цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1858 - 1860 років
6 травня 1860 року Джузеппе Гарібальді разом з 1200 своїми прихильниками відплив з Генуї на захоплених напередодні кораблях «П'ємонт» і «Ломбарде» до Сицилії, яку захопив 30 травня. Він правив островом протягом двох місяців від імені короля Віктора Емануїла і у вересні повністю завоював Королівство обох Сицилій.

Головні події 1858 - 1860 років


Всі події 1858 - 1860 років

14 січня 1858 - Два італійські революціонери на чолі з Фелісом Орсіні здійснили невдалу спробу замаху на життя французького імператора Наполеон III, як ворога об'єднання Італії і пригнічувача французького народу. Змовники кинули в карету, якою імператор і його дружина Євгенія їхали в оперний театр, три бомби, але монарше подружжя не постраждало, натомість закинуло близько десяти випадкових перехожих. Орсіні був заарештований і через два місяці страчений.
25 січня 1858 - На весіллі дочки англійської королеви Вікторії з наслідним принцем Прусії вперше публічно виконано "Весільний марш" Мендельсона.
13 лютого 1858 - У пошуках витоку ріки Ніл англійський дослідник Джон Спік відкрив у Центральній Африці озеро Танганьїка, одне з найбільших за розміром і обэємом прісноводних озер світу.
29 березня 1858 - В Петербузі відкрито першу в Росії жіночу гімназію.
30 березня 1858 - Хаймен Ліпмен з Філадельфії отримав патент на олівець з гумкою на торці.
11 травня 1858 - Міннесота стала 32-м штатом США.
28 травня 1858 - Підписано Айгунський договір, згідно з яким північний берег ріки Амур переходив від Китаю до Росії. Договір фактично переглядав раніше підписаний Нерчинський договір (1689), в якому було вперше погоджено російсько-китайський кордон.
11 червня 1858 - В Санкт-Петербурзі освячено Ісакієвський собор, збудований за проектом архітектора Августа Монферрана.
28 липня 1858 - Французький фотограф і карикатурист Фелікс Надар, який в 1855 році запатентував ідею використання аерофотографії для виготовленняя карт і цілей розвідки, провів першу в світі аерофотозйомку, здійснивши для цього підйом на аеростаті.
30 липня 1858 - Офіцер британської індійської армії Джон Хеннінг Спік відкрив озеро Вікторія і витік ріки Ніл (сучасна територія Танзанії, Кенії та Уганди) і витік ріки Ніл.
5 серпня 1858 - Успішно закінчилось прокладання по дну океану першого трансатлантичного телеграфного 2000-мильного кабелю, котрий сполучив Ньюфаундленд та Ірландію. 16 серпня президент США Джеймс Бучанен і королева Вікторія обмінялись символічними повідомленнями. Нажаль, сам кабель виявився невисокої якості і на початку вересня перестав функціонувати.
21 жовтня 1858 - У Парижі відбулась прем'єра опери Жака Оффенбаха «Орфей у пеклі» і вперше публічно виконано канкан. Дещо пізніше він став виконуватись на естраді кафешантанів, де набув крайньої вульгарності.
1859
27 січня 1859 - Оттава проголошена столицею Канади.
19 березня 1859 - У Парижі в «Театр лірік» відбулась прем'єра опери Шарля Гуно «Фауст», написана на лібрето Жюля Барб'є і Мішеля Карре за першою частиною однойменної драми Гете. Остаточна редакція була поставлена в Парижі в театрі «Гранд-Опера» в березні 1869 року.
9 квітня 1859 - 23-річний Семюел Ленгхорн Клеменс отримав свідотцтво, що дозволяло йому керувати річними пароплавами. Пропрацювавши чотири роки моряком на Міссісіппі, у 1861 році він зайнявся журналістикою і став підписувати свої статті псевдонімом Марк Твен, що на жаргоні річників означає безпечну для плавання глибину.
25 квітня 1859 - У Порт-Саїді під керівництвом французького інженера і дипломата Фердинанда Лессепса почалось будівництво Суецького каналу - штучної водної магістралі довжиною 101 милю, що мала сполучити Середземне і Червоне моря. Важкі умови праці і епідемія холери не дали можливість завершити зведення каналу вчасно, і лише 17 листопада 1869 році, на чотири роки пізніше запланованого терміну, Суецький канал глибиною до 8 метрів, шириною по дну - 24 метри і по поверхні води - 70-100 метрів був урочисто відкритий для судноплавства.
21 травня 1859 - В Лондоні запущено баштовий годинник Вестмінтерського палацу, відомий усьому світу як Біг-Бен. Довгий час він вважався найбільшим годинником у світі і до сьогодні є одним із найвпізнаваніших символів Лондона і Великобританії вцілому.
31 травня 1859 - На башті Біг Бен у Лондоні запрацювали знамениті сьогодні чотири годинники, розміщені на висоті 54,9 метрів над землею. Вони мають циферблат діаметром 7 метрів, вкритий матовим склом, і стрілки довжиною 4,2 та 2,7 метри; об'ємні деталі годинників вкриті позолотою.
24 червня 1859 - Під час австро-італо-французької війни 1859 року відбулась вирішальна битва між франко-сардинською і австрійською арміями поблизу селища Сольферіно, в котрій з обох боків брали участь близько 190 тисяч чоловік. Австрійська армія була повінстю розбита, що заклало основи для об'єднання Італії в єдину державу. Франція в знак подяки за військову підтримку отримала від Сардинії Ніццу і Савойю.
30 червня 1859 - Француз Жан-Франсуа Гравеле, більш відомий під псевдонімом як Еміль Блонден, став першою людиною, котра пройшла по канату над Ніагарським водоспадом. Канат, товщиною 5 сантиметрів і довжиною 1100 футів (близько 350 метрів) було натягнуто на висоті 160 футів (~ 50 метрів) над рікою, куди стікали води водоспаду. За видовищем спостерігало близько 5 тисяч глядачів. Це був перший із серіїї переходів Блондена над Ніагарським водоспадом, котрі він перетворив у театралізоване шоу з імітацією падінь, відпочинком у середині маршруту, ланчем, сидячи на канаті і т.п.
1 липня 1859 - В Протоколах лондонського Ліннеєвського товариства вперше опубліковано короткий виклад теорії природного відбору Чарльза Дарвіна.
18 серпня 1859 - Французький канатоходець Жан Блонден перетнув Ніагарський водопад, тримаючи на плечах іншого акробата.
27 серпня 1859 - Біля міста Тітусвілль (штат Пеннсильванія) полковник Едвін Дрейк пробурив першу свердловину, в якій на глибині 21 метр виявлено нафту, котру стали викачувати за допомогою звичайної помпи. Ця дата вважається початком розвитку американської нафтової промисловості, а свердловина Дрейка сьогодні є частиною музею загальнодержавного значення.
7 вересня 1859 - Оточений російськими військами в гірському аулі Гуніб на умовах вільного виїзду в Мекку здався в полон загону барона Врангеля імам Шаміль, духовний і політичний керівник мусульман Північного Кавказу. Полоніння Шаміля, котрий чверть століття очолював боротьбу народів Чечні і Дагестану проти колонізації Росією, стало переломним моментом у Кавказькій війні, котра закінчилась в 1864 році після підкорення абхазів і черкесів. Лише в 1870 році Шамілю було дозволено емігрувати в Мекку, де він і помер в 1871 році.
16 жовтня 1859 - Американський борець поти рабства Джон Браун із п'ятьма чорношкірими і тринадцятьма білими соратниками захопив військовий арсенал в містечку Харперс-Феррі (штат Західна Вірджинія). Сподіваючись, що його підтримають місцеві раби, Браун планував проголосити нову демократичну республіку в горах Аппалачі. Але ніякого повстання не відбулось і протягом доби Браун і його чотири товариша були заарештовані, а решту загинули в перестрілці з морськими піхотинцями. 2 грудня 1859 року за рішенням суду за звинуваченням у організації змови Джон Браун був страчений.
10 листопада 1859 - Цюріхським миром між Австрією, з одного боку, та Францією і Сардинією, з іншого, закінчилась війна за панування у Північній Італії. Австрія відмовилась від Ломбардії, на користь Франції, а фортеці Мантуя і Паск'єра перейшли до Сардинії. В знак подяки за військову допомогу Франція отримала від Сардинії Ніццу і Савойю.
24 листопада 1859 - У Великобританії вийшла друком книга «Походження видів шляхом природнього відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя» англійського натураліста Чарльза Дарвіна, в котрій була викладена наукова теорія еволюції, що базується на принципах мінливості видів, природнього добору та боротьби за існування. Весь наклад кількістю 1250 примірників був проданий за один день.
2 грудня 1859 - В Чальз-тауні (штат Вірджинія) страчено Джона Брауна, американського борця за звільнення негрів-рабів, звинуваченого в заколоті, вбивствах і грабунках. Перші збройні виступи проти рабовласників професійний військовий Джон Браун організував у середині 1850-х років у Канзасі, а в жовтні 1859 року, захопивши з групою послідовників федеральний арсенал зброї, заснував в Аппалачах республіку вільних рабів і білих-аболюціоністів, сподіваючись, що вона буде зміцнюватись і розростатись за рахунок притоку звільнених силою зброї рабів. 18 жовтня Джон Браун був схоплений урядовими військами і 2 листопада 1859 року, за 16 місяців до Громадянської війни, повішений разом з шістьма своїми послідовниками.
1860
24 березня 1860 - Сардинський король Віктор-Еммануїл II у винагороду за приєднання до його королівства Парми, Тоскани, Модени і Романьї, поступився Франції Савойєю разом з Ніццою. Була дотримана формальність плебісциту, але приймались заходи, щоб він виявився на користь приєднання.
27 березня 1860 - Житель Нью-Йорка Майкл Бірн запатентував "відкривачку зі свердликом і Т-подібною ручкою" - штопор.
3 квітня 1860 - Компанія "Рассел, Мейджерс і Уедл", що займалась вантажними перевезеннями, відкрила в США кур'єрську службу "Поні-експрес", яка забезпечувала швидкий поштовий зв'язок між містом Сент-Джозеф (штат Міссурі) і Сакраменто (Каліфорнія). На облаштування 160 поштових станцій уздовж тракту, довжиною майже 2 тисячі миль, було витрачено більше 100 тисяч доларів, що дозволило скоротити час доставки кореспонденції з одного місяця до 11 днів. Лінію обслуговували 80 вершників і 500 коней. Проте служба виявилась нерентабельною - поштові збори не покривали експлуатаційних витрат, уряд відмовився від надання раніше обіцяної фінансової допомоги, а кур'єри потерпали від розбійних нападів бандитів та індіанців. Уже в жовтні наступного року "Поні-експрес" була оголошена банкрутом.
6 травня 1860 - Джузеппе Гарібальді з тисячею добровольців на двох парусних суднах відплив з Генуї і через 5 днів висадився на Сицилії ("Похід тисячі").
2 липня 1860 - Транспорт Сибірської флотилії «Манджура» під командуванням капітан-лейтенанта Олексія Карловича Шефнера доставив в бухту Золотий Ріг військовий підрозділ для підстави військового поста, який тепер вже офіційно отримав назву Владивосток. Цей день офіційно вважається днем заснування міста.
12 вересня 1860 - В Гондурасі страчено американського авантюриста Вільяма Вокера, котрий в 1856 році проголосив себе президентом Нікарагуа, а в 1857 році був скинутий і втік за кордон.
18 жовтня 1860 - В ході Другої опіумної війни британські війська окупували Пекін і розграбували та спалили палац Юаньмінгуян, літню резиденцію імператора, збудовану у 18-у столітті і знамениту своїми садовими і парковими насадженнями. У 1870-х роках імператрицею Сіксі палац був відбудований і перейменований у Їейюань або "Сад хорошого здоров'я і гармонії". У 1900 році, під час Боксерського повстання, західними інтервентами палац був знову спалений і відбудований лише в 1950-х роках при комуністах.
6 листопада 1860 - Авраам Лінкольн обраний 16-м президентом Сполучених Штатів. Він став першим республіканцем, що переміг на президентських виборах у США. Набравши всього 40% голосів виборців, Лінкольн випередив трьох інших кандидатів - демократа з Півдня Джона Брекінріджа, кандидата від Конституційного союзу Джона Белла і демократа з Півночі Стефена Дагласа.
20 грудня 1860 - Після обрання республіканця Авраама Лінкольна президентом Південна Кароліна стала першим штатом, що залишив США і став основою для утворення нової держави, Конфедеративних Штатів Америки. До північної Кароліни згодом приєднались ще шість рабовласницьких штатів півдня США, що стало приводом до початку громадянської війни між Північчю і Півднем.
Народилися в 1858 - 1860 роках
7 січня 1858 - 16 грудня 1922, Еліезер Бен-Єгуда (Лейзер-Іцхок Перельман), єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит».
18 січня 1858 - 4 серпня 1931, Деніел Хейл Вільямс, американський лікар-хірург; першим у світі виконав операцію на відкритому серці (1893).
18 березня 1858 - 29 вересня 1913, Рудольф (Крістіан Карл) Дізель, німецький інженер і винахідник (дизельний двигун).
23 квітня 1858 - 4 жовтня 1947, Макс Карл Ернест Людвіг Планк, німецький фізик-теоретик, один з основоположників квантової фізики, лауреат Нобелівської премії (1918).
29 червня 1858 - 21 січня 1928, Джордж (Вашингтон) Гуталс, американський військовий інженер, керівник будівництва Панамського каналу.
11 серпня 1858 - 5 листопада 1930, Хрістіан Ейкман, голландський лікар; відкрив вітамін B1, лауреат Нобелівської премії (1929).
3 жовтня 1858 - 21 квітня 1924, Елеонора Дузе, італійська актриса.
27 жовтня 1858 - 6 січня 1919, Теодор Рузвельт, 26-й президент США (1901-1909 рр.), наймолодший в історії країни, лауреат Нобелівської премії миру (1906) за посередництво у підписанні японсько-російського мирного договору.
20 листопада 1858 - 16 березня 1940, Сельма Лагерлеф, шведська письмениця, лауреат Нобелівської премії з літератури (1909) "за високий ідеалізм, яскраве зображення і духовне проникнення, які відрізняють її твори" (Єрусалим, Легенди Христа, Чудесна подорож Нільса Хольгерссона).
22 грудня 1858 - 29 листопада 1924, Джакомо Пуччіні, італійський композитор, представник веризму, автор 12 опер (Манон Леско, Богема, Тоска, Мадам Баттерфляй, Турандот).
23 грудня 1858 - 25 квітня 1943, Володимир Іванович Немирович-Данченко, російський актор і режисер, один із засновників МХАТу.
1859
11 січня 1859 - 20 березня 1925, Джордж Керзон, британський політик, віце-король Індії (1899-1905 рр.), закордонних справ (1919-24 рр.).
27 січня 1859 - 4 червня 1941, Вільгельм II (Вільгельм Гогенцоллерн), третій і останній імператор Німеччини, король Прусії (1888-1918 рр.).
3 лютого 1859 - 3 лютого 1935, Гуго Юнкерс, німецький авіаконструктор і промисловець; створив перший цільнометалічний літак (1915).
19 лютого 1859 - 2 жовтня 1927, Свенте Август Арреніус, шведський хімік, один з основоположників фізичної хімії, лауреат Нобелівської премії з хімії (1903).
2 березня 1859 - 13 травня 1916, Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), єврейський письменник ("Сендер Бланк і його сімейка", "Тев'є-молочник", "Блукаючі зорі"); проживав в Україні і США.
16 березня 1859 - 13 січня 1906, Олександр Степанович Попов, російський фізик і електротехнік, один з піонерів використання електромагнітних хвиль для радіозв'язку.
2 травня 1859 - 14 червня 1927, Джером Клапка Джером, англійський письменник ("Троє в човні (не рахуючи собаки)", "Троє на велосипеді").
15 травня 1859 - 19 квітня 1906, П'єр Кюрі, французький фізик, один з творців учення про радіоактивність; разом з дружиною Марією Склодовською-Кюрі відкрив елементи полоній і радій; Нобелівський лауреат (1903).
22 травня 1859 - 7 липня 1930, Артур Конан Дойль, англійський письменник, автор 56 оповідань і трьох повістей про Шерлока Холмса ("Собака Баскервілей", "Долина жаху"), історичних і науково-фантастичних романів.
27 травня 1859 - 17 вересня 1940, Панас Карпович Саксаганський (Тобілевич), український актор і режисер, театральний діяч, засновник Народного театру в Києві (1918, нині - театр ім. М. Заньковецької у Львові); брат Миколи Садовського і Івана Карпенка-Карого.
27 червня 1859 - 4 червня 1916, Мілдред Хілл, американська вчителька, співавтор (разом з сестрою Патті Сміт Хілл) пісні "Happy Birthday".
4 серпня 1859 - 19 лютого 1952, Кнут Гамсун (Кнуд Петерсон), норвезький письменник (Голод, Пан, Жінки біля колодязя, Соки землі); лауреат Нобелівської премії (1920).
3 вересня 1859 - 31 липня 1914, Жан Жорес, французький політичний діяч, історик, філософ, теоретик соціалізму, засновник газети «Юманіте» (1904)
18 жовтня 1859 - 4 січня 1941, Анрі Бергсон, французький філософ, письменник (Творча еволюція, Матерія і пам'ять), лауреат Нобелівської премії з літератури (1927).
18 листопада 1859 - 12 листопада 1941, Костянтин Антонович Левицький, український політичний діяч, голова Державного секретаріату ЗУНР, голова УНРади (1941 р.).
15 грудня 1859 - 14 квітня 1917, Людвіг Заменгоф (Лазар Заменгоф), польський лікар і лінгвіст, винахідник штучної мови есперанто.
1860
29 січня 1860 - 15 липня 1904, Антон Павлович Чехов, російський письменник, драматуг ("Дядя Ваня", "Людина у футлярі", "Палата № 6", "Дама з собачкою", "Вишневий сад", "Три сестри").
29 лютого 1860 - 17 листопада 1929, Герман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM.
20 квітня 1860 - 10 березня 1953, Чарльз Гордон Кертіс, американський винахідник, конструктор парової турбіни.
2 травня 1860 - 3 липня 1904, Теодор Герцль, австрійський журналіст, засновник політичного сіонізму.
9 травня 1860 - 19 червня 1937, Джеймс Баррі, шотландський драматург, письменник ("Пітер Пен").
21 травня 1860 - 29 вересня 1927, Віллем Ейнтховен, голландський фізіолог, засновник електрокардіографії, Нобелівський лауреат (1924).
29 травня 1860 - 18 травня 1909, Ісаак Мануель Франсиско Альбеніс, іспанський піаніст, композитор ("Іспанська сюїта", "Іберія").
14 серпня 1860 - 23 жовтня 1946, Ернест Сетон-Томпсон, канадський письменник-натураліст, художник; здобув славу і визнання завдяки власноручно ілюстрованим книгам про тварин.
25 жовтня 1860 - 18 січня 1944, Микола Семенович Самокиш, український художник-баталіст, графік.
18 листопада 1860 - 29 червня 1941, Ігнаций Ян Падеревський, польський піаніст-віртуоз, композитор (Манру, Польська фантазія, Фантастичний краков'як), політик і ромадський діяч (перший прем'єр-міністр Польщі, 1919); родом з України.
Померли в 1858 - 1860 роках
10 червня 1858 - Роберт Броун, шотландський ботанік; відкрив хаотичний рух дрібних часток у рідині під дією ударів молекул оточуючого середовища ("броунівський рух"). 159 років тому, в 85 років (нар. 21 грудня 1773 р.).
12 жовтня 1858 - Андо Хіросіге, японський художник-графік, представник напрямку укійо-е, майстер кольорової ксилографії ("Види східної столиці", "Знайомі місця в Кіото", "53 стації Токайдо"). 159 років тому, в 61 рік (нар. 1797 р.).
17 листопада 1858 - Роберт Оуен, англійський соціаліст-утопіст; намагався на практиці застосувати свої ідеї про гармонійні стосунки між людьми - спочатку на своїй прядильній фабриці в Шотландії, а потім в створених за власний кошт комунах в США ("Нова гармонія"). 159 років тому, в 87 років (нар. 14 травня 1771 р.).
1859
6 травня 1859 - Александр фон Гумбольдт, німецький натураліст, один із засновників географії рослин, вчення про про життєві форми, загального землезнавства, кліматології. 158 років тому, в 90 років (нар. 14 вересня 1769 р.).
11 червня 1859 - Клеменс Меттерніх-Віннебург, австрійський політичний діяч, канцлер (1821-48 рр.), один із засновників Священного союзу. 158 років тому, в 86 років (нар. 15 травня 1773 р.).
28 вересня 1859 - Карл Ріттер, німецький географ. 158 років тому, в 80 років (нар. 7 серпня 1779 р.).
28 листопада 1859 - Вашингтон Ірвінг, американський письменник, біограф ("Історія життя і подорожей Христофора Колумба"). 158 років тому, в 76 років (нар. 3 квітня 1783 р.).
16 грудня 1859 - Вільгельм Карл Грімм, німецький письменник, казкар, молодший брат Якоба Грімма ("Кіт у чоботях", "Бременські музиканти", "Білосніжка і сім гномів", "Спляча красуня"). 158 років тому, в 72 роки (нар. 24 лютого 1787 р.).
1860
1 липня 1860 - Чарльз Нельсон Гудієр, американський інженер, винахідник процесу вулканізації гуми (1839). 157 років тому, в 60 років (нар. 29 грудня 1800 р.).
21 вересня 1860 - Артур Шопенгауер, німецький філософ-ідеаліст ("Парерга і параліпомена"). 157 років тому, в 72 роки (нар. 22 лютого 1788 р.).


20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 1858 - 1860 років

6 травня 1860 року Джузеппе Гарібальді разом з 1200 своїми прихильниками відплив з Генуї на захоплених напередод..
6 травня 1860
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх