Цей день 8 червня
159-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 207 днів. Іменинники — Георгій (Єгор, Юрій), Іван, Карп, Макар, Олена. Всесвітній день океанів (з 2009 року).

Головні події 8 червня

Всі події 8 червня

218 • Відбулася Антіохійська битва між військами римського імператора Макріна і його суперника Геліогабала. Здобувши перемогу, Марк Аврелій Антонін Геліогабал з династії Северів, не чекаючи сенатського рішення, проголосив себе імператором.

452 • Орди гуннів під проводом Атілли вступили на територію сучасної Італії — вони нанесли удар з боку Паннонії через широкий рівнинний прохід в Альпах. Першою під удар потрапила Аквілея в провінції Венето, найбільший на той час місто на Адріатичному узбережжі.

Середні віки
632 • У Медині на руках своє третьої і коханої дружини Айшах помер Мухаммед, пророк мусульман, засновник однієї з найпоширеніших сьогодні релігій світу.

793Вікінги висадились в Англії і спустошили монастир Ліндісфарн на острові Холі-Айленд біля північно-східного берега Англії. Це стало початком їх експансії у Європі, яка завершилась в 1066 році нормандським завоюванням Англії і воцарінням Вільгельма Завойовника на англосаксонському престолі.

1042 • По смерті Гардекнуда з династії Кнютлінгів, останнього датського короля Англії, на престол зійшов його зведений брат Едвард, відновивши владу Вессекського дому. За майже чверть століття свого правління він набув репутації успішного і благочестивого правителя, по смерті був канонізований і зараз шанується серед найвизначніших мужів Англії.

1155 • У базиліці св. Петра в Римі пара Адріан IV коронував імператором німецького короля Фрідріха Гогенштауфена, більш відомого як Барбаросса.

1630 • За Переяславською угодою між польським коронним гетьманом Станіславом Конецпольським і українською козацькою старшиною, що завершила повстання Тараса Федоровича (Трясила), Куруківський договір 1625 року залишився в силі, але реєстр було збільшено з 6 до 8 тисяч козаків.

Нова історія
1682 • Російська царівна Софія, дочка покійного царя Олексія Михайловича, стала регентом при своїх малолітніх братах — 16-літньому Івані V і 10-літньому Петрі I.

1783 • В Ісландії розпочалось виверження вулкану Лакі, яке тривало до 7 лютого 1784 року і стало найбільшим в історії людства. Хмари вулканічного попелу і вулканічних газів, що засипали більшу частину Ісландії, привели до катастрофічних наслідків — від отруєння фтором та двоокисом сірки і голоду померло до 25% населення острова, загинуло більше 50% великої рогатої худоби, а важкий сірчаний туман, що розлігся над Західною Європою, спричинив багатотисячні смерті восени 1783 і взимку 1784 років.

1815 • У Відні закінчився конгрес послів великих держав Європи, який підвів підсумки перемоги над наполеонівською Францією. За результатами Віденського конгресу Росії було надано велику частину Варшавського герцогства і дозволено залишити Фінляндію, яку вона завоювала у Швеції в 1809 році. Іншу частину Польщі було передано Пруссії, до якої відійшли також частина Саксонії, місто Данциг, Вестфалія і Шведська Померанія.

1815 • На Віденському когресі створено Німецький союз, як спадкоємець ліквідованої в 1806 році Священної Римської імперії, до якого увійшли 35 держав — одна імперія (Австрійська), п'ять королівств (Пруссія, Саксонія, Баварія, Ганновер, Вюртемберг), герцогства і князівства, а також чотири міста-республіки (Франкфурт, Гамбург, Бремен і Любек). Головою Німецького союзу до 1866 року залишався імператор Австрії.

1912 • В Лос-Анджелесі заснована кіностудія «Universal», яка до 1925 року була найбільшою кінокомпанією США.

1924 • З табору на висоті 8120 метрів 38-літній британський шкільний вчитель Джордж Меллорі та 28-річний студет Оксфорду Ендрю Ірвін почали сходження на вершину Евереста. Після цього дня від них не було ніякої звістки. Лише 1 травня 1999 року тіло Меллорі було знайдене на висоті 8180 метрів.

1930 • В результаті перевороту в Румунії 9-річний король Міхай I Гогенцоллерн позбавлений влади своїм батьком Карлом, який став правити під іменем Кароль II.

1934 • У СРСР введено кримінальну відповідальність родичів підсудних за "недонесення" про "державний злочин", який відбувся або планувався.

Новітня історія
1940 • В Норвезькому морі німецькі лінійні крейсери «Шарнхорст» і «Гнейзенау» в ході операції «Juno» знищили британський авіаносець «Глорієс» і два есмінця «Акаста» і «Ардент». В цьому бою англійці втратии 1519 людей убитими і пропалими без вісті (врятувалось лише 40 моряків). Це був перший і єдиний в історії випадок, коли лінкор отримав перемогу над авіаносцем.

1940 • Під час бомбардування уранової мішені дейтронами, прискореними у циклотроні, в американському Берклі Глен Сиборг, Едвін Макмілан, Кенеді та Артур Волх відкрили новий, 94-й хімічний елемент, плутоній.

1947 • З відкриттям Запорізького шлюзу поновлено наскрізне судноплавство на Дніпрі.

1949 • У Лондоні тиражем 25500 примірників, а через 5 днів і в Нью-Йорку, вийшов з друку роман Джорджа Оруела «1984», роман-антиутопія про деградацію особистості в умовах тоталітарної системи. В 2009 році британська газета «The Times» оголосила роман «1984» найважливішою книгою, надрукованою за останні 60 років.

1958 • Збірна СРСР з футболу провела свій перший матч на чемпіонаті світу — у Гетеборзі вона зіграла з рахунком 2-2 зі збірною Англії.

1960 • Рамон Меркадер, убивця Льва Троцького, отримав у Кремлі зірку Героя Радянського Союзу.

1967 • У Середземному морі ізраїльтяни помилково атакували американський корабель «Liberty», що призвело до загибелі 34 моряків.

1969 • Під час зустрічі на тихоокеанському острові Мідуей президент США Річард Ніксон і президент Південного В'єтнаму Нгуєн Ван Тіу оголосили про досягнуту домовленість вивести 25 тисяч американських солдат із В'єтнаму, а решту американських військовослужбовців замінити на південнов'єтнамських. Перший американський контингент з'явився в Індокитаї в 1961 році, коли президент Кеннеді надіслав домогу Південному В'єтнаму у його збройному протистоянні з Північним. Весною 1969 року кількість американців, що брали участь у бойових діях на боці Південного В'єтнаму, досягла 550 тисяч чоловік. Виведення американських військ почалося взимку 1970 року, але бойові дії за участю трьох країн тривали до 1973 року, коли у Парижі представники Північного та Південного В'єтнаму і США підписали мирний договір. Останній американський військовослужбовець залишив В'єтнам лише 30 квітня 1975 року. За роки В'єтнамської війни в ній загинуло 58 тисяч американців.

1986 • Незважаючи на висунуті проти нього звинувачення в співробітництві з нацистами в роки Другої Світової війни, Курта Вальдхайма, колишнього Генерального секретаря ООН, обрано президентом Австрії. В роки 2-ї Світової війни Вальдхайм служив у німецькій розвідці в підрозділах, котрі, згідно з документами, знайденими у 80-і роки, займались депортацією євреїв з Греції та Югославії. Після війни Вальдхайм був послом Австрії в Канаді та Франції, а в 1968 став міністром закордонних справ. У 1971 році він програв президентські вибори, але цього ж року став Генеральним секретарем ООН і пробув на цій посаді до 1981 року. У 1986 році Курт Вальдхайм почав ще одну президентську кампанію, в ході котрої на його адресу з'явились звинувачення у співучасті в нацистських злочинах. І хоча "мисливець за нацистами" Сімон Візенталь повідомив, що нема жодного свідчення про злочинні дії Вальдхайма, у 1987 році США заборонили йому в'їзд до країни, а його президенство супроводжувалось міжнародною ізоляцією Австрії.

1988 • В Радянському Союзі прийнято закон «Про кооперацію в СРСР», яким легалізовано приватну підприємницьку діяльність.

Наш час
1995 • Генерал Євген Марчук став 4-м прем'єр-міністром України. Він пробув на цій посаді до 27 травня 1996 року.

1995 • Президент України Леонід Кучма і Голова Верховної Ради України Олександр Мороз підписали Конституційний договір між ВР і Президентом України про основні засади організації та фукціонування державної влади в країні.

2002 • У кінці восьмого раунду бою "тисячоліття", в американському місті Мемфіс закінчилася епоха Майка Тайсона, який після удару правою Ленокса Льюїса опинився на підлозі рингу програвши нокаутом бій за звання чемпіона за версіями WBC/IBF серед суперважковаговиків. Майже весь бій перейшов у побиття "Залізного Майка", який не зміг нічого протиставити тактично грамотному Льюїсу — згідно з статистикою, Льюїс наніс 328 ударів, з яких 193 досягли мети, Тайсон — 211 ударів, з яких успішними були тільки 49. Незалежно від перемоги кожний з боксерів отримає за поєдинок 17,5 млн. доларів. Суперматч проходив на переповненій глядачами спортивній арені "Піраміда", що вміщає 20 тисяч чоловік; вартість квитка досягала 2.500 доларів.

2008 • На шахті ім. Карла Маркса (Єнакієво) сталась одна з найбільших аварій на вугільних підприємствах Україниі — на глибині 533 метрів стався вибух, який призвів до загибелі 13 шахтарів.

2012 • У Варшаві матчем Польща — Греція розпочався 14-й Чемпіонат Європи з футболу, який проходив у двох країнах, Україні та Польщі. Євро 2012 завершився 1 липня 2012 року фінальною грою в Києві.

Народились 8 червня

1625 — †14 вересня 1712 • Джовані Доменіко Кассіні, французький астролог і астроном італійського походження; працюючи в Паризькій обсерваторії, відкрив чотири супутники Сатурна, проміжок в кільцях Сатурна ("Щілина Кассіні"), обертання Юпітера і Марса.

1638 — †21 травня 1715 • П'єр Маньоль, французький ботанік.

1810 — †29 липня 1856Роберт Шуман, німецький композитор ("Симфонічні етюди", "Фантазія в сі-мажор", "Концерт в а-мінор", Симфонія № 1 («Весняна»), «Мессінська наречена») і музичний критик.

1869 — †9 квітня 1959Френк Ллойд Райт, американський архітектор-новатор («Будинок над водоспадом», Музей Соломона Гуггенгайма в Нью-Йорку). 155 років з дня народження.

1920 — †8 серпня 1991Іван Микитович Кожедуб, український льотчик-ас, тричі Герой Радянського Союзу (1944, 1944, 1945), маршал авіації (1985); за роки Радянсько-німецької війни здійснив 330 бойових вильотів і в 120 повітряних боях збив 66 літаків (сам ніразу не був збитий).

1921 — †27 січня 2008 • Хаджі Мохамед Сухарто, президент-диктатор Індонезії (1968-98 рр.).

1926 — †9 лютого 1943 • Олег Васильович Кошовий, один з керівників підпільної організації «Молода гвардія» у місті Краснодон Луганської області під час Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.

1926 — †25 жовтня 2009 • Ірина Михайлівна Сеник, українська поетеса.

1940 • Ненсі (Сандра) Сінатра, американська співачка («Bang Bang», «These Boots Are Made For Walking»), акторка («Для тих, хто думає по-молодому», «Дикі ангели», «Спідвей»); дочка Френка Сінатри.

1947Мік Бокс (Майкл Фредерік Бокс), англійський рок-музикант (Uriah Heep: "Gypsy", "Salisbury", "July Morning", "Easy Livin'"); єдиний із засновників групи, хто в ній виступає ще й досі.

1953 • Бонні Тайлер (Гейнор Хопкінс), англійська рок-співачка ("Total Eclipse of the Heart", "It's a Heartache").

1955Тім(оті Джон) Бернерс-Лі, британський інженер в галузі інформатики і програміст (HTTP, HTML, URI, мережа WWW); засновник та голова консорціуму W3C.

1960 • Мік "Ред" Хакнол, англійський співак (Simply Red: "Something Got Me Started", "Money's Too Tight to Mention", "Holding Back the Years", "The Right Thing").

1962 • Нік Родс (Бейтс), англійський рок-музикант, клавішник групи Duran Duran ("Planet Earth", "Hungry like the Wolf", "Save a Prayer", "Union of the Snake", "Wild Boys").

1966 • Валентин Олександрович Наливайченко, український політик та громадський діяч, голова СБУ (2009 — 2010, 2014 рр.).

1966 • Джуліана Маргуліс, американська актриса ("Без правосуддя", "Швидка допомога", "Дорога в рай").

1967 • Нейл Мітчел, англійський рок-музикант, клавішник групи Wet, Wet, Wet.

1976 • Ліндсі (Енн) Девенпорт, американська тенісистка-професіонал, перша ракетка світу (1998-2001 рр.), триразова переможниця турнірів Великого шолому, Олімпійська чемпіонка (1996).

1977Каньє Вест, американський реп-співак ("Jesus Walks", "All Of The Lights").

Померли 8 червня

218 • Марк Опеллій Макрін, 24-й римський імператор (217-218 рр.). Пом. 1806 років тому у 53 роки (нар. 165 р.).

632Мухаммед, святий і пророк, засновник релігії іслам. Пом. 1392 роки тому у 61 рік (нар. 22 квітня 571 р.).

1042 • Гардекнуд, король Данії (1035-42 рр.) і Англії (1040-42 рр.) з династії Кнютлінгів; син короля Канута Великого. Пом. 982 роки тому у 24 роки (нар. 1018 р.).

1115 • Петро Пустельник, єпископ Ам'єну; один з натхненників Першого хрестового походу. Пом. 909 років тому у 65 років (нар. 1050 р.).

1376Едвард Плантагенет, принц Вельський (Чорний принц), англійський полководець часів Столітньої війни — отримав перемоги в битвах при Кресі (1346) і Пуатьє (1356); старший син короля Едварда III Плантагенета, батько короля Річарда II, першим в Англії отримав титул герцога (герцог Корнуольський). Пом. 648 років тому у 46 років (нар. 15 червня 1330 р.).

1845 • Ендрю Джексон, 7-й президент США (1828 — 36 рр.). Пом. 179 років тому у 78 років (нар. 15 березня 1767 р.).

1865 • Джозеф Пекстон, англійський архітектор; автор Кришталевого палацу, збудованого для проведення першої Всесвітньої виставки в Лондоні. Пом. 159 років тому у 54 роки (нар. 3 серпня 1811 р.).

1876Жорж Санд (Аврора Дюпен), французька письменниця ("Консуело", "Індіана", "Орас"). Пом. 148 років тому у 72 роки (нар. 1 липня 1804 р.).

2007 • Богомил Райнов, болгарський письменник (Нема нічого кращого за негоду). Пом. 17 років тому у 88 років (нар. 19 червня 1919 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 8 червня

Смерть пророка Мухаммеда

632

Епоха вікінгів

793

Едвард Сповідник — король Англії

1042

Гертруда Едерле перепливла Ла-Манш

1926

«Жах війни» або «Напалм у В'єтнамі»

1972

Євро 2012

2012