Цей день 15 серпня
228-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 138 днів. Іменинники — Василь, Никодим, Степан (Стефан). В Україні відзначають День археолога, в Індії та Конго святкують День незалежності, в Кореї — День звільнення країни від японських загарбників.

Головні події 15 серпня

Всі події 15 серпня

718 • Невдачею закінчилась 13-місячна облога Константинополя арабськими військами халіфа Сулеймана ібн Абдул-Маліка. Араби з великим втратами відвели свої війська і відмовились від планів вторгнення в Східну Європу.

747 • Карломан, майордом Австразії з династії Піпінідів, відмовився від посади і мирських турбот, відправився до Риму до папи Захарія і згодом постригся в ченці. Новим одноосібним правителем Франкського королівства став його брат Піпін Короткий.

778 • У битві з басками в ущелині Ронсеваль загинув учасник походу Карла Великого маркграф Бретонської марки Роланд, майбутній герой епосу «Пісня про Роланда».

797 • В результаті змови за наказом матері був схоплений і осліплений імператор Костянтин VI. З його смертю обірвалась Ісаврійська династія і на престол зійшла його мати Ірина Афінська, яка стала першою самодержицею Візантії. Володіння жінкою імператорським титулом ставило під сумнів легітимність її влади, що стало формальним приводом для Ватикану передати імператорський титул королю франків і лангобардів Карлу Великому.

1007 • На території сучасного півострова Юкатан (Мексика) засновано одне з перших міст культури майя — Ушмаль.

1057 • У битві біля Лумфанана шотландський король Макбет, внук короля Кеннета II, убитий Малкольмом Канмором, сином короля Дункана I, котрого 17 років перед тим убив Макбет у ході війни за шотландський престол.

1281 • Друга спроба монгольського вторгнення флоту Хубілая в Японію — вона також закінчилась невдачею завдяки «божественним вітрам», камікадзе, які знищили монгольский флот (3500 кораблів і понад 100 тисяч війська) у битві біля Коана.

1416 • У семигодинному бою в гирлі Сени англійський флот під командою брата короля Джона Бедфорда завдав поразки французькому і деблокував стратегічно важливий порт Арфлер. Він став плацдармом для подальшого завоювання Нормандії, яка за чотири роки була підкорена військами Генріха V.

1461 • Трапезундська імперія припинила своє існування — вона була завойована султаном Мехмедом II, який перетворив її на провінцію Османської імперії. Імператор Давид Комнін був висланий, а через два роки, запідозрений у змові проти Стамбула, заарештований. Після відмови прийняти іслам він разом із сімома синами і племінником був задушений 1 листопада 1463 року.

1498 • В ході свого третього плавання Христофор Колумб відкрив острів Гренада.

1519 • На місці індіанського селища рибалок засновано місто Панама, назва котрого перекладається як "дуже багато риби".

1534Ігнатій Лойола з шістьома своїми однодумцями заснував у Парижі орден єзуїтів, основним завданням котрого було навернення іновірців до християнства. Не маючи можливості здійснити паломництво у Святу землю, вони направились в Рим до папи римського, і у вересні 1540 року Павло III благословив створення Товариства Христа, як офіційно називався орден єзуїтів.

1535 • У день свята Успіння Пресвятої Богородиці в регіоні Ла-Плати іспанцями засновано місто «Сьюдад де Нуестра Сеньйора Санта Марія да ла Асунсьйон», відоме сьогодні як Асунсьон, столиця Парагваю.

1551 • Після шестиденного обстрілу фортеця Тріполі (нині — Лівія), вимушено здалась османським військам. 30-м лицарям Мальтійському ордену, що захищали її, було дозволено відплисти на Мальту, а 630 калабрійських і сицилійських найманців потрапили в рабство.

1556 • Неподалік Заслава на Волині (нині — місто Ізяслав Хмельницької області) «в Дворці, монастирі Жеславськом, при церкві святия і живоначальния Троіца» архімандрит Пересопницького монастиря Григорій та писар Михайло Василієвич почали укладення четвероєвангелія — перекладу давньоукраїнською книжною мовою текстів Нового Завіту — Пересопницького Євангелія.

Нова історія
1649 • Військо Богдана Хмельницького отримало перемогу у дводенній битві проти коронного війська під командуванням польського короля Яна II Казимира. Однак Зборівська битва не принесла успіху Хмельницькому, який був змушений 18 серпня підписати з королем Речі Посполитої Зборівський договір.

1799 • Під час Італійського походу Суворова відбулась найбільша битва між австро-російськими і французькими арміями — у битві біля Нові (сучасна Італія) французи були розбиті і втратили близько 15 тисяч чоловік.

1810 • В честь перемог Наполеона в Парижі споруджено Вандомську колону, яку вінчає Бонапарт у вигляді давньоримського імператора.

1843 • У центрі Копенгагена відкрився парк розваг «Сади Тіволі», заснований датським офіцером Георгом Карстенсеном.

1873 • Відкрито рух поїздів по всій залізничній лінії Київ — Брест довжиною 560 кілометрів.

1888 • Норвезька експедиція в складі шістьох чоловік на чолі з Фрітьофом Нансеном відправилась у лижний перехід через Гренландію, котрий успішно закінчився в травні наступного року.

1893 • В Москві офіційно відкрився музей «Московська міська галерея Павла і Сергія Михайловичів Третьякових». Сьогодні Третьяковская галерея має одну з найбільших у світі колекцій російського образотворчого мистецтва.

1914 • Офіційно відкрилось судноплавство через Панамський канал, будівництво котрого тривало близько чверті століття. Першим кораблем, що увійшов у води Панамського каналу, став американський пароплав «Ancon».

1920 • Польські війська під командуванням маршала Пілсудського розгромили у битві під Варшавою Червону армію і остаточно зупинили її просування на Захід.

1935Прапор зі свастикою затверджений державним прапором Німеччини.

Новітня історія
1944 • Почалась операція «Драгун» — військ союзників висадились у південній Франції між містами Тулон та Канни. Це одна з найуспішніших десантних операцій Другої Світової війни і найбільша на Середземномор'ї: у першому ешелоні висадилось близько 200 тисяч франко-американо-канадців, а до 1 вересня — ще 125 тисяч, що дозволило швидко звільнити Марсель і Південь Франції.

1947 • Опівночі цього дня набув чинності прийнятий британським парламентом в червні цього ж року акт «Про незалежність Індії» — країна розділялась на дві незалежні держави, мусульманський Пакистан та індуістський Індійський Союз. Ця подія знаменувала закінчення 200-річного володарювання британців в Індостані і початок тривалих релігійних та міжетнічних конфліктів, котрі забрали житя сотень тисяч людей, включаючи і життя Махатми Ганді, котрий півстоліття боровся за незалежність батьківщини, і був убитий в січні 1948 року індуїстським фанатиком.

1948 • Після виборів до Національних зборів проголошено створення Республіки Корея на чолі з президентом Лі Син Маном.

1960 • Проголошено незалежність республіки Конго від Франції.

1961 • Через два дні після оточеня Західного Берліну загорожами з колючого дроту, власті Східної Німеччини почали будівництво бетонної стіни, висотою до 5 метрів, з колючим дротом і сторожовими вишками. Довжина стіни, будівництво і удосконаленя котрої тивало багато років, склала 45 кілометрів в самому місті і ще 120 кілометрів по периметру Західного Берліна, що відділіяв його від решти території НДР. В наступні роки близько 5 тисяч східних німців нелегально подолало стіну, кілька тисяч були заарештовані, а 125 убиті при спробі втечі.

1969 • Біля Нью-Йорку почався Вудстокський музичний фестиваль, на котрому за три дні виступило 32 групи і виконавці. Попри відсутність елементарних побутових умов, охорони і дощову погоду його відвідало понад 400 тисяч чоловік, завдяки чому Вудсток став поворотним моментом у рок-музиці та символом завершення епохи хіппі і бітників.

1975 • В ході військового перевороту загинув перший прем'єр-міністр, а згодом президент Бангладеш Маджибур Рахман. Вбиті були також більшість членів його сім'ї.

1979 • Група Led Zeppelin випустила восьмий і останній студійний альбом «In Through the Out Door». Першого ж тижня він посів перше місце у чартах Billboard.

Наш час
1992 • Матчем «Металіст» (Харків) — «Чорноморець» (Одеса), який закінчився з рахунком 1:1, почався другий чемпіонат України з футболу у вищій лізі. Він уперше він проводився за європейською системою розіграшу — осінь-весна. Чемпіоном стало київське «Динамо», яке лише за різницею забитих і пропущених голів випередило дніпропетровське «Дніпро».

1997 • В Україні засновано орден княгині Ольги, якою відзначають жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

1998 • У Північній Ірландії стався найкривавіший теракт за часи конфлікту з британським властями — внаслідок вибуху автомобіля, замінованого Справжньою Ірландською республіканською армією, в місті Ома загинуло 29 чоловік і понад 220 отримало поранення.

2000 • У День звільнення країни від японських загарбників на кордоні Північної та Південної Кореї по 100 представників з кожної країни зустрілись зі своїми родичами, котрих вони не бачили понад 50 років.

2015 • Легендарна група Pink Floyd офіційно припинила своє існування, про що заявив її фронтмен Девід Гілмор, який очолював колектив останні 30 років.

2021 • Через кілька тижнів після початку виведення військ США і їх союзників по НАТО з Афганістану, але ще до його завершення, підрозділи Талібану увійшли на околиці Кабулу. Столицю залишили президент Ашраф Гані і віце-президент Амрулла Салех.

Народились 15 серпня

1771 — †21 вересня 1832Вальтер Скотт, шотландський письменник (Квентін Дорвард, Роб Рой, Айвенго).

1769 — †5 травня 1821Наполеон I (Наполеон Бонапарт), французький полководець, імператор Франції (1804-1814, 1815 рр.), король Італії (1804-1814рр.), генерал революційної армії (1796 рр.), консул Франції (1799 р.). 255 років з дня народження.

1819 — †25 вересня 1888Григорій Павлович Ґалаґан, громадський діяч, українофіл, меценат, великий поміщик на Полтавщині і Чернігівщині, представник відомого старшинсько-дворянського роду Ґалаґанів. 205 років з дня народження.

1888 — †16 серпня 1935Лоуренс Аравійський (Томас Едвард Лоуренс), британський офіцер-розвідник, письменник, організатор арабського повстання проти турків під час Першої світової війни.

1892 — †19 березня 1987 • Луї де Бройль, французький фізик, один з основовположників квантової механіки, лауреат Нобелівської премії.

1931 — †24 червня 1996 • Мікаел Тарівердієв, російський композитор (Мгновения, Облако).

1942 — †22 жовтня 2016 • Валерія Гаврилівна Заклунна-Мироненко, українська актриса, Народна артистка України (1979).

1944 — †17 червня 2007Джанфранко Ферре, італійський кутюр'є (Christian Dior, Gianfranco Ferre). 80 років з дня народження.

1966Холлі Беррі, американська кіноактриса («Люди Ікс», «Познайомтесь із Дороті Дендрідж», «Останній бойскаут»), лауреат премій «Оскар» («Бал монстрів», 2002) і «Золотий глобус» (2000)

1972Бен Аффлек (Бенджамін Гіз Аффлек-Болдт), американський актор (Зоряні війни, Перл Харбор, Розумник Вілл Хантінг, Місто злодіїв, Козирні тузи).

1974 • Наташа Хенстрідж, американська актриса («Кращий спосіб померти»). 50 років з дня народження.

1978Лілія Олександрівна Подкопаєва, українська гімнастка, абсолютна чемпіонка світу, Європи, Олімпійських ігор (1996).

1990 • Дженніфер (Шрейдер) Лоуренс, американська кіноактриса («Не дивись вгору», «Пробудження», «Американська афера», «Голодні ігри», «Люди Ікс»), лауреат премії «Оскар» («Збірка промінців надії», 2013).

Померли 15 серпня

605 до н.е. • Набопаласар, засновник Нововавилонського царства та X Нововавилонської династії. Пом. 2629 років тому.

415 • Атаульф, король вестготів (410-415 рр.). Пом. 1609 років тому у 41 рік (нар. 374 р.).

423 • Гонорій (Флавій Гонорій Август), імператор-співправитель Римської імперії (393-395 рр.), первший імператор Західної Римської імперії (395-423 рр.); молодший син імператора Феодосія I. Пом. 1601 рік тому у 39 років (нар. 9 вересня 384 р.).

1038 • Стефан I (Іштван Святий), перший угорський король (1000—1038 рр.); запровадив у країні християнство за католицьким обрядом; засновник династії Арпадів. Пом. 986 років тому у 68 років (нар. 970 р.).

1057 • Макбет (Мак Бетад мак Фіндляйх), король Шотландії з Морейської династії (1040-57 рр.). Пом. 967 років тому у 52 роки (нар. 1005 р.).

1061 • Ісаак I (Ісаак Комнін), імператор Візантії (1057-59 рр.). Пом. 963 роки тому у 56 років (нар. 1005 р.).

1118 • Олексій I (Олексій Комнін), візантійський імператор (1081—1118 рр.), засновник династії Комнінів. Пом. 906 років тому у 61 рік (нар. 1057 р.).

1231 • Джелал ад-Дін Манкбурну, останній султан Хорезму (1221-31 рр.); син останнього шаха Ала ад-Діна Мухаммеда ІІ. Пом. 793 роки тому у 32 роки (нар. 1199 р.).

1274Робер де Сорбон, французький теолог, духівник Людовика IX, засновник богословського коледжу Сорбонна (з 17 ст. — Паризький університет). Пом. 750 років років тому у 73 роки (нар. 9 жовтня 1201 р.).

1382 • Кейстут, великий князь Литовський (1381-82 рр.), князь трокський (1337-82 рр.); син Гедиміна, брат і фактичний співправитель Ольгерда, батько Вітовта. Пом. 642 роки тому у 85 років (нар. 1297 р.).

1886 • Рамакрішна, індійський проповідник, реформатор індуїзму, один з релігійних авторитетів Індії. Пом. 138 років тому у 50 років (нар. 18 лютого 1836 р.).

1915 • Рафаело Джованйолі, італійський письменник ("Спартак"), революціонер, сподвижник Гарібальді. Пом. 109 років тому у 77 років (нар. 13 березня 1838 р.).

1935 • Уайлі Пост, американський авіатор; першим облетів земну кулю на літаку (1931). Пом. 89 років тому у 36 років (нар. 22 листопада 1899 р.).

1975 • Муджибур Рахман, перший президент і прем'єр-міністр Бангладеш. Пом. 49 років тому у 55 років (нар. 17 березня 1920 р.).

1990Віктор Робертович Цой, російський рок-співак (Кино). Пом. 34 роки тому у 28 років (нар. 21 червня 1962 р.).

2021Герд Мюллер, німецький футболіст, чемпіон світу (1974), чеміон Європи (1972), кращий футболіст Європи (1972). Пом. 3 роки тому у 76 років (нар. 3 листопада 1945 р.).

Головні події 15 серпня

Ірина Афінська — імператриця Візантії

797

Битва в гирлі Сени

1416

Пересопницьке Євангеліє

1556

Відкриття Панамського каналу

1914

Стрибок на свободу

1961

Вудстокський музичний фестиваль

1969