршрутом Шпіцберген — Північний полюс — Аляска Руал Амундсен і Умберто Нобіле досягли Північного полюсу.

Новітня історія
1941 • Науковій громадськості Берліна представлена створена німецьким інженером Конрадом Цузе і представлена працююча обчислювальна машина Z3, яка була першою повнофункціональною програмно керованою і вільно програмованою в двійковому коді з плаваючою комою обчислювальною машиною, яка мала всі властивості сучасного комп'ютера. Z3 містила 2600 реле, мала пам'ять на 64 слова довжиною 22 біта і працювала на тактовій частоті близько 5Гц.

1942 • Силами Брянського, Південно-Західного і правого крила Південного фронтів під командуванням маршала Семена Тимошенка з Ізюмського плацдарму розпочато наступ проти німецьких військ групи армій «Південь». Через оперативно-стратегічні помилки радянські війська були оточені під містом Барвінкове і зазнали великих втрат, які сягали кількасот тисяч убитими, пораненими, пропалими без вісті і полоненими.

1942 • Під час Празької наступальної операції радянськими військами заарештовано генерала Андрія Власова, головнокомандуючого Російською визвольною армією, створеною у Німеччині для участі у війні проти СРСР.

1949 • СРСР офіційно припинив блокаду Західного Берліна. Цього ж дня, після 15 місяців і більше 250 000 польотів, припинив діяти Берлінський повітряний міст, завдяки якому підтримувалась життєдіяльність Західного Берліну — доставлялось продовольство, медикаменти, бензин вугілля. У рекрордні дні за добу в аеропорту Темпельхоф здійнило посадку 1398 літаки з 12 849 тонами вантажу.

1954Українська РСР стала постійним членом ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці.

1958 • США і Канада об'єднали сили протиповітряної оборони під єдиним командуванням — NORAD, основні завдання якої полягають у забезпеченні контролю повітряного і навколоземного простору Північної Америки, раннього попередження про повітряно-космічний напад, протиповітряної і протиракетної оборони двох країн. Командування НОРАД розташований у місті Колорадо-Спрінгс, штат Колорадо (США).

1959Елізабет Тейлор вчетверте вийшла заміж — з Едді Фішером вона прожила менше п'яти років.

1965 • Радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-5», запущена космічною ракетою 9 травня 1965, досягла поверхні Місяця, розбившись в районі Моря Хмар.

1965 • На студії RCA в Голівуді група Rolling Stones записала пісню «(I Can't Get No) Satisfaction». Сингл дозволив The Rolling Stones вперше піднятися на перше місце в Billboard Hot 100. У Великобританії сингл «(I Can't Get No) Satisfaction» вийшов у серпні 1965 року, і завдяки йому група вчетверте піднялася на вершину британських хіт-парадів. В липні пісня увійшла в американську версію альбому «Out of Our Heads».

1971 • В Сен-Тропе одружились Мік Джеггер і Біанка Перес Морнена де Масіяс.

1977 • Сингл групи The Eagles «Hotel California» став золотим. Це був другий з трьох золотих синглів групи (раніше таким став «New Kid in Town», а трохи згодом — «Heartache Tonight»).

1980 • На екрани СРСР вийшов перший радянський фільм-катастрофа Олександра Мітти «Екіпаж» з Георгієм Жженовим, Леонідом Філатовим, Анатолієм Васильєвим і Олександрою Яковлевої в головних ролях.

1985Лайонел Річі отримав ступінь почесного доктора з музики в алабамському інституті Тускігі (своїй альма матер). У 80-х роках 4 сінгла Річі ставали "золотими", один — "платиновим", а 14 пісень попадали в деятку кращих в США.

1990 • З метою разом виборювати незалежність своїх країн і добитися виходу з СРСР, президенти Естонії, Латвії та Литви вирішили відновити політичний альянс 1934 року.

Наш час
1995 • Під час свого візиту до України президент США Білл Клінтон відвідав меморіал "Бабин Яр" у Києві.

1997 • В Москві Борис Єльцин і Аслан Масхадов підписали Договір про мир і принципи взаємовідносин між Російською Федерацією та Чеченською республікою Ічкерія.

1999 • Вперше за триста років в Единбурзі відбулось засідання парламенту Шотландії, дію якого було відновлено 17 листопаду 1998 року законом Великобританії, який надав шотландському парламенту право приймати власні закони з певного ряду питань, включаючи охорону здоров'я , освіту , охорону навколишнього середовища , місцеве самоврядування.

2002 • Колишній президент США Джиммі Картер прибув до Кубу для п'ятиденного візиту для зустрічі з Фіделем Кастро. Він став першим президентом США, хто відвідаКубу з часу революції 1959 року.

2004 • В Англіканській церкві введено посаду веб-священика, в обов'язки якого входить опіка нового приходу, який існує виключно в мережі інтернет.

2007Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі «Євробачення», поступившись Марії Шерифович із Сербії.

2008У китайській провінції Сичуань відбувся землетрус магнітудою 7,9 балів, який привів до загибелі та зникнення без вісті 87 600 і 374 200 пораненню чоловік; було зруйновано майже 5,36 будівель.

2010 • Запущено національний домен верхнього рівня для Росії, .рф , перший в Інтернеті домен на кирилиці.

2010 • В Гамбурзі (Німеччина) іспанський клуб Атлетико (Мадрид) переміг англійський Фулем з рахунком 2-1 і став першим переможцем Ліги Європи УЄФА.

Народились 12 травня

1160 — †травня 1233, Ібн аль-Асір (Іззуддін Абуль-Хасан Алі ібн Мухаммад аль-Джазіри), курдський військовий, дипломат, історик («Леви лісу: знання про сподвижників пророка Мухаммада», «Історія Атабеків сирійських», «Повне зведення загальної історії»).

1496 — †29 вересня 1560Густав I Ваза (Густав Еріксон), король Швеції (1523-60 рр.), під керівництвом которого країна домоглась незалежності від Данії; родоначальник королівської династії Ваза.

1590 — †28 лютого 1621 • Козімо II Медічі, великий герцог Тосканський (1609-21 рр.).

1670 — †1 лютого 1733Август Сильний (Фрідріх Август I), курфюст саксонський, король польський (1697-1706, 1709-33 рр.) з династії Веттінів.

1725 — †18 листопада 1785 • Луї-Філіп I, 4-й герцог Орлеанський, французький принц крові; дід короля-громадянина Луї-Філіпа I.

1803 — †18 квітня 1873 • Юстус Лібіх, німецький хімік, один із засновників агрохімії.

1820 — †13 серпня 1910 • Флоренс Найтінгейл, англійська медсестра, засновниця перших курсів сестер милосердя в Англії; в її честь 12 травня відзначається як Всесвітній день медичних сестер, а кожні два роки Міжнардний Червоний Хрест вручає 50 медалей імені Флоренс Найтінгейл, найвищу нагороду для медсестер.

1874 — †28 лютого 1929Клеменс Пірке, австрійський педіатр; запропонував діагностичний тест на туберкульоз («реакція Пірке»). 150 років з дня народження.

1907 — †29 червня 2003Кетрін Хепберн, американська актриса, лауреат премії «Оскар» — 12 разів була номінанткою і чотири рази вигравала цю нагороду ("Рання слава" [1932-33], "Вгадай, хто прийде на обід" [1967], "Лев узимку" [1968], "На золотому ставку" [1981]; "Африканська королева", "Той, хто робить дощ", "Марія Шотландська", "Любовні справи").

1918 — †22 листопада 2001 • Мері Кей Еш, засновниця кометичної компанії Mary Kay Cosmetics.

1929 • Семюел Нуйома, перший президент Намібії (1990-2005 рр.). 95 років з дня народження.

1933 — †1 червня 2010 • Андрій Андрійович Вознесенський, російський поет ("Трикутна груша", "Антисвіти", "Вітражних справ майстер", "Рів").

1936Іван Степанович Марчук, український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка.

1950Гебріел Бірн, ірландський актор ("Ворог держави", "Звичайні підозрювані", "Стигмати").

1953 • Вінг Реймс, американський актор ("Кримінальне чтиво", "Місія нездійснена 3", "Повітряна тюрма").

1962Еміліо Естевез, американський актор ("Молоді пістолети", "Могутні качата", "Люди на роботі", "Кров, що запеклася"); син Мартіна Шина, брат Чарлі Шина, колишній чоловік Поли Абдул.

1966 • Стівен Болдуїн, американський актор ("Звичайні підозрювані", "Під танцюючим Місяцем", "Великий американський сексскандал", "Народжений 4-го липня"); брат акторів Алека, Вільяма і Деніела Болдуїнів.

1976 • Мелані "Sporty Spice" Чізхолм, англійська поп-співачка (Spice Girls).

1978 • Джейсон Біггз, американський актор ("Американський пиріг").

Померли 12 травня

1182 • Вальдемар Великий (Вальдемар Естрідсен), король Данії (з 1157 р.), король Ютландії і герцог Шлезвіга (1147-57 рр.); правнук великого князя київського Володимира Мономаха (на честь якого був названий). Пом. 842 роки тому у 51 рік (нар. 14 січня 1131 р.).

1784 • Абраам Трамбеле, швейцарський натураліст, основоположник експериментальної біології. Пом. 240 років років тому у 74 роки (нар. 3 вересня 1710 р.).

1884 • Бедржих Сметана, чеський композитор, диригент, піаніст, основоположник чеської опери ("Продана наречена", "Далібор"). Пом. 140 років років тому у 60 років (нар. 2 березня 1824 р.).

1935Юзеф (Клеменс) Пілсудський, польський політик, маршал, член Польської соціалістичної партії, тимчасовий Начальник Держави (1918), Начальник Держави (1919-22 рр.), прем'єр-міністр і міністр військових справ (1926-28 рр., 1930-35 рр.). Пом. 89 років тому у 68 років (нар. 5 грудня 1867 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 12 травня

Відлучення Савонароли

1497

Заснування першого в Америці університету

1551

Ліквідація Венеціанської республіки

1797

Друга харківська битва

1942

Арешт генерала Власова

1945

«Поцілунок смерті»

1957