цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1805 - 1807 років
6 серпня 1806 року після відмови імператора Франца II від німецької корони, припинила своє існування Священна Римська імперія, яка проіснувала з 962 року, коли її було засновано східно-франкським королем Оттоном I Великим.

Політичні лідери 1805 - 1807 років

Австрійська імперія: Франц I (1804-1835) • Великобританія: Георг III (1760-1820) • Герцогство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1799-1806) • Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-1825) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Швеція: Густав IV Адольф (1792-1809) • Російська імперія: Олександр I (1801-1825) • США: Томас Джеффесон (1801-1809) • Священна Римська імперія: Франц II (1792-1806) • Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-1814).

Головні події 1805 - 1807 років

Всі події 1805 - 1807 років

29 січня 1805 - Підписано Указ про відкриття у Харкові Імператорського Університету. Він був заснований з ініціативи місцевого громадянства, головним чином заходами В. Каразіна, ідею якого підтримали й зібрали потрібні кошти дворянство та міська управа. Куратором університету був призначений граф Северин Потоцький, а першим ректором був філолог Іван Рижський. Харківський університет - другий за віком (після Львівського університету) університет сучасної України.
24 травня 1805 - У Відні Людвіг ван Бетховен разом з британським скрипалем Джорджем Бриджтауером вперше виконав написану спеціально для Бриджтауера «Сонату для скрипки і фортепіано № 9», відому також як «Крейцерова соната». Сам Родольфо Крейцер, перший скрипаль свого часу, якому було присвячено сонату, ніколи її не виконував, вважаючи її невдалою.
26 травня 1805 - В Міланському кафедральному соборі Наполеон I коронувався на монарха Італії. Перед цим він був президентом Італійської республіки.
4 червня 1805 - Закінчилась перша берберська війна - представники США та Тріполі (сьогоднішня Лівія) погодились підписати мирний договір, про припинення військових дій, розпочатих чотири роки перед тим американцями, котрі ввели у Середземне море свій флот на захист торгових суден від піратів, що базувалися в берберських країнах - Марокко, Алжирі, Тунісі та Триполітанії.
26 липня 1805 - В результаті виверження Везувію зруйновано значну частину Неаполя і загинуло близько 26 тисяч осіб.
9 серпня 1805 - Австрія приєдналась до третьої антифранцузької коаліції, в яку входили Британія, Росія і королівство П'ємонт-Сардинія.
21 жовтня 1805 - У морській битві біля мису Трафальгар, південніше Кадіса (Іспанія), англійський флот адмірала Гораціо Нельсона розгромив франко-іспанський флот адмірала Вільньова. Ця перемога забезпечила Великій Британії панування на морі аж до кінця 19 століття. Сам 47-річний Нельсон, сміливість і тактика котрого забезпечили перемогу, загинув у бою на своєму флагманському кораблі "Вікторія".
2 грудня 1805 - Імператор Наполеон I в битві під Аустерліцом розбив армії імператорів Австрії Франца I і Росії Олександра I під командуванням Михайла Кутузова, змушеного діяти за затвердженим Олександром I невдалим планом австрійського генерала Франца фон Вейротера. Ця поразка привела до розпаду третьої антифранцузької коаліції держав, а військове мистецтво Наполеона, який одним вчасно виконаним маневром розбив супротивника, поставив його в один ряд із легендарними Олександром Македонським і Ганнібалом Баркою, котрі плославились перемогами під Гавгемалами і Каннами.
15 грудня 1805 - Під тиском Наполеона I прусський король Фрідріх Вільгельм III відмовився від нейтралітету і заключив з Францією оборонно-наступальний пакт.
26 грудня 1805 - Згідно з умовами Пресбурзького мирного договру Австрія вимушено відмовилась від претензій на Баварське герцогство, на території якого проголошувалось союзне Франції Баварське королівство. У січні наступного року королем Баварії став Максиміліан I Йозеф з династії Віттельсбахів.
26 грудня 1805 - В Пресбурзі (нині - Братіслава) Франція і Австрія підписали мирний договір, що завершив війну третьої антифранцузької коаліції. Хоча Фрація і програла морські битви Великій Британії, вона перемогла Австрію і Росію на суші, а після перемоги Наполеона під Аустерліцом на початку грудня Австрія була змушена визнати важкі умови Братиславського миру, який означав для неї втрату політичного впливу в Центральній і Південній Європі. Мирний договір, що складався з 24 статей, передбачав, зокрема, передачу Австрією Італійському королівству Венеції, Істрії і Далмації, визнання Наполеона I королем Італії, відмову Австрії від Тіроля, Форарльберга, Ліндау і Брейгсгауса на користь Баварії, Бадена і Вюртебурга і визнання їх правителів королями.

1806

1 січня 1806 - На престол королівства Баварія зійшов король Максиміліан I Йозеф з династії Віттельсбахів.
9 січня 1806 - В Лондоні у соборі Святого Павла поховано адмірала Гораціо Нельсона, героя Британії, що врятував країну від наполеонівських військ. У центрі міста, на площі перейменованій у Трафальгарську, було також зведено меморіальну колону на честь перемоги Нельсона у Трафальгарській битві, в якій 21 жовтня 1821 року було розбито франко-іспанський флот.
23 березня 1806 - Англійський парламент прийняв закон про заборону работоргівлі.
5 червня 1806 - На території колишньої Батавської республіки Луї Бонапарт проголосив створення королівства Голландія, на престол якої посадив свого молодшого брата Людовика Бонапарта.
12 липня 1806 - Під тиском Наполеона Бонапарта у Парижі німецькі монархії утворили Рейнський союз - 16 південно- і західнонімецьких князівств офіційно оголосили про свій вихід зі складу Священної Римської імперії та об'єднанні в конфедерацію. У 1808 році Рейнський союз досяг своїх найбільших розмірів - він включав чотири королівства, п'ять великих герцогств, тринадцять герцогств, сімнадцять князівств, а також незалежні ганзейські міста Гамбург, Любек і Бремен. Осторонь залишилися лише Пруссія, Австрія, герцогство Гольштейн, що належало Данії і Шведська Померанія.
20 липня 1806 - Підписанням Паризького миру закінчилася війна між Францією, Росією та Австрією, що почалась 1805 року. Він передбачав виведення російських військ з Далмації і французьких з Чорногорії та гарантував територіальну цілісність Туреччини.
6 серпня 1806 - Після відмови імператора Франца II від німецької корони, припинила своє існування Священна Римська імперія, яка проіснувала з 962 року, коли її було засновано східно-франкським королем Оттоном I Великим.
14 жовтня 1806 - Під командуванням імператора Наполеона I французькі частини розбили 20-тисячну пруссько-саксонську армію під Йєною і Ауерштедтом. Після поразки прусський король Фрідріх Вільгельм III разом з урядом втік до Східної Прусії, а 27 жовтня Наполеон на чолі своїх військ увійшов у Берлін.
17 жовтня 1806 - В результаті змови, організованої його політичними опонентами негром Анрі Крістофом і мулатом Александром Петіоном, убитий колишній раб, керівник антифранцузького повстання (1803), гаїтянський імператор (з 1804 року) Жан-Жак Дессалін (Жак I). З його смертю Гаїті розпалась на мулатську республіку на півдні (президент Петіон) і королівство на чолі з Крістофом на півночі.
22 листопада 1806 - Російська армія перейшла Дністер і зайняла Дунайські князівства. У відповідь Туреччина розірвала з Росією дипломатичні стосунки і 27 грудня оголосила їй війну, яка закінчилась 28 травня 1812 року Бухарестським миром.
27 листопада 1806 - Декретом, підписаним в Берліні, французький імператор Наполеон I оголосив про початок Континентальної блокади Великобританії, з якою європейським країнам заборонялась торгівля, а всі виявлені у Франції і в союзних державах товари підлягали конфіскації. Континентальна блокада, до якої Наполеон змусив приєнатись всі європейські держави, в тому числі і Росію, підсилила економічну гегемонію Франції, сприяла розвитку торгівлі і промисловості в Європі, але невдовзі Британія зуміла налагодити контрабандну поставку товарів на континет через Піренії, Балкани і Пінічну Німеччину.

1807

8 лютого 1807 - Біля прусського міста Прейсиш-Ейлау відбулась франко-російська битва за участю майже 150 тисяч чоловік. Бій, що привів до загибелі 26 тисяч росіян і 30 тисяч французів, не приніс перемоги жодній із сторін, однак змусив Наполеона на три місяці відкласти активні дії проти Росії.
8 лютого 1807 - Статхаудер Вільгельм V Оранський, який після окупації Нідерландів військами Французької Республіки втік до Лондона, завершив розсилання листів губернаторам і військовим начальникам голландських володінь, якими колоніальній владі наказувалося віддати підпорядковані їм землі «під захист британської зброї». Після падіння Імперії Наполеона, Нідерланжи не змогли повернути назад всі території, які згадувались у т. зв. «нотах К'ю», і згідно Лондонського договору від 27 серпня 1814 року були змушені погодитись на втрату Капської колонії, Гайани та Цейлону.
2 березня 1807 - Конгрес США прийняв закон, що забороняв з 1 січня 1808 року ввезення рабів на територію США і підкрольні їм порти та території. Власне торгівля рабами заборонена не була і діти рабів автоматично ставали рабами, що мало сприяти росту чисельності дешевої робочої сили у південних штатах. Чисельність негрів-рабів у США на той час складала понад чотири мільйона. Цього ж року Велика Британія заборонила торгівлю рабами, але їх продаж до Бразилії і Куби тривав аж до 1860-х років. Всього з 1619 року до 1865-го з Африки до Америки було вивезено майже 12 мільйонів рабів, більше мільйона з яких загинуло під час транспортування.
25 березня 1807 - У Великобританії у місті Свонсі (Уельс) відкрито перший у світі регулярний залізничний маршрут і одну з перших у світі залізниць. На початку XX століття залізниця Суонсі-Мамблз була перетворена на приміський трамвайний маршрут, який проіснував до 1960 року.
25 березня 1807 - У Великобританії прийнято «Закон про скасування работоргівлі», який забороняв работоргівлю в Британській імперії, але не саме рабство, яке було заборонене у 1833 році.
14 червня 1807 - 80-тисячна французька армія Наполеона в битві при Фрідланді (Східна Пруссія) перемогла 55-тисячну російську армію генерала Бенігсена. Французи зайняли Кьонінсберг (нині Калінінград) і до кінця місяця змусили росіян підписати Тільзітський мирний договір, що завершив війну Четвертої коаліції.
7 липня 1807 - У місті Тільзит (Східна Пруссія) між Росією та Францією підписано мирний договір, за яким Росія, яка виступала на боці Прусії та Англії, визнавала всі завоювання Наполеона, визнавала створення Варшавського герцогства, приєднувалася до Франції у блокаді Англії, і виводила свої війська з Валахії та Молдавії.
17 серпня 1807 - Роберт Фултон, котрий чотири роки перед тим продемонстрував сконструйований ним пароплав у Парижі і не зумів зацікавити своєю розробкою європейців, на пароплаві «North River Steamboat» відправився у плавання по річці Гудзон. Це була перша демонстрація пароплава у США. Рухаючись проти течії зі швидкістю 5 миль на годину, «North River Steamboat» за 32 години подолав 150 миль від Нью-Йорка до Олбані. Випробування були визнані вдалими і невдовзі між столицею штату і Нью-Йорком відкрився регулярний пасажирський рейс пароплавом.
1 вересня 1807 - З колишнього віце-президента США Аарона Бурра знято звинувачення у спробі анексувати штат Луїзіану і північні території Мексики для проголошення нової самостійної держави.
9 жовтня 1807 - За ініціативою уряду Генріха Фрідріха Карла фон Штейна в Пруссії видано королівський едикт про відміну особистої залежності селян від поміщиків. Відміна кріпосного права була першою із серії ліберальних реформ, проведених Штейном і канцлером (з 1810 р.) Гарднбергом - самоуправління міст, відміна цехової системи в містах, право придбання феодальної землі селянами і міщанами та ін.
27 листопада 1807 - Французька армія захопила Ліссабон, столицю Португалії, що змусило португальську королівську сім'ю залишити країну.
31 грудня 1807 - Празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца. Дорогу було збудовано в 1824-32 роках, вже після того, як в Англії між Стоктоном і Дарлінгтоном було введено в дію першу пасажирську залізницю з локомотивом на паровій тязі.

Народились в 1805 - 1807 роках

2 квітня 1805 - 4 серпня 1875, Ганс-Крістіан Андерсен, датський письменник, автор понад 150 казок ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). Саме день народження Андерсена святкується як Міжнародний день дитячої книги.
19 листопада 1805 - 7 грудня 1894, Фердинанд де Лессепс, французький дипломат, інженер, керівник будівництва Суецького (1854-69 рр.) і Панамського (1881-88 рр.) каналів, кавалер ордену Почесного легіону.
23 грудня 1805 - 27 червня 1844, Джозеф Сміт, американський релігійний діяч, засновник Церкви святих останнього дня, автор "Книги Мормона".
21 березня 1806 - 18 липня 1872, Беніто Хуарес Гарсія, мексиканський політичний діяч, президент Мексики (1861-72 рр.), перший мексиканський президент з індіанським корінням, національний герой Мексики - прославився у боротьбі проти французів і їхнього маріонеткового імператора Максиміліана.
20 травня 1806 - 8 травня 1873, Джон Стюарт Мілль, британський філософ, політичний економіст.
19 січня 1807 - 12 жовтня 1870, Роберт Едвард Лі, командуючий армією Конфедерації (південних штатів) під час громадянської війни у США.
27 лютого 1807 - 24 березня 1882, Генрі Уадсворт Лонгфеллоу, американський поет ("Пісня про Хаявату").
2 червня 1807 - 19 липня 1876, Іван Максимович Сошенко, український художник і педагог.
4 липня 1807 - 2 червня 1882, Джузепе Гарібальді, італійський народний герой, один із лідерів руху за об'єднання Італії.

Померли в 1805 - 1807 роках

20 лютого 1805 - Данило Самійлович Самойлович (Сушковський), український медик, засновник епідеміологічної служби в Росії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. 213 років тому, в 61 рік (нар. 22 грудня 1744 р.).
9 травня 1805 - Йоганн Фрідріх Шиллер, німецький поет і драматург (Розбійники, Марія Стюарт, Орлеанська діва). 213 років тому, в 46 років (нар. 10 листопада 1759 р.).
28 травня 1805 - Луїджи Родолфо Боккеріні, італійський композитор, віолончеліст, автор близько 30 симфоній. 213 років тому, в 62 роки (нар. 19 лютого 1743 р.).
21 жовтня 1805 - Гораціо Нельсон, англійський флотоводець, адмірал, переможець французів у битвах при Абукіре і Трафальгарі. 213 років тому, в 47 років (нар. 29 вересня 1758 р.).
27 січня 1806 - Вільям Пітт-молодший, британський політик; наймолодший прем'єр-міністр в історії країни (1783-1801, 1804-06 рр.). 212 років тому, в 47 років (нар. 29 травня 1759 р.).
22 серпня 1806 - Жан Оноре Фрагонар, французький гравер і художник ("Натхнення", "Виграний поцілунок"); працював у стилі рококо. 212 років тому, в 74 роки (нар. 5 квітня 1732 р.).
23 серпня 1806 - Шарль Огюстен Кулон, французький фізик; автор основного закону електростатики (закон Кулона). 212 років тому, в 70 років (нар. 14 червня 1736 р.).
17 жовтня 1806 - Жан-Жак Дессалін, засновник і перший правитель Гаїті (1804-1806 рр.). 212 років тому, в 48 років (нар. 20 вересня 1758 р.).
31 жовтня 1806 - Кітаґава Утамаро (Кітаґава Нобуйосі), японський художник, майстер гравюри по дереву. 212 років тому, в 53 роки (нар. 1753 р.).
Битва біля Плессі
Сьогодні
Битва біля Плессі

Головні події 1805 - 1807 років

keyboard_arrow_left1803
1809keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх