Цей день 30 січня
30-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 336 днів. Іменинники - Антон (Антоній), Антоніна, Віктор, Георгій, Іван, Павло, Феодосій. Всесвітній день допомоги хворим проказою, в Україні відзначається День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил України, в Індії — День пам'яті борців за незалежність.

Головні події 30 січня

Всі події 30 січня

9 до н. е. • У Римі на Марсовому полі відбулось урочисте освячення Алтаря Миру, рішення про будівництво якого було прийняте римським сенатом у 13 році до н.е. після переможного повернення Августа з Галлії та Іспанії. Свято проходило під знаком торжества миру, оголошеного імператором Августом на секулярних іграх за вісім років перед тим.

Середні віки
829 • До Венеції з Олександрії (Єгипет) венеціанськими купцями Буоно і Рустіко привезено мощі апостола Марка, для розміщення яких біля палацу дожів невдовзі була збудована базиліка. Через двісті років на її місці був зведений кафедральний собор Святого Марка, який є місцем зберігання безлічі цінних предметів мистецтва, вивезених з Константинополя в ході хрестових походів.

1018 • В Будишині (Бауцені, Німеччина) в замку Ортенбург між польським князем Болеславом I Хоробрим та імператором Священної Римської імперії Генріхом II підписано Будишинський мир, який завершував Німецько-польські війни 1003-1018 років. За умовами договору імператор передав Польщі Лужицю (Лаузіц) і визнавав владу польського князя над Моравією, а Болеслав I в свою чергу відмовлявся від посягань на маркграфство Мейсен.

1607 • Внаслідок повені, викликаної, імовірно, цунамі в Бристольській затоці, затоплено низинні узбережжя Девону, Сомерсету і Південного Вельсу на площі до 51,8 тис га, що привело до загибелі більше двох тисяч чоловік.

Нова історія
1648Іспанія та Нідерланди підписали Мюнстерский договір, за яким Республіка Сполучених провінцій Нідерландів здобула незалежність від Священної Римської імперії та Іспанії. Як складова частина Вестфальського миру, цей договір завершив Тридцятилітню і Вісімдесятирічну війни.

1667 • У селі Андрусово під Смоленськом між Московським царством і Річчю Посполитою укладено перемир'я, що завершило тринадцятилітню війну. Невдачі короля Яна II Казимира змусили його погодитись на втрату Смоленщини, усього Лівобережжя України та Києва й спільний з царем Олексієм Михайловичем контроль над Запоріжжям.

1801 • Імператор Росії Павло I оприлюднив маніфест про включення князівства Картлі-Кахеті до складу Російської імперії. 24 вересня маніфестом Олександра I Східна Грузія була оголошена російською губернією.

1847 • Іспанське селище Єрба Пуебла перейменоване у Сан-Франциско. В той час у ньому проживало близько 500 осіб.

1923Уряд Греції і Великі національні збори Туреччини підписали договір про обмін населенням за релігійною ознакою, який торкнувся біля 2 мільйонів осіб, котрі до кінця року були змушені залишити свлї домівки.

1933 • Після відставки рейхсканцлера Курта фон Шлейхера президент Німецької держави Пауль фон Гінденбург затвердив лідера Націонал-соціалістичної робітничої партії Адольфа Гітлера главою уряду, в якому нацисти отримали лише три портфелі. Через два місяці Гітлер домігся від Рейхстагу конституційних змін, які на чотири наступні роки надали його кабінету надзвичайні повноваження.

1934 • Радянські авіатори П.Ф.Федосеєнко, І.Д.Усискін і А.Б.Васенко на стратостаті "Осоавиахим-1" встановили рекорд — досягли рекордної висоти підняття 22 тисячі метрів. При спуску стратостат зазнав катастрофи і всі учасники підйому загинули.

1936 • Адольф Гітлер видав наказ, котрим забороняв німецьким громадянам приймати Нобелівську премію і засновував Німецьку національну премію в галузі мистецтва і науки.

1937XIV надзвичайний з'їзд рад УРСР, що пройшов у Державному ордена Леніна Академічному театрі опери та балету УРСР у Києві, затвердив нову Конституцію республіки, в якій «в основному» був побудований соціалізм, і змінив її назву з «УСРР» на «УРСР».

Новітня історія
1945 • У бухті міста Данциг (Гданськ) за присутності кораблів супроводу радянський підводний човен під командуванням капітана Олександра Маринеско потопив найбільший німецький лайнер "Вільгельм Густлофф", на борту якого знаходилось більше 5 тисячів солдатів і офіцерів. У Німеччині було оголошено триденний траур, командир німецького конвою розстріляний, а Маринеско оголошений особистим ворогом Гітлера.

1948 • У швейціарському місті Санкт-Моріці розпочалися — перші після 1936 року — V зимові Олімпійські ігри. В них взяло участь 669 спортсменів з 28 країн, які до 8 лютого розіграли 22 комплекти нагород в 4 видах спорту. Кращими у командному заліку стали збірні Норвегії, Швеції та Швейцарії.

1948 • У Делі індуїстський фанатик-екстреміст Натурам Годзе, розлючений толерантним ставленням Ганді до мусульман, трьома пострілами з пістолета вбив 78-річного Мохандаса Карамчанда Ганді, політичного й духовного лідера Індії, що саме здійснював молитву за припинення в Індії міжрелігійної ворожнечі.

1962 • У селі Кашаша в Танганьїці (нині — Танзанія) серед учениць християнської школи-інтернату почалась епідемія сміху, яка, поширившись на сусідні селища, тривала 18 місяців — від безконтрольного сміху, що тривав від кількох годин до двох тижнів, і супроводжувався непритомністю, проблемами з диханням, висипами, приступамии плачу і крику, постраждало понад 1000 дівчат віком від 12 до 18 років.

1964 • В США запущено беспілотний літальний апарат "Ranger 6" з телевізійним обладнанням на борту, котрий зазнав аварії при посадці на Місяць.

1968 • В'єтконг і північнов'єтнамські війська розпочали новорічний (за місячним календарем) наступ, в результаті якого було захоплено американське посольство в Сайгоні і нанесено потужні удари по великих південнов'єтнамських містах. Тривалість, інтенсивність, сила і мобільність цього наступу були настільки значні, що президент США Ліндон Джонсон у травні прийняв рішення про початок переговорів з комуністичними силами В'єтнаму.

1969The Beatles, напевно найпопулярніша і найвпливовіша музична група всіх часів, востаннє виступила у своєму повному складі: ліверпульська четвірка дала імпровізований концерт на даху своєї звукозаписуючої студії в Лондоні, котрий був припинений втручанням поліції. У квітні 1970 року Пол Маккартні офіційно оголосив про розпад групи.

1972 • "Кривава неділя" у Північній Ірландії — в місті Лондондеррі британські солдати застрелили 13-х і поранили 17-х беззбройних католиків, що брали участь у мирній демонстрації, яка проводилась на знак протесту проти британської політики переслідування ірландських націоналістів. Це викликало хвилювання по всій Ірландії, і 2 лютого у відповідь за "Криваву неділю" в Дубліні було підпалено британське посольство. У квітні британський уряд оприлюднив виновки службового розслідування подій в Лондондеррі, за яким дії військових оголошувались повністю випраданими. Щоб припинити англо-ірландські збройні конфлікти, в яких з 1969 року у Північній Ірландії загинуло більше 3 тисяч чоловік, Лондон направив сюди додаткові військові та поліцейські контингенити.

Наш час
1992 • Україна стала членом Ради з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).

1994 • У другому турі виборів на посаду президента Автономної Республіки Крим переміг лідер Республіканської партії Криму Юрій Мєшков, який взяв курс на «возз'єднання з Росією». Але відсутність єдності серед його прихильників і внутрішня та зовнішня політична ситуація завадила реалізації цього сценарію.

1995 • 42 чоловіка загинуло і не менше 300 було поранено в місті Алжир у результаті вибуху бомби, закладеної поблизу столичного поліційного управління. Організаторами терористичної акції стали члени підпільного угрупування Ісламська армія порятунку, яка з січня 1992 року веде неперервну терористичну війну проти алжирських властей. Її жертвами за два роки стало більше 30 тисяч чоловік.

2003 • Королівство Бельгія стала другою країною світу, в якій офіційно визнано одностатеві шлюби.

2004 • Створено першу статтю української Вікіпедії — «Атом».

2007 • Через два місяці після випуску для корпоративних клієнтів, почалися продажі операційної системи Windows Vista для звичайних користувачів.

2013Південна Корея здійснила перший вдалий запуск власного штучного супутника KSLV-1, який був виведений на орбіту корейсько-російською ракетою з космодрому поблизу міста Пусан.

2015 • В будинку Інституту наукової інформації з суспільних наук в Москві сталась пожежа, внаслідок якої була втрачена значана частина цінних бібліотечних фондів (за попердніми оцінками близько 20%).

Народились 30 січня

1834 - 21 березня 1908Володимир Боніфатійович Антонович, український історик, археолог, етнограф, археограф. 190 років з дня народження.

1882 - 12 квітня 1945Франклін Делано Рузвельт, 32-й президент США (1933-45 рр.); єдиний президент США, обраний на цей пост чотири рази.

1894 - 28 серпня 1943 • Борис III (Борис Саксен-Кобург-Гот), останній цар Болгарії (1918-43 рр). 130 років з дня народження.

1895 - 23 квітня 1965 • Петро Гаврилович Дяченко, український військовий діяч, полковник Армії УНР, командир кінного полку Чорних Запорожців, 2-ї дивізії УНА, протипанцерної бригади «Вільна Україна».

1923 - 19 листопада 1993Леонід Іович Гайдай, російський кінорежисер ("Самогонники", "Операція "И", "Кавказька полонянка", "Діамантова рука", "Іван Васильович міняє професію").

1925 - 2 липня 2013 • Дуглас (Карл) Енгельбарт, американський вчений, піонер комп'ютерних технологій; винахідник комп'ютерного маніпулятора — миші.

1927 - 28 лютого 1986Улоф Пальме, шведський політичний діяч, прем'єр-міністр Швеції (1969-76, 1982-86 рр.).

1930 - 16 серпня 2014Всеволод Зіновійович Нестайко, український письменник («Тореадори з Васюківки», «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих»).

1930Джин Хекман, американський кіноактор, дворазовий лауреат премії «Оскар» ("Французький зв'язковий" [1972]; "Контракт з коротуном", "Ворог держави", "Бонні та Клайд", "Супермен", "Фірма", "Міссісіпі у вогні", "Непрощенний" [1992]).

1937 • Борис Васильович Спаський, російський шахіст, гросмейстер, 10-й чемпіон світу (1969-71 рр.).

1937Ванесса Редгрейв, англійська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Джулія" [1977]; "Якби стіни могли говорити", "Місія неможлива", "Похорони Сталіна", "Чоловік на всі часи", "Марія — королева Шотландії"); мати актриси Наташі Річардсон.

1938 - 29 серпня 2016 • Іслам Абдуганієвич Карімов, узбецький державний і політичний діяч, Перший секретар ЦК Комуністичної партії Узбекистану (1989–1991 рр.), Голова Ради Міністрів Узбецької РСР (1990–1991 рр.), Президент Узбекистану (з 1990 р.).

1943 • Марті Бейлін (Бухвальд), рок-співак (Jefferson Airplane; соло: "Hearts", "Atlanta Lady").

1948 • Едуард Гурвіц, український політик, колишній мер Одеси (1994-98 рр.).

1951 • Чарльз Даттон, американський актор ("Час убивати", "Чужий 3", "Втеча", "Данді-крокодил 2").

1951Філ(іп Дейвід Чарльз) Коллінз, англійський співак, композитор (Genesis; соло: "In the Air Tonight", "I Missed Again", "You Can't Hurry Love", "Sussudio", "One More Night", "Two Hearts"), актор ("Олівер", "Вечір важкого дня").

1974Крістіан Чарльз Бейл, британський актор («Американський психопат», «Афера по-американськи», «Гра на пониження», «Влада», «Темний лицар»), лауреат премії «Оскар» («Боєць», 2011). 50 років з дня народження.

1974 • Наталія Бурдейна, українська спортсменка, віце-чемпіон Олімпійських ігор зі стрільби з лука (2000). 50 років з дня народження.

Померли 30 січня

1937Георгій Леонідович П'ятаков, український революціонер, більшовицький державний діяч, голова Тимчасового робітничо-селянського уряду України (1918). 87 років тому, в 47 років (нар. 18 серпня 1890 р.).

1948Орвілл Райт, американський авіатор, піонерів авіації; молодший брат Вілбера Райта. 76 років тому, в 77 років (нар. 19 серпня 1871 р.).

1948Махатма Ганді (Мохандас Карамчанд Ганді), індійський громадський діяч і політик, один з лідерів руху за незалежність Індії. 76 років тому, в 79 років (нар. 2 жовтня 1869 р.).

1951Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор, творець Volkswagen Beetle, німецького танку «Тигр», серії спортивних авто Porsche. 73 роки тому, в 76 років (нар. 3 вересня 1875 р.).

1958 • Ернст Гайнріх Хейнкель, німецький авіаконструктор (перший у світі літак з реактивним двигуном). 66 років тому, в 70 років (нар. 24 січня 1888 р.).

1982 • Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік. 42 роки тому, в 59 років (нар. 24 серпня 1923 р.).

1991Джон Бардін, американський фізик, винахідник напівпровідникового транзистора; єдина людина, що двічі ставала Нобелівським лауреатом з фізики (1956, 1972 рр.). 33 роки тому, в 83 роки (нар. 23 травня 1908 р.).

1994 • П'єр (Франсуа Марі Луї) Буль, французький письменник ("Міст над рікою", "Планета мавп", "Ігри розуму"). 30 років років тому, в 82 роки (нар. 20 лютого 1912 р.).

1995 • Джеральд Малкольм Даррел, англійський натураліст і письменник ("Зоопарк у моєму багажі", "Ковчег на острові", "Моя родина й інші звірі"), організатор зоологічних експедицій в Африці, Австралії, Південній Америці. 29 років тому, в 70 років (нар. 7 січня 1925 р.).

2007 • Сідні Шелдон, американський письменник ("Інтриганка", "Зірвати маску", "Другий бік півночі", "Гнів ангелів"). 17 років тому, в 90 років (нар. 11 лютого 1917 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН