цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1812 - 1814 років
24 грудня 1814 року у бельгійському місті Гент було підписано договір між Великою Британією і США, що завершував Другу англо-американську війну, яка почалась у 1812 році. Згідно з договором, котрий так і не вирішив спірні міждержавні питання, захоплені обома країнами території повинні були бути повернуті супротивнику і було заплановано створення міждержавної комісії для демаркації кордону між США і Канадою.

Політичні лідери 1812 - 1814 років

Австрійська імперія: Франц I (1804-35), Клемент фон Меттерніх (1809-48) • Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-25) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Франція: Шарль Моріс де Талейран-Перігор (1814-15), Людовик XVIII (1814-15) • Королівство Швеція: Карл Седерманландський (1809-18) • Російська імперія: Олександр I (1801-25) • США: Джеймс Медісон (1809-17) • Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-14).

Головні події 1812 - 1814 років

Всі події 1812 - 1814 років

11 березня 1812 - Після вигнання британською армією під командуванням Артура Веслі (Веллінгтона) французів з Мадрида, скликаний у тимчасовій столиці Іспанії Кадісі кортес (парламент) затвердив конституцію (Кадіська конституція) - Іспанія стала спадкоємною конституційною монархією. В країні також було введено однопалатний парламент, відмінена інквізиція і цензура, конфіскована значна частина церковної землі.
26 березня 1812 - У Венесуелі відбувся землетрус силою 7,7 балів за шкалою Ріхтера. За оцінками загинуло від 15 до 20 тисяч чоловік у містах Каракас, Ла-Гуайра, Баркусіменто, Сан-Феліпе і Меріда. Каракас був зруйнований на 90%, що постало питання про перенесення столиці у інше місто.
9 травня 1812 - Наполеон залишив Париж, щоб очолити "Велику армію", що готувалась до вторгнення в Росію.
16 травня 1812 - Російський фельдмаршал Михайло Кутузов підписав Бухарестський мирний договір, який завершив Російсько-турецьку війну 1806—12 рр. До Російської імперії відійшли Бессарабія, а Туреччині повернуто частину Молдавії і Валахію.
28 травня 1812 - Підписано Бухарестський мирний договір, котрий завершував Російсько-турецьку війну 1806-12 років. Усвідомлюючи небезпеку неминучої війни з Францією, імператор Олександр I відмовився від далекосяжних планів приєднати до Російської імперії Дунайські князівства і погодився на встановлення кордону по ріці Прут (до Росії відходили Бессарабія і Східна Молдова). Договір, за який генерала від інфантерії граф Михайло Кутузов отримав титул "найяснішого князя", був ратифікований 24 червня цього ж року.
18 червня 1812 - На наступний день після голосування у Сенаті щодо військових дій проти Великобританії, президент США Джеймс Медісон оголосив початок Другої англо-американської війни. Її причинами були британська економічна блокада Франції, союзниці США, і підтримка Англією корінних індіанських племен, зокрема в районі Великих Озер. Саме в цей період виник термін "військові яструби" щодо членів Сенату, котрі особливо активно наполягали на початку війни, сподіваючись на інтервенцію американської армії в Канаду і захоплення значних територій. Американці здійснили три подібні спроби і всі вони закінчились невдало. Закінчилась війна підписанням 24 грудня 1814 року Гентського миру, коли американцям став очевидним крах імперії Наполеона і британці перекинули в Америку значні збройні сили.
24 червня 1812 - Велика Армія Наполеона, найбільша військова сила Європи, що налічувала до 600 тисяч військовослужбовців, перетнула річку Німан і вторглась на територію Росії. Взявши 14 вересня Москву, але так і не отримавши від росіян повідомлення про капітуляцію, французькі війська, почали свій відступ, і коли 14 грудня французи залишили Росію, Велика Армія налічувала лише близько 100 тисяч чоловік.
22 липня 1812 - Англо-іспано-португальські війська під керівництвом Артура Веллінгтона розбили французів на чолі з маршалом Мармоном у битві біля Саламанки (Іспанія), що дало можливість англійцям зайняти Мадрід.
25 липня 1812 - Під натиском іспанських колоніальних військ армія генералісімуса Франсиско де Міранди була змушена капітулювати і Перша Венесуельська республіка припинала своє існування.
2 серпня 1812 - В Одесі сплахнула епідемія чуми. Незважаючи на низку карантинних заходів, які запровадив тодішній градоначальник герцог Рішельє, хвороба стрімко поширювалась. Кращі медики міста стали її жертвами. До кінця грудня від чуми в Одесі померло 2,6 тисяч осіб (кожен 9-тий мешканець).
16 серпня 1812 - Під Смоленськом розпочалась дводенна битва російської армії під керівництвом Михайла Барклай-де-Толлі і французькими військами Наполеона Бонапарта - російські війська з великим втратами були змушені залишити Смоленськ і продовжити відступ до Москви.
22 серпня 1812 - Швейарський мандрівник і сходознавець Йоганн Людвіг Буркхардт знайшов поблизу йорданського міста Амман руїни давнього міста Петра, в якому, за легендами, Мойсей добував зі скелі воду. Стародавня столиця Набатейського царства, у якій збереглось понад 800 будівель, датованих не пізніше VI століття, сьогодні входить до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і списку Нових семи чудес світу.
7 вересня 1812 - Біля села Бородіно за 110 кілометрів від Москви поразкою російських військ закінчився генеральний бій франко-російської війни 1812 року. Французам під командуванням Наполеона не вдалось прорвати оборону росіян, котрі не зуміли скористатись цим і перейти у конратаку. Але завдяки відступу фельдмаршала Кутузова заради збереження бойових сил армії, французам відкрився шлях на Москву, в котру вони увійшли через три дні.
13 вересня 1812 - Після поразки у Бородинській битві, у Філях під Москвою головнокомандуючим російської армії Кутузовим скликана військова нарада, на котрій було прийнято рішення не вступати у ще один бій з армією Наполеона, а заради збереження військових сил здати Москву без бою.
14 вересня 1812 - Через тиждень після кривавої перемоги над росіянами у битві біля Бородіно, армія Наполеона увійшла в Москву, котра виявилася безлюдною і залишеною військами. В Москві, головній меті військового походу Великої Армії, не виявилось ні царських урядовців, з котрими Наполеон планував обговорити умови миру, ні провіанту для військових. А після опівночі місто, підпалене російськими патріотами, охопила пожежа, котра позбавивила французів шансів пережити у Москві близьку зиму.
13 жовтня 1812 - В ході війни 1812 року британські та індіанські війська під керівництвом сера Ісаака Брока розбили американську армію генерала Стефена ван Ренсселера у битві на Квінстаунських висотах біля Онтаріо, чим врятували Канаду від американської інтервенції - це була остання спроба американців захопити північні британські колонії.
19 жовтня 1812 - Через місяць після зайняття військами Наполеона спустошеної Москви, французька армія, позбавлена достатньої кількості провіанту і військового спорядження щоб перезимувати, так і не отримавши від російського царя Олександра I повідомлення про капітуляцію, залишила Москву і почала відступ у напрямку західного кордону Росії. Відхід армії Наполеона був тяжким і хаотичним із-за несприятливих погодних умов, поганого матеріального забезпечення і неочікуваної агресивності росіян під час їх хаотичних набігів на відступаючу французьку армію.
26 листопада 1812 - При переході через ріку Березіну відступаюча з-під Москви французька армія була атакована росіянами - за два дні переправи тисячі французів потонули в ріці і загинули під обстрілом російської артилерії; імператор Наполеон залишив розбиту армію і відбув у Париж.

1813

28 лютого 1813 - Між Росією і Прусією підписано договір проти Наполеона І, який заклав початок шостої антинаполеонівської коаліції.
2 травня 1813 - В Саксонії, біля містечка Гроссгьоршен відбулась перша битва між Наполеоном і пруссько-російським військом під командуванням генерала Петра Вітгенштайна. Вона закінчилась перемогою французьких військ, відступом пруссько-російської армії за Ельбу і підкоренні Наполеоном Саксонії.
20 травня 1813 - У битві біля Бауцена (під Дрезденом, Саксонія) армія Наполеона розбила російсько-прусські війська під командуванням генерала Вітгенштейна, Втративши з обох боків понад 12 тисяч чоловік, армії підписали перемир'я до 11 серпня.
7 серпня 1813 - Війська під командуванням Сімона Болівара увійшли в столицю Венесуели Каракас, звільнивши її від іпанців. Болівар удостоївся титулу Визволителя й отримав диктаторські повноваження, але Друга венесуельська республіка протрималась недового - через рік Іспанія відновила тут своє панування.
26 серпня 1813 - у дводенному бою на ріці Ельба під Дрезденом 165-тисячна французька армія пермогла 227-тисячну Богемську армію, що складалась з військ країн антинаполеонівської коаліції (Пруссія, Росія, Австрія), під командуванням фельжмаршала Філіпа Шварценберга. Це була остання перемога Наполеона Бонапарта.
27 серпня 1813 - У ході війни Шостої коаліції відбулась дводенна Дрезденська битва між армією Наполеона і Богемською армією російсько-пруссько-австрійських союзників, в якій союзники зазнали поразки, втратили близько 40 тисяч вбитими, пораненими та полоненими і були змушені відступити в Богемію.
30 серпня 1813 - Завершилась дводенна битва під Кульмом (нині Чехія), в якій російсько-пруссько-австрійські війська розгромили французький корпус армії Наполеона.
5 жовтня 1813 - В ході війни 1812 року об'єднані англо-індіанські війська зазнали поразки від американської армії у битві біля Онтаріо (Канада). У бою загинув Текумсех, вождь племені шовні, організатор і лідер міжплемінного індіанського союзу в боротьбі проти білих поселенців, що силою витісняли індіанців з їх земель. Після смерті Текумсеха опір індіанців став хаотичним, і невдовзі вони були витіснені на західний берег Міссісіппі.
12 жовтня 1813 - Парагвай, що відділився від королівства Ріо-де-Ла-Плата (Аргентина) в травні 1811 року, проголосив себе незалежною республікою.
16 жовтня 1813 - Під Лейпцігом почалась Битва народів, вирішальна битва у війні Австрії, Прусії, Росії та Швеції проти Франції, в результаті котрої від наполеонівських військ була звільнена вся територія Німеччини.
28 жовтня 1813 - Карл Теодор фон Дальберг, примас Рейнського союзу, зрікся титулу великого герцога франкфуртського, подарованого йому Наполеоном. До ліквідації у грудні герцогства ним управляв Ежен де Богарне.
4 листопада 1813 - Після виходу королівства Вюртемберг Рейнський союз фактично розпався.
1 грудня 1813 - Проголошено суверенітет Нідерландів; принц Вільгельм VI оголошений штатгальтером країни (у 1815 році він став королем і правив під іменем Вільгельм I).
29 грудня 1813 - Союзний сейм Швейцарії відмінив "Акт посередництва", виданий Наполеоном в 1803 році, згідно якому в Швейцарії ліквідовувалась Гельветична республіка, проголошена в 1798 році після завоювання Швейцарії французькими революційними військами.

1814

14 січня 1814 - Після блискавичного і переможного шведсько-британського походу проти Данії (союзниці Франції), очоленого шведським коронованим принцем Бернадотом, датчани змушені були підписати Кільський мир, остнанню угоду періоду визвольних війн проти наполеонівського панування. Згідно з договором, Данія зобов'язувалась розірвати свій союз із Францією, розпочати війну проти Наполеона, передати Норвегію Швеції, отримавши взамін шведську Померанію і острів Рюган; Великобританія залишала за собою острів Гельголанд, захоплений в 1807 році.
1 лютого 1814 - Опубліковано поему "Корсар" лорда Джоджа Байрона. Першого ж дня було продано більше 10 тисяч примірників.
11 березня 1814 - Іспанський король Фердинанд VII, який повернувся на престол після поразки французького імператора Наполеона І, анулював Кадіську конституцію, затверджену в 1812 році, і ввів абсолютистське правління.
30 березня 1814 - Війська Шостої антинаполеонівської коаліції у складі російських та прусських корпусів атакували й після запеклих боїв увійшли в Париж. Битва за Париж стала однією з найкривавіших для союзників, які втратили за один день боїв понад 8 тисяч солдат (з них понад 6 тисяч росіян) і останньою в кампанії 1814 року, після якої імператор Наполеон зрікся влади.
1 квітня 1814 - Через день після входження союзницьких військ Росії, Прусії, Австрії та Великобританії в Париж, колишній міністр закордонних справ Франції Шарль Моріс де Талейран-Перигор сформував тимчасовий уряд, котрий оголосив про позбавлення влади Наполеона Бонапарта.
2 квітня 1814 - Після проголошення французьким тимчасовим урядом Наполеона позбавленим влади, він, за порадою своїх генералів, які вважали подальшу боротьбу з переважаючими силами чотирьох європейських держав безнадійною, зрікся престолу. Новим королем Франції став Людовик XVIII з династії Бурбонів, брат короля Людовика XVI, страченого у січні 1793 року. За наполяганням союзників у червні Людовик XVIII опублікував хартію, котра встановлювала у Франції конституційну монархію.
6 квітня 1814 - У Франціїї відновлено правління династії Бурбонів - постановою Сенату Наполеона Бонапарта позбавлено влади, а королем проголошено Людовика XVIII. За рішенням союзників-переможців - Росії, Австрії, Прусії і Великобританії - Наполеон I зберіг за собою титул імператора, йому була виділена щорічна пенсія у розмірі 2 мільйонів франків, охорона з 400 добровольців і віддано у володіння середземноморський острів Ельба, куди він відбув 28 квітня.
17 травня 1814 - Після поразки Данії, союзниці Франції, у Англо-датській війні 1807-1814 рр., установчі збори в Ейдсволлі прийняли конституцію Норвегії, котра проголошувала незалежність від датської корони. Але влітку цього ж року, після нападу Швеції, Норвегія змушена була вступити зі Швецією в унію, котру вдалось розірвати лише у 1905 році. Норвезька конституція 1814 року діє в країні й понині.
30 травня 1814 - У Парижі країни антинаполеонівської коаліції (Росія, Велика Британія, Австрія і Пруссія) підписали з Францією мирний договір. Згідно з його положеннями Франція зберігала свою територію в межах стану на 1 січня 1792 року, їй повертались більшість втрачених в ході війни колоній, відновлювалась незалежність італійських держав, німецьких князівств, Голландії і Швейцарії.
25 липня 1814 - Англійський винахідник Джордж Стівенсон провів випопробування першого паровоза, призначеного для буксування вугільних вагонеток. Він міг переміщати по колії до 30 тонн вантажу і був названий «Блюхер» на честь прусського генерала, що прославився перемогою над Наполеоном у битві під Ватерлоо.
14 серпня 1814 - У Мілані в театрі «Ла Скала» відбулась прем'єра комічної опери Джоакіно Россіні «Турок в Італії».
24 серпня 1814 - В ході Англо-американської війни англійські війська під командуванням генерала Роберта Роса перемогли американців у битві при Блейденсберзі і захопили столицю країни Вашингтон. У відповідь за спалення свого часу американцями урядових будівель у Йорку (нині Торонто), британці спалили Білий дім, Капітолій, бібліотеку Конгресу і ряд інших міських споруд.
18 вересня 1814 - У столиці Австрійської імперії почав роботу Віденський конгрес, який підвів підсумки Наполеонівських воєн. Згідно з його рішенням до складу нового королівства Нідерландів відійшли території Австрійських Нідерландів (сучасна Бельгія), однак всі інші володіння Австрії повернулися під контроль Габсбургів; Пруссії дісталася частина Саксонії; Данія, колишня союзниця Франції, втратила Норвегію, передану Швеції. В Італії була відновлена влада папи римського над Ватиканом і Папською областю, Бурбонам повернули Королівство Обох Сицилій, а Польща пережила Четвертий поділ - її землі відійшли до Росії, Австрії та Пруссії.
2 жовтня 1814 - Битвою в Ранкагуа іспанці завершили повторне завоювання Чилі, котра проголосила свою незалежність в 1811 році. Чилійський президент Хосе Мігель Каррера був змушений залишити країну, і до 1817 року Чилі залишалась під владою Іспанії.
1 листопада 1814 - У Відні почав роботу конгрес послів великих держав Європи, очолювана австрійським дипломатом Клементом фон Меттерніхом, яка протягом півроку врегульовувала питання міждержавних кордонів після розгрому наполеонівської Франції.
24 грудня 1814 - У бельгійському місті Гент було підписано договір між Великою Британією і США, що завершував Другу англо-американську війну, яка почалась у 1812 році. Згідно з договором, котрий так і не вирішив спірні міждержавні питання, захоплені обома країнами території повинні були бути повернуті супротивнику і було заплановано створення міждержавної комісії для демаркації кордону між США і Канадою.

Народились в 1812 - 1814 роках

2 лютого 1812 - 15 грудня 1848, Євген Павлович Гребінка, український поет ("Малоросійські приказки", "Човен", "Українська мелодія", "Очи черные"), прозаїк ("Записки студента", "Петербурзька сторона", "Фактор").
7 лютого 1812 - 9 червня 1870, Чарльз Діккенс, англійський письменник ("Давид Копперфільд", "Олівер Твіст", "Холодний дім", "Тяжкі часи", "Посмертні записки Піквікського клубу").
6 квітня 1812 - 21 січня 1870, Олександр Іванович Герцен, російський письменник, публіцист, філософ, революціонер.
7 травня 1812 - 12 грудня 1889, Роберт Браунінг, англійський поет, письменник ("Чоловік та жінка", "Діючі особи"), основоположник жанру поетичного монолога-сповіді в англійській поезії.
9 червня 1812 - 10 липня 1910, Йоганн Готфрід Галле, німецький астроном; у 1846 році відкрив планету Нептун за координатами, теоретично розрахованими французьким математиком Левер'є.
18 червня 1812 - 27 вересня 1891, Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва).
14 лютого 1813 - 17 січня 1869, Олександр Сергійович Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики ("Есмеральда", "Русалка", "Торжество Вакха").
16 лютого 1813 - 17 квітня 1873, Семен Степанович Гулак-Артемовський, український композитор, співак, драматичний артист, драматург, племінник письменника П. П.Гулака-Артемовського, автор першої української опери ("Запорожець за Дунаєм"), пісень, водевілів.
19 березня 1813 - 1 травня 1873, Давид Лівінгстон, англійський дослідник Африки (відкрив для європейців водоспад Вікторія).
5 травня 1813 - 11 листопада 1855, Серен К'єркегор, датський теолог, письменник, філософ, основоположник екзистенціалізму ("Або - або", "Філософські крихти", "Стадії життєвого шляху").
22 травня 1813 - 13 лютого 1883, Ріхард Вагнер, німецький композитор ("Трістан та Ізольда"), диригент, реформатор оперного мистецтва, новатор в галузі гармонії і оркестрування.
10 жовтня 1813 - 27 січня 1901, Джузеппе Верді, італійський композитор, творець музичної драми, автор 26 опер (Ріголетто, Травіата, Аїда, Отелло, Фальстаф).
1814 - 17 червня 1889, Джон Джеймс Юз (Джон Х'юз), валлійський підприємець; засновник міста Донецьк.
11 січня 1814 - 30 грудня 1899, Джеймс Пажет, британський хірург і фізіолог; вважається (разом із Рудольфом Вірховом) основоположником паталогоанатомії.
9 березня 1814 - 10 березня 1861, Тарас Григорович Шевченко, український поет ("Кобзар"), письменник, художник.
30 травня 1814 - 1 липня 1876, Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва.
19 липня 1814 - 10 січня 1862, Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт".
13 серпня 1814 - 21 червня 1874, Андерс Йонас Ангстрем, шведський фізик і астроном; виявив водень в атмосфері Сонця, основоположник спектроскопії.
2 вересня 1814 - 11 липня 1896, Ернст Курцис, німецький археолог, історик; керував розкопками в Олімпії (1875-81 рр.), місці проведення давньогрецьких Олімпійських ігор.
15 жовтня 1814 - 27 липня 1841, Михайло Юрієвич Лермонтов, російський поет (Бородіно), письменник (Герой нашого часу).
17 жовтня 1814 - 13 травня 1888, Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об'єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая».
6 листопада 1814 - 7 лютого 1894, Адольф (Антуан) Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону.

Померли в 1812 - 1814 роках

19 вересня 1812 - Меїр Амшель Ротшильд, німецький банкір, філантроп, фінансовий магнат, засновник династії підприємців, ім'я котрого ось уже два століття є синонімом багатства і благополуччя. 206 років тому, в 68 років (нар. 23 лютого 1744 р.).
10 квітня 1813 - Жозеф-Луї Лагранж, французький математик і механік ("Аналітична механіка"). 205 років тому, в 77 років (нар. 25 січня 1736 р.).
28 квітня 1813 - Михайло Ілларіонович Кутузов, російський полководець і дипломат, генерал-фельдмаршал і світлійший князь (з 1812); герой Франко-російської війни 1812 р. 205 років тому, в 68 років (нар. 16 вересня 1745 р.).
29 листопада 1813 - Джамбаттіста Бодоні, італійський видавець, друкар, художник-шрифтовик і гравер, автор "Посібника по типографії" зі зразками 373 шрифтів. 205 років тому, в 73 роки (нар. 16 лютого 1740 р.).
27 січня 1814 - Філіп Естлі, англійський підприємець, засновник і власник першого у світі цирку, засновником першої циркової династії. 204 роки тому, в 72 роки (нар. 8 січня 1742 р.).
26 березня 1814 - Жозеф Гільйотен, французький лікар, винахідник гільйотини, на котрій сам же й був страчений. 204 роки тому, в 76 років (нар. 28 травня 1738 р.).
29 травня 1814 - Жозефіна Богарне, імператриця Франції (1803-07 рр.), перша дружина Наполеона Бонапарта. 204 роки тому, в 51 рік (нар. 23 червня 1763 р.).
31 серпня 1814 - Артур Філліп, британський адмірал, засновник Сіднея (1788), перший губернатор Австралії. 204 роки тому, в 76 років (нар. 11 жовтня 1738 р.).
2 грудня 1814 - Донасьєн Альфонс Франсуа де Сад, французький письменник ("120 днів Содоми", "Жюстіна", "Філософія в будуарі"). 204 роки тому, в 74 роки (нар. 2 червня 1740 р.).

Головні події 1812 - 1814 років

keyboard_arrow_left1810
1816keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх