цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Цей день 16 вересня
260-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 105 днів. Іменинники - Домна, Дорофей, Зинон, Іван, Петро. Міжнародний день охорони озонового шару, а в Папуа-Новій Гвінеї та Мексиці святкують День незалежності.

Головні події 16 вересня


Всі події 16 вересня

1630 - Массачусетське селище Шоумат перейменоване у Бостон і оголошене столицею штату Массачусетс.
1658 - У Гадячі за ініціативою гетьмана Івана Виговського між Польщею і Україною підписано договір, що передбачав утворення у Речі Посполитій третьої складової частини федерації - Великого Князівства Руського. Воно складалось з Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств, а верховна влада в ньому, як військова, так і цивільна, мала належати гетьману, якого обиратимуть пожиттєво.
1804 - Для визначення фізичних, хімічних і метеорологічніх параметрів атмосфери французький фізик Жозеф-Луї Гей-Люсак піднявся в небо на повітряній кулі і встановив при цьому рекорд висоти - 7016 метрів.
1810 - Католицький священник Мігель Ідальго-Костілла зачитав перед натовпом у мексиканському місті Долорес революційну петицію, що увійшла в історію під назвою "Відозва з Долорес", в котрій закликав до повалення 300-літнього панування Іспанії, перерозподілу земельної власності поміщиків та церкви і расової рівності населення Мексики. Відозва знайшла підтримку серед бідняків та індійців і згодом селянська армія рушила на Мехіко. За іронією долі, ініціативу в Революційній війні, що тривала протягом наступних десяти років, перехопили прихильники монархічної влади і расової сегрегації, котрі в 1822 році проголсили Мексику незалежною конституційною монархією на чолі з імператором Агустіном Інтурбіде, лідером роялістів, з привілейованим положенням католицької церкви, зрівнням соціального статусу іспанців та креолів і обмеженням суспільних прав індіанців та мексиканців змішаної крові. Мексиканська імперія проіснувала менше року і в 1823 році Мексика стала республікою.
1908 - У штаті Нью-Джерсі Вільям Дюран заснував компанію "General Motors", майбутнього виробника автомобілів Cadillac, Buick, Oldsmobile, Pontiac, Chevrolet.
1932 - Перебуваючи у в'язниці поблизу Бомбея, Мохандас Ганді почав голодування на знак протесту рішення британського уряду підтримати нову індійську конституцію, за якою виборча система Індії зберігала поділ на касти. Протест Ганді закінчився за 6 днів, коли з конституції були вилучені гарантії для касти «недоторканних» протягом 70 років бути представленими у парламенті.
1938 - Оркестр Томмі Дорсі записав на студії Victor Records сьогодні вже класичну свінгову композицію "Boogie Woogie".
1940 - В умовах неминучого вступу в бойові дії 2-ї Світової війни в США прийнято закон про загальну військову повинність для всіх чоловіків віком від 21 до 35 років.
1941 - Під тиском союзників Реза-шах Пехлеві зрікся престолу і новим шахом Ірану став його син Мохаммед Реза Пехлеві, котрий правив країною до 1979 року, коли його режим був повалений в результаті масових антиамериканських і панісламських виступів.
1959 - У Нью-Йорку в готелі «Sherry-Netherland» компанія Xerox продемонструвала перший успішний промисловий копіювальний апарат «Xerox 914», який революціонізував документообіг. Він важив 294 кг, коштував 27 500 доларів і працював зі швидкістю 136 копій розміром 229 мм х 356 мм за годину.
1963 - На студії Swan у Лондоні The Beatles записали пісню "She Loves You".
1963 - За ініціативою прем'єр-міністра Малайської Федерації Абдули Рахмана утворено Федерацію Малайзія, до котрої увійшли Малайя, Сінгапур, Сабах і Саравак.
1970 - Після ряду зіткнень між воєнізованими загонами палестинців, що оселились в Йорданії після поразки коаліції арабських держав у Шестиденній війні, і урядових військ, король Хусейн віддав наказ повернути під свій контроль зони розселення палестинців. Бойові дії, відомі як війна «Чорний вереснем», тривали до липня наступного року і привели до загибелі до 5 тисяч людей і вислання близько 150 тисяч палестинців у Ліван, куди були перенесені штаб-квартири палестинських організацій, включаючи Організацію Визволення Палестини.
1975 - Колишня австралійська колонія Папуа - Нова Гвінея проголосила себе незалежною від Австралії монархією.
1976 - 23-річний вірменський плавець Шаварш Карапетян, випадково опинившись на місці падіння тролейбуса з дамби у Єреванське озеро, з глибини 10 метрів врятував 20 пасажирів. Тривале перебування у крижаній воді і отримані травми, привели до тривалої хвороби, інвалідності і припинення спортивної кар'єри 11-разового рекордсмена світу, 17-разового чемпіона світу, 13-разового чемпіона Європи і 7-разового чемпіона СРСР з підводного плавання.
1978 - У північно-східній частині Ірану стався землетрус силою 7,7 балів, який практично повністю зруйнував місто Табас (з 17 тисяч чоловік вижило близько 2 тисяч). Всього внаслідок землетрусу загинуло 25 тисяч чоловік.
1982 - Через декілька годин після того як ізраїльські війська увійшли в Західний Бейрут, християнська міліція ливанського майора Саада Хаддада, союзника Ізраїлю, вчинили напад на табори палестинсьих біженців Шабра і Шатілла, де за два дні було вбито близько тисячі чоловік, включаючи жінок і дітей. Ізраїль спочатку заперечував сам факт геноциду, а потів зняв з себе будь-яку відповідальність за цей інцидент. 29 вересня для запобігання подальшому кровопролиттю ООН знову ввела миротворчий військовий контингент в Ливан.
1983 - Австрійський спортсмен і актор Арнольд Шварценеггер отримав громадянство США.
1987 - В Монреалі 23 провідні країни світу підписали протокол із закликом до припинення до 2000 року виробництва хімікатів, що руйнують озоновий шар Землі. Договір набув чинності 1 січня 1989 року. До 1997 року до Монреальського протоколу приєдналось ще 133 держави. У 1991 році Україна підтвердила свою участь у ньому. За розрахунками фахівців, якщо країни світу будуть дотримуватись Монреальського протоколу, то озоновий шар може відновитись до 2050 року.
1992 - Внаслідок падіння промислового виробництва і невдалої політику Банку Англії відбулось різке падіння вартості фунта стерлінга по відношенню до німецької марки і американського долара. Його девальвація тривала до листопада і привела до втрати 25% вартості. «Чорна середа» змусила Велику Британію вийти з європейської валютної системи (ЄВС) і повернутися до вільно плаваючого обмінного курсу.
1998 - У Парижі відбулась прем'єра мюзиклу «Нотр-Дам де Парі», створеного за мотивами однойменного роману Віктора Гюго композитором Рікардо Коччанте і поетом Люком Пламондоном. Цього ж року стартувала скорочена американська версія мюзиклу в Лас-Вегасі і англійська версія в Лондоні.Пісні «Belle» і «Le temps des cathedrales» стали світовими хітами. Мюзикл «Нотр-Дам де Парі» потрапив у Книгу Рекордів Гіннеса, як найуспішніший за перший рік роботи.
1999 - Ураган Флойд, що налетів на штат Північна Кароліна зі швидкістю 180 км/год привів до руйнування більше 12 тисяч будинків і загибелі 52 чоловік. Із-за проливних дощів власті Північної Кароліни і сусідніх штатів змушені були провести евакуацію більше 2.6 мільйонів осіб, найбільшу в США евакуацію в умовах мирного часу.
2000 - У Києві зник український журналіст Георгій Ґонґадзе. Ця подія, поряд з оприлюдненням звинувачень про можливу причетність влади до долі журналіста, стала причиною наймасштабнішої політичної кризи в Україні за останні 10 років, а також масових акцій протесту у Києві.
2014 - Верховна Рада України ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, зміст якої розроблено конкретно для України і яка має замінити Угоди про партнерство та співробітництво даючи Україні змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.

Народились 16 вересня

16 - 10 червня 38, Юлія Друзілла, сестра і, можливо, коханка імператора Калігули; друга дочка Германіка і Агрипіни Старшої.
1387 - 31 серпня 1422, Генріх V (Генріх Ланкастер), король Англії (з 1413 року), завойовник Нормандії і Пікардії, регент при французькому королі Карлі VI Божевільному.
1462 - 18 травня 1525, П'єтро Помпонацці, італійський філософ епохи Відродження («Про безсмертя душі», «Про причини явищ природи»).
1745 - 28 квітня 1813, Михайло Ілларіонович Кутузов, російський полководець і дипломат, генерал-фельдмаршал і світлійший князь (з 1812); герой Франко-російської війни 1812 р.
1891 - 22 грудня 1980, Карл Деніц, німецький грос-адмірал, головнокомандуючий військово-морським флотом нацистської Німеччини (з 1943 р.), спадкоємець Адольфа Гітлера на посту глави держави (з травня 1945 р.); міжнародним трибуналом в Нюрнберзі був визнаний військовим злочинцем і засуджений на 10 років ув'язнення.
1893 - 22 жовтня 1986, Альберт Сент-Дьєрдьї, мадярський біохімік, лауреат Нобелівської премії (1937) за відкриття аскорбінової кислоти і дослідження її властивостей. 125 років з дня народження.
1923 - 23 березня 2015, Лі Куан Ю, сінгапурський державний діяч, перший прем'єр-міністр Республіки Сінгапур (1959-90 рр.). 95 років з дня народження.
1925 - 14 травня 2015, Бі Бі Кінг (Райлі Бен Кінг), американський блюзовий музикант, співак (The Thrill Is Gone, I Like to Live the Love, Rock Me Baby), лауреат премії "Гремі" за внесок в музику (1987).
1927 - 23 червня 2011, Пітер (Майкл) Фальк, американський кіноактор (Кишенькове диво, Коломбо, Великі перегони).
1936 - Михайло Михайлович Кокшенов, російський кіноактор (Спортлото-82, Гараж).
1945 - Євген Ваганович Петросян, російський гуморист, артист естради, телеведучий.
1947 - 7 жовтня 1984, Валерій Веніамінович Марченко, український дисидент-правозахисник, літературознавець і перекладач.
1952 - Міккі Рурк (Філіп Андре Рурк), американський актор (Куля, 9 1/2 тижнів, Кривавий четвер, Рік дракона, Жар тіла, Місто страху, Серце ангела, Дика орхідея, Харлі Девідсон і ковбой Мальборо, 1941); лауреат премії «Золотой глобус».
1956 - Девід Копперфілд (Девід Сет Коткін), американський ілюзіоніст.
1963 - Річард Маркс, американський співак, композитор (Hazard, Children of the Night, Too Late to Say Goodbye, Keep Coming Back, Angelia, Take This Heart, Right Here Waiting, Satisfied , Endless Summer Nights). 55 років з дня народження.
1968 - Марк Ентоні (Марко Антоніо Муньїс Руїс), американський музикант, співак. 50 років з дня народження.

Померли 16 вересня

1380 - Карл V Мудрий, король Франції (1364-80 рр.), фактичний правитель країною після полонення англійцями його батька, короля Іоанна II Доброго (1356); батько короля Карла VI Божевільного. 638 років тому, в 42 роки (нар. 21 січня 1338 р.).
1498 - Томас Торквемада, Великий інквізитор Іспанії; розробив систему органів інквізиції, склав її кодекс, створив процедуру інквізиційного суду та увів у масову практику аутодафе. 520 років років тому, в 78 років (нар. 14 жовтня 1420 р.).
1534 - Михайло Львович Глинський, український магнат, воєначальник і державний діяч Великого князівства Литовського і Великого князівства Московського татарського походження. 484 роки тому, в 67 років (нар. 1467 р.).
1736 - Даніель Габріель Фаренгейт, німецький хімік і фізик; першим запропонував метод очищеня ртуті, винайшов спиртовий (1709) та ртутний (1714) термометри, запропонував температурну шкалу (1724), згодом названу його іменем, в котрій температура танення льоду становила 32 градуси, а відстань до температури кипіння води - 180 градусів. 282 роки тому, в 50 років (нар. 24 травня 1686 р.).
1824 - Людовик XVIII (Людовик Бурбон), король Франції (1812-24 рр.); брат страченого короля Людовика XVI. 194 роки тому, в 69 років (нар. 17 листопада 1755 р.).
1911 - Едуар Ньєпор, французький льотчик і авіаконструктор. 107 років тому, в 36 років (нар. 24 серпня 1875 р.).
1932 - Рональд Росс, шотландський біолог; встановив роль комарів роду Anopheles у розповсюдженні малярії, що дало можливість знайти способи боротьби з цим захворюванням; лауреат Нобелівської премії (1902). 86 років тому, в 75 років (нар. 13 травня 1857 р.).
1967 - Павло Григорович Тичина, український поет-модерніст ("Сонячні кларнети", "Замість сонетів", "Чуття єдиної родини"), державний діяч (голова Верховної ради УРСР, 1955-59 рр.). 51 рік тому, в 76 років (нар. 23 січня 1891 р.).
1977 - Марк Болан, британський рок-музикант, лідер групи T. Rex, автор 11 хітів, написаних в 1970-74 роках. 41 рік тому, в 30 років (нар. 30 вересня 1947 р.).
1977 - Марія Каллас (Марія Сесілія Софія Анна Калогеропулос), американська оперна співачка (ліричне сопрано) грецького походження. 41 рік тому, в 54 роки (нар. 2 грудня 1923 р.).
2000 - Георгій Ґонґадзе, український журналіст, смерть якого назавжди змінила Україну. 18 років тому, в 31 рік (нар. 21 травня 1969 р.).
Правила життя Конфуція
Правила життя
Правила життя Конфуція

Головні події 16 вересня

keyboard_arrow_left15 вересня
17 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх