цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Цей день 12 квітня
103-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 262 дні. Іменинники - Іван, Софрон (Софроній). Всесвітній день авіації і космонавтики (з 1962 р.), в Україні відзначають День працівників ракетно-космічної галузі, в Ліберії - Національний день звільнення.

Головні події 12 квітня


Всі події 12 квітня

240 - Шапур I Великий став співправителем свого батька Ардашира I, засновника Імперії Сасанідів.
260 - В Колонії Агрипіна (нині - Кьольн, Німеччина) повсталими військами римських провінцій Нижня і Верхня Германія вбито сина і співправителя імператора Галієна. До весни наступного року проголошений легіонами імператором Марк Латиній Постум був визнаний в Галлії, Британії та Іспанії, на території котрих Галльська імперія як де-факто незалежна держава проіснувала протягом 14 років.
627 - У Еофервіку (нині Йорк) разом із найближчим оточення прийняв хрещення король Нортумбрії Едвін з династії Іффінгів.
685 - По смерті Марвана I п'ятим правителем Омейядського халіфату став його син Абдул-Малік. За 20 років його правління було придушено три спроби повалення влади в Мецці, Дамаску та Персії, повстання хариджитів в Іраку, замість грецької та перської введено арабську мову як офіційну, яка вперше з'явилась і на карбованих монетах.
1606 - За наказом англійського короля Якова I, котрий одночасно був і королем Шотландії Яковом VI, у Великій Британії введено новий прапор, названий пізніше «Юніон Джек». Оскільки на той час Англія і Шотландія були незалежними державами, то прапор використовувався як додатковий на кораблях обох країн, що показати, що вони служать одному монарху.
769 - У базилиці Святого Івана Хрестителя на Латеранському пагорбі в Римі розпочав роботу синод за участю близько 52 єпископів, який змінив правила вибору папи Римського, позбавивши цього права мирян, і засудив рішення іконоборського собору, що відбувся у 754 році в Ієрії (біля Халкідону).
1798 - У місті Аарау 121 депутат від 10 кантонів ухвалили розпустити Швейцарську Конфедерацію, а замість неї утворити Гельветійську Республіку зі столицею у місті Люцерн. Було обрано Директорію з необмеженими повноваженнями, утворено Велику Раду та Сенат, скасовані десятина, тортури та обов'язкова належність ремісників до цеху. Країну було поділено на 23 кантони. Частина території республіки - Женева, Невшатель, Базель, Біль і Мюлуз - відійшли до Франції. Гельветійська Республіка проіснувала до лютого 1802 року.
1857 - Гюстав Флобер опублікував роман «Мадам Боварі».
1861 - З обстрілу гарнізону у форті Самтер (штат Південна Кароліна) військовим загоном під командуванням генерала Боргарда почалась найкривавіша війна в історії США - Громадянська. Після 34-х годин неперервного артилерійського вогню з 50 гармат і мортир форт під командуванням майора Роберта Андерсона капітулював. Через два дні президент США Авраам Лінкольн оголосив про набір 75 тисяч добровольців для відсічі агресії з Півдня.
1877 - Під приводом захисту від зулусів Велика Британія анексувала Трансвааль, на території якої 25 років перед тим було створено Південно-Африканську республіку.
1911 - Пілот-інструктор Пєр Прієр на моноплані «Блеріо» здійснив перший безпосадковий переліт із Лондона у Париж. Вилетівши з аеродрому Хендон (Великобританія) він через 3 години 56 хвилин приземлився на аеродромі Іссі-ле-Муліно (Франція).
1912 - У Львові в гуртку при Академічній гімназії пластуни склали першу Пластову присягу, оголосивши тим самим про офіційне заснування скаутської організації. Серед основних ініціаторів руху були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола. Сьогодні «Пласт» продовжує діяти і має по всій країні близько 130 філій, в яких займаються 10 тисяч скаутів. Крім України «Пласт» офіційно існує ще у 8 країнах світу.
1914 - В Лондоні відбулась прем'єра п'єси Бернарда Шоу «Пігмаліон».
1919 - У Москві в депо Москва-Сортировочна робітники у вихідний день безоплатно відремонтували три паровоза. Цей захід був активно підтриманий комуністичною пропагандою і з часом з'явився неологізм - "суботник" - безоплатна добровільна праця заради високої ідеї, яка, однак, була повністю дискредитована і доведена до абсурду радянським керівництвом.
1922 - Всеукраїнський центральний виконавчий комітет у Харкові оголосив про амністію всім українцям за кордоном, які свого часу брали участь у військових організаціях П. Скоропадського, С. Петлюри, А. Денікіна, П. Врангеля та інших противників більшовицької влади. Всім їм дозволялося на загальних засадах разом з військовополоненими повернутися на батьківщину. У той же час вищезгадані діячі антибільшовицького руху, а також Ю. Тютюнник, Н. Махно, О. Кутєпов та Б. Савінков, оголошувалися поза законом.
1927 - В Шанхаї силами Гоміньдана і його прихильниками було вчинено масову розправу над комуністами, в результаті якої були заарештовані та вбиті керівники Китайської компартії. Протягом наступних тижнів арешти комуністів тривали по всьому Китаю, що дозволило Чан Кайши захопити владу в Гоміньдані і стати диктатором.
1931 - В ході муніципальних виборів у сільських районах Іспанії перемогу здобули монархісти, тоді як в більшості міських - республіканці. Через два дні в деяких містах була проголошена Друга республіка, і король Альфонс XIII був змушений залишити країну. Перемога республіканців була закріплена на виборах до установчих кортесів, які пройшли в червні, а 9 грудня в Іспанії було прийнято республіканську конституцію.
1934 - У Нью-Йорку опубліковано роман Френсіса Скотта Фіцджеральда «Ніч лагідна».
1938 - Після падіння уряду Народного фронту прем'єр-міністром Французької Республіки став лідер партії радикалів і радикал-соціалістів Едуард Даладьє. Після відміни новим урядом 40-годинного робочого тижня комуністи і соціалісти перейшли в опозицію.
1945 - В Уорм-Спрінгсі (штат Джорджия) у віці 63-х років від крововиливу в мозок помер 32-й президент США Франклін Делано Рузвельт. 12-річний термін його президентства ознаменувався серйозними змінами у внутрішньому житті США і їх зовнішній політиці - адміністрації Рузвельта вдалось вивести країну з економічної кризи, подолати Велику депресію, перейти від політики "ізоляціонізму" до активної участі США в справах Європи та інших регіонів світу. Після вступу США у Другу Світову війну Рузвельт відіграв велику роль в створенні і зміцненні антигітлерівської коаліції. Завдяки своєму авторитету Франклін Рузвельт всупереч 22-й поправці до конституції США чотири рази обирався на пост президента.
1945 - Віце-президент Гаррі С. Трумен прийняв присягу президента і став 33-м лідером Сполучених Штатів Америки.
1954 - Rock Around the Clock»">Білл Хейлі з групою Comets записав пісню «Rock Around the Clock». Вона вийшла як сингл в травні і протягом тижня пробула на 23-у місці хіт-парату Billboard. І лише наступного року, після того як її мелодія прозвучала в якості теми фільму "Чорні джунглі", продаж сингла фантастично зріс, у липні він вийшов на перші місця хіт-парадів, а до кінця 1955 року був проданий у кількості 6 мільйонів екземплярів. Це була перша рок-н-ролльна пісня, що досягла такого успіху і тому багатьма саме 12 квітня 1954 року вважається днем народження рок-н-роллу - хоча цей стиль був відомий ще з 1940-х років, проте саме завдяки хіту Білла Хейлі рок-н-ролл вийшов за межі суто негритянського музичного середовища.
1961 - Космічний корабель "Восток-1", пілотований 27-літнім Юрієм Гагаріним, стартував о 9-07 за московським часом з космодрому Байконур (Казахстан), зробив за 108 хвилин один виток навколо Землі і о 10-55 приземлився поблизу поволзького міста Енгельс (Росія). Це був перший вдалий політ в космос, коли космонавт живим повернувся на Землю.
1981 - З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) здійснено запуск першого у світі пілотованого повітряно-космічного апарату багаторазвого використання "Колумбія-1". Керований астронавтами Джоном Янгом і Робертом Кріппеном, космічний човник за 54 години 36 разів облетів Землю і 14 квітня успішно приземлився на військовій базі Едвардз у Каліфорнії.
1992 - Після п'яти років будівельних робіт, на котрі було затрачено понад 4 мільярди доларів, в Марне-Ла-Валле під Парижем відкрився Євродіснейленд. Це був перший у Європі і четвертий у світі гігантський парк атракціонів і розваг, збудований за концепцією відомого американського мультиплікатора Волта Діснея.
1995 - Почав роботу каталог «Yahoo!», який протягом наступного десятиліття став найпопулярнішим інтернет-ресурсом у світі.
2000 - У Гавані (Куба) відбувся самміт "Групи-77", що об'єднує найбідніші держави планети, на якому було заявлено вимогу добиватись від міжнародних кредиторів списання або принаймні відстрочки виплати боргів.
2014 - Силами розвідувально-диверсійних підрозділів збройних сил Російської Федерації відбулось вторгнення на схід України - застосовуючи зброю, та прикриваючись мирним населенням, відбулось захоплення у Слов'янську та Красному Лимані Донецької області ряду державних установ і будинки силових структур.

Народились 12 квітня

1577 - 28 лютого 1648, Кристіан IV Данський, король Данії і Норвегії (1588—1648 рр.).
1823 - 14 червня 1886, Олександр Миколайович Островський, російський драматург ("Гроза", "Безприданниця"). 195 років з дня народження.
1839 - 1 листопада 1888, Микола Михайлович Пржевальський, російський мандрівник, географ, дослідник Центральної Азії.
1903 - 9 червня 1994, Ян Тіберген, голландський економіст, перший (разом з норвежцем Рагнаром Фрішем) лауреат Нобелівської премії з економіки (1969). 115 років з дня народження.
1912 - 6 березня 1975, Юхим Захарович Копелян, російський актор ("Овод", "Невловимі месники", "Інтервенція", "Помилка резидента", "Сімнадцять миттєвостей війни", "Вічний поклик").
1931 - 22 червня 1995, Леонід Павлович Дербеньов, російський композитор-пісняр ("Песенка о медведях", "Остров невезения", "Песня про зайцев", "Есть только миг", "Все могут короли", "Волшебник-недоучка").
1933 - Монсеррат Кабальє, іспанська оперна співачка (сопрано). 85 років з дня народження.
1941 - 24 лютого 1993, Боббі Мур, англійський футболіст, капітан збірної, що перемогла у фіналі світу 1966 року.
1942 - Джейкоб Зума, президент Південно-Африканської Республіки (з 2009 р.).
1944 - Джон Кай (Іоахім Крауледат), лідер і вокаліст американської групи Steppenwolf.
1948 - (Йозеф Мартін) Йошка Фішер, німецький політик, міністр Закордонних справ ФРН (1998-2005 рр.). 70 років з дня народження.
1950 - Дейвід Кессіді, американський актор ("Дух’76"), поп-співак ("Cherish", "I Think I Love You"); син акторів Джека Кессіді та Евелін Ворд.
1956 - Енді Гарсіа, американський актор кубинського походження ("Коли мужчина любить жінку", "Демонстрація сили", "Хрещений батько 3", "Недоторкані").
1966 - 20 грудня 2013, Ігор Юрійович Слісаренко, український тележурналіст.
1979 - Клер Дейнс, американська актриса ("Чужий серед своїх", "Маленька жінка", "Будинок свят", "Моє так зване життя", серіал "Закон і порядок").

Померли 12 квітня

352 - Юлій I, тридцятий п'ятий Папа Римський (337-352 рр.). 1666 років тому
366 - Ліберій, тридцятий шостий Папа Римський (352-366 рр.); ініціював складення першого реєстру римських єпископів і офіційного списку християнських мучеників — Каталог папи Ліберія. 1652 роки тому
1684 - Ніколо Аматі, італійський майстер смичкових інструментів з Кремони; учитель Андреа Гварнері і Антоніо Страдіварі. 334 роки тому, в 88 років (нар. 3 грудня 1596 р.).
1938 - Федір Іванович Шаляпін, російський оперний співак (бас). 80 років років тому, в 65 років (нар. 13 лютого 1873 р.).
1945 - Франклін Делано Рузвельт, 32-й президент США (1933-45 рр.); єдиний президент США, обраний на цей пост чотири рази (помер через 83 дні після останньої іннагурації). 73 роки тому, в 63 роки (нар. 30 січня 1882 р.).
1975 - (Фріда) Джозефін Бейкер, американо-французька танцівниця (Folies Bergere, Ziegfeld Follies); активна учасниця підпільного Французького руху опору в роки Другої Світової війни. Нагороджена Військовим хрестом і орденом Почесного легіону. Похована у Парижі з усіма військовими почестями. 43 роки тому, в 69 років (нар. 3 червня 1906 р.).
1981 - Джо Луїс (Барроу), "Чорний Бомбардувальник", американський боксер-важковик, чемпіон світу серед професіоналів (1937-49 рр.). 37 років тому, в 67 років (нар. 13 травня 1914 р.).
1986 - Валентин Петрович Катаєв, російський письменник ("Син полку"); брат письменника Євгена Петрова. 32 роки тому, в 89 років (нар. 28 січня 1897 р.).
1989 - Рей "Шугар" Робінсон (Волкер Сміт-молодший), американський боксер у середньоваговій категорії, багатьма спеціалістами визнаний кращим боксером в історії спорту; на професійному ринзі провів 201 бій (109 виграв нокаутом), 5 разів вигравав титул чемпіона світу. 29 років тому, в 68 років (нар. 3 травня 1921 р.).
Вихід України з рубльової зони
Україна
Вихід України з рубльової зони

Головні події 12 квітня

keyboard_arrow_left11 квітня
13 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх