цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1781 - 1785 років
21 листопада 1783 року у небо над Парижем піднялась перша пілотована людиною повітряна куля - фізик Жан Франсуа де Розьє і маркіз Франсуа Лоран д'Арланд здійснили 25-хвилинний політ над містом на кулі братів Монгольф'є, подолавши близько 9 кілометрів і досягувши висоти 91 метр. Цей політ відбувся менш, ніж через півроку після першого непілотованого польоту.

Політичні лідери 1781 - 1785 років

Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Пруссія: Фрідріх II Великий (1740-86) • Королівство Франція: Людовик XVI (1774-91) • Королівство Швеція: Густав III (1771-92) • Річ Посполита: Станіслав Понятовський (1764-95) • Російська імперія: Катерина II (1762-96) • Священна Римська імперія: Йосиф II (1765-90).

Головні події 1781 - 1785 років

Всі події 1781 - 1785 років

13 березня 1781 - Англійський астроном Вільям Гершель при допомозі власноручно cконструйованого телескопа відкрив Уран, сьому планету Сонячної системи. Це було перше відкриття планети, здійснене у новітній час. Використання телескопа дозволило Гершелю встановити, що спостережуваний об'єкт є саме планетою, а не зіркою чи кометою, як вважалось до того.
18 травня 1781 - На головній площі Куско іспанцями підданий тортурам і страчений Тупак Амару II (Хосе Габріель Кондорканкі), керівник найбільшого повстання індіанців Перу проти іспанського панування, - за рішенням суду на його очах стратили дружину, сина і найближчих соратників, після чого Амару II вирвали язик, відтяли голову і четвертували.
4 вересня 1781 - В мальовничому місці тихоокеанського узбережжя недалеко від Сан-Дієго, котре носило назву Нуестра Сенйора ла Рейна де Лос Анджелес де Порциунцила, на місці індіанського селища Янгма 44 іспанські поселенця на чолі з мексиканським губернатором Філіпе де Неве заснували містечко, котре сьогодні відоме як місто Лос-Анджелес. 26 із перших поселенців були неграми-рабами. В 1850 році Лос-Анджелес отримав статус міста.
19 жовтня 1781 - Після тритижневої облоги Йорктауна (Вірджинія) військами північноамериканських колоній під командуванням Джорджа Вашингтона англійські війська генерала Чарльза Корнуолліса капітулювали - 8 тисяч британських солдатів і моряків здались у полон 14-тисячній армії американців і їх созників французів. Ця битва стала останньою у Війні за незалежність, котра тривала з 1775 року.

1782

18 червня 1782 - У Швейцарії зафіксовано останній відомий випадок страти за чаклування - засуджена за спробу отруєння Анна Гельді була обезголовлена на центральній площі міста Гларус. У 2008 році представник міста Гларус подав до парламенту Швейцарії прохання про зняття всіх звинувачень з Анни Гельді, і 27 серпня 2008 року вона була визнана незаконно засудженою.
16 липня 1782 - У Відні пройшла прем'єра опери Вольфганга Амадея Моцарта «Викрадення із сераля» на лібрето Готліба Штефані.
4 серпня 1782 - У Відні, попри протести батька, 26-річний Вольфганг Амадей Моцарт обвінчався з 19-річною Констанцею Вебер, яка надихнула композитора на написання опери «Викрадення із сераля».
7 серпня 1782 - Головнокомандуючий військами Континтельної армії генерал Джордж Вашингтон заснував почесну відзнаку "За військові заслуги", нагороду у вигляді пурпурового серця з шовку, обшитого срібною ниткою. Вона призначалась для солдат, котрі проявили особисту відвагу і дозволяла власнику нагороди проходити через будь-які застави і патрулі без затримки. "Пурпуровим серцем" було нагороджено всього три солдата Американської революційної армії - Елія Черчілль, Вільям Браун і Деніел Біссел.
3 вересня 1782 - Цей і наступних десять днів 1782 року відсутні в історії Великобританії - у зв'язку з переходом на григоріанський календар після 2 вересня зразу настало 14-е.

1783

19 січня 1783 - 26-літній Вільям Пітт став наймолодшим прем'єр-міністром Англії.
19 квітня 1783 - Через кілька днів після зречення престолу хана Шахін Герая російська імператриця Катерина II видала «Маніфест про прийняття Кримського півострова, острова Тамань і всієї Кубанської сторони під державу Російську». Він став підсумком тривалого супеництва Російської та Османської імперій за володіння і контроль над стратегічним плацдармом на півночі Чорного моря. Офіційно він був оголошений 9 липня 1783 року, а через півроку був визнаний Османською імперією, колишнім сюзереном Кримського ханства.
14 травня 1783 - Указом російської імператриці Катерини II на Лівобережжі та Слобожанщині запроваджено кріпосний устрій, яким селянам заборонено переселятися з місць останньої ревізії і на яких поширилось російське законодавство, що дозволяло їх продаж, обмін на майно і можливість заслання в Сибір та на каторжні роботи без права судового оскарження дій поміщика.
5 червня 1783 - З ринкової площі французького міста Аннон брати Джозеф і Жак Монгольф'є запустили в повітря першу повітряну кулю, котра представляла собою льняний мішок, наповнений димом. Політ тривав близько десяти хвилин і куля піднялась на висоту до 500 метрів.
8 червня 1783 - В Ісландії розпочалось виверження вулкану Лакі, яке тривало до 7 лютого 1784 року і стало найбільшим в історії людства. Хмари вулканічного попелу і вулканічних газів, що засипали більшу частину Ісландії, привели до катастрофічних наслідків - від отруєння фтором та двоокисом сірки і голоду померло до 25% населення острова, загинуло більше 50% великої рогатої худоби, а важкий сірчаний туман, що розлігся над Західною Європою, спричинив багатотисячні смерті восени 1783 і взимку 1784 років.
14 червня 1783 - На березі Ахтіарської бухти російський контр-адмірал шотландського походження Томас Макензі заснував першу в Криму російську військово-морську базу, через рік названу Севастополем.
25 червня 1783 - На засіданні Паризької Академії наук хімік Антуан Лоран Лавуазьє повідомив, що вода є з'єднанням кисню і водню. Через два роки він разом з інженером Жаном Моньє зумів синтезувати з них воду.
9 липня 1783 - Україна втратила свої збройні сили – указом Військової колегії Росії українські лівобережні козацькі полки перетворено на регулярні полки російської армії.
4 серпня 1783 - У фортеці Георгієвськ (Північний Кавказ) об'єднане грузинське царство Картлі-Кахеті підписало угоду про перехід під заступництво і верховну владу Російської імперії.
3 вересня 1783 - Підписанням у Парижі договору між Великобританією, її 13-а колишніми колоніями, Іспанією та Францією закінчилась Американська війна за незалежність, котра тривала з 1775 року. Паризький договір засвідчував визнання Британією незалежності США і визначав кордони нової держави - США отримували територію від Флориди до Великих озер з півдня на північ і від Атлантики до ріки Міссісіпі зі сходу на захід.
19 вересня 1783 - У Версалі у присутності французького короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є здійснили запуск повітряної кулі, наповненої гарячим димом. В гондолі знаходились вівця, півень і качка.
21 листопада 1783 - У небо над Парижем піднялась перша пілотована людиною повітряна куля - фізик Жан Франсуа де Розьє і маркіз Франсуа Лоран д'Арланд здійснили 25-хвилинний політ над містом на кулі братів Монгольф'є, подолавши близько 9 кілометрів і досягувши висоти 91 метр. Цей політ відбувся менш, ніж через півроку після першого непілотованого польоту.
25 листопада 1783 - Через три місяці після підписання Паризького мирного договору, що завершив війну північно-американських штатів за незалежність, останній британснький солдат залишив Нью-Йорк, захоплений в 1776 році. Після цього в місто тріумфально увійшло військо генерала Джорджа Вашингтона. Через чотири місяці Нью-Йорк став столицею Сполучених Штатів і залишався в цій якості до 1790 року, коли столицею країни, згідно з конституцією, стала Філадельфія.
1 грудня 1783 - Жак Александр Сезар Шарль здійснив в Парижі перший політ на кулі, наповненій воднем. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем знаходився його напарник Робер.

1784

23 січня 1784 - Видано указ російської імператриці Катерини II про заснування на Дніпрі міста Катеринослав (нині - Дніпропетровськ).
13 лютого 1784 - Указом Катерини II з приєднаних 1783 року до Російської імперії земель Кримського ханства (Крим, Тамань, Кубанська сторона) утворено Таврійську область на правах намісництва з центром у Сімферополі.
21 лютого 1784 - За указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменовані на Севастополь.
20 травня 1784 - Підписано Версальський мир, що завершував війну між Францією, Англією і Голландією.
4 червня 1784 - Елізабет Тібль із Ліона (Франція) стала першою жінкою, що побувала в небі на літальному апараті. Політ на повітряній кулі "Le Gustave", названій так в честь шведського короля Густава III, котрий спостерігав за польотом, тривав 45 хвилин, на 20 хвилин більше, ніж політ її земляків д-ра Розьє і маркіза Арландського, здійснений за півроку перед тим. Крім того, куля "Le Gustave" піднялась на висоту 2591 метрів, тоді як чоловіки досягли висоти лише 900 метрів.
4 липня 1784 - Імператор Священної Римської імперії Йосиф II анулював конституцію Угорщини і звелів перевезти угорську корону до Відня.
24 вересня 1784 - В Ліоні в повітря піднялась перша жінка - пані Тібль у присутності шведського короля Густава III у повітряній кулі піднялась на висоту 2700 метрів і протрималасьу повітрі 142 хвилини.

1785

7 січня 1785 - Француз Жан-П'єр Бланшар та американець Джон Джеффріс першими у світі перелетіли через протоку Ла-Манш на повітряній кулі. Стартувавши в англійському місті Дувр, аеронавти вже майже підлітали до французького узбережжя, як повітряна куля, наповнена воднем, почала несподівано знижатись. Довелось викинути з гондоли все зайве і Бланшар навіть почав скидати знятий з себе одяг, як висота кулі стабілізувалася, і Бланшар з Джеффрісом успішно приземлились поблизу Кале. Політ тривав 2,5 години.
15 червня 1785 - Французи Жан Франсуа Пілатр де Розьє і Поль де Роман стали першими жертвами повітроплавання - при спробі перетнути Ла-Манш іх повітряна куля загорілась і впала на землю.
17 липня 1785 - Польський авантюрист Моріц-Август Беневський проголосив себе імператором Мадагаскару і оголосив війну Франції.
8 серпня 1785 - Конгрес США встановив єдину грошову одиницю країни, долар.

Народились в 1781 - 1785 роках

9 червня 1781 - 12 серпня 1848, Джордж Стівенсон, англійський винахідник, конструктор першого залізничного парового локомотива.
21 червня 1781 - 25 квітня 1840, Сімеон Пуассон, французький математик і фізик.
21 квітня 1782 - 21 червня 1852, Фрідріх Вільгельм Август Фрьобель, німецький педагог-новатор, засновник перших дитячих садків.
27 жовтня 1782 - 27 травня 1840, Нікколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз, композитор (п'ять концертів для скрипки з оркестром).
23 січня 1783 - 23 березня 1842, Фредерік Стендаль (Анрі-Марі Бейль), французький письменник ("Червоне і чорне", "Пармська обитель", "Люсьєн Левен").
9 лютого 1783 - 24 квітня 1852, Василь Андрійович Жуковський, російський поет, основоположник російського романтизму ("Сільське кладовище", "Людмила", "Світлана").
3 квітня 1783 - 28 листопада 1859, Вашингтон Ірвінг, американський письменник, біограф ("Історія життя і подорожей Христофора Колумба").
24 липня 1783 - 17 грудня 1830, Сімон Болівар, національний герой шістьох латиноамериканських країн, які завдяки йому звільнились від влади Іспанії, президент Великої Колумбії (1819-30 рр.).
22 липня 1784 - 17 березня 1846, Фрідріх Вільгельм Бессель, німецький математик і астроном; обчислив відстань до зірки 61 у сузір'ї Лебедя, розробив метод врахування інструментальних і систематичних помилок на основі градусних вимірювань.
14 жовтня 1784 - 29 вересня 1833, Фердинанд VII (Фердинанд Бурбон), король Іспанії з династії Бурбонів (1808, 1814-33 рр.).
24 листопада 1784 - 15 жовтня 1817, Йоганн Людвіг Буркхардт (Ібрагім ібн Абдаллах), швейцарський сходознавець, мандрівник і географ (першовідкривач стародавнього міста Петра).
4 січня 1785 - 20 вересня 1863, Якоб Людвіг Карл Грімм, німецький письменник-казкар ("Гансель і Гретель", "Білосніжка"); писав разом з братом Вільгельмом.
20 липня 1785 - 1 липня 1839, Махмуд II, 30-й султан Оттоманської імперії; ліквідував інститут яничарів.

Померли в 1781 - 1785 роках

15 лютого 1781 - Готхольд Ефраїм Лессінг, німецький письменник, критик, філософ-просвітитель, теоретик мистецтва, основоположник німецької класичної літератури (Думки про гернгутери, Про межі живопису і поезії). 237 років тому, в 52 роки (нар. 22 січня 1729 р.).
18 травня 1781 - Тупак Амару II (Хосе Габріель Кондорканкі Ногера), перуанський революціонер, організатор і керівник повстання корінних народів Перу проти іспанських колоніальних властей. 237 років тому, в 43 роки (нар. 19 березня 1738 р.).
8 травня 1782 - Себастьян Жозе Помбал, португальський політик епохи Просвітництва, прем'єр-міністр уряду часів короля Жозе I Реформатора. 236 років тому, в 83 роки (нар. 13 травня 1699 р.).
15 липня 1782 - Карло Фарінеллі, італійський оперний співак (сопрано). 236 років тому, в 77 років (нар. 24 січня 1705 р.).
18 вересня 1783 - Леонард Ейлер, швейцарський математик, механік та фізик, автор більше 800 праць з математичного аналізу, диференціальної геометрії, теорії чисел, небесної механіки, оптики, теорії музики та ін. 235 років тому, в 76 років (нар. 15 квітня 1707 р.).
12 травня 1784 - Абраам Трамбеле, швейцарський натураліст, основоположник експериментальної біології. 234 роки тому, в 74 роки (нар. 3 вересня 1710 р.).
31 липня 1784 - Дені Дідро, французький філософ, видавець, письменник (Лист про сліпих в повчання зрячим). 234 роки тому, в 71 рік (нар. 5 жовтня 1713 р.).
Полярна експедиція Фрітьофа Нансена
Полярна експедиція Фрітьофа Нансена

Головні події 1781 - 1785 років

19 вересня 1783 року у Версалі у присутності французького короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти бр..
19 вересня 1783
keyboard_arrow_left1778
1788keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх