цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1885 - 1887 років
28 жовтня 1886 року за присутності президента США Гровера Клівленда у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття Статуї Свободи, подарунку народу Франції народу Сполучених Штатів до сторіччя американської революції, який запізнився на десять років.

Головні події 1885 - 1887 років


Всі події 1885 - 1887 років

4 січня 1885 - В штаті Айова доктором Вільямом Грантом проведено першу в світі успішну операцію по видаленню апендикса.
18 лютого 1885 - У США вперше опубліковно «Пригоди Гакельберрі Фінна», роман, який зробив Семюеля Клеменса всесвітньо знаменитим письменником Марком Твеном.
21 лютого 1885 - Після 36 років будівництва у столиці США урочисто відкрито пам'ятник першому президенту країни, "батьку держави" Джорджу Вашингтону. 169-метровий мармуровий пам'ятник, збудований за проектом архітектора Роберта Міллса, на момент відкриття був найвищим у світі. Через три роки бажаючим була надана можливість піднятись на вершину споруди при допомозі ліфта або сходів, прокладених у середині пам'ятника.
26 лютого 1885 - Закінчила свою роботу Берлінська конференція, скликана для рішення спірних питань, що виникали в результаті боротьби за переділ Тропічної Африки. Заключний документ, Генеральний акт, фактично дав дорогу французькій колонільній експансії в Африці.
4 березня 1885 - В Канштатті, поблизу Штутгарта, відбулось перше випробування "чотириколісного екіпажу з бензиновим двигуном", створеного німецькими інженерами Готлібом Даймлером і Вільгельмом Майбахом. Мотор екіпажу мав один циліндр і міг розвивати швидкість до 15 км/год.
30 березня 1885 - Після того, як російська армія захопила афганську територію на південь від річки Амудар'ї між російськими і британськими військами відбулась битва на Кушці. Цей інцидент поставив Росію на межу війни з Великобританією, яка була відвернена зусиллями дипломатів, які отримали від представників російського царя запевнення в намірах поважати в майбутньому територіальну цілісність Афганістану.
3 квітня 1885 - Готтліб Даймлер отримав німецький патент на свій одноциліндровий двигун внутрішнього згорання з водяним охолодженням. Цей винахід став етапним у конструюванні автомобілів - нікому до того часу не вдавалось вирішити питання відводу тепла від двигуна, що надзвичайно розігрівався під час роботи. У двигуні Даймлера вода циркулювала навколо моторного блоку, і цей метод й досі використовується в автомобільній промисловості. Восени наступного року Даймлер збудував своє перше авто з двигуном власної конструкції.
19 червня 1885 - До Нью-Йорка на пароплаві "Isere" прибув подарунок французького народу народу Сполучених Штатів - статуя Свободи. Як подарунок до сторіччя американської революції Статуя Свободи запізнилась на десять років.
3 липня 1885 - Українські емігранти створили в США товариство взаємодопомоги «Братство Св. Миколая». Його засновником став священик з Галичини Іван (Джон) Волянський, який прибув до Пенсільванії в 1884 році. Вже за рік його існування спільними зусиллями братчиків та отці Волянського у м. Шенандоа було зведено будівлю першої української католицької церкви.
6 липня 1885 - Французький мікробіолог Луї Пастер провів першу успішну вакцинацію людини від сказу, врятувавши життя 9-літньому Жозефу Мейстеру, котрого вкусив скажений пес.
29 серпня 1885 - Німецький інженер Готліб Даймлер отримав патент на мотоцикл ("візок для верхової їзди з гасовим двигуном"), діюча модель котрого була продемонстрована в листопаді цьогож року.
27 вересня 1885 - У Харкові відкрито Південноросійський технологічний інститут — перший в Україні і Росії вищий технічний навчальний заклад, нині - Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
24 жовтня 1885 - У Відні відбулась прем'єра оперети "Циганський барон" Йоганна Штраусса.
16 листопада 1885 - У Рейджані (Канада) страчений Луї Ріль, керівник другого повстання індіанців і метисів в долині ріки Саскачеван (1885), викликаного експансією білих поселенців на індіанські території і витісненням їх на мало придатні для проживання землі.
17 грудня 1885 - Французький уряд оголосив про встановленя протекторату над Мадагаскаром, колонізація якого почалась у 17 столітті.
1886
1 січня 1886 - В результаті Третьої англо-бірманської війни Британія анексувала Бірму і включила її до складу Індії.
29 січня 1886 - Німецький інженер Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль з двигуном внутрішнього згорання «Motorwagen», перше авто подібного типу, яке реально функціонувало. У 1926 році компанія «Benz & Cie» об'єдналася з Daimler-Motoren-Gesellschaft і на сьогодні Daimler-Benz є одним із найбільших виробників престижних автомобілів.
29 березня 1886 - Доктор Джон Пембертон з Атланти створив новий лікувальний напій, який сьогодні відомий під назвою Кока-кола.
1 травня 1886 - В Чикаго пройшла масова демонстрація робітників, котра була атакована поліцією. 4 травня на мітингу протесту від вибуху бомби загинуло 7 поліцейських і 60 цивільних. Організатори мітингу були заарештовані і засуджені. У липні 1889 року на Паризькому конгресі 2-го Інтернационалу 1 травня в пам'ять про ці події проголошено міжнародним революційним святом трудящих.
8 травня 1886 - Доктор Джон Пембертон з Атланти вперше продав свій лікувальний еліксир. Цей засіб, що продавався через аптеку, сьогодні відомий в усьому світу під назвою Coca-Cola.
3 липня 1886 - Карл Бенц із Мангейма вперше випробував автомобіль власної конструкції, на якому він досягнув швидкості 16 км/год.
19 липня 1886 - В Люксембурзі свій останній концерт дав Ференц Ліст. Через два дні він простудився, простуда перейшла у запалення легенів і в кінці місяця на 75-у році життя Ліст помер.
31 липня 1886 - У готельному номері баварського міста Байройт на руках камердинера у віці 74-х років від запалення легенів помер Ференц Ліст, угорський композитор, піаніст-віртуоз і педагог.
5 серпня 1886 - У США вийшла газета «Америка», перша газета українською мовою української діаспори США.
21 серпня 1886 - В результаті змоми офіцерів софійського гарнізону і при підтримці російських таємних служб з престолу скинуто першого правителя незалежної від османського панування Болгарії князя Олександра І Баттенберга.
3 вересня 1886 - У Женеві почався I конгрес I Інтернаціоналу (Міжнародного Союзу Робітників). У конгресі, що тривав 6 днів, брало участь 60 чоловік, котрі представляли 25 робітничих організацій Англії, Франції, Швейцарії та Німеччини. Конгрес прийняв резолюції про запровадження 8-годинного робочого дня, обмеження праці дітей і підлітків, про охорону праці жінок, про створення професійних спілок робітників, про загальне озброєння народу.
4 вересня 1886 - Джеронімо, вождь індіанських племен апачі, який протягом тридцяти років очолював війну за незалежність, здався військам уряду США. Це означало припинення індіанських воєн на Південному Заході США.
9 вересня 1886 - В столиці Швейцарії Берні підписано Міжнародну конвенцію про охорону літературних і художніх творів - першу міжнародну угоду по захисту авторського права.
18 вересня 1886 - Французький поет Жан Мореас опублікував у газеті "Фігаро" статтю, котра стала маніфестом літераторів-символістів. Самі терміни "символіст" і "символізм" були запропоновані у статті навзамін терміна "декадент", котрий раніше літературні критики застосовували для характеристики творчості Бодлера, Малларме та інших представників символізму.
28 жовтня 1886 - У присутності президента США Гровера Клівленда у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття Статуї Свободи, подарунку народу Франції народу Сполучених Штатів.
30 листопада 1886 - В паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів Фолі-Бержер відбулось перше рев'ю за участю жінок в досить відвертих костюмах. В 1890-х роках Фоллі-Бержер стало найпопулярнішим в Парижі стриптиз-шоу, котре складалось з 40 номерів з використанням до 1000 костюмів і участю близько 200 чоловік лише обслуговуючого персоналу.
1887
1 січня 1887 - Надруковано першу книгу Артура Конан-Дойля про Шерлока Холмса «Етюд в багряних тонах».
7 січня 1887 - Завершилася перша майже трьохлітня кругосвітня подорож Томаса Стівенса, яку він здійснив велосипедом, подолавши з квітня 1884 року більше 13500 миль.
5 лютого 1887 - В міланському театрі Ла Скала пройшла прем'єра опери Джузеппе Верді "Отелло".
12 лютого 1887 - Австро-Угорщина, Італія та Велика Британія заключили т. зв. Другий троїстий союз, метою якого було збереження статус-кво у Східному Середземномор'ї.
2 серпня 1887 - Американець Роуелл Ходж запатентував колючий дріт, котрий призначався для огородження пасовиськ домашньої худоби.
11 серпня 1887 - Американський астроном Асаф Холл відкрив супутник перший Марса - Деймос.
18 серпня 1887 - Американський астроном Асаф Холл відкрив другий супутник Марса - Фобос.
29 вересня 1887 - Шляхом злиття двох клубів «Гохенфайдер» і «Вандсбек-Маренталер» в «Спортивний клуб Німеччина» створено спортивний клуб «Гамбург». Під цією назвою клуб був зформований в 1919 році шляхом злиття трьох міських команд, ослаблених Першою світовою війною, «Спортивний клуб Німеччина», «Гамбург ФК» і «ФК Фальке Еппендорф». Вперше чемпіоном Німеччини «Гамбург» став у 1923 році.
11 жовтня 1887 - Американський винахідник Томас Едісон запатентував електричну машину для підрахунку голосів на виборах.
6 листопада 1887 - У Глазго (Шотландія) засновано футбольний клуб «Селтік». Перший матч клуб провів 28 травня 1888 року проти «Рейнджерс» і переміг з рахунком 5:2. Через чотири року «Селтік» завоював свій перший трофей Кубок Шотландії, а ще через рік, в 1893 році, став чемпіоном країни.
Народилися в 1885 - 1887 роках
21 січня 1885 - 30 липня 1978, Умберто Нобіле, італійський дирижаблебудівник, дослідник Арктики.
7 лютого 1885 - 10 січня 1951, (Гаррі) Сінклер Льюіс, перший американський письменник ("У нас це неможливо", "Беббіт", "Головна вулиця", "Наш містер Ренн", "Простаки"), що здобув Нобелівську премію з літератури (1930).
24 лютого 1885 - 20 лютого 1966, Честер Німіц, американський адмірал, командувач об'єднаним Тихоокеанським флотом союзників у період Другої Світової війни; від імені США підписав акт капітуляції Японії.
26 липня 1885 - 9 жовтня 1967, Андре Моруа (Еміль Ерзог), французький письменник (Сімейне коло).
11 вересня 1885 - 2 березня 1930, Дейвід Герберт Лоуренс, англійський письменник (Райдуга, Сини й коханці, Коханець леді Чатерлей), есеїст.
7 жовтня 1885 - 18 листопада 1962, Нільс (Генрік Давид) Бор, датський фізик, один з основоположників сучасної фізики, лауреат Нобелівської премії (1922).
11 жовтня 1885 - 1 вересня 1970, Франсуа Моріак, французький письменник (Провінція, Гадюче кубло, Дорога в нікуди, Кінець ночі, Навіжений), лауреат Нобелівської премії (1952).
1886
20 лютого 1886 - 29 серпня 1938, Бела Кун, угорський і радянський комуністичний політичний діяч; лідер Угорської радянської республіки (1919).
28 лютого 1886 - 30 листопада 1962, Макс Фасмер, німецький мовознавець, славіст, етимолог і лексикограф.
16 квітня 1886 - 18 серпня 1944, Ернст Тельман, лідер Комуністичної партії Німеччини часів Веймарської республіки.
26 квітня 1886 - 22 грудня 1939, Ма Рейні (Гертруда Приджет), американська співачка ("матір блюзу").
17 травня 1886 - 28 лютого 1941, Альфонс XIII (Альфонс Бурбон), король Іспанії (1902-31 рр.); позбавлений влади після перемоги республіканців на виборах, він виїхав з Іспанії, не зрікшись престолу.
28 травня 1886 - 14 червня 1939, Владислав Феліціанович Ходасевич, російський поет ("Важка ліра", "Європейська ніч").
25 червня 1886 - 21 квітня 1967, Іван Петрович Крип'якевич, український історик.
6 липня 1886 - 16 червня 1944, Марк Блох, французький історик, засновник сучасної історіографії, герой антифашистського Руху опору в роки Другої Світової війни.
29 липня 1886 - 3 лютого 1970, Григорій Хмара, американський актор українського походження (Єлена і її чоловіки, Людина, що віддала наказ убити, Раскольников, Распутін).
16 жовтня 1886 - 1 грудня 1973, Давид Бен-Гуріон, ізраїльський політик, перший прем'єр-міністр Ізраїлю (1948-53, 1955-63 рр.).
1 грудня 1886 - 27 жовтня 1975, Рекс Стаут, американський письменник, автор детективних романів з персонажем Ніро Вулф.
24 грудня 1886 - 10 квітня 1962, Майкл Кертіц (Міхай Кертеш), американський кінорежисер угорського походження, лауреат премії «Оскар» (Касабланка [1942]; Капітан Блад, Морський вовк).
1887
1 січня 1887 - 9 квітня 1945, Вільгельм Франц Канаріс, адмірал, керівник німецької військової розвідки (абвер) періоду Другої світової війни.
28 січня 1887 - 20 грудня 1982, Артур Рубінштейн, американський піаніст польського походження.
9 лютого 1887 - 5 вересня 1919, Василь Іванович Чапаєв, командир Червоної армії, учасник Першої Світової і Громадянської війни у Росії, кавалер трьох Георгіївських хрестів.
25 лютого 1887 - 3 листопада 1937, Лесь (Олександр-Зенон Степанович) Курбас, український режисер, актор, реформатор українського театру, народний артист УРСР (1925).
27 лютого 1887 - 8 вересня 1914, Петро Миколайович Нестеров, російський військовий льотчик-ас, першим виконав "мертву петлю" (1913).
13 квітня 1887 - 3 грудня 1978, Іван Петрович Кавалерідзе, український скульптор (пам'ятник Ярославу Мудрому у Києві), кінорежисер («Ключі щастя», «Коліївщина», «Повія»), драматург.
16 травня 1887 - 20 грудня 1941, Ігор Сєвєрянін (Ігор Васильович Лотарєв), російський поет ("Ананаси в шампанському").
24 травня 1887 - 26 липня 1918, Мік (Едвард) Меннок, англійський льотчик-ас, герой Першої Світової війни; збив 73 літаків, загинув у бою.
30 травня 1887 - 25 лютого 1964, Олександр Порфирович Архипенко, український скульптор і художник, один із основоположників кубізму в скульптурі.
31 травня 1887 - 20 вересня 1975, Перс Сен-Жон (Алексі Леже), французький поет ("Вигнання", "Вітри"), Нобелівський лауреат (1960).
7 червня 1887 - 11 грудня 1967, Сидір Артемович Ковпак, радянський воєнначальник, керівник партизанських загонів в Україні під час Другої Світової війни.
22 червня 1887 - 14 лютого 1975, Джуліан Хакслі, англійський біолог, політик; перший директор ЮНЕСКО.
6 липня 1887 - 28 березня 1985, Марк Шагал, французький художник-сюрреаліст і графік.
18 липня 1887 - 24 жовтня 1945, Відкун (Абрахам) Квіслінг, норвезький воєнний і політичний діяч, міністр оборони в 1931-32 роках, засновник профашистської партії Національне Об'єднання, прем'єр-міністр країни в роки окупації Норвегії (1942-45 рр.), колабораціоніст.
22 липня 1887 - 30 жовтня 1975, Густав Людвіг Герц, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (1925); племінник Генріха Герца.
12 серпня 1887 - 4 січня 1961, Ервін Шредінгер, австрійський фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки; Нобелівський лауреат (1933, разом з Полем Діраком).
23 вересня 1887 - 3 березня 1932, Альфьєрі Мазераті, італійський автомобільний інженер (Maserati).
6 жовтня 1887 - 27 серпня 1965, Шарль Едуард Ле Корбюзьє (Шарль-Едуард Жаннере-Грі), французький архітектор, швейцарського походження, художник, письменник, основоположник модернізму в архітектурі ("дім - це машина для проживання", "крива вулиця - стежка для віслюків, пряма вулиця - шлях для людини").
13 жовтня 1887 - 18 квітня 1947, Йозеф Тісо, словацький римо-католицький священик, теолог і політик; президент Першої Словацької Республіки (1939–45 рр.).
31 жовтня 1887 - 5 квітня 1975, Чан Кайши, китайський політик, генералісімус, керівник Гоміньдану (1927-49 рр.), президент Китайської Республіки (1927-49 рр.), президент Китайської Республіки Тайвань (1949-75 рр.).
17 листопада 1887 - 24 березня 1976, Бернард Лоу Монтгомері, британський фельдмаршал, командуючий британськими військами у Північній Африці і Нормандії в роки Другої Світової війни, начальник Генштабу (1946-48 рр.), перший заступник командуючого НАТО (1951-58 рр.).
23 листопада 1887 - 2 лютого 1969, Борис Карлофф (Вільям Генрі Пратт), британський актор (Франкенштейн, Наречена Франкенштейна, Дім Франкенштейна, Син Франкенштейна, Помри, монстр!, Чорна кімната, Острів мертвих, Мумія).
25 листопада 1887 - 26 січня 1943, Микола Іванович Вавілов, російський генетик, основоположник вчення про біологічні основи селекції, вчення про імунітет рослин (1919), автор закону про гомологічні зміни в спадкоємній мінливості організмів (1920).
28 листопада 1887 - 1 липня 1934, Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії (1923-34 рр.).
25 грудня 1887 - 3 січня 1979, Конрад Ніколсон Хілтон, американський підприємець, засновник мережі готелів Hilton.
Померли в 1885 - 1887 роках
19 квітня 1885 - Микола Іванович Костомаров, український історик ("Богдан Хмельницький", "Руїна", "Мазепа", "Павло Полуботок"), етнограф ("Історія козацтва в південноруських народних піснях"), письменник ("Сава Чалий", "Переяславська ніч"). 132 роки тому, в 68 років (нар. 16 травня 1817 р.).
22 травня 1885 - Віктор Гюго, французький письменник ("Собор Паризької Богоматері", "Трудівники моря", "Людина, яка сміється", "Дев'яносто третій рік"), поет, драматург, теоретик мистецтва. 132 роки тому, в 83 роки (нар. 26 лютого 1802 р.).
23 липня 1885 - Улісс Сімпсон Грант, 18-й президент США (1869-77), головнокомандуючий армією Півночі в роки громадянської війни в США (1861-65 рр.). 132 роки тому, в 63 роки (нар. 27 квітня 1822 р.).
1886
4 січня 1886 - Михайло Станіславович Чайковський, польський, український і турецький політичний та військовий діяч, письменник і поет. 131 рік тому, в 82 роки (нар. 29 вересня 1804 р.).
15 травня 1886 - Емілі Елізабет Дікінсон, американська поетеса. 131 рік тому, в 56 років (нар. 10 грудня 1830 р.).
13 червня 1886 - Людвіг II (Людвіг Віттельсбах), король Баварії (1864-86 рр.). 131 рік тому, в 41 рік (нар. 25 серпня 1845 р.).
14 червня 1886 - Олександр Миколайович Островський, російський драматург ("Гроза", "Безприданниця"). 131 рік тому, в 63 роки (нар. 12 квітня 1823 р.).
31 липня 1886 - Ференц Ліст, угорський композитор (Прелюди, Фауст-симфонія, Угорська рапсодія, Орфей, Фантазія на угорські народні теми), піаніст, педагог. 131 рік тому, в 75 років (нар. 22 жовтня 1811 р.).
15 серпня 1886 - Рамакрішна, індійський проповідник, реформатор індуїзму, один з релігійних авторитетів Індії. 131 рік тому, в 50 років (нар. 18 лютого 1836 р.).
26 грудня 1886 - Теодор Оппольцер, австрійський астроном, автор "Канону затемнень", книги, котра дозволила розшифрувати літочислення давніх цивілізацій Сходу і на основі астрономічних явищ визначити дати найважливіших подій давньої історії. 131 рік тому, в 45 років (нар. 26 жовтня 1841 р.).
1887
27 лютого 1887 - Олександр Порфирович Бородін, російський композитор (Князь Ігор, Богатирська симфонія, Пісня темного лісу). 130 років тому, в 54 роки (нар. 12 листопада 1833 р.).
17 жовтня 1887 - Густав Роберт Кірхгоф, німецький фізик, один з основоположників спектрального аналізу; відкрив цезій (1860), рубідій (1861), автор методу розрахунку струмів у електричних мережах. 130 років тому, в 63 роки (нар. 12 березня 1824 р.).
Лондонське метро
Фотоархів
Лондонське метро

Головні події 1885 - 1887 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх