Цей день 1 лютого
32-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 334 дні. Іменинники — Антоній, Арсен, Єфрасинія, Макар, Марк, Савва, Федір. В Нікарагуа відзначають День авіації.

Головні події 1 лютого

Всі події 1 лютого

1327 • У Вестмінстерському абатстві в Лондоні на англійський престол урочисто короновано 14-літнього Едварда ІІІ Плантагенета, від імені якого реальну владу отримали його матір Ізабелла Французька і її коханець Роджер Мортімер. Вони втратили свій вплив вже через три роки, коли за наказом короля Мортімер фактично без суду був страчений, а матір була позбавлена усіх володінь і поміщена під домашній арешт.

1328 • У Венсенському палаці під Парижем помер Карл IV Красивий, третій син французького короля Філіппа IV Красивого, всі сини якого, як і він сам, були прокляті великим магістром ордену тамплієрів Жаком де Моле, спаленого живцем на вогнищі як єретик. Зі смертю Карла IV перервалась королівська династія Капетингів на престолі Франції.

1411 • Тевтонський орден з одного боку та Королівство Польське і Велике князівство Литовське — з іншого, підписали Перший Торунський мирний договір, яий завершував Велику війну 1409–11 років — була зупинена експансія Тевтонського ордену, який втратив роль великої військово-політичної сили в Прибалтиці.

Нова історія
1664 • Армія короля Яна II Казимира була змушена зняти облогу Глухова. Це стало початком відступу польсько-литовськох армії і Річ Посполита остаточно втратила Лівобережну Україну.

1709 • Команда англійського корабля під керуванням капітана Томаса Дувра знайшла на острові Хуан Фернандес в Тихому океані моряка Александра Селкірка, який після сварки з капітаном судна, на якому він плавав, був висаджений на безлюдному острові і провів на ньому майже чотири з половиною роки. Історія життя і порятунку Селкірка лягла в основу книги Даніеля Дефо «Робінзон Крузо».

1733 • У Варшаві на 63-у році життя помер Фрідріх Август I, саксонський курфюст і польський король Август II Сильний. Спадкоємцем обох престолів після трирічної війни за участю європейських держав став його син Фрідріх Август II, який правив під іменем Август III.

1814 • Опубліковано поему "Корсар" лорда Джоджа Байрона. Першого ж дня було продано більше 10 тисяч примірників.

1884 • Вийшов друком перший том Оксфордського словника, найбліьш повного і перевіренного тлумачного словника англійської мови. Останній, 10-й том цього 6400-сторінкового видання побачив світ аж у 1928 році. Словник містив більше 400 тисяч статей. На сьогодні уже в електронному варіанті Оксфордського словника міститься понад мільйон слів і виразів. Це найавторитетніше джерело для перевірки правопису, вимови і тлумачення англійської мови.

1896 • В Туріні (Італія) в Teatro Regio відбулась прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Богема". На сьогодні це друга найвиконуваніша опера у світі (після "Тоски» також авторства Піччіні; третьою є «Мадам Батерфляй»).

1904 • На студії Victor Records Енріко Карузо записав свою першу платівку.

1908 • В ході повстання проти диктаторського режиму Хосе Франко у Ліссабоні революціонери здійснили замах і вбили короля Португалії Карлоса I і його сина Луї-Філіпа, котрі проїжджали містом на кареті. Спадкоємцем трону став другий син Карлоса Мануель, однак у жовтні революційні події змусили Мануеля II і його сім'ю виїхати до Англії. Цього ж року письменник Тейфіло Брага був обраний першим президентом нової демократичної республіки Португалія.

Новітня історія
1946 • У Лондоні на першому засіданні Генеральної Асамблеї ООН норвежець Трюгве Лі обраний першим Генеральним секретарем ООН.

1946 • В Угорщині анульвано монархію і проголошено Другу республіку, яка проіснувала два з половиною роки, коли їй на зміну прийшла Угорська Народна республіка.

1954 • На каналі CBS-TV відбулась прем'єра першої "мильної опери", що стала класикою жанру — від цього дня серіал "Секретний шторм" транслювався протягом 20 років поспіль.

1958 • Єгипет і Сирія утворили Об'єднану Арабську Республіку. Цього ж року у формі вільної федерації до них приєнався Ємен.

1970 • У матчі чемпіонату НХЛ проти "Детройд Ред вінгз" кандський воротар "Нью-Йорк Рейнджерз" Террі (Тарас) Савчук зіграв свій 103-й матч "в суху". Разом із 12 "сухими" матчами у плейоф (крім матчів регулярного чемпіонату) цей рекорд не перевершений і досі. Лише через 30 років (у 2000-у) був побитий інший рекорд Савчука — 446 перемог у 972-х матчах регулярного чемпіонату.

1979 • Після 15 років вигнання до Ірану з тріумфом повернувся шиїтський релігійний лідер аятола Хомейні і через два дні оголосив про створення ісламської Революційної ради. Новий лідер Ірану взяв курс на перетворення країни в ісламську державу.

1980 • 39 чоловік загинуло під час штурму урядовими військами іспанського посольства в Гватемалі, захопленого групою індіанців, що протестували проти національної дискримінації, — живими залишились лише посол та індійський вождь, який згодом був убитий.

1987 • Террі Вільямс з Каліфорнії отримав найбільший на той час виграш для слот-машин — чотири щасливих сімірки принесли йому 4.9 мільйона доларів.

1990 • Югославська армія застосувала силу для придушення виступу албанців у Косово, котрі протестували проти поправок до конституції, прийнятих в березні 1989 року, що обмежували автономію краю, отриману в 1974 році, — під час розгону демонстрації загинуло 26 чоловік і ще 19 були вбиті після введення до Косова федеральних військ. Це був перший прецидент в історії Югославії. Надалі пактика застосування армії для врегулювання національних конфліктів стала для сербського уряду звичною і привела до громадянської війни і, зрештою, розпаду СФРЮ.

Наш час
1991 • Президент Південно-Африканської Республіки Фредерік Вілем де Клерк оголосив у парламенті, що протягом найближчих п'яти місяців у країні будуть відмінені основні закони апартеїду, введеного в ПАР в 1948 році. Це викликало протести як консервативних шарів білого населення, що боялося утисків білої меншості, так і африканців, які вимагали негайного надання виборчих прав чорношкірому населенню і скликання Установчих зборів. За 40 років апартеїду в ПАР було прийнято понад 300 законів, що конкретизували принципи його застосування.

1994 • Набула чинності Шенгенська угода, підписана країнами ЄС. Вона пережбачала повну свободу переміщення громадян між державами-учасниками Європейського союзу.

2001 • У Франції у віці 93 років помер останній з тих пасажирів, які залишилися живими після катастрофи "Титаніка". 4-річний Мішель Навратіл знаходився на борту "Титаніка" разом із батьком та братом; в результаті аварії у квітні 1912 року його батько загинув, тоді як він разом з братом були врятовані і доставлені до США. Про те, що вони залишилися живі, їхні родичі дізналися тільки тиждень опісля.

2003 • За 16 хвилин до посадки зазнав катастрофи космічний корабель багаторазового використання "Колумбія", який стартував 16 січня з сімома астронавтами на борту, включно з найпершим ізраїльтянином, що полетів у космос. У репортажі телекомпанії CNN, що в прямому ефірі вела трансляцію катастрофи, було показано як уламки космічного човника падають над штатом Техас — спершу за падаючим апаратом видно білий слід, потім шаттл розпадається на кілька частин. Увесь екіпаж загинув, оскільки на "Колумбії", найстарішому американському шаттлі, що використовувався з 1981 року, не передбачено систем аварійного порятунку. Як вважають фахівці, катастрофа могла статися через неправильний вхід шаттла в атмосферу.

2012 • У єгипетському місті Порт-Саїд під час футбольного матчу між міжчевим клубом «Аль-Масрі» та каїрським «Аль-Ахлі» при рахунку 3:1 на користь господарів на поле вибігли болільники і стали бити футболістів команди гостей. У сутичці, яка стала масовою, загинуло 73 людини і не менше тисячі отримали поранення.

Народились 1 лютого

1659 — †31 січня 1729 • Якоб Роггевен, голландський мореплавець, відкривач багатьох островів Полінезії (1722). 365 років з дня народження.

1857 — †24 грудня 1927 • Володимир Михайлович Бехтерєв, російський невропатолог, психіатр, психолог, фізіолог, морфолог.

1894 — †31 серпня 1973 • Джон Форд, американський режисер, лауреат 7 премій «Оскар», в тому числі 4-х за кращу режисуру (рекорд у цій номінації) 130 років з дня народження.

1901 — †16 листопада 1960 • (Вільям) Кларк Гейбл, американський актор, лауреат премії «Оскар» («Це сталось вночі» [1933], «Віднесені вітром» [1939]; «Невдахи»).

1901 — †3 листопада 1937 • Валер'ян Петрович Підмогильний, український письменник («Місто», «Невеличка драма») і перекладач.

1915 — †23 грудня 2000Стенлі Метьюз, англійський футболіст, перший з нагороджених призом "Золотий м'яч" (1956); дебютував у чемпіонаті Англії в 1932 році і за свою 30-річну кар'єру не отримав жодного попередження за грубу гру; у 1965 році був удостоєний почесного титулу сер.

1931 — †23 квітня 2007Борис Миколайович Єльцин, російський державний і політичний діяч, перший президент Росії (1991-99 рр.).

1939 — †28 квітня 2009 • Катерина Сергіївна Максимова, російська балерина. 85 років з дня народження.

1941 — †24 липня 2000 • Анатолій Васильович Фірсов, радянський хокеїст; тричі здобував Олімпійське (1968, 1972, 1976) і вісім разів світове золото (1964-1971).

1951Мирон Богданович Маркевич, український футболіст, тренер.

1958 • Віра Іванівна Ульянченко, український державний та політичний діяч.

1965Шерілін (Енн) Фенн, американська актриса ("Людина-тінь", "Твін Пікс", "Згубний інстинкт", "Дике життя", "Єднання двох місяців").

1965 • Стефанія (Марія Єлизавета) Грімальді, принцеса Монако; молодша дочка князя Реньє.

1965Вадим Якович Писарєв, український артист балету, народний артист України.

1965 — †31 березня 1993Брендон Брюс Лі, американський кіноактор ("Ворон", "Сутичка в маленькому Токіо", "Солдат удачі"), син спортсмена і актора Брюса Лі.

1969 • Габріель Батістута, аргентинський футболіст ("Фіорентина" Флоренція, "Рома" Рим). 55 років з дня народження.

1971Майкл Холл, американський актор ("Правосуддя Декстера").

Померли 1 лютого

1222 • Олексій Великий Комнін, перший імператор Трапезундської імперії (1204-1222 рр.); засновник династії Великих Комнінів. Пом. 802 роки тому десь у 41 рік (нар. бл. 1181 р.).

1328 • Карл IV (Карл Красивий), король Франції (1322–1328 рр.), останній Капетинг на французькому престолі; син Філіпа IV Красивого і Жанни I Наварської, брат Людовика X Сварливого і Філіппа V Довгого. Пом. 696 років тому у 33 роки (нар. 1295 р.).

1733Август Сильний (Фрідріх Август I), курфюст саксонський, король польський (1697-1706, 1709-33 рр.) з династії Веттінів. Пом. 291 рік тому у 63 роки (нар. 12 травня 1670 р.).

1851Мері Шеллі (Мері Волстонкрафт Годвін), англійська письменниця (Франкенштейн); дружина поета Персі Шеллі. Пом. 173 роки тому у 54 роки (нар. 30 серпня 1797 р.).

1957 • Фрідріх Паулюс, німецький генерал-фельдмаршал, командуючий німецькими військами під час Сталінградської битви в роки Другої Світової війни. Пом. 67 років тому у 67 років (нар. 23 вересня 1890 р.).

1958 • Клінтон Джозеф Девіссон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1937; разом з Джорджем Томсоном) "за експериментальне відкриття дифракції електронів на кристалах". Пом. 66 років тому у 77 років (нар. 22 жовтня 1881 р.).

1966(Джозеф Френк) Бастер Кітон, американський комедійний актор, "клоун з кам'яним обличчям" (Один тиждень, Клоуни Голлівуду, Цей божевільний, божевільний, божевільний світ, Бульвар Сансет); дід актора Майкла Кітона. Пом. 58 років тому у 71 рік (нар. 4 жовтня 1895 р.).

1976Вернер Карл Гейзенберг, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії (1932) «за створення квантової механіки, застосування якої привело до відкриття алотропних форм водню». Пом. 48 років тому у 75 років (нар. 5 грудня 1901 р.).

1981 • Дональд Дуглас, американський авіаконструктор пасажирських, вантажних і бойових літаків. Пом. 43 роки тому у 89 років (нар. 6 квітня 1892 р.).

2021 • Сергій Владиславович Проскурня, український театральний режисер, продюсер. Пом. 3 роки тому у 63 роки (нар. 28 листопада 1958 р.).

Головні події 1 лютого

Коронація Едварда ІІІ Плантагенета

1327

«Прокляті королі»

1328

Смерть Августа Сильного

1733

Трюгве Лі — перший Генеральний секретар ООН

1946

Страта в Сайгоні

1968

Аятола Хомейні — новий лідер Ірану

1979