цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1868 - 1870 років
19 липня 1870 року Франція, котра прагнула зберегти в Європі домінуюче положення і не допустити об'єднання Німеччини, оголосила війну Пруссії і безславно програла її наступного року, що привело до падіння Другої імперії і чергової революції.

Головні події 1868 - 1870 років


Всі події 1868 - 1870 років

3 січня 1868 - Спеціальним декретом японський імператор Муцухіто, що спирався на знать і самураїв з периферійних регіонів, позбавив влади Йосінобу і утворив новий уряд країни. Це поклало край 700-річному правлінню сегунів і стало початком епохи реформ, направлених на перетворення Японії в сучасну світову державу. Молодий імператор, прийнявши ім'я Мейдзі, створив сильну армію і флот, відмінив феодальну систему земельних стосунків, централізував владу, розділивши країну на префектури, реформував освіту і надав народу право участі в обговоренні питань управління державою. Індустріалізація і мілітаризація Японії дала можливість їй увійти в 20-е століття в якості однієї із найпотужніших світових держав.
24 лютого 1868 - Палата представників Конгресу США проголосувала за імпічмент президента Ендрю Джексона, котрого було звинувачено у порушенні процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Ендрю Джексон, котрий зайняв пост президента після вбивства Авраама Лінкольна в 1865, став першим президентом США, підданим процедурі імпічменту, котра, однак, не мала успіху.
13 березня 1868 - Вперше в американській історії Сенат розпочав процедуру імпічменту президента країни - демократ Ендрю Джонсон, який став президентом після вбивства Авраама Лінкольна, був звинувачений Конгресом за 11-а пунктами і, зокрема, у порушенні двох законів про обмеження влади президента і неповагу до Конгресу. Розгляд справи про імпічмент тривав до травня, однак під час голосування не було набрано необхідних двох третин для відставки Джонсона і він зберіг свій пост. У 1926 році Верховний суд США визнав закон, у порушенні якого звинувачувався Джонсон, антиконституційним.
2 квітня 1868 - Лаура, дочка Карла Маркса, вийшла заміж за відомого діяча міжнародного робітничого руху Поля Лафарга; в 1911 році подружжя одночасно скінчило життя самогубством.
9 травня 1868 - Невелике містечко на Північному Заході штату Невада отримало свою нинішню назву - Рено - на честь генерала часів Громадянської війни Джессі Лі Рено. У минулому воно було і центром проведення фестивалів індійців Вахо і базою для шахтарів срібних копалень, а сьогодні знамените своїми казино та можливістю надання швидкого розлучення - всього після шести тижнів проживання у Рено.
26 травня 1868 - У Сенаті США почалось друге, після 16 травня, голосування з питання імпічменту президента країни Ендрю Джонсона. Джонсон, будучи віце-президентом, зайняв вищий пост після вбивства Авраама Лінкольна. Приводом до імпічмента стало вето, накладене Джонсоном, на Акт про реконструкцію Півдня після громадянської і війни і пряме порушення процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Як і в першому випадку, для відставки Джонсона до необхідних двох третин не вистачило одного голосу.
31 травня 1868 - У парку Сен-Клу на околиці Парижу пройшла перша велогонка. На трасі довжиною 1200 метрів переміг англієць Джеймс Мур. Велосипеди в той час мали різні за розміром колеса, а до винайдення пневматичних шин залишалось понад 15 років.
23 червня 1868 - Крістофер Шоулз зі штату Вісконсін одержав патент на друкарську машинку. Вона була розміром зі стіл, друкувала лише великим літерами, а результат друкування можна було побачити лише в кінці роботи, оскільки папір закладався у середину машини і був недоступним для огляду машиністці. У друкарській машинці Крістофера Шоулза букви і цифри (від 2 до 9) розташовувалися на двох рядах клавіш і йшли в алфавітом порядку; клавіші для 1 і 0 вирішили не робити - замість них обходилися буквами I і O.
28 червня 1868 - Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.
30 червня 1868 - Російські війська зайняли Самарканд, приєднавши місто до Російської імперії в якості центру Зеравшанського округу.
17 липня 1868 - Столицю Японії перенесено з Кіото в Едо (нині - Токіо).
28 липня 1868 - Після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів, набула чинності 14 поправка до конституції США, котра гарантувала громадянство всім, хто народився на її території. Головним її завданням було забезпечити громадянство і рівні права колишнім рабам південних штатів.
16 серпня 1868 - Поблизу чилійсько-перуанського узбережжя стався землетрус силою 8,5 балів. Хвиля цунамі, що при цьому виникла, зруйнувала місто Аріка, в якому загинуло 25 тися чоловік. Загальна кількість загиблих оцінюється у 70 тисяч осіб.
18 серпня 1868 - Під час спостереженні сонячного затемнення французький астроном П'єр Жюль Сезар Жансен виявив у спектрі Сонця новий елемент - гелій. На Землі гелій було знайдено лише в 1895 році.
20 грудня 1868 - У Львові засновано українське культурно-освітнє товариство «Просвіта».
1869
2 травня 1869 - В Парижі відкрито оперний театр «Фолі-Тревіз». Перейменований згодом у «Фолі-Бержер», заклад став відомим і популярним завдяки своїм постановкам у стилі кабаре та вар'єте.
10 травня 1869 - В селищі Промонторі (штат Юта) з'єднались дві вітки першої американської трансконтинентальної залізніці довжиною 2900 кілометрів.
15 червня 1869 - Американець Джон Хайат з Нью-Джерсі отримав патент на целулоїд, пластичну масу на основі розчину колоїду з камфорою.
15 липня 1869 - В Парижі хімік Іполіт Мега-Мурьє запатентував новий харчовий продукт для потреб моряків французького флоту - «олеомаргарин», який він отримував шляхом тверднення рідких жирів. З часом назва продукту була скорочена до «маргарин».
18 липня 1869 - Перший Ватиканський собор майже одноголосно прийняв Першу догматичну конституцію «Про церкву Христову», в якій проголошено догмат «Догмат про непомильність Папи». Віронавчальна «безпомилковість папи є даром Святого Духа, даним папі, як наступнику апостола Петра в силу апостольської спадкоємності, а не через його особисті якості.
17 листопада 1869 - Через десять років після початку будівництва урочистою церемонією, на котрій була присутня французька імператриця Євгенія, дружина Наполеона III, відкрито 160-кілометровий Суецький канал, що сполучив Середземне і Червоне моря.
28 грудня 1869 - Дантист Вільям Фінлі Семпл з містечка Маунт-Вернон (штат Огайо) отримав патент № 98.304 на жувальну гумку: «комбінація каучука з іншимими компонентами в будь-яких пропорціях для створення прийнятної жувальної гумки».
1870
15 січня 1870 - У карикатурі Томаса Наста, опублікованій у газеті "Harper's Weekly", Демократична партія США вперше була зображена у вигляді віслюка (сьогодні віслюк - офіційний символ партії). Насту належить і карикатура, опублікована в 1874 році, в якій вже насмішці було піддано Республіканську партію, а її алегоричне зображення у вигляді слона також стало офіційним партійним символом.
1 березня 1870 - Нищівною поразкою закінчилась війна Парагваю проти союзу Бразилії, Аргентини і Уругваю. Війна, що розпочалась у 1864 році, нападом Парагваю на Бразилію під приводом захисту Уругваю, привела до втрати Парагваєм майже половини своєї території, включаючи плодородні землі на заході та півночі, і 80% чоловічого населення країни. Президент Парагваю Франциско Лопес, фактичний диктатор, великодержавні наміри якого і спровокували війну, загинув в бою з бразильськими військами на ріці Аквідабан.
30 березня 1870 - Набула чинності 15-а поправка до Конституції США, котра забороняла дискриминацію за расовою ознакою при наданні виборчого права.
13 квітня 1870 - У Нью-Йорку відкрито Музей мистецтв «Метрополітен». Сьогодні він найбільший художній музеєй у Сполучених Штатах, і один з трьох найбільших в світі, з двома мільйонами найзначніших творів мистецтва.
10 травня 1870 - Законодавчі збори Північно-Західного краю і Землі Руперта прийняли Закон про Манітобу і 15 липня території увійшли до складу Канади як провінція Манітоба. Це була перша провінція, яка приєдналась до створеного три роки перед тим британського домініону.
31 травня 1870 - Професор Едвард Джозеф де Смедт із компанії American Asphalt отримав патент на технологію виробництва асфальту («французьке асфальтне покриття»). Вперше його застосували в липні того же року на Вільям-стріт у Ньюарку.
13 липня 1870 - Князь Отто фон Бісмарк розіслав з німецького містечка Емс по дворах Європи телеграму із принизливим для Франції комюніке про переговори в Емсі прусського короля Вільгельма I та французького посланця Венсана Бенедетті. Таким чином Бісмарк здійснив свою знамениту провокацію, що увійшла в історію як «Емська депеша». Через шість днів Франція оголосила Пруссії війну, в якій уже взимку зазнала поразки.
19 липня 1870 - Франція, котра прагнула зберегти в Європі домінуюче положення і не допустити об'єднання Німеччини, оголосила війну Прусії, яку безславно програла наступного року, що привело до падіння Другої імперії і чергової революції.
1 вересня 1870 - У останній битві франко-прусської війни біля фортеці Седан французька армія Наполеона III зазнала нищівної поразки від німецько-прусських військ під керівництвом Гельмута фон Мольтке.
2 вересня 1870 - Після поразки напередодні у битві біля Седана, французька армія імператора Наполеона III капітулювала і здалась в полон прусським військам. Наполеон зрікся престолу і через два дні у Франції була проголошена Третя республіка.
4 вересня 1870 - Через два дні після зречення Наполеона III, котрий здався в полон прусським військам після поразки біля Седана, Жюль Фавр і Леон Гамбетта проголосили в Парижі Третю республіку і сформували уряд національної оборони. У ньому Гамбетта отримав пост міністра внутрішніх справ, а Фавр - міністра іноземних справ. Відчайдушні спроби уряду створити нову армію для продовження війни проти Прусії привели до формування лише ряду загонів добровольців, котрі в листопаді здобули ряд перемог, але так і не змінили хід франко-прусської війни. 28 січня 1871 року Фавр підписав з з Прусією перемир'я, а 10 травня - Франкфуртський мир.
20 вересня 1870 - Через десять років з дня офіційного оголошення про створення Італійського королівства, завершилось об'єднання країни. Після початку франко-італійської війни 2 вересня 1870 року французи залишили Рим і 20 версня в столицю папської області увійшли італійські війська. Італія анексувала Папську область і 9 жовтня проголосила Рим столицею королівства. Папа Пій IX, противник італійського об'єднання, відмовився вести переговори з новою владою і оголосив себе "ватиканським в'язнем".
2 жовтня 1870 - Після того як війська Італійського королівства зайняли Рим, він став столицею об'єднаної Італії.
10 грудня 1870 - Парламент Північнонімецького союзу затвердив нову назву держави - Німецька імперія (Німецький рейх) і проголосив своїм імператором короля Пруссії.
26 грудня 1870 - Завершилось будівництво 13-кілометрового тунелю Фрежюс — першого залізничного тунелю під Альпами, який з'єднав Італію та Францію.
Народилися в 1868 - 1870 роках
21 січня 1868 - 8 лютого 1946, Фелікс Гоффманн, німецький хімік; першим синтезував лікувальні препарати аспірин і героїн.
27 березня 1868 - 25 травня 1946, Патті Сміт Хілл, американський педагог, автор (разом із сестрою Мілдред) пісеньки "Happy Birthday to You".
28 березня 1868 - 18 червня 1936, Максим Горький (Олексій Максимович Пєшков), російський публіцист, письменник ("Матір", "На дні", "Єгор Буличов та інші", "Життя Клима Самгіна").
1 квітня 1868 - 2 грудня 1918, Едмон Ростан, французький поет і драматург ("Сірано де Бержерак").
6 травня 1868 - 16 квітня 1927, Гастон Леру, французький письменник ("Привид опери").
18 травня 1868 - 17 липня 1918, Микола II Олександрович (Романов), останній російський імператор (1894-1917 рр.).
2 червня 1868 - 31 травня 1926, Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля.
6 червня 1868 - 29 березня 1912, Роберт Фолкон Скотт, англійський полярний дослідник Антарктиди, керівник експедиції, що другою досягла Південного полюсу (1912); національний герой Великої Британії.
14 червня 1868 - 26 червня 1943, Карл Ландштейнер, австрійський імунолог; першим відкрив існування сумісності різних типів крові по групах, резус-фактор крові (1940); Нобелівський лауреат в галузі медицини і фізіології (1930).
18 червня 1868 - 9 лютого 1957, Міклош Хорті, контр-адмірал австро-угорського флоту (1918), регент Королівства Угорщина (1920—1944); з 1949 року проживав у Португалії.
2 серпня 1868 - 11 січня 1923, Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.).
24 листопада 1868 - 11 квітня 1917, Скотт Джоплін, американський джазовий музикант, "король регтайму", композитор (Original Rags, Maple Leaf Rag, The Ragtime Dance, The Entertainer, опери: The Guest of Honor, Treemonisha).
24 грудня 1868 - 11 січня 1941, Емануїл Ласкер, німецький шахіст, другий чемпіон світу (1894-1921 рр.).
1869
21 січня 1869 - 29 грудня 1916, Григорій Распутін, духівник і фаворит сім'ї російського царя Миколи II.
26 лютого 1869 - 27 лютого 1939, Надія Костянтинівна Крупська, російська революціонерка, голова Голополітпросвіти (1920-29 рр.); дружина В.І. Леніна.
18 березня 1869 - 9 листопада 1940, Невілл Чемберлен, британський державний діяч, прем'єр-міністр Великої Британії (1937-40 рр.).
23 березня 1869 - 6 лютого 1964, Еміліо Агінальдо, філіппінський революціонер, політичний діяч, перший президент Філіппін (1899-1901 рр.) і перший президент конституційної республіки в Азії.
8 червня 1869 - 9 квітня 1959, Френк Ллойд Райт, американський архітектор-новатор.
2 жовтня 1869 - 30 січня 1948, Махатма Ганді (Мохандас Карамчанд Ганді), індійський політик, лідер руху за незалежність Індії, ненасильницький, пасивний опір котрого, сприяв звільненню Індії від британського колоніалізму.
11 листопада 1869 - 28 грудня 1947, Віктор Еммануїл III (Віктор Еммануїл ді Савойя), третій король єдиної Італії (1940-46 рр.) з Савойської династії.
22 листопада 1869 - 19 лютого 1951, Андре Жид, французький письменник (Підземелля Ватикана, Фальшивомонетники), лауреат Нобелівської премії (1947).
31 грудня 1869 - 3 листопада 1954, Анрі Матісс, французький художник і графік, визначний представник фовізму (Акваріум з червоними рибками, Човен).
1870
8 січня 1870 - 16 березня 1930, Мігель Прімо де Рівера, іспанський державний діяч, фельдмаршал, диктаор Іспанії (1923-30 рр.).
17 лютого 1870 - 10 квітня 1906, Георгій Аполлонович Гапон, священник російської православної церкви, ініціатор подачі мирної петиції Миколі II, що закінчилась побоїщем і масовими смертями ("Кривава неділя", 1905 р.); вбитий бойовиками партії есерів.
4 березня 1870 - 12 серпня 1953, Євген Оскарович Патон, український вчений у галузі мостобудування і зварювання, засновник і перший директор (з 1934 р.) Інституту електрозварювання АН України.
22 квітня 1870 - 21 січня 1924, Володимир Ілліч Ленін (Ульянов), російський політичний діяч, лідер російських більшовиків; в листопаді 1917 року очолив переворот в Росії, що привів до встановлення на 70 років жорсткого комуністичного режиму; керівник більшовицького уряду (1917-1924 рр.).
30 квітня 1870 - 24 жовтня 1948, Франц Легар (Ференц Легар), угорський композитор, автор оперет ("Весела вдова", "Земля усмішок"), диригент.
13 червня 1870 - 6 квітня 1961, Жюль Борде, бельгійський імунолог і бактеріолог; лауреат Нобелівської премії (1919) за відкриття імунних властивостей антитіл сиворотки крові.
29 липня 1870 - 6 січня 1908, Джордж Діксон, американський боксер; перший чорношкірий чемпіон світу в професійному боксі.
7 серпня 1870 - 16 січня 1950, Густав Крупп фон Болен унд Гальбах, прусський дипломат, бізнесмен, глава концерну "Крупп" у першій половині 20-го ст. (прізвище Крупп отримав після одруження з Бертою Крупп, дочкою Фрідріха Круппа).
31 серпня 1870 - 6 травня 1952, Марія Монтессорі, італійський лікар, педагог, перша італійка, що стала доктором медицини; прославилась розробкою унікальної педагогічної методики для роботи з соціально занедбаними дітьми.
7 вересня 1870 - 25 серпня 1938, Олександр Іванович Купрін, російський письменник (Яма).
22 вересня 1870 - 10 жовтня 1966, Шарлотта Купер, англійська спортсменка; п'ятиразова переможниця Вімблдонського турніру, перша олімпійська чемпіонка серед жінок (1900, теніс).
24 вересня 1870 - 23 травня 1960, Жорж Клод, французький хімік, конструктор першої неонової лампи (1910).
22 жовтня 1870 - 8 листопада 1953, Іван Олексійович Бунін, російський письменник (Суходол, Окаянні дні, Життя Арсеньєва), лауреат Нобелівської премії (1933) "за сувору майстерність, з яким він розвиває традиції російської класичної прози".
Померли в 1868 - 1870 роках
11 лютого 1868 - Жан Бернар Леон Фуко, французький фізик; у 1851 році здійснив дослід з маятником, котрий підтвердив факт добового обертання Землі. 149 років тому, в 49 років (нар. 18 вересня 1819 р.).
15 липня 1868 - Вільям Томас Грін Мортон, американський лікар-дантист; першим успішно застосував ефір як анестетик (1846). 149 років тому, в 49 років (нар. 9 серпня 1819 р.).
26 вересня 1868 - Август Фердинанд Мебіус, німецький математик; довів існування односторонніх поверхонь (стрічка Мьобіуса). 149 років тому, в 78 років (нар. 17 листопада 1790 р.).
13 листопада 1868 - Джоаккіно Россіні, італійський композитор, автор численних опер ("Севільський цирюльник", "Отелло", "Сорока-злодійка", "Вільгельм Телль"). 149 років тому, в 76 років (нар. 29 лютого 1792 р.).
1869
17 січня 1869 - Олександр Сергійович Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики ("Есмеральда", "Русалка", "Торжество Вакха"). 148 років тому, в 56 років (нар. 14 лютого 1813 р.).
8 березня 1869 - Гектор Берліоз, французький композитор ("Троянці", "Фантастична симфонія"), музичний новатор. 148 років тому, в 66 років (нар. 11 грудня 1803 р.).
4 вересня 1869 - Джон Паско Фокнер, австралійський бізнесмен і політик; співзасновник Мельбурна. 148 років тому, в 95 років (нар. 20 жовтня 1774 р.).
1870
21 січня 1870 - Олександр Іванович Герцен, російський письменник, публіцист, філософ, революціонер. 147 років тому, в 58 років (нар. 6 квітня 1812 р.).
4 квітня 1870 - Генріх Густав Магнус, німецький фізик та хімік (відкрив названу його ім'ям платинову сіль). 147 років тому, в 68 років (нар. 2 травня 1802 р.).
9 червня 1870 - Чарльз Діккенс, англійський письменник ("Давид Копперфільд", "Олівер Твіст", "Холодний дім", "Тяжкі часи", "Посмертні записки Піквікського клубу"). 147 років тому, в 58 років (нар. 7 лютого 1812 р.).
20 червня 1870 - Жюль де Гонкур, французький письменник (Жерміні Ласерте, Рене Мопрен). 147 років тому, в 40 років (нар. 17 грудня 1830 р.).
23 вересня 1870 - Проспер Меріме, французький драматург, новеліст ("Кармен"), історик ("Богдан Хмельницький"), етнограф і романіст 147 років тому, в 67 років (нар. 28 вересня 1803 р.).
12 жовтня 1870 - Роберт Едвард Лі, командуючий армією Конфедерації (південних штатів) під час громадянської війни у США. 147 років тому, в 63 роки (нар. 19 січня 1807 р.).
5 грудня 1870 - Александр Дюма-батько, французький письменник (Три мушкетери, Граф Монте-Крісто, Королева Марго). 147 років тому, в 68 років (нар. 24 липня 1802 р.).

Головні події 1868 - 1870 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх