Цей день 17 червня
168-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 198 днів. Іменинники — Марія, Марфа (Марта),Мефодій, Митрофан, Северин. Всесвітній день боротьби з посухою, в Ісландії святкують День Республіки, а в США — День батька.

Головні події 17 червня

Всі події 17 червня

656 • У Медині вбитий третій арабський халіф Осман ібн Аффан з династії Омеядів. Його наступником став Алі ібн Абі Таліб, двоюрідний брат і зять пророка Мухаммеда, який став четвертим правителем Праведного халіфату.

1025 • У віці близько 59-и років помер перший польський король Болеслав П'яст, який ще за життя за свої військові успіхи отримав прізвисько Хоробрий. Його син Мешко II не зумів утримати одержану у спадок державу, що простягалась від Ельби до Волині і від Балтійського моря до Карпат, і через сім років Польща розпалась на три удільні володіння.

1397 • На зборах представників трьох королівств в шведському місті Кальмари королем Данії, Швеції і Норвегії разом із залежними територіями Фінляндією, Ісландією і Гренландією проголошений Ерік Померанський. Кальмарська унія проіснувала до 1536 року, коли Данія проголосила Норвегію своєю провінцією.

1462 • Влад III Цепеш (Дракула) здійснив невдалу спробу атаки на турецький табір, розбитий поблизу румунської столиці Тирговіште, з метою вбити турецького султана Мехмеда II. Замах не вдався, проте в бою турки втратили в бою до 15 тисяч чоловік.

1579 • Під час своєї кругосвітньої подорожі, що почалась 13 грудня 1577 року, Френсіс Дрейк висадився на узбережжі сучасної Каліфорнії і проголосив її власністю англійської королеви Єлизавети І. Назвавши відкриту ним територію Новим Альбіоном, Дрейк пробув на ній близько місяця і продовжив подорож у західному напрямку, прибувши на батьківщину 26 вересня 1580 року. У 1581 році за свої успіхи як мореплавця Дрейк був посвячений королевою у лицарі.

Нова історія
1672 • На старшинській раді в Козачій Діброві поблизу Конотопа Іван Самойлович обраний гетьманом Лівобережної України. За підтримки московського війська за два роки він зумів здолати гетьманів Правобережжя Михайла Ханенка та Петра Дорошенка і став гетьманом «обох сторін Дніпра».

1856 • У Філадельфії пройшов перший загальнонаціональний з'їзд Республіканської партії США, заснованої два роки перед тим шляхом злиття Партії "Вільної землі" і партії "Совість" як об'єднання противників рабства.

1916 • В ході Першої Світової війни російські війська зайняли Чернівці.

1925 • У Женеві підписано протокол про заборону застосування у військових операціях задушливих, отруйних і подібних газів, а також бактеорологічних засобів.

1928 • Почався безпосадковий авіапереліт літаком через Атлантичний океан, під час котрого Амелія Ерхарт стала першою жінкою, котрій це вдалось зробити. Правда, вона була лише пасажиром літака, котрим керував пілот Уілмер Шульц і механік Альфред Гордон.

Новітня історія
1939 • У Франції відбулась остання публічна страта на гільйотині — на площі біля в'язниці Сен-П'єр у Версалі був обезголовлений серійний вбивця Ежен Вейдман.

1940 • В Латвію та Естонію введено війська Червоної Армії. Після окупації Литви, проведеної двома днями раніше, вся Прибалтика опинилася під владою Радянського Союзу.

1944 • На підставі проведеного в кінці травня референдуму розірвано датсько-ісландську унію і на рівнині Тінґветлір під Рейк'явіком, де понад тисячу років перед тим зібрався перший альтинг, дев'ятий прем'єр-міністр Бьорн Тоурдарсон проголосив незалежність Ісландії. Того ж дня парламент обрав регента Ісландії Свейнна Б'єрнссона першим президентом республіки терміном на рік.

1950 • В госпіталі міста Евергрін-Парк (штат Іллінойс) чикагський лікар Річард Лоулер за 45 хвилин виконав першу у світі операцію з пересадки нирки людині.

1953 • У радянському секторі Берліну почалась масова робітнича демонстрація проти низького рівня життя і важких умов праці, в якій взяло участь близько мільйона чоловік. Демонстранти вимагали відставки уряду, профспілкового керівництва, проведення вільних виборів, об'єднання Німеччини. На кордоні радянського і західного секторів Берліну було демонтовано прикордонні знаки і загородження, зірвано червоний прапор, захоплено урядові і поліцейські будівлі. Для її придушення на вулиці міста були виведені три радянські танкові дивізії і близько 20 тисяч радянських солдатів, але розстріл демонстрантів здійснила східно-німецька поліція. Радянських солдат, котрі відмовились відкривати вогонь по неозброєних людях, за наказом Лаврентія Берії було розстріляно. Під час придушення заворушення загинуло 55 демонстрантів і 5 представників органів безпеки НДР. До січня 1954 року за участь в антиурядових заворушеннях було засуджено 1526 чоловік.

1955 • Відбувся перший політ радянського пасажирського реактивного літака "ТУ-104". До 11 листопада 1986 року, коли літак здійснив свій останній політ, 18% літаків "ТУ-104" зазнали катастроф — найгірший показник серед усіх радянських літаків.

1962 • Перемігши у фіналі збірну Чехословаччини з рахунком 3:1, команда Бразилії вдруге підряд стала чемпіоном світу з футболу. Проходив чемпіонат у Чилі і його героєм став бразильський форвард Гаррінча.

1967 • У Китаї в районі озера Лобнор проведено перше успішне випробування термоядерної бомби потужністю 3,36 мегатонни.

1969 • Перемігши у Москві в турнірі на першість світу Тиграна Петросяна, 10-м чемпіоном світу з шахів став 32-річний радянський шахіст Борис Спаський.

1971 • США і Японія підписали угоду, згідно з якою японцям повертався контроль над островом Окінава.

1972 • Заарештовано п'ять чоловік, причетних до проникнення і незаконного прослуховуванняу штаб-квартири Демократичної партії в готелі "Вотергейт" у Вашингтоні, що стало початком Вотергейтсього скандалу, який призвів до відставки президента Річарда Ніксона у серпні 1974 року.

1978 • Пісня «Shadow Dancing» Енді Джиба, наймолодшого із братів, що виступали в тріо Bee Gees, піднялась на першу позицію в музичних чартах США і протрималась в лідерах протягом семи тижнів.

1980 • Рок-група Led Zeppelin почала своє тритижневе європейське турне. Як виявилось згодом, воно було й останнім, оскільки після смерті Джона Бонема у вересні того ж року група розпалась.

1982 • Виступаючи на Генеральній асамблеї ООН, президент США Рональд Рейган вперше назвав Радянський Союз імперією зла. Ця ідіома згодом стала однозначно сприйматись в усьому світі без будь-якої додаткого географічного уточнення.

1985 • З американськими астронавтами полетів у космос перший араб — саудівський принц Салман аль-Сауд.

1988 • На екрани США вийшов фільм «Червона спека» з Арнольдом Шварценеггером і Джимом Белуши в головних ролях.

Наш час
1991 • Парламент Південної Африки відмінив дію Акту реєстрації населення, основного закону, на котрому базувались всі інші юридичні акти і закони системи апартеїду. Згідно з Актом, при народженні дитини вона повинна бути класифікована за расовою ознакою і віднесена до однієї з чотирьох груп — білі, змішані, азіати і чорні. Всі інші закони апартеїду використовували дану класифікацію при визначенні його чинності щодо конкретних расових груп. Акт реєстрації населення був передостаннім законом апертеїду, відміненим у ПАР. Останнім був закон про заборону чорним брати участь у голосуванні.

1994 • Після переслідування, що відбувалось у передмісті Лос-Анжелеса і транслювалось по національному телебаченню, затримано та заарештовано знаменитого у минулому футболіста і популярного актора О. Джей Сімпсона. Поліція звинувачувала його у вбивстві своєї колишньої дружини і її приятеля, котре сталося того ж дня вранці. Після довгого та скандального судового процесу був виправданий у кримінальних злочинах, однак у 1997 році за позовом родичів жертв вбивств був визнаний винним у спричиненні смерті у цивільному суді і сплати компенсації у розмірі 33,5 млн долраів.

1996 • Всесвітня Організація охорони здоров'я повідомила, що згідно з її дослідженнями у світі щорічно вмирає більше восьми мільйонів дітей віком до одого року.

1999 • Парламент Латвії обрав 61-літню Вайру Віке-Фрейберг прем'єр-міністром; вона стала першою жінкою на цій посаді в історії країни.

2014 • В ході Російсько-української війни, поблизу містечка Щастя на Луганщині Надія Савченко попала у полон до бійців самопроголошеної ЛНР.

Народились 17 червня

1239 — †7 липня 1307Едвард I (Едвард Довгоногий), король Англії (1272-1307 рр.) з династії Плантагенетів; приєднав до Англії Вельс. 785 років з дня народження.

1703 — †2 березня 1791 • Джон Веслі, англійський протестантський проповідник, засновник Методистської церкви.

1704 — †1779, Джон Кей, британський інженер, винахідник «літаючого човника» до ткацького верстату (1733 р.). 320 років з дня народження.

1811 — †7 грудня 1879 • Йон Сіґурдссон, ісландський вчений і державний діяч, один з лідерів національно-визвольного руху Ісландії.

1818 — †18 жовтня 1893Шарль Гуно, французький композитор (Фауст, Сафо, Ромео і Джульєтта).

1832 — †4 квітня 1919 • Вільям Крукс, англійський хімік та фізик; відкривач явища сцинциляції, хімічного елементу талію, винахідних радіометра.

1882 — †6 квітня 1971Ігор Федорович Стравінський, американський композитор російського походження (Жар-птах, Петруша, Весна священна, Солдатська казка).

1888 — †14 травня 1954 • Гайнц Вільгельм Гудеріан, генерал німецької армії часів 2-ї Світової війни; творець бронетанкових військ.

1898 — †27 березня 1972 • Моріс Корнеліус Ешер, голландський художник-абстракціоніст.

1900 — †2 травня 1945Мартін Борман, державний і політичний діяч Третього рейху; один із найближчих сподвижників Гітлера, лідер націонал-соціалістичної партії (з 1940 р.).

1911 — †3 вересня 1987Віктор Платонович Некрасов, український письменник (В окопах Сталінграда, По обидві сторони стіни); 1974 року вимушено емігрував до Франції; кавалер ордену Почесного Легіону.

1929 — †14 серпня 1984 • Тигран Петросян, вірменський шахіст, 9-й чемпіон світу з шахів (1963-69 рр.). 95 років з дня народження.

1930 — †13 січня 2013 • Михайло Миколайович Горинь, український політик, почесний голова Української Республіканської партії.

1939Кшиштоф Зануссі, польський кінорежисер (Смерть професіонала, Рік спокійного сонця, Серце на долоні). 85 років з дня народження.

1943 • Берт Рутан, американський інженер і підприємець, конструктор літаків новаторсько типу («VariEze», «Voyager», «SpaceShipOne»), на яких встановлено рекорди тривалості, дальності і висоти польоту.

1945 • Едді Меркс, бельгійський велосипедист, п'ятиразовий переможець «Тур де Франс» (1969, 1970, 1971, 1972, 1974), п'ятиразовий переможець «Джиро д'Італія» (1968, 1970, 1972, 1973, 1974), переможець «Вуельти» (1973), триразовий чемпіон світу з шосейних гонок (1967, 1971, 1974).

1946 • Баррі Манілоу (Баррі Алан Пінкус), композитор, співак, лауреат "Гремі" (I Write the Songs [1975]; Mandy, Looks Like We Made It, Can't Smile Without You, Copacabana).

1952 • Володимир Тимофійович Лановий, український економіст, політик.

1953Іво Бобул (Іван Васильович Бобул), український співак, композитор; Народний артист України (1998).

1964 • Міхаель Гросс, німецький плавець, володар трьох золотих Олімпійських медалей, рекордсмен світу в плавані "кролем" і "батерфляєм". 60 років з дня народження.

1965 • Ден Дженсен, американський ковзаняр-спрінтер, рекордсмен світу на дистанціях 500 і 1000 м.

1969Віктор Васильович Петренко, український фігурист, Олімпійський чемпіон (1992), чемпіон світу (1992). 55 років з дня народження.

Померли 17 червня

656 • Осман ібн Аффан, один зі сподвижників пророка Мухаммеда, 3-й арабський халіф (644-56 рр.). Пом. 1368 років тому у 81 рік (нар. 575 р.).

1025Болеслав I (Болеслав Хоробрий), польський король (1025) з династії П'ястів; син Мешка I. Пом. 999 років тому у 59 років (нар. 966 р.).

1501 • Ян I Ольбрахт, польский король (1492—1501), Глогувський князь (1491—1498), третій син Казимира IV Ягеллончика та Елжбети Австрійської з династії Габсбургів. Пом. 523 роки тому у 42 роки (нар. 27 грудня 1459 р.).

1668Іван Брюховецький, український військовий, політичний і державний діяч, гетьман Лівобережної України (1663—68 рр.). Пом. 356 років тому у 45 років (нар. 1623 р.).

1696Ян Собеський, польський полководець, король Польщі (Ян III, 1674-96 рр.). Пом. 328 років тому у 67 років (нар. 17 серпня 1629 р.).

1984 • Клавдія Іванівна Шульженко, російська естрадна співачка, актриса українського походження. Пом. 40 років років тому у 78 років (нар. 24 березня 1906 р.).

2005Тетяна Нилівна Яблонська, український живописець, народний художник УРСР (з 1960 р.). Пом. 19 років тому у 88 років (нар. 24 лютого 1917 р.).

2007Джанфранко Ферре, італійський кутюр'є (Christian Dior, Gianfranco Ferre). Пом. 17 років тому у 63 роки (нар. 15 серпня 1944 р.).

2015 • Сулейман Демірель, турецький політик, прем'єр-міністр Туреччини (1965-71, 1975-77, 1977-78, 1979-80, 1991-93), президент Туреччини (1993—2000). Пом. 9 років тому у 91 рік (нар. 1 листопада 1924 р.).

2022 • Жан Луї Трентіньян, французький актор («Три кольори: червоний», «Поліцейська історія», «Чоловік і жінка», «І створив бог жінку», «У Сантьяго йдуть дощі», «Небезпечні зв'язки»). Пом. 2 роки тому у 92 роки (нар. 11 грудня 1930 р.).

Карл, син Піпіна, — король франків
Сьогодні
Карл, син Піпіна, — король франків

Головні події 17 червня

Смерть першого польського короля Болеслава Хороброго

1025

Кальмарська унія

1397

Гетьман Лівобережжя Іван Самойлович

1672

Остання публічна страта на гільйотині

1939

Незалежність Ісландії

1944

Вотергейтський скандал

1972