цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Зречення Галілео Галілея
21 червня 1633 року на суді інквізиції в Римі Галілео Галілей зрікся своєї підтримки теорії про геліоцентричну будову Сонячної системи. Пройшло аж 359 років, поки у 1992 році папа Іван Павло II реабілітував Галілео Галілея.
На обкладинці: Галілео Галілей на суді інквізиції. Фрагмент картини Жозефа Флорі, 1847 рік
4528
Особистості
Телескопічні дослідження зоряного неба і зокрема відкриття супутників Юпітера, проведені в 1609-10 роках, дали можливість Галілею, в той час професору математики в Падуї, підтримати геліоцентричну теорію будови Сонячної системи Миколая Коперника, згідно з котрою, планети, в тому числі і Земля, рухались навколо Сонця. Свої дослідження Галілей виклав у виданій в 1610 році книзі "Зоряний вісник".
В 1615 році папа римський Павло V заявив, що вчення, згідно з котрим Сонце нерухоме і знаходиться в центрі світу "хибне, абсурдне, єретичне по формі і протирічить Святому письму". Галілею було наказано переглянути свої погляди. Вчений на певний час припинив виступи і опублікував свої нові спостереження з урахуванням на даних Йоганна Кеплера і Тихо Браге лише в 1632 році в книзі "Діалог про дві найголовніші системи світу".
Наступного року Галілей був викликаний в Рим на суд інквізиції. Будучи ізольованим у палаці інквізиції, він користувався великими привілеями - займав три кімнати, мав слугу, вів переписку без контролю з боку цензури. Перший допит відбувся 12 квітня 1633 року, а слідство тривало з 21 квітня по 21 червня, коли Галілей підтвердив, що згоден покаятися.
Наступного дня Галілею вручили заздалегідь підготовлений текст зречення. Попередньо десять кардиналів, призначених папою Урбаном VIII, винесли вирок, згідно з котрим вчений був зобов'язаний зректися "єресі", книги його оголошувались забороненими, а сам він засуджувався на тюремне ув'язнення невизначеного терміну. Під загрозою тортур Галілей зрікся своїх поглядів на тому ж місці, де Джордано Бруно в 1600 році вислухав смертний вирок. Загальновідоме твердження, за яким після суду Галілей сказав «І все-таки вона крутиться!», є вигадкою, поширеною журналістом Джузеппе Баретто у XVIII столітті.
Наступного дня папа замінив Галілею, оголошеного не єретиком, а «сильно запідозреним в єресі», ув'язнення вигнанням. Галілей оселився в палаці Медічі, звідки він був переведений в палац свого друга, архієпископа Пікколоміні в Сієні. Через 5 місяців Галілею було дозволено повернутися додому в містечку Арчетрі поблизу Флоренції, де він провів решту життя під домашнім арештом як «в'язень інквізиції».
Пройшло аж 359 років, поки у 1992 році папа Павло Іван II не реабілітував Галілео Галілея - спеціальна комісія визнала помилкою, що інквізиція в 1633 році силою змусила вченого зректися теорії Коперника.
all_inclusive
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Наука і техніка
Європа
Середньовіччя

Головні події 21 червня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left20 червня
22 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх