Цей день 13 травня
134-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 232 дні. Іменинники - Василь, Гнат, Максим, Микита, Яків. В Австралії, Канаді, Мексиці, Нідерландах, США відзначають День матері.

Головні події 13 травня

Всі події 13 травня

1501Амеріго Веспуччі відправився у свою другу експедицію, під час якої досягнув північного узбережжя Бразилії і, за його твердженням, не підкріпленим іншими свідченнями, устя ріки Ла-Плата і Патагонії (сучасна Аргентина).

1572 • Римським папою став Григорій XIII (Уго Бонкомпаньї), котрий увійшов у історію головним чином завдяки проведенню реформи календаря.

1637 • Пам'ятаючи про ворогів і боячись змови, французький кардинал Рішельє наказав закруглити всі ножі, що використовувались під час трапез — так з'явився звичний сьогодні столовий ніж.

Нова історія
1787 • Перший караван суден із каторжниками вирушив із Англії до нової колонії Австралії.

1846Через два місяці після фактичного початку бойових дій об'єднане засідання двох палат конгресу США схвалило рішення оголосити війну Мексиці. Мексика відповіла оголошенням війни 23 травня. В її ході американці анексували північні мексиканські території Техас, Верхню Каліфорнію і Арізону.

1865 • В Одесі на базі Рішельєвського ліцею відкрито п'ятий в Україні університет — Новоросійський, сьогодні — державний університет імені І.І. Мечникова.

1871 • Ватикан увійшов до складу Італійського королівства, а суверенітет папи обмежений палацами і садами Ватикану, римським Латеранським собором і заміською папською резиденцією.

1884 • У США засновано Інститут інженерів електрики та електроніки (IEEE), нині — провідний заклад по стандартизації в данній галузі.

1888 • Принцеса-регент Ізабелла видала закон про заборону в Бразилії рабства, а ще через два дні було прийнято декрет про звільнення всіх рабів, котрих налічувалось в країні більше 4 мільйонів.

1917 • За словами трьох сільських дітей з-під містечка Фатіма (Португалія), їм явилася Діва Марія, котра повідомила про три передбачення — Другу cвітову війну, виникнення (і падіння Радянського Союзу) і замах на папу римського (це передбачення трималось у секреті до 1985 року, допоки уточнювалась інформація про замах на папу Павла Івана II). 13 травня 2000 року папа римський Іван Павло II зустрівся з Люцією Душ Сантош, однією з трьох свідків явлення Матері Божої у Фатімі, єдиною що залишалась в живих.

1927Міжвідомчою комісією у справах громадських організацій та спілок Київського округу офіційно зареєстрований Статут Київського пролетарського спортивного товариства «Динамо». Наступного року під його прапором зібралися представники ОГПУ, футболісти якого захищали кольори клубу «Совторгслужащих», одного з головних претендентів на призові місця в чемпіонаті Києва.

1933 • У Харкові за власним рішенням пішов з життя письменник, комунар і символ «червоного ренесансу» Микола Хвильовий. Своїм самогубством, яке стало його останнім маніфестом, він висловив протест проти більшовицької політики нищення України.

1938 • На студії Decca Records Луї Армстронг записав сьогодні вже класичну композицію «When the Saints Go Marching In».

Новітня історія
1939 • У Парижі почалась Міжнародна конференція з захисту миру, демократії та людської гідності.

1940Вінстон Черчілль в якості прем'єр-міністра Великобританії виступив зі своєю першою промовою в Палаті громад: "Я не обіцяю вам нічого іншого, крім крові, поту, сліз і тяжкої праці".

1941 • Після арешту у Великобританії заступника гітлера по партії Рудольфа Гесса Партійну канцелярію НСДАП очолив Мартін Борман. Він підпорядковувався безпосередньо Адольфу Гітлеру і перебував на цій посаді до своєї смерті 2 травня 1845 року.

1943 • В Тунісі військами союзників завершено оточення великої групи німецько-італійських військ, що стало фактичним завершенням Другої світової війни у Африці.

1950 • В обігу з'явилися перші кредитні картки — Diner's Club.

1950В англійському місті Сільверстоун пройшли перші змагання чемпіонату «Формули-1», на яких перемогу здобув італієць Джузеппе Фаріна на машині «Альфа-Ромео». Він же став і першим чемпіоном «Формули-1» за підсумками року.

1958 • Групою французьких офіцерів здійснена спроба військового перевороту в Алжирі. Вони вимагали зміни зовнішньої політики Франції в напрямку підтримки правих прихильників збереження колонізаційної присутності в Алжирі. Це спричинило кризу в самій Франції і призвело до повернення Шарля де Голля в політику і до створення в жовтні 1958 року П'ятої республіки.

1965 • На радянські екрани вийшов фільм Резо Чхеїдзе "Батько солдата" з Серго Закарідзе у головній ролі.

1968 • У Парижі розпочалися мирні переговори на офіційному рівні між США та Північним В'єтнамом.

1978 • Группа Boney M з піснею «Rivers of Babylon» вийшла на перше місце у британських хіт-парадах і залишалась на цій позиції протягом п'яти тижнів.

198123-річний Мехмет Алі Агджа, член турецького терористичного угруповування "Сірі вовки", на площі Святого Петра в Римі стріляв і серйозно поранив папу Павла Івана II, котрий їхав у відкритому автомобілі. З шести куль чотири попали в папу, а дві поранили випадкових присутніх.

1989 • Близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінські площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.

Наш час
1991 • У Києві пройшов I конгрес поляків, які мешкають в Україні.

1991 • Компанія Apple анонсувала операційну систему Mac System 7.0.

1992 • Астронавти з американського космічного корабля "Endeavour" вперше втрьох вийшли у відкритий космос. Вони перебували у відкритому космосі рекордні 8 годин 29 хвилин.

1995 • 33-річна британська альпіністка Елісон Харгрівз стала першою жінкою у світі, яка в одиночку підкорила Еверест без кисню і носильників.

2000Брітні Спірз втретє очолила британський хіт-парад — на цей раз з піснею «Oops... I Did It Again».

2000 • На конкурсі «Міс Всесвіт», що проходив на Кіпрі, перше місце зайняла 21-річна індійка Лара Датта, друге — венесуеэлка Клаудіа Морено, третє — іспанка Хелен Ліндес.

2002 • У Запоріжжі після інсульту на 63-у році життя помер український футбольний тренер Валерій Васильович Лобановський. Разом із київським "Динамо" він вісім разів вигравав чемпіонати СРСР, двічі перемагав у Кубку кубків УЕФА та виборов друге місце чемпіонату Європи разом зі збірною СРСР. Після церемонії прощання, яка відбулась 15 травня на футбольному полі стадіону "Динамо" у Києві, Лобановського було поховано на Байковому кладовищі.

2017 • У Києві відбувся фінал 62-го пісенного конкурсу «Євробачення», на якому переміг представник Португалії Салвадор Собрал із композицією «Amar Pelos Dois!».

2018У Нью-Йорку на арені Madison Square Garden українець Василь Ломаченко нокаутом переміг венесуельця Хорхе Лінареса і здобув титулу чемпіона світу за версією WBA. Це його чемпіонський титул у третій ваговій категорій, який він завоював усього за 12 поєдинків, що є абсолютним рекордом у світі професійного боксу.

2021 • Перемога з рахунком 1-0 на луганською «Зорею» дала змогу київському «Динамо» утринадцяте виграти Кубок України з футболу.

Народились 13 травня

1699 - 8 травня 1782 • Себастьян Жозе Помбал, португальський політик епохи Просвітництва, прем'єр-міністр уряду часів короля Жозе I Реформатора. 325 років з дня народження.

1717 - 29 листопада 1780Марія Терезія Габсбург, імператриця Священної Римської імперії (з 1745), королева Угорщини, Богемії, Галичини та Володимирії; дочка Карла VI Габсбурга, дружина Франца I Стефана Лотарингського.

1767 - 26 березня 1826 • Жуан VI (Жуан Милостивий), король Сполученого королівства Португалії, Бразилії та Альгарви (1816-26 рр.) з династії Браганса.

1792 - 7 лютого 1878 • Пій IX (Джованні Марія Мастаї-Феретті), 255-й папа римський (з 1846 р.); останній глава суверенної церковної держави, засновник сучасного вчення про права і привілеї Римського первосвященика.

1840 - 16 грудня 1897Альфонс Доде, французький письменник ("Незвичайні пригоди Тартарена з Тараскона", "Королі у вигнанні").

1849 - 28 січня 1920Панас Мирний (Панас Якович Рудченко), український прозаїк («Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Повія») та драматург. 175 років з дня народження.

1857 - 16 вересня 1932 • Рональд Росс, шотландський біолог; встановив роль комарів роду Anopheles у розповсюдженні малярії, що дало можливість знайти способи боротьби з цим захворюванням; лауреат Нобелівської премії (1902).

1882 - 31 серпня 1963 • Жорж Брак, французький живописець, один із основоположників кубізму ("Жінка з гітарою").

1891 - 28 лютого 1976 • Зоф'я Стриєнська, польська художниця, ілюстратор, графік, сценограф, представниця стилю ар-деко.

1907 - 19 квітня 1989 • Дафна Дюморьє, англійська письменниця ("Готель "Ямайка", "Ребекка", "Птахи"; екранізовані Алфредом Хічкоком).

1914 - 12 квітня 1981Джо Луїс (Барроу), «Чорний Бомбардувальник», американський боксер, чемпіон світу серед професіоналів (1937-49 рр.) у надважкій ваговій категорій. 110 років з дня народження.

1927 - 9 жовтня 2001 • Герберт Росс, американський кінорежисер ("Справжні кольори", "Мій блакитний рай", "Каліфорнійська сюїта", "Точка відліку", "Зіграй знову").

1937 - 14 червня 1995 • Роджер (Джозеф) Желязни, американський письменник-фантаст ("Хроніки Амбера").

1939Харві Кейтель, американський кіноактор ("Скажені пси", "Кримінальне чтиво", "Від заходу до світанку", "Тельма і Луїза", "Таксист", "Аліса тут більше не живе"). 85 років з дня народження.

1950Стіві Вандер (Стівленд Морріс), американський співак і композитор, лауреат 16 нагород "Гремі", лаурет «Оскара» за пісню "I Just Called to Say I Love You" (з фільму "Жінка в червоному", 1984).

1961Денніс (Кейт) Родмен, американський баскетболіст ("Чикаго Буллз", "Детройт Пістонз"), п'ятиразовий чемпіон НБА, чемпіон Олімпійських ігор (1996), актор ("Подвійна команда", "Спецзагін").

1986 • Олександр Ігорович Рибак, норвезький скрипаль та співак білоруського походження; переможець пісенного конкурсу Євробачення (2009).

1986 • Роберт Паттінсон, англійський актор ("Сутінки", " Гаррі Поттер і келих вогню").

Померли 13 травня

1832 • Жорж Кюв'є, французький зоолог; ввів поняття типів у зоології. 192 роки тому, в 63 роки (нар. 23 серпня 1769 р.).

1888 • Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об'єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая». 136 років тому, в 74 роки (нар. 17 жовтня 1814 р.).

1916Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), єврейський письменник ("Сендер Бланк і його сімейка", "Тев'є-молочник", "Блукаючі зорі"); проживав в Україні і США. 108 років тому, в 57 років (нар. 2 березня 1859 р.).

1930Фрітьоф Нансен, норвезький полярний дослідник, першим здійснив лижний перехід через Гренландію (1888), керівник експедиції у високі широти Арктики на побудованому за власним проектом судні "Фрам", ініціатор підписання угоди про заснування посвідчень для переміщених осіб (1922), лауреат Нобелівської премії миру (1922). 94 роки тому, в 69 років (нар. 10 жовтня 1861 р.).

1933Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов), український письменник (Санаторійна зона, Сині етюди, Вальдшнепи), публіцист (Україна чи Малоросія, Думки проти течії), громадсько-культурний діяч (ініціатор створення ВАПЛІТЕ). 91 рік тому, в 40 років (нар. 13 грудня 1893 р.).

1961Гарі (Френк Джеймс) Купер, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("Сержант Йорк" [1941], "Саме в полудень" [1952], почесна нагорода [1961]). 63 роки тому, в 60 років (нар. 7 травня 1901 р.).

2002Валерій Васильович Лобановський, український футболіст ("Динамо" Київ (1958-64), "Чорноморець" Одеса (1965-66 рр.), "Шахтар" Донецьк (1967-68 рр.), тренер ("Дніпро" Дніпропетровськ (1969-73 рр.), "Динамо" Київ (1974-82, 1984-90, 1996-2002 рр.), збірна СРСР (1975-76, 1982-83, 1986-90 рр.), збірна Об'єднаних Арабських Еміратів (1990-93 рр.) та Кувейту (1994-96 рр.)), головний консультант збірної України (1997-99 рр.), головний тренер збірної України (2000-02 рр.). 22 роки тому, в 63 роки (нар. 6 січня 1939 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН