Цей день 27 лютого
58-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 308 днів. Іменинники — Аксен, Аврамій, Кирило, Мефодій, Михайло, Федір. У Домініканській Республіці та Західній Сахарі відзначають День незалежності.

Головні події 27 лютого

Всі події 27 лютого

380 • Під впливом єпископа Салонік Асхолія імператор Сходу Феодосій за присутності братів-співправителів Заходу Граціана і Валентиніана II виголосив в Салоніках т. зв. «Солунський едикт», яким всім жителям Римської імперії наказувалось сповідувати християнство у його нікейській, визначеній як єдиноправильна, версії. Одноосібно врутившись у справи Церкви, Феодосій тим самим перетворив християнську релігію на державну, а саме християнство — на політичний фактор реалізації державних інтересів.

Середні віки
1425 • Великим князем Московським і Володимирським став 10-літній внук Дмитрія Донського і Вітовта Великого Василь II Васильович на прізвисько Темний, яке отримав коли у 1446 році був осліплений, попавши у полон до свого конкурента на московський престол Дмитра Шемяки.

1594 • Через п'ять років після сходження на престол в Шартрському соборі під Парижем відбулась урочиста коронація Генріха IV Наварського. Хрещений як католик, але вихований як протестант, він пережив Варфоломіївську ніч, кілька разів змінював віру, і, здобувши перемогу над католиками, вчергове зрікся кальвінізму, щоб стати першим Бурбоном на французькому троні.

1598 • Земський собор у Москві обрав царем Бориса Годунова, зятя останнього представника московської гілки Рюриковичв Федора I Іванович, і присягнув йому на вірність.

Нова історія
1844 • Після шестирічної війни Домініканська республіка проголосила свою незалежність від Гаїті.

1848 • У Мангеймі (Німеччина) та інших містах Баденського герцогства відбулись масові народні збори, які вимагали прийняття конституції, відміни феодальних повинностей і проголошення демократичних свобод. Вони знайшли підтримку в інших німецьких державах і переросли в Березневу революцію.

1900 • Ведучі представники Фабіанського товариства, тредюніонів і Незалежної робітничої партії створили в Лондоні Комітет робітничого представництва, на основі якого в 1906 році виникла Лейбористська партія. Її секретарем став Джеймс Рамсей Макдональд, майбутній перший прем'єр-міністр лейбористського уряду Великої Британії (1924).

1900 • У Мюнхені засновано футбольний клуб "Баварія". На сьогодні найтитулованіший клуб Німеччини — "Баварія" 15 разів ставала чемпіоном і 22 рази вигравала кубок країни.

1917 • В ході Лютневої революції в Росії повсталими у Петербурзі захоплено пошту, телеграф, вокзал; розпущено Державну думу, міністрів заарештовано. Замість Думи створено Тимчасовий уряд і виконавчий комітет Петроградської ради робітничих депутатів.

1919 • У Вільнюсі проголошено Литовсько-Білоруську Радянську Соціалістичну республіку; проіснувала до липня цього ж року.

1925 • Адольф Гітлер, достроково звільнений в кінці 1924 року з ув'язнення, відновив діяльність Націонал-соціалістської партії Німеччини, забороненої після невдалої спроби державного перевороту в 1923 році.

1932 • Англійським фізиком Джеймсом Чедвіком відкрито нейтрон — елементарну частинку, яка не має електричного заряду. За це відкриття у 1935 році Чедвік отримав Нобелівську премію.

1933 • У Берліні стався підпал Рейхстагу, який дав підстави наступного дня Паулю фон Гінденбургу підписати «Розпорядження президента про захист німецької держави і народу», яким заради збереження громадянської безпеки були відмінені більшість громадянських прав, а канцлеру Адольфу Гітлеру надані додаткові повноваження.

Новітня історія
1947 • Політбюро ЦК ВКП(б) призначило першим секретарем ЦК КП(б) України Лазара Кагановича, який мав гарантувати виконавську дисципліну керівництва республіки в умовах голоду в українських селах. За 10 місяців на посту він забезпечив проведення посівної кампанії, добився виконання плану хлібозаготівель та продовжив боротьбу з «українським буржуазним націоналізмом».

1955 • Після ратифікації Паризьких угод 1954 року Федеративна Республіка Німеччина стала суверенною державою — Франція, Велика Британія і США відмінили дію окупаційного режиму. Одночасно з набуттям суверенітету ФРН стала членом НАТО.

1963 • Уряд Італії оголосив конкурс на вирішення питання зі збереження Пізанської башти від падіння. Верхня частина 60-метрової споруди за вісім століть відхилилась майже на 5 метрів від вертикалі і продовжувала падати. За прогнозами фахівців Пізанська вежа — одна з найзнаментиших будівель Італії — могла зазнати повного руйнування від невеликого землетрусу або штормового вітру. Пропозиції щодо порятунку Пізанської вежі надійшли з усього світу, але лише в 1990 році почалися фундаментальні аварійні роботи.

1965 • Відбувся політ першого у світі широкофюзеляжного транспортного літака АН-22 ("Антей"), створеного в КБ О.К.Антонова (Київ).

1970 • Сингл "Bridge Over Troubled Water" дуету Simon and Garfunkel став золотим.

1973 • Близько двохсот озброєних індіаців племені сіу — членів Руху американських індіанців (РАІ) за громадянські права, заснованого в 1968 році, зайняли селище Вудід-Ні в резервації Пайн-Рідж (штат Південна Дакота) і взяли в заручники 11 місцевих жителів. Таким чином вони виразили протест проти політики американських властей щодо корінного населення США. Вундід-Ні — селище, біля якого в 1890 році відбувся останній бій між сіу та федеральними військами, в результаті якого загинуло більше 300 індіанців, включаючи жінок і дітей. Захоплення Вундід-Ні викликало великий резонанс у США і за її межами; індіанців, які вимагали розслідування порушень американським урядом угод, підписаних з індіанцями, підтримало чимало громадських діячів. Через 71 день активісти РАІ здались, прийнявши офіційну обіцянку розслідувати всі факти порушень прав індіанців.

1989 • В столиці Венесуели Каракасі спалахнули масові заворушення, спричинені різким підвищенням цін, зокрема на продукти харчування. Досить швидко вони перекинулись на провінційні міста і тривали до середини березня. В ході їх придушення 256 чоловік були вбиті і біля 2 тисяч отримали поранення.

Наш час
1991 • О 9 ранку за нью-йоркським часом президент США Джордж Буш-старший оголосив, що "Кувейт звільнено, іракську армію розбито". Рівно через 100 годин після початку наземної операції і після 6 тижнів від початку операції "Бурі в пустелі", коаліційні сили добилися повної перемоги над Іраком.

1995 • Збанкрутував один з найстаріших банків "Берінгс-банк", символ британської фінансової системи, серед клієнтів якого були королева Єлизавета II, принц Чарльз та інші чільні особи Великої Британії. Це стало результатом непродуманих дій Ніка Ліссома, 28-літнього сингапурського брокера банку, — на початку лютого він зробив крупні ставки на ф'ючерсні угоди, розраховані на ріст курсу акцій на Токійській біржі. Але в супереч сподіванням курс акцій почав різко падати і "Берінгс-банк" виявився банкрутом. Спроби керівництва банку отримати підтримку інших британських банків та уряду виявились безрезультатними — британська фінансова система похитнулась, фунт стерлінгів суттєво здешевів, що викликало паніку на світовому фінансовому ринку.

1997 • В Ірландії легалізовано розлучення.

1999 • У Нігерії пройшли президентські вибори — новим главою держави став Олусегун Обасанжо.

1999 • Британський хіт-парад очолила Брітні Спірз зі своїм першим синглом «Baby One More Time».

2011 • Створено національну перехідну раду Лівії.

2014 • На хвилі подій Революції Гідності коаліція "Європейський вибір" у Верховній Раді обрала Арсенія Яценюка 15-м Прем'єр-міністром України. Цього ж дня був затверджений новий склад уряду і окремими постановами Андрія Дещицю — виконуючим обов'язки Міністра закордонних справ та Ігора Тенюха — виконуючим обов'язки Міністра оборони України.

2015 • О 23-30 за місцевим часом у Москві на Великому Москворецькому мосту чотирма пістолетними пострілами із автомобіля вбито одного лідерів російської опозиції Бориса Нємцова.

Народились 27 лютого

272 — †22 травня 337Костянтин I (Костянтин Великий), римський імператор; перший християнин на троні, православний святий, іменований рівноапостольним.

1807 — †24 березня 1882 • Генрі Уадсворт Лонгфеллоу, американський поет ("Пісня про Хаявату").

1831 — †13 червня 1894Микола Миколайович Ґе, український художник («Тайна вечеря», «Петро І допитує царевича Олексія в Петергофі»).

1873 — †2 серпня 1921Енріко Карузо, італійський оперний співак, тенор.

1875 — †30 жовтня 1956Володимир Петрович Філатов, український лікар-офтальмолог, організатор і керівник Українського науково-дослідного експериментального інституту очних хвороб та тканиної терапії, автор методу та інструментарію пересадки рогівки на більмо, відкривач явища біогенної стимуляції.

1881 — †25 лютого 1954 • Свейнн Б'єрнссон, ісландський політик, перший президент Республіки Ісландія (1944).

1887 — †8 вересня 1914Петро Миколайович Нестеров, російський військовий льотчик-ас, першим виконав «мертву петлю» (1913).

1902 — †20 грудня 1968Джон (Ернст) Стейнбек, американський письменник ("Грона гніву", "На схід від раю", "Зима тривоги нашої"), лауреат Нобелівської премії (1962).

1906 — †20 червня 1977 • Баґсі Сігел (Бенджамін Сігелбаум), американський гангстер 1930-40-хх років, один з перших інвесторів Лас-Вегаса.

1913 — †16 травня 1984 • Ірвін Шоу (Ірвін Гілберт Шамфоров), американський письменник ("Молоді леви", "Багач, бідняк", "Вечір у Візантії").

1932 — †23 березня 2011Елізабет Тейлор, американська актриса англійського походження, лауреат премії «Оскар» ("Баттерфілд, 8" [1960], "Хто боїться Вірджинію Вульф?" [1966]; "Кішка на розжареному даху", "Клеопатра", "Дзеркало тріснуло", "Старі шкапи").

1945 • Даніель Ольбрихський, польський кіноактор ("Попіл", "Структура кристалу", "Пан Володиєвський", "Полювання на мух", "Потоп", "Сімейне життя", "Одні та інші".

1957 • Адріан Сміт, американський рок-музикант (Iron Maiden).

1962 • Грант Шоу, американський актор ("Район Мелроуз", "Беверлі Хілз 90210").

1978Каха Каладзе, грузинський футболіст ("Динамо" Київ, "Мілан"), політик.

Померли 27 лютого

1887 • Олександр Порфирович Бородін, російський композитор (Князь Ігор, Богатирська симфонія, Пісня темного лісу). Пом. 137 років тому у 54 роки (нар. 12 листопада 1833 р.).

1936Іван Петрович Павлов, російський фізіолог, лауреат Нобелівської премії (1904). Пом. 88 років тому у 87 років (нар. 26 вересня 1849 р.).

1939 • Надія Костянтинівна Крупська, російська революціонерка, голова Голополітпросвіти (1920-29 рр.); дружина В.І. Леніна. Пом. 85 років років тому у 70 років (нар. 26 лютого 1869 р.).

1977 • Джон Діксон Карр, англійський письменник, автор детективних романів. Пом. 47 років тому у 71 рік (нар. 30 листопада 1906 р.).

1989 • Конрад Лоренц, австрійський зоолог, один із основоположників етології. Пом. 35 років років тому у 86 років (нар. 7 листопада 1903 р.).

1993Ліліан Діана Гіш, американська кіноактриса, зірка німого кіно (Народження нації, Діти шторму, Солодка свобода, Весілля, Комедіанти). Пом. 31 рік тому у 97 років (нар. 14 жовтня 1896 р.).

2013 • Ван (Харві Лаван) Кліберн, американський піаніст-віртуоз. Пом. 11 років тому у 79 років (нар. 12 липня 1934 р.).

2015 • Леонард Німой, американський кіноактор («Стар трек»), фотохудожник, поет. Пом. 9 років тому у 84 роки (нар. 26 березня 1931 р.).

2015Борис Юхимович Нємцов, російський політик і державний діяч. Пом. 9 років тому у 56 років (нар. 9 жовтня 1959 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 27 лютого

Християнство — державна релігія Римської імперії

380

Коронація Генріха IV Бурбона

1594

Лазар Каганович — перший секретар ЦК КП(б) України

1947

Порятунок Пізанської башти

1963

Арсеній Яценюк — прем'єр-міністр України

2014

Вбивство Бориса Нємцова

2015