Цей день 17 жовтня
290-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 76 днів. Іменинники — Володимир, Гурій, Онисим, Павло, Петро, Стефан (Степан). Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів.

Головні події 17 жовтня

Всі події 17 жовтня

1346 • У битві біля Невілс-Кросса шотландська армія короля Давида II зазнала поразки від військ короля Едварда III, а сам Давида II попав у полон.

1404 • По смерті Боніфація IX 204-м Папою римським став кардинал-архієпископ Равенни Козімо Джентіле Мільораті, що правив під іменем Інокентій VII.

1448 • На Косовому полі розпочалась триденна битва між 60-тисячними військами Османської імперії під проводом султана Мурада II, якого підтримувала Сербська деспотія, і об'єднаними силами Угорщини та Валахії чисельністю до 30 тисяч чоловік під командуванням угорського воєводи Яноша Хуняді. Зазнавши поразки, християнські балканські держави остаточно попали під васальну залежність Туреччини.

1483 • Спеціальною буллою папа римський Сикст IV призначив Томаса Торквемаду Головним інквизитором Кастилії, Арагону і Барселони. Головна його діяльність була направлена на виявлення і покарання прихованих юдеїв.

1610 • Через п'ять місяців після вбивства Генріха IV у Реймсі коронувався його восьмирічний син Людовик XIII. Його 33-літнє правління почалось при регентстві матері, Марії Медічі, а після повноліття було фактично віддане спершу в руки фаворитів, а згодом — Першого міністра кардинала Рішельє.

Нова історія
1651 • Розбитий військами Олівера Кромвеля у вересні в битві при Вустері, через шість тижнів переховувань від переслідувачів у Францію в одязі слуги втік Карл Стюарт, майбутній король Англії Карл II; він повернувся на батьківщину через вісім років, після відновлення монархії.

1660 • Після поразки у складі козацько-московських військ у битві під Слободищем гетьман Юрій Хмельницький уклав із польним гетьманом коронним Єжи Себастьяном Любомирським угоду, яка підтверджувала Гадяцький договір 1658 року, що гарантував автономію українських земель у складі Речі Посполитої. Розрив із Московським царством призвів до розколу Гетьманщини по Дніпру, на обох берегах якого правив власний гетьман.

1806 • В результаті змови, організованої його політичними опонентами негром Анрі Крістофом і мулатом Александром Петіоном, убитий колишній раб, керівник антифранцузького повстання (1803), гаїтянський імператор (з 1804 року) Жан-Жак Дессалін (Жак I). З його смертю Гаїті розпалась на мулатську республіку на півдні (президент Петіон) і королівство на чолі з Крістофом на півночі.

1825 • У Парижі відбулась прем'єра одноактної опери 14-літнього Ференца Ліста "Дон Санчо, або Замок кохання".

1888 • Вийшов перший примірник журналу «National Geographic», офіційного видання Національного географічного товариства США. Із-за браку матеріалів спочатку він друкувався нерегулярно, лише згодом почав виходити щомісячно, а з другої половини 20-го століття став всесвітньо знаменитим завдяки своїм фотоесе про екзотичні країни та людей.

1896 • Повним провалом завершилась в Александринському театрі прем'єра п'єси А. Чехова «Чайка».

1905 • В Петербурзі оголошено Жовтневий маніфест, створений за ініціативою голови ради міністрів Росії Сергія Вітте та за дорученням Миколи II, яким одноосібна законодавча влада імператора розподілялась між монархом і представницьким органом — Державною думою. За імператором зберігалось право розпуску парламенту і накладання вето на його рішення.

1918 • Парламент Угорщини розірвав унію з Австрією і проголосив незалежність країни.

1919 • У Києві, щойно вдруге зайнятому Збройними силами Півдня Росії, розпочався кількаденний погром євреїв, звинувачених у пособництві більшовикам. Здирництво та реквізиції «на потреби Добровольчої армії» переросли в організовані пограбування сотень квартир і будинків, в яких мешкали євреї. Жертвами погрому стало близько 300 осіб.

1933 • На полицях газетних кіосків США з'явився ілюстрований тижневик «News-Week» з сімома фотографіями на титульній сторінці, присвяченим найважливішим подіям кожного дня тижня. В 1937 році назва журналу була змінена на "Newsweek".

1933 • До США прибув один із найзнаменитіших біженців з нацистської Німеччини — Альберт Ейнштейн. Він оселився у містечку Прінстаун, штат Нью-Йорк.

Новітня історія
1941 • Уряд принца Фумімаро Коноє, прем'єр-міністра Японії з 1933 року, подав у відставку. Поміркований політик, Коноє свого часу вивчав західну філософію, економіку та літературу і, перебуваючи при владі намагався провести в країні війському реформу, щоб ослабити вплив військових на політичне життя країни. Після відставки Коноє прем'єром Японії став міністр оборони, найвпливовіша людина країни генерал Хідекі Тодзіо, котрий зберіг і свій попередній пост. Висунення переконаного мілітариста на вищий пост в Японії зробив практично невідворотною війну з Британією і США. В 1945 році, після капітуляції Японії, Тойо намагався покінчити життя самогубством, але вижив і був повішений 22 грудня 1948 року за вироком міжнародного трибуналу як військовий злочинець.

1961 • У Москві почався XXII з'їзд КПРС, названий офіційною пропагандою з'їздом "будівників комунізму". 4800 делегатів практично без обговорення прийняли нову, третю, програму партії, згідно з котрою в 1980 році в СРСР буде в основному збудовано комунізм. На з'їзді було продовжено критику сталінізму і Сталіна особисто, котрого звинувачували в "злочинах і масових репресіях проти чесних радянських людей", і прийнято рішення про виніс тіла колишнього вождя з Мавзолея.

1961 • У Парижі, охопленому терористичними акціями арабів, поліція жорстоко розігнала 30-тисячну демонстрацію, що вимагала припинення війни Франції проти Алжиру і надання йому незалежності. Діючи за прямою вказівкою шефа поліції Парижу Моріса Папона, котрий санкціонував застосування будь-яких засобів для наведення в місті порядку, поліцейські діяли вкрай брутально і вбили більше 200 алжирців. У 1981 були виявлені документи про співробітництво Папона з нацистами під час окупації Франції в роки 2-ї Світової війни і його участь в депортації французьких євреїв, що змусило Папона подати у відставку з поста міністра. Після 17-річного розслідування в 1998 році Папон був засуджений до десяти років ув'язнення.

1962 • У нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва була виставлена картина Анрі Матісса "Човен". Лише через два місяці, 2 грудня, було випадково виявлено, що картина висить догори ногами.

1962 • Група The Beatles вперше виступила по телебаченню — вона взяла участь в передачі "Люди і країни" каналу TV Granada.

1973 • Організація Країн Експортерів Нафти (ОПЕК), більшість в котрій мали арабські країни, оголосила про скорочення видобутку і експорту нафти до країн, що підтримували Ізраїль у війні Судного дня.

1979Матір Тереза стала лауреатом Нобелівської премії «за утвердження миру внайважливішій сфері, захищаючи недоторканість людської гідності».

1987 • Автралійська група Bee Gees з піснею «You Win Again» на чотири тижні очолила британський хіт-парад.

1988 • У Лондоні вперше виконано 10-у симфонію Бетховена, котру вважали втраченою. Її вдалось відновити завдяки зусиллям англійського дослідника Баррі Купера, котрий опрацював знайдені в берлінському архіві композитора фрагменти і чернетки опери.

1989 • У Сан-Франциско відбувся землетрус силою 7,1 бала по шкалі Ріхтера. 15-секундний поштовх привів до загибелі 63-х осіб і руйнації більше 100 тисяч будівель. Завдані природою збитки були оцінені в суму понад 8 мільярдів доларів.

1989 • У Києві почав свою роботу I Фесиваль анімаційних фільмів "Крок".

1990 • Засновано IMDb (Internet Movie Database), найбільшу в світі базу даних і вебсайт про кінематограф, яка на той час була групою новин Usenet rec.arts.movies. Станом на кінець 201 року в на сайті зібрана інформація про 2 мільйони 140 тисяч кінофільмов і телесеріалів, а також 4,5 мільйони персоналій, пов'язаних з кіно.

1990 • Задоволенням Верховною Радою УРСР практично всіх вимог протестуючих у Києві закінчилась «Революція на граніті», оголошена студентами Києва, Львова та Дніпропетровська два тижні перед тим.

Наш час
1991 • Першим президентом Вірменії обрано Левона Тер-Петросяна.

1994 • У Москві від вибуху бомби, закладеної в редакції газети "Московский комсомолец", загинув журналіст Дмитро Холодов, котрий працював над сенсаційним матеріалом про зловживання і корупцію вищих російських військових та державних чиновників за часів перебування радянських і російських військ на території Східної Німеччини.

1994 • Таксист Джеремі Левайн повернувся до Лондона після подорожі по маршруту Лондон — Кейп-Таун — Лондон. Його пасажири Марк Ейлетт і Карлос Аресс заплатили водію 40 тисяч фунтів, щоб здійснити цю поїздку, довжиною 21691 миль (близько 35 тисяч кілометрів). Маршрут, що пролягав країнами Східної Європи, Туреччиною, Близьким Сходом, Єгиптом, Західною Африкою до ПАР і назад через Східну Африку, став найдовшим в історії поїздок на таксі.

1997 • Останки латиноамериканського революціонеа Ернесто Че Гевари, аргентинця за походженням, перевезені з Болівії, де він був страчений в 1967 році, до Куби, його другої батьківщини і перепоховані з державними урочистостями.

2008 • Французький «план порятунку» фінансової системи вартістю в 360 мільярдів євро, запропонований президентом Саркозі і схвалений напередодні обома палатами французького парламенту, затверджений урядом країни. Водночас нижня палата парламенту Німеччини схвалила «план порятунку» економіки країни вартістю в 500 мільярдів євро, що має запобігти банкрутствам банків і розблоковувати кредитні ринки

Нова історія
1676 • У Журавному (нині — Жидачівський район Львівської області) між Річчю Посполитою і Османською імперією підписано мирний договір, за яким Поділля залишалось у складі Османської імперії, значна частина Правобережної України (за винятком колишніх Білоцерківського і Паволоцького полків) визнавалася козацькою територією під управлінням гетьмана Петра Дорошенка і скасовувалася щорічна данина Речі Посполитої. Журавненський мирний договір не був ратифікований сеймом Речі Посполитої, що призвело до нової Польсько-турецької війни, яка завершилась укладенням Карловицького мирного договору у 1699 році.

Народились 17 жовтня

1696 — †5 жовтня 1763Август III (Август Фрідріх Веттін), курфюрст Саксонії та король Польщі, Великий князь Литовський і Руський.

1760 — †19 травня 1825 • Клод Анрі де Рувруа Сен-Сімон, французький соціаліст-утопіст, соціолог (Нове християнство).

1814 — †13 травня 1888 • Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об'єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая». 210 років з дня народження.

1883 — †28 червня 1919Петро Федорович Болбочан, український військовий діяч, полковник Армії УНР.

1915 — †10 лютого 2005Артур Міллер, американський драматург (Смерть комівояжера, Це трапилось в Віши, Американський хронограф); колишній чоловік Мерилін Монро.

1918 — †14 травня 1987Рита Хейворт (Маргарита Кармен Кансіно), американська кіноактриса (Міс Седі Томпсон, Окремі столи, Ти ніколи не розбагатієш); секс-символ 1940-х років.

1936 — †9 червня 2001 • Савва Якович Куліш, український кінорежисер (Останні листи, Трагедія в стилі рок, Казки старого Арбату, Мертвий сезон).

1936 — †19 червня 2018Іван Федорович Драч, український письменник (Соняшник, Йду до тебе), громадський діяч, співзасновник Народного Руху України.

1946 • Адам Міхнік, польський громадсько-політичний діяч, журналіст, дисидент; засновник і головний редактор "Газети виборчої".

1949 • Білл Хадсон, американський комік, співак (The Hudson Brothers: So You are a Star, Rendezvous). 75 років з дня народження.

1962 • Майк (Майкл Крейг) Джадж, американський продюсер, режисер, сценарист, композитор та аніматор («Бівис і Батхед»).

1971 • Кріс Кіркпатрік, американський поп-співак ('N Sync, «Bye Bye Bye»).

1972Емінем (Маршалл Брюс Маттерс), американський співак у стілі хіп-хоп реп, продюсер, композитор і актор («Восьма миля»); лауреат премії «Оскар» за найкращу пісню до фільму («Lose Yourself», 2003).

1972Таркан Теветоглу, турецький співак («Sikidim»).

1979 • Кімі Ряйкконен, фінський автогонщик, чемпіон світу 2007 року з автогонок у класі «Формула-1». 45 років з дня народження.

1988 • Іван Олександрович Дорн, український співак і телеведучий.

Померли 17 жовтня

1757 • Рене Антуан Реомюр, французький природодослідник, член Паризької АН (1708); винайшов спиртовий термометр, шкала якого ділилась на 80 частин (шкала температур Реомюра). Пом. 267 років тому у 74 роки (нар. 28 лютого 1683 р.).

1774 • Джузеппе Антоніо Гварнері, італійський майстер виготовлення скрипок. Пом. 250 років років тому у 76 років (нар. 21 серпня 1698 р.).

1806Жан-Жак Дессалін, засновник незалежного Гаїті і його перший правитель Гаїті (1804-1806 рр.). Пом. 218 років тому у 48 років (нар. 20 вересня 1758 р.).

1849Фридерік (Францишек) Шопен, польський композитор, піаніст-віртуоз. Пом. 175 років років тому у 39 років (нар. 1 березня 1810 р.).

1887Густав Роберт Кірхгоф, німецький фізик, один з основоположників спектрального аналізу; відкрив цезій (1860), рубідій (1861), автор методу розрахунку струмів у електричних мережах. Пом. 137 років тому у 63 роки (нар. 12 березня 1824 р.).

1938 • Карл Каутський, німецький економіст, теоретик соціал-демократії, лідер II Інтернаціоналу. Пом. 86 років тому у 84 роки (нар. 16 жовтня 1854 р.).

1973 • Семен Михайлович Будьонний, російський військовий діяч, маршал, герой громадянської війни в Росії (1918-22 рр.). Пом. 51 рік тому у 90 років (нар. 25 квітня 1883 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 17 жовтня

Великий інквізитор Томас Торквемада

1483

Коронація Людовика XIII

1610

Слободищенський трактат

1660

Білогвардійський погром у Києві

1919

Шантаж ОПЕК

1973