Цей день 26 серпня
238-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 128 днів. Іменинники — Максим, Тихон. В Україні відзначають День авіаторів, в Малайзії — День незалежності, в США — День жіночого рівноправ'я, а в Намібії святкують День героїв.

Головні події 26 серпня

Всі події 26 серпня

55 до н. е. • Римські війська на чолі з Юлієм Цезарем висадились в Британії.

Середні віки
1071 • У битві біля Манцикерта (нині — Малазгірт, Туреччина) війська турків-сельджуків під керівництвом Алп-Арслана розбили армію візантійського імператора Романа IV Діогена, котрого захопили в полон. Він викупив своє життя за рахунок передачі туркам частини земель імперії, зокрема провінції Каппадокія.

1278 • Під Дюрнкрутом (поблизу Відня) у Нижній Австрії між військами короля Богемії Оттокара II Пржемисла і короля Німеччини Рудольфа І Габсбурга відбулася найбільша кавалерійська битва лицарських часів. Зазнавши поразки Оттокар ІІ втратив свої володіння в Австрії, Штирії, Каринтії і Крайні, які з часом стали родовими володіннями Габсбургів.

1346 • У битві при Кресі в Пікардії відбулася одна з найкривавіших битв Столітньої війни, в ході якої війська англійського короля Едварда ІІІ Плантагенета вщент розбили удвічі більшу армію французького короля Філіпа VI Валуа. Це дозволило англійцям взяти в облогу захопити порт Кале, з падінням якого вони отримали плацдарм для продовження бойових дій у північній Франції.

1382 • Після триденної облоги золотоординський хан Тохтамиш захопив Москву, яку розграбував і спалив, знищивши більше половини населення міста і взявши кілька тисяч у полон. Ця перемога дала можливість Тохтамишу утвердити свою владу на всій території Золотої орди.

1429 • Жанна д’Арк на чолі своїх військ з тріумфом увійшла в Париж.

1498 • 23-літній Мікеланджело отримав від кардинала Жана де Білера замовлення на створення скульптурної групи собору Петра в Римі. «П'єта» або «Оплакування Христа» виконана із цільного шматка каррарського мармуру, є сьогодні світовим шедевром. Це єдина з робіт Мікеланджело, підписана ним самим.

Нова історія
1648 • У Парижі почалось повстання проти королеви-матері Анни Австрійської і першого міністра кардинала Джуліо Мазаріні. В цей день, що увійшов у історію як «День барикад», протистояння опозиційної Фронди і королівського двору переросло у збройні сутички — у Франції почалась громадянська війна.

1728 • Датський мореплавець на російській службі Вітус Берінг відкрив протоку між Азією та Америкою, яка згодом отримала назву Берінгова.

1789 • У Версалі Національні установчі збори Франції прийняли «Декларацію прав людини і громадянина», в основу якої було покладено ідею рівноправності і свободи кожної людини від народження. Природними правами людини і громадянина оголошувалися свобода особистості, слова, переконань і право на опір гнобленню. Це був перший етап підготовки конституційної реформи у країні.

1791 • Американець Джон Фітч отримав патент на винайдений ним новий транспортний засіб — пароплав. Так і не зумівши довести економічну вигоду будівництва кораблів з паровими двигунами, Фітч помер у 1798 році, а слава дістанеться англійцю Роберту Фултону, котрий збудував пароплав на двадцять років пізніше Фітча.

1813 • у дводенному бою на ріці Ельба під Дрезденом 165-тисячна французька армія пермогла 227-тисячну Богемську армію, що складалась з військ країн антинаполеонівської коаліції (Прусія, Росія, Австрія), під командуванням фельжмаршала Філіпа Шварценберга. Це була остання перемога Наполеона Бонапарта.

1896 • У Константинополі (Туреччина) вірменськими теористами вчинено напад на Оттоманський банк, що спровокувало вірменські погроми по всій Туреччині, які тривали три дні — загинуло близько 6 тисяч вірмен.

1907 • У аквапарку Сан-Франциско закований в кандали Гаррі Гудіні вперше продемонстрував свій найвідоміший трюк — кинутий у воду, він черз 57 секунд з'явився на поверхні водойми звільнений від ланцюгів.

1914 • В ході Першої Світової війни під час Східно-Пруської операції російська армія зазнала поразки від німців у битві біля Танненберга — вбитими і пораненими втрачено 30 тисяч чоловік, 92 тисячі військових попало в полон.

1920 • Через 42 роки після початку обговорення питання в Конгресі і через вісім днів після того, як штат Теннессі ратифікував 19-у поправку до конституції США, вона набула чинності по всій країні — американки отримали право брати участь у виборах.

1921 • Німецькими екстремістами вбито колишнього міністра фінансів Німеччини Матіаса Ерцбергера, лідера Католицької партії, котрий в 1918 році підписав акт капітуляції Німеччини.

1936 • У швейцарському місті Мотре підписано англо-єгипетський договір, який поклав край британській окупації Єгипту, — Великобританія зберігала право протягом 20 років розміщувати до 10 тисячі солдатів лише в районі Суецького каналу.

Новітня історія
1939 • Лідер Німеччини Адольф Гітлер в ультимативній формі зажадав від Польщі передачі порту Данциг (Гданськ).

1943 • В ході Німецько-радянської війни силами Центрального фронту розпочалась Чернігівсько-Прип'ятська операція, перша у Битві за Дніпро, однієї з наймасштабніших і найкривавіших битв світової історії, в результаті якої до грудня ціною життів мільйона людей були звільнені Київ і практично вся Лівобережна Україна.

1944 • В ході Другої Світової війни Болгарія оголосила про свій вихід з війни і роззброєння всіх німецьких військ, що знаходились на території країни.

1946 • Двадцятирічна актриса Норма Джин Бейкер підписала контракт із кіностудією «XX Century Fox», де вона перед тим працювала статисткою. Її стали звати Мерилін Монро.

1968 • Група The Beatles випустила сингл «Hey Jude/Revolution», записані на власній студії Apple. Світовий тираж синглу, який зайняв перші у хіт-парадах США і Великобританії, лише в 1968 році склав 6 мільйонів примрірників.

1970 • На рок-фестивалі, що проходив на острові Уайт, востаннє виступив легендарний гітарист Джиммі Хендрікс.

1972 • У німецькому місті Мюнхен почалися XX Олімпійські ігри. В них взяли участь 7170 спортсменів з 121 країни, які розіграли 195 комплектів нагород у 23 видах спорту. У командному заліку перемогла команда СРСР, яка виграла 99 медалей — 50 золотих, 27 срібних і 22 бронзових медалі.

1977 • Німецька спортсменка Розмарі Аккерманн встановила світовий рекорд і першою серед жінок подолала в стрибку у висоту 2 метра.

1978 • Льотчик з НДР Зігмунд Йєн став першим німецьким космонавтом — він полетів у космос на борту радянського корабля «Союз-31».

1978 • Венеціанського кардинала Альбіно Лючано обрано новим, 264-м папою римським. Він першим в історії папства взяв собі подвійне ім'я Іван Павло I — в пам'ять про своїх попередників Іоана XXIII і Павла VI. Через 33 дні Іван Павло I помер від сердечного приступу.

Наш час
1994 • На екрани США вийшов фільм Олівера Стоуна «» за сценарієм Квентіна Тарантіно з Вуді Харельсоном та Джулієт Льюіс у головних ролях. Сама стрічка, яка здобула неабияку популярність не тільки завдяки безлічі жорстоких сцен, пародіюванню ЗМІ, але й появі людей, які вчинили справжні злочини після перегляду «Природжених вбивць», а також Олівер Стоун і Джулієт Льюіс отримали нагороди Венеціанського фестивалю.

1995 • Пісня нігерійського співака Сіла «Kiss from a Rose» стала на тиждень хітом №1 у США. Наступного року вона завоювала три статуетки «Греммі», в категоріях «Запис року» , «Пісня року» і «Краще чоловіче вокальне поп-виконання».

1996 • Колишнього президента Південної Кореї Чон Ду Хвана засуджено до смертної кари за корупцію, зловживання владою і розстріл мирних денострацій. За корупнцію і зловживання владою до 22,5 років тюрми засуджено також наступного, після Чон Ду Хвана, президента Кореї, Ро Тай Ву; різні терміни ув'язнення отримало ще дев'ять бізнесменів, серед котрих Лі Кін Хі, голова Samsung Group, і Кім Ву Чунг, голова Daewoo Group.

1999 • На змаганнях у Севільї американський атлет Майкл Джонсон встановив рекорд з бігу на 400 метрів — 43,18 сек.

Народились 26 серпня

1540 — †28 березня 1583 • Магнус, датський принц з Ольденбургської династії.

1676 — †18 березня 1745 • Роберт Волпол, британський державний діяч, лідер партії віґів, перший прем'єр-міністр Великої Британії (1721-42 рр.) у сучасному розумінні посади.

1740 — †26 червня 1810Жозеф-Мішель Монгольф'є, французький підприємець, винахідник (разом з братом Жаком-Етьєном Монгольф'є літальної повітряної кулі, 1783 р.).

1743 — †8 травня 1794Антуан Лоран Лавуазьє, французький вчений, один з основоположників сучасної хімії.

1873 — †30 червня 1961Лі де Форест, американський винахідник, творець тріодної лампи і аудіона (лампового детектора і підсилювача), на котрих до винайдення в 1947 році транзистора базувались всі радіоелектронні системи.

1875 — †14 червня 1919Олександр Олександрович Мурашко, український живописець і педагог (Українська Академія образотворчого мистецтва); племінник Миколи Мурашка.

1880 — †9 листопада 1918 • Гійом Аполлінер (Вільгельм Аполлінарій Костровицький), французький поет (Життя присвятити коханню, Міст Мірабо, Алкоголи).

1882 — †21 травня 1964 • Джеймс Франк, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії (1925 р., разом з Густавом Герцем, за відкриття законів взаємодії електронів з атомами).

1904 — †4 січня 1986 • Крістофер Ішервуд, англійський письменник ("Прощай, Берлін"). 120 років з дня народження.

1910 — †5 вересня 1997Матір Тереза (Агнес Гонджа Бояджиу), католицька черниця, засновниця доброчинних місій, лауреат Нобелівської премії миру (1979).

1914 — †12 лютого 1984Хуліо Кортасар, аргентинський письменник ("Останній раунд, Книга Мануеля"). 110 років з дня народження.

1925 — †24 травня 2013 • Петро Юхимович Тодоровський, український і російський кінорежисер (Кохана жінка механіка Гаврилова, Інтердівчинка, Військово-польовий роман).

1937 • Геннадій Янаєв, перший і останній віце-президент СРСР (1990-91), керівник антиконституційного путчу ДКНС (1991).

1957 • Доктор Олбан (Олбан Нвапа), шведський поп-співак нігерійського походження (It's my Life).

1976Земфіра (Земфіра Рамазанова), російська співачка.

1980Маколей Калкін, американський актор (Один вдома, Хороший син, Моя дівчина, Дядько Бак, Тільки сам, Річі Річ).

1980 — †14 лютого 2008 • Стівен Казмерчак, американський масовий убивця.

Померли 26 серпня

1346 • Ян Сліпий (Іоанн Люксембурзький), король Богемії (1310-46 рр.), граф Люксембургу (1313-46 рр.). Пом. 678 років тому у 50 років (нар. 10 серпня 1296 р.).

1723Антоні ван Левенгук, голландський натураліст, основоположник мікроскопічного методу дослідження організмів, першим спостерігав і описав бактерії, сперматозоїди, еритроцити, інфузорії, м'язові волокна. Пом. 301 рік тому у 91 рік (нар. 24 жовтня 1632 р.).

1795 • Алессандро Каліостро (Джузеппе Бальзамо), італійський ілюзіоніст, авантюрист і шарлатан; у 1789 році за єресь, чаклунство і масонство у Римі засуджений судом інквізиції на довічне ув'язнення. Пом. 229 років тому у 52 роки (нар. 2 червня 1743 р.).

1863Луї-Філіпп I, герцог Орлеанський, король-громадянин французів (1830-48 рр.), останній монарх з титулом короля на французькому престолі. Пом. 161 рік тому у 90 років (нар. 6 жовтня 1773 р.).

1930Лон (Леонідас) Чейні, американський актор ("Горбун собору Паризької богоматері", "Привид опери"), "людина з тисячею облич". Пом. 94 роки тому у 47 років (нар. 1 квітня 1883 р.).

1950 • Ренсом Елі Олдс, американський винахідник і промисловець, коструктор першого комерційно вдалого американського автомобіля "Олдсмобіль". Пом. 74 роки тому у 86 років (нар. 3 червня 1864 р.).

1972 • Френсіс Чичестер, англійський мандрівник; в 1966-67 роках за 226 днів в одиночку здійснив кругосвітню подорож на яхті "Джипсі Мот IV" лише з однією проміжною зупинкою. Пом. 52 роки тому у 71 рік (нар. 17 вересня 1901 р.).

1974Чарльз Ліндберг, американський авіатор, першим здійснити безпосадковий переліт через Атлантичний океан (1927). Пом. 50 років років тому у 72 роки (нар. 4 лютого 1902 р.).

1976Юрій Корнійович Смолич (Георгій Корнелійович Смолич), український журналіст («Універсальний журнал»), театральний критик, письменник («Прекрасні катастрофи», «Театр невідомого актора», «Світанок над морем», «Рік народження 1917»). Пом. 48 років тому у 76 років (нар. 8 липня 1900 р.).

1982 • Анна Герман, польська естрадна співачка. Пом. 42 роки тому у 46 років (нар. 14 лютого 1936 р.).

1989 • Ірвінг Стоун (Тенненбаум), американський письменник (Пристрасть життя, Любов вічна, Агонія і екстаз); один з основоположників біографічного роману. Пом. 35 років років тому у 86 років (нар. 14 липня 1903 р.).

2006 • Євген Мефодієвич Кучеревський, український футболіст, тренер ("Дніпро" Дніпропетровськ, "Ротор" Волгоград). Пом. 18 років тому у 65 років (нар. 6 серпня 1941 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 26 серпня

Битва під Дюрнкрутом

1278

Битва при Кресі

1346

День барикад

1648

Декларація прав людини і громадянина

1789

Битва за Дніпро

1943