350-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 15 днів. Іменинники — Іван, Савва, Федір. У Казахстані візначають День незалежності, в Бангладеш — День перемоги, в Непалі — День конституції, в ПАР та Намібії — День умиротворення.
Генріх VI Ланкастер коронований на французький престол під іменем Генріх II. Однак намір таким чином завершити Столітню війну і примиритись із Карлом VII Валуа, що контролював лише південну частину Франції, не вдалась, і Генріх VI став єдиним в історії реальним королем двох держав, хоча формально англійські претензії на французький трон тривали наступні майже чотири століття.
1526 • Після загибелі бездітного короля Лайоша II набув чинності братіславсько-віденський договір 1515 року, за яким спадкоємцем ягеллонського трону в Чехії і Угорщині став Фердинанд I, австрійський ерцгерцог і брат імператора Карла V. Таким чином під владою Габсбургів об'єднались спадкоємні австрійські землі з володіннями корони святовацлавської та святостефанської.
1617 • На території південноамериканських провінцій Іспанії за пропозицією королівського намісника Ернандо Аріаса де Сааведри в складі віце-королівства Перу утворено провінції Ріо-де-ла-Плата (сучасна Аргентина) і Гуаіра (Сучасний Парагвай).
1637 • Під селом Кумейки (нині — Черкаська область) відбувся бій між повсталими нереєстровими козаками на чолі з Павлом Павлюком і польсько-шляхетським військом Миколи Потоцького. Не маючи змоги перемогти козаків, Павлюк був схоплений 20 грудня під час мирних переговорів і страчений.
1653 • В Англії обнародувано конституцію ("Знаряддя управління"), згідно з якою
Олівер Кромвель призначався лорд-протектором з повноваженнями, рівними королівським. В управлінні державою Кромвелю допомагала Державна рада, членами якої були його прихильники. Фактично виконавча влада в країні належала лише Кромвелю, а законодавча — парламенту, що обирався на три роки, і складався з 460 депутатів.
1740 • Перейшовши кордон в Сілезії,
Пруссія розпочала війну проти Австрії, яка після втручання ведучих європейських держав переросла у масштабний загальноєвропейський конфлікт. Війна за австрійську спадщину завершилась через вісім років поразкою Австрії і втратою нею володінь в Сілезії та Італії.
1773 • "Бостонське чаювання" — переодягнуті індіанцями 60 жителів Бостона на чолі з ремісником Полом Ревіром з радикальної організації "Сини свободи" здійснили напад на три судна Ост-Індської компанії і викинули за борт 342 ящики з чаєм. Так вони виразили протест проти безмитного ввезення чаю, виключне право на здійснення якого було надане англійським парламентом британській компанії і зробило її в Північній Америці фактичним монополістом. У відповідь уряд Великої Британії постановив закрити порт Бостона до повної компенсації збитків (70 тисяч фунтів), в колоніі Массачусетс було оголошено військове положення і розквартировано надіслані з Європи війська. Це викликало активний спротив північноамериканських колоній і привело до війни за незалежність від Великобританії, котра закінчилась утворенням США.
1815 • Бразилія отримала статус рівноправного королівства у рамках т.зв. Сполучених королівств — Португалії, Бразилії і Алгарві.
1838 • Поблизу ріки Баффало між зулусами і бурами, що здійснювали переселення з Капської області в Трансвааль, відбулась нерівна битва: зулуси на чолі з вождем Дінгаана, озброєні лише списами і дротиками, втратили 3 тисячі вбитими, в той час як лише четверо бурів було поранено.
1899 • Вихідцем із Британії Альфредом Едвардсом засновано футбольний клуб «
Мілан». 11 березня 1900 року був проведений перший неофіційний матч, а 15 квітня в першому офіційному матчі проти «Торінезе» «Мілан» програв з рахуноком 0-3.
1913 • На студії Keystone молодий британський актор
Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя», де він зіграв маленького вусатого шахрая з моноклем. Лише зі свого третього фільму "Волоцюжка" (1915) Чаплін завоював визнання публіки і прихильність мільйонів глядачів завдяки образу безпомічного невдахи в незграбному костюмі і котелку. Це дало Чапліну можливість підписати з компанією Essanay Company контракт з гонораром в 1250 на тиждень плюс разовий бонус в сумі 10 тисяч, що було значно більше, ніж щотижневі 175 доларів на Keystone.
1920 • У китайській провінції
Ганьсу стався землетрус силою 8.6 бала за шкалою Ріхтера, один із найруйнівніших природних катаклізмів за всю історію людства, — на площі більше 65 тисяч квадратних кілометрів загинуло близько 200 тисяч осіб і ще 20 тисяч чоловік, позбавлених житла, померли протягом зими.
1944 • Німецьке командування силами трьох армій групи «В» під командуванням фельдмаршала Вальтера Моделя розпочало в Арденнах операцію «Варта на Рейні», щоб прорватись до бельгійського узбережжя і, оточивши чотири британо-американські армії, примусити супротивника до сепаратного миру. Це була остання і безуспішна спроба Німеччини кардинально змінити хід Другої світової війни на Західному фронті.
1950 • Після масованої атаки китайських військ у Кореї, котрі виступили на підтримку комуністичної Північної Кореї, в результаті якої американські війська зазнали поразки і були відкинуті на десятки кілометрів на південь, президент США Гаррі Трумен оголосив у країні надзвичайне положення і стан готовності до війни.
1971 • Через два тижні після інтервенції індійських військ у Східний Пакистан для підтримки руху сепаратистів, котрі в березні 1971 року проголосили незалежну Народну Республіку Бангладеш, 90-тисячна пакистанська армія капітулювала і здалась в полон. В ході громадянської війни загинуло близько мільйона бенгальців, основної етнічної групи у Східному Пакистані, а більше 10 мільйонів стали біженцями у Індії. Лише в 1974 році Пакистан погодився визнати незалежність Бангладеш.
1979 • Вперше людина, рухаючись поверхнею Землі, подолала звуковий бар'єр — американський автогонщик Стен Барретт на автомобілі "
Budweiser Rocket" розвинув швидкість 739,666 миль/год, рухаючись поверхнею висушеного озера Роджерса в штаті Каліфорнія. Цей рекорд не був зафіксований офіційно, оскільки для подібного типу досягнень необхідно провести усереднення швидкості по двох заїздах у прямому і зворотньому напрямку.
1989 • В румунському місті Тімішоара почались перші протести — початок румунської революції.
2010 • Ларрі Кінг записав свою останню передачу на каналі CNN і після 25 років роботи в прямому ефірі пішов на пенсію.
2011 • Посмертний диск
Емі Вайнхауз «Lioness — Hidden Treasures» стартував з першої позиції британського чарту.
2015 • Окружний адміністративний суд Києва заборонив діяльність Комуністичної партії України, задовольнивши в повному обсязі позов Міністерства юстиції України. Однак звернення до Конституційного суду України групи народних депутатів загальмувало ліквідацію її структури до вердикту Конституційного суду.
Катерина Арагонська, перша дружина англійського короля Генріха VIII, матір королеви Англії Марії I Тюдор (Кривавої Мері). 540 років з дня народження.
1770 — †26 березня 1827 •
Людвіг ван Бетховен, німецький композитор, представник віденської класичної школи («П'ята симфонія», «Дев'ята симфонія», «Крейцерова соната», «Фіделіо», «Місячна соната», «Аппассіоната»). 255 років з дня народження.
1777 — †29 липня 1866 • Барбара-Ніколь Кліко, французький підприємець, виробник шампанських вин («Мадам Кліко»).
1790 — †10 грудня 1865 •
Леопольд I, перший король бельгійців (1831-65 рр.); з династії Саксен-Кобург-Готська. 235 років з дня народження.
1847 — †9 грудня 1915 • Ганс Гросс, австрійський вчений-криміналіст, професор кафедри криміналістики Чернівецького університету, один із основоположників судової психології.
1863 — †26 вересня 1952 • Джордж Сантаяна, американський філософ, представник критичного реалізму (Сенс краси, Інтерпретація релігії і поезії, Скептицизм і тваринна віра, Реалії буття).
1866 — †13 грудня 1944 •
Василь Васильович Кандинський, німецький художник-абстракціоніст (Перша абстрактна акварель, Ніч, Композиція IV, Композиція X, Небесна блакить), графік і теоретик мистецтва.
1872 — †8 серпня 1947 • Антон Іванович Денікін, російський військовий діяч, генерал-лейтенант російської армії.
1883 — †30 жовтня 1925 •
Макс Ліндер (Габріель-Макимільєн Льовілль), французький кіноактор-комік і режисер, зірка німого кіно (Король цирку, Сім років нещасть, Маленьке кафе, Таємниця Полішинеля).
1917 — †19 березня 2008 •
Артур Чарльз Кларк, англійський письменник-фантаст (Космічна Одіссея, Кінець дитинства).
1939 • Лів (Йоганн) Уллман, норвезька кіноактриса (Трояндовий сад, Сцени подружнього життя, Емігранти).
1946 • (Горан)
Бенні Андерссон, шведський піаніст, співак, композитор (Abba: I Have a Dream, Dancing Queen, Waterloo).
1963 • Ларс Ульріх, датський рок-музикант, ударник групи Metallica.
1963 •
Бенджамін Бретт, американський кіноактор (Довга тінь, Після шторму, Траффік, Закон і порядок).
1972 • Майкл Маккері, американський співак в стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men).
1982 •
Анна Володимирівна Сєдокова, українська попспівачка.
1325 • Карл Валуа, титулярний імператор Латинської імперії, засновник дому Валуа; син короля Франції Філіпа III Сміливого, дядько королів Франції Людовика X Сварливого, Філіппа V Довгого і Карла IV Красивого, батько короля Філіппа VI. Пом. 700 років років тому у 55 років (нар. 12 березня 1270 р.).
1515 •
Афонсу де Албукеркі, португальський мореплавець, завойовник та колонізатор, віце-король Індії (1510-15 рр.). Пом. 510 років років тому десь у 62 роки (нар. бл. 1453 р.).
1672 •
Ян II Казимир, король польський і великий князь литовський (1648-68 рр.), титулярний король Швеції (1648-1660 рр.) з династії Ваза; син Сигізмунда ІІІ, єдинокровний брат Владислава IV. Пом. 353 роки тому у 63 роки (нар. 22 березня 1609 р.).
1859 •
Вільгельм Карл Грімм, німецький письменник, казкар, молодший брат Якоба Грімма ("Кіт у чоботях", "Бременські музиканти", "Білосніжка і сім гномів", "Спляча красуня"). Пом. 166 років тому у 72 роки (нар. 24 лютого 1787 р.).
1897 •
Альфонс Доде, французький письменник ("Незвичайні пригоди Тартарена з Тараскона", "Королі у вигнанні"). Пом. 128 років тому у 57 років (нар. 13 травня 1840 р.).
1898 •
Павло Михайлович Третьяков, російський купець, меценат, засновник картинної галереї російського національного мистецтва в Москві. Пом. 127 років тому у 66 років (нар. 27 січня 1832 р.).
1921 •
Шарль Каміль Сен-Санс, французький композитор і піаніст (Самсон і Даліла). Пом. 104 роки тому у 86 років (нар. 9 жовтня 1835 р.).
1922 • Еліезер Бен-Єгуда (Лейзер-Іцхок Перельман), єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит». Пом. 103 роки тому у 64 роки (нар. 7 січня 1858 р.).
1944 • Гленн Міллер, американський композитор, аранжувальник, тромбоніст, керівник джаз-оркестру, один з ведучих представників музики в стилі свінг. Пом. 81 рік тому у 40 років (нар. 1 березня 1904 р.).
1945 • Джованні Аньєллі, італійський промисловець, засновник концерну "ФІАТ" (1899). Пом. 80 років років тому у 79 років (нар. 13 серпня 1866 р.).
1965 • (Вільям)
Сомерсет Моем, англійський письменник ("Точка зору", "Театр", "Місяць і гріш"). Пом. 60 років років тому у 91 рік (нар. 25 січня 1874 р.).
1972 • Гаррі Трумен, американський політичний діяч, 33-й президент США (1945-1953 рр.), один з ініціаторів створення НАТО. Пом. 53 роки тому у 88 років (нар. 8 травня 1884 р.).
2009 • Єгор Тимурович Гайдар, російський політичний і громадський діяч, прем'єр-міністр Росії (1992 р.). Пом. 16 років тому у 53 роки (нар. 19 березня 1956 р.).
Головні події 16 грудня
• Генріх Ланкастер — король Англії і Франції, 1431
• Війна за австрійську спадщину, 1740
• Арденнська операція, 1944
• Незалежність Бангладеш, 1971 (фото)
• Друга заборона Комуністичної партії України, 2015
• Війна за австрійську спадщину, 1740
• Арденнська операція, 1944
• Незалежність Бангладеш, 1971 (фото)
• Друга заборона Комуністичної партії України, 2015
Всі події 16 грудня
1431 • У соборі Паризької Богоматері 10-річний король Англії
1526 • Після загибелі бездітного короля Лайоша II набув чинності братіславсько-віденський договір 1515 року, за яким спадкоємцем ягеллонського трону в Чехії і Угорщині став Фердинанд I, австрійський ерцгерцог і брат імператора Карла V. Таким чином під владою Габсбургів об'єднались спадкоємні австрійські землі з володіннями корони святовацлавської та святостефанської.
1617 • На території південноамериканських провінцій Іспанії за пропозицією королівського намісника Ернандо Аріаса де Сааведри в складі віце-королівства Перу утворено провінції Ріо-де-ла-Плата (сучасна Аргентина) і Гуаіра (Сучасний Парагвай).
1637 • Під селом Кумейки (нині — Черкаська область) відбувся бій між повсталими нереєстровими козаками на чолі з Павлом Павлюком і польсько-шляхетським військом Миколи Потоцького. Не маючи змоги перемогти козаків, Павлюк був схоплений 20 грудня під час мирних переговорів і страчений.
Нова історія

1740 • Перейшовши кордон в Сілезії,

1773 • "Бостонське чаювання" — переодягнуті індіанцями 60 жителів Бостона на чолі з ремісником Полом Ревіром з радикальної організації "Сини свободи" здійснили напад на три судна Ост-Індської компанії і викинули за борт 342 ящики з чаєм. Так вони виразили протест проти безмитного ввезення чаю, виключне право на здійснення якого було надане англійським парламентом британській компанії і зробило її в Північній Америці фактичним монополістом. У відповідь уряд Великої Британії постановив закрити порт Бостона до повної компенсації збитків (70 тисяч фунтів), в колоніі Массачусетс було оголошено військове положення і розквартировано надіслані з Європи війська. Це викликало активний спротив північноамериканських колоній і привело до війни за незалежність від Великобританії, котра закінчилась утворенням США.
1815 • Бразилія отримала статус рівноправного королівства у рамках т.зв. Сполучених королівств — Португалії, Бразилії і Алгарві.
1838 • Поблизу ріки Баффало між зулусами і бурами, що здійснювали переселення з Капської області в Трансвааль, відбулась нерівна битва: зулуси на чолі з вождем Дінгаана, озброєні лише списами і дротиками, втратили 3 тисячі вбитими, в той час як лише четверо бурів було поранено.
1899 • Вихідцем із Британії Альфредом Едвардсом засновано футбольний клуб «

1913 • На студії Keystone молодий британський актор

1920 • У китайській провінції

Новітня історія
1950 • Після масованої атаки китайських військ у Кореї, котрі виступили на підтримку комуністичної Північної Кореї, в результаті якої американські війська зазнали поразки і були відкинуті на десятки кілометрів на південь, президент США Гаррі Трумен оголосив у країні надзвичайне положення і стан готовності до війни.
1971 • Через два тижні після інтервенції індійських військ у Східний Пакистан для підтримки руху сепаратистів, котрі в березні 1971 року проголосили незалежну Народну Республіку Бангладеш, 90-тисячна пакистанська армія капітулювала і здалась в полон. В ході громадянської війни загинуло близько мільйона бенгальців, основної етнічної групи у Східному Пакистані, а більше 10 мільйонів стали біженцями у Індії. Лише в 1974 році Пакистан погодився визнати незалежність Бангладеш.
1979 • Вперше людина, рухаючись поверхнею Землі, подолала звуковий бар'єр — американський автогонщик Стен Барретт на автомобілі "

1989 • В румунському місті Тімішоара почались перші протести — початок румунської революції.
Наш час
2011 • Посмертний диск

2015 • Окружний адміністративний суд Києва заборонив діяльність Комуністичної партії України, задовольнивши в повному обсязі позов Міністерства юстиції України. Однак звернення до Конституційного суду України групи народних депутатів загальмувало ліквідацію її структури до вердикту Конституційного суду.
Народились 16 грудня
1485 — †7 січня 1536 •
1770 — †26 березня 1827 •

1777 — †29 липня 1866 • Барбара-Ніколь Кліко, французький підприємець, виробник шампанських вин («Мадам Кліко»).
1790 — †10 грудня 1865 •

1847 — †9 грудня 1915 • Ганс Гросс, австрійський вчений-криміналіст, професор кафедри криміналістики Чернівецького університету, один із основоположників судової психології.
1863 — †26 вересня 1952 • Джордж Сантаяна, американський філософ, представник критичного реалізму (Сенс краси, Інтерпретація релігії і поезії, Скептицизм і тваринна віра, Реалії буття).
1866 — †13 грудня 1944 •

1872 — †8 серпня 1947 • Антон Іванович Денікін, російський військовий діяч, генерал-лейтенант російської армії.
1883 — †30 жовтня 1925 •

1917 — †19 березня 2008 •

1939 • Лів (Йоганн) Уллман, норвезька кіноактриса (Трояндовий сад, Сцени подружнього життя, Емігранти).
1946 • (Горан)

1963 • Ларс Ульріх, датський рок-музикант, ударник групи Metallica.
1963 •

1972 • Майкл Маккері, американський співак в стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men).
1982 •

Померли 16 грудня
714 • Піпін Герістальський, мажордом Австразії (680-714 рр.). Пом. 1311 років тому у 79 років (нар. 635 р.).1325 • Карл Валуа, титулярний імператор Латинської імперії, засновник дому Валуа; син короля Франції Філіпа III Сміливого, дядько королів Франції Людовика X Сварливого, Філіппа V Довгого і Карла IV Красивого, батько короля Філіппа VI. Пом. 700 років років тому у 55 років (нар. 12 березня 1270 р.).
1515 •

1672 •

1859 •

1897 •

1898 •

1921 •

1922 • Еліезер Бен-Єгуда (Лейзер-Іцхок Перельман), єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит». Пом. 103 роки тому у 64 роки (нар. 7 січня 1858 р.).
1944 • Гленн Міллер, американський композитор, аранжувальник, тромбоніст, керівник джаз-оркестру, один з ведучих представників музики в стилі свінг. Пом. 81 рік тому у 40 років (нар. 1 березня 1904 р.).
1945 • Джованні Аньєллі, італійський промисловець, засновник концерну "ФІАТ" (1899). Пом. 80 років років тому у 79 років (нар. 13 серпня 1866 р.).
1965 • (Вільям)

1972 • Гаррі Трумен, американський політичний діяч, 33-й президент США (1945-1953 рр.), один з ініціаторів створення НАТО. Пом. 53 роки тому у 88 років (нар. 8 травня 1884 р.).
2009 • Єгор Тимурович Гайдар, російський політичний і громадський діяч, прем'єр-міністр Росії (1992 р.). Пом. 16 років тому у 53 роки (нар. 19 березня 1956 р.).