Цей день 14 жовтня
288-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 78 днів. Іменинники — Богдан, Марія, Михайло, Роман, Савва. Всесвітній день стандартів, в Україні відзначають День захисника України, День художника і День Українського козацтва, у Демократичній Республіці Конго відзначають День заснування, а в Ємені — Національний день.

Головні події 14 жовтня

Всі події 14 жовтня

1066 • У битві біля Гастінгса в Східному Суссексі армія герцога Нормандії Вільгельма Завойовника розгромила англо-саксонські війська на чолі з королем Гарольдом II Годвінсоном. Майже в самому кінці бою, який тривав цілий день, Гарольд загинув, згідно з легендою, від стріли, що поцілила йому в око, і став останнім англосаксонським королем Англії — 25 грудня у Вестмінстері Вільгельм Завойовник коронувався на англійський престол.

Нова історія
1806 • В ході війни Четвертої антифранцузької коаліції війська імператора Наполеона Бонапарта у битвах біля міст Єна і Ауерштедт отримали повну і безумовну перемогу над прусською армією під загальним командуванням герцога Брауншвейзького. Поразка на третій тиждень оголошеної нею ж війни настільки деморалізувала Пруссію, що вже за місяць вона практично без опору втратила більшу частину території з Берліном включно.

1809 • Між Австрією і Францією підписано Шенбрунський (Віденський) мирний договір, котрий підводив підсумки австро-французької війни і фіксував втрату Габсбургами Австрійських Нідерландів, Тіроля, Країни, частини Верхньої Австрії, Карінтії та Хорватії і територій, отриманих після третього поділу Польщі.

1851 • Пол Джуліус Рейтер відкрив у Лондоні перший офіс для передачі біржових новин в Париж при допомозі щойно прокладеного під Ла-Маншем з Дувру до Кале телеграфного кабелю.

1884 • Американець Джордж Істмен запатентував фотоплівку на паперовій основі, котру можна було змотувати в котушку і використовувати в такому вигляді у фотоапараті. Для того, щоб стимулювати продаж плівки і заохотити фотоаматорів, Істмен сконструював нескладну фотокамеру, котра продавалась по 25 доларів в комплекті з уже поміщеною в неї щойно винайденою фотоплівкою на 100 знімків; після її закінчення користувач міг за 10 доларів перезарядити фотокамеру. Завдяки такому маркетинговому ходу у 1888 році було продано 13 тисяч фотокамер.

1892 • У лондонському видавництві «George Newnes Ltd» вийшла друком книга «Пригоди Шерлока Холмса», збірник з 12 детективів Артура Конан Дойля, які протягом двох років друкувались у журналі «The Strand Magazine» того ж видавця.

1913 • На шахті в Сенгеніді (Великобританія) із-за накопичення метану відбувся вибух, від котрого загинуло 440 осіб.

1920 • В естонському Тарту більшовицька Росія і Фінляндія підписали договір, що завершив Першу радянсько-фінську війну. Згідно з досягнутими домовленостями до Фінляндії у Заполяр'ї відійшла вся Печензька волость (Петсамо), західна частина півострова Рибачий, більша частина півострова Середній, острови Кій (Великий та Малий) та Айновські острови, а демаркація кордону у Фінській затоці була здійснена таким чином, що РСФРР виявилась відрізаною від виходу у міжнародні води.

1921 • У Софійському соборі у Києві розпочав роботу скликаний Всеукраїнською православною церковною радою (ВПЦР) Всеукраїнський православний церковний собор, на якому було підтверджено автокефалію Української православної церкви та обрано її керівництво на чолі з митрополитом Василем Липківським

1926 • У Лондоні вперше вийшла друком книга Алана Александра Мілна «Вінні Пух», в котрій були зібрані казки Мілна, придумані для його сина Крістофера. Завдяки популярності книги, згодом були вже спеціально написані "Дім на Пуховому узліссі", "Коли ми були дуже молодими" і "Тепер нам уже шість".

1933 • Адольф Гітлер заявив, що Женевська конференція по роззброєнню, скликана Лігою Націй, зазнала фіаско і Німеччина відмовляється брати участь в її роботі, а з 23 жовтня виходить і з Ліги Націй.

Новітня історія
1939 • Німецький підводний човен І-47 потопила в бухті Скапа-Флоу, головній базі англійського флоту, лінкор "Роял Оук". Це був перший великий успіх Німеччини у підводній війні проти Британії.

1942 • Офіційна дата створення Української Повстанської Армії, сформованої протягом 1942 року із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН і підкорених нею інших українських підрозділів.

1944 • Два офіцери зі штабу німецької армії відвідали німецького фельдмаршала Ервіна Роммеля в його домі в Геррлінгені, де він лікувався від отриманого поранення, і, повідомивши про те, що фюрер знає про участь фельдмаршала в невдалому липневому замаху на нього, запропонували або бути заарештованим і відданим під трибунал, або скінчити життя самогубством. 53-річний Роммель вибрав останнє і прийняв смертельну дозу ціаністого калію. Він був похований з усіма державними почестями, а офіційно було повідомлено, що Роммель помер від отриманих ран.

1947 • 24-річний американський льотчик капітан Чарльз Єгер на експериментальному літаку X-1 компанії Bell Aircraft першим у світі подолав звуковий бар'єр. В районі Сухого озера у Південній Каліфорнії X-1 був піднятий літаком B-29 на висоту близько 8 кілометрів і скинутий назовні через бомбовий відсік, після чого він пролетів 13 кілометрів з середньою швидкістю 662 милі/год (1130 км/год). Через засекреченість проекту вся інформація про подолання надзвукової швидкості трималась в таємниці до червня 1948 року.

1952 • За 5 місяців до смерті Сталіна завершив роботу XIX з'їзд Компартії Радянського Союзу, котрий зібрався через 13 років після попереднього і став останнім, на котрому Сталін виступив з промовою; на ньому було затверджено директиви п'ятої п'ятирічки і змінено назву партії з ВКП(б) на КПРС.

1962Почалась Карибська криза, котра поставила Радянський Союз і США на межу виникнення ядерної війни. Приводом до загострення стосунків між двома державами стало виявлення американським розвідувальним літаком U-2 доказів розміщення на Кубі радянських ракет середньої дальності, здатних нести ядерні боєзаряди.

1964 • В результаті змови вищих партійних діячів пленум ЦК КПРС змістив Микиту Сергійовича Хрущова, котрий в цей час перебував на відпочинку в Сочі, з поста першого секретаря ЦК КПРС. Одночасно Хрущов був звільнений від обов'язків голови Ради міністрів (уряду). Це був перший в історії Радянського Союзу випадок, коли перша особа держави була при житті позбавлена всіх постів. Новим першим секретарем ЦК КПРС був обраний Леонід Ілліч Брежнєв, а головою Ради міністрів — Олексій Миколайович Косигін.

1964 • Американський релігійний і громадський діяч Мартін Лютер Кінг став лауреатом Нобелівської премії миру на відзнаку його зусиль по ненасильницькій боротьбі по подоланню расистських проблем в США. 35-літній Кінг став наймолодшим нобелівським лауреатом за всю історію присудження цієї престижної нагороди.

Наш час
1994 • На екрани США вийшов фільм Квентіна Тарантіно «Кримінальне чтиво», майбутній лауреат «Золотої пальмової гілки» Каннського фестивалю, культовий фільм 1990-х років за участю цілого сузір'я американськиіх і британських акторів.

2008 • Росія передала Китаю спірні острови на Амурі — Великий Уссурійський і Тарабаров — загальною площею 337 км2. Цим остаточно улагоджений сорокарічний територіальний спір

2012 • Австрійський парашутист Фелікс Баумгартнер в районі міста Розвелл (штат Нью-Мексико) встановив світовий рекорд висоти стрибка — на висоті майже 39 тисяч метрів він стрибнув із спеціальної капсули і за 9 хвилин 3 секунди польоту подолав звуковий бар'єр у вільному падінні (1173 км/год). Стрибок Баумгартнера у прямому ефірі дивилось понад 8 мільйонів користувачів Youtube.

2013 • Американські вчені Юджин Фама, Пітер Хенсен і Роберт Шиллер удостоєні Нобелівської премії з економіки за роботи з емпіричного аналізу цін на активи.

Народились 14 жовтня

1257 — †8 лютого 1296 • Пшемисл II, польський король (1295-96 рр.) з династії П'ястів.

1420 — †16 вересня 1498Томасо Торквемада, Великий інквізитор Іспанії; розробив систему органів інквізиції, склав її кодекс, створив процедуру інквізиційного суду та увів у масову практику аутодафе.

1542 — †26 жовтня 1605Джелаль-ад-дін Акбар, третій правитель імперії Великих Моголів (з 1556 р.); онук Бабура, прямий нащадок Тамерлана.

1617 — †20 травня 1680 • Юн Хю, корейський державний і політичний діяч періоду династії Чосон, письменник, філософ.

1633 — †17 вересня 1701Яків II (Яків Стюарт), король Шотландії (Яків VII), Ірландії і Англії, останній британський король-католик (1685-88); втратив владу під час т. зв. «Славної революції»; батько Марії II Стюарт, тесть Вільгельма III Оранського.

1644 — †30 серпня 1718Вільям Пенн, англійський квакер, засновник і губернатор однієї з перших північно-американських колоній, котра була названа в його честь (Пенсильванія). 380 років з дня народження.

1784 — †29 вересня 1833 • Фердинанд VII (Фердинанд Бурбон), король Іспанії з династії Бурбонів (1808, 1814-33 рр.). 240 років з дня народження.

1864 — †20 листопада 1925 • Стефан Жеромський, польський письменник (Попіл). 160 років з дня народження.

1882 — †29 серпня 1975Імон де Валера (Джордж де Валеро), ірландський революціонер, політик, один із керівників антибританського Великоднього повстання (1916), президент партії Шин Фейн (1917-24 рр.), президент Ірландської Вільної держави (1921-22 рр.), прем'єр-міністр Ірландії (1932-48, 1951-54, 1957-59 рр.), президент Ірландії (1959-73 рр.).

1890 — †28 березня 1969Дуайт Дейвід Ейзенхауер, головнокомандуючий військами союзників у Західній Європі в роки 2-ї Світової війни, 34-й президент США (1953-61).

1896 — †27 лютого 1993Ліліан Діана Гіш, американська кіноактриса, зірка німого кіно (Народження нації, Діти шторму, Солодка свобода, Весілля, Комедіанти).

1906 — †4 грудня 1975Ганна Арендт, німецький філософ, політолог і соціолог («Витоки тоталітаризму», «Айхман в Єрусалимі: Про банальність зла»).

1911 — †13 жовтня 1990 • Ле Дик Тхо (Фан Дінь Кхай), в'єтнамський політик, один із засновників комуністичної партії Індокитаю (1930), лауреат Нобелівської премії миру (1973), прийняти яку він відмовився.

1927 — †23 травня 2017Роджер (Джордж) Мур, англійський актор (Мейверік, Дозвіл на вбивство, Тільки для тебе, Людина із золотим пістолетом, Жити і померти, Шпигун, котрий мене любив).

1930 — †7 вересня 1997 • Мобуту Сесе Секо Куку Нгбенду Ва За Банга, президент Заїру (1965-97 рр.).

1934 — †22 квітня 2011 • Михайло Михайлович Козаков, російський актор (Людина-амфібія, Здрастуйте, я ваша тьотя), режисер (Покровські ворота). 90 років з дня народження.

1940Кліфф Річард (Гаррі Уебб), англійський поп-співак (Move It, Devil Woman, High Class Baby, Livin' Doll, Travelin' Light, Please Don't Tease, I Love You, The Young Ones, The Next Time, Bachelor Boy, Summer Holiday, The Minute You're Gone, Power to all Our Friends).

1940 — †26 травня 2010Лесь Сердюк (Олександр Олександрович Сердюк), український актор («Тарас Бульба», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Роксолана», «Така пізня, така тепла осінь»).

1944 — †7 грудня 1989 • Вадим Спиридонов, російський актор (Вічний поклик, Юність Петра, Демидови, Батальйони просять вогню). 80 років з дня народження.

1946 • Джастін Хейворд, англійський рок-музикант, композитор (The Moody Blues: Go Now!, Nights In White Satin, Tuesday Afternoon, Question, Your Wildest Dreams; соло: Forever Autumn, Songwriter, Moving Mountains, Other Side of Life, Sur la Mer).

1952 — †21 березня 2011 • Микола Юхимович Андріанов, російський гімнаст, семиразовий чемпіон Олімпійських ігор (1976); до 2008 року на його рахунку було більше олімпійських нагород (всього 15), ніж у будь-якого іншого спортсмена-чоловіка у світі.

1963 • Алессандро Сафіна, італійський співак, тенор («Luna», «Saro Con Te»).

1978Ашер (Терренс Реймонд), американський R&B-співак, лауреат семи премій «Греммі», чотирьох премій World Music Awards.

Померли 14 жовтня

1066 • Гарольд II (Гарольд Годвінсон), король Англії (1066 р.). Пом. 958 років тому у 44 роки (нар. 1022 р.).

1944Ервін Роммель, німецький фельдмаршал, командуючий військами у Північній Африці в роки Другої світової війни. Пом. 80 років років тому у 53 роки (нар. 15 листопада 1891 р.).

1977Бінг Кросбі (Гаррі Лілліс Кросбі), американський співак ("Pennies From Heaven", "Blue Skies", "White Christmas", "The Bells Of St Mary's", "Love In Bloom", "How Deep Is The Ocean", "The Blue Of The Night", лауреат премії Гремі, автор 2600 записів, 120 платівок (LP), проданих тиражем понад 400 мільйонів (станом на 1975 рік), актор (знявся більш ніж у 60 фільмах), лауреат премії «Оскар» ("Ідучи своїм шляхом" [1944]). Пом. 47 років тому у 74 роки (нар. 3 травня 1903 р.).

1990Леонард Бернстайн, американський композитор (Вестсайдська історія, Моя сестра Елейн, Вік турботи, Моє місто), піаніст, диригент (Ньюйоркський філармонічний оркестр). Пом. 34 роки тому у 72 роки (нар. 25 серпня 1918 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 14 жовтня

Битва при Гастінгсі

1066

Битви під Єною і Ауерштедтом

1806

Автокефалія Української православної церкви

1921

Створення Української Повстанської Армії

1942

Подолання звукового бар'єру

1947

Усунення Микити Хрущова

1964

Стрибок зі стратосфери

2012