цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1862 - 1864 років
22 серпня 1864 року у Женеві представниками 12 держав прийнято Конвенцію про догляд за пораненими і хворими солдатами воюючих армій. До 1907 року до неї приєдналось ще 37 країн.

Головні події 1862 - 1864 років


Всі події 1862 - 1864 років

24 січня 1862 - В Бухаресті відбулось установче засідання об'єднаного парламенту князівств Валахії і Молдавії. Молдавський полковник Александру Йон Куза, господар Молдавії і Валахії з 1859 року, підтриманий парламентом, проголосив об'єднання обох князівств в Об'єднане князівство Волощини і Молдови зі столицею в Бухаресті піл протекторатом Османської імперії.
9 березня 1862 - В гавані Гемптон-Роудс в усті ріки Джеймс-рівер відбувся перший у світі бій між двома броненосними кораблями - "Монітором" армії Півночі і "Вірджинією" армії Півдня. Після чотирьох годин взаємних обстрілів з гармат "Вірджинія" залишила поле бою практично неушкодженою.
26 квітня 1862 - В ході громадянської війни Західна армія Північних штатів під командуванням генерал-майора Улісса Гранта, підтримувана флотом з моря, зайняла Новий Орлеан.
5 травня 1862 - В ході франко-мексиканської війни відбулась битва біля Пуебли, в якій війська генерала Ігнасіо Сарагоси зупинили французький марш на Мехіко.
14 травня 1862 - Швейцарець Адольф Ніколь запатентував хронограф - пристрій для фіксування тривалості подій з точністю більшою за секунду.
20 травня 1862 - Президент США Лінкольн підписав «Закон про гомстеди», який набував чинності з 1 січня наступного року, - будь-який громадянин США старший 21 року, який не брав участь у Громадянській війні на боці Півдня, за 10 доларів міг отримати 65 гектарів землі в районі Середнього Заходу, Великих рівнин і Тихоокеанського узбережжяя; після 5 років обробітку земля безоплатно передавалась у власність. Завдяки цьому закону було продано 115 тисяч гектарів (12% території країни) і було освоєно величезні неосвоєні території. Закон діяв до 1976 року (на Алясці - до 1986 року).
31 травня 1862 - В ході громадянської війни в США відбулась битва біля Севен-Пайнса (штат Вірджинія), в якій федеральна армія підступила до столиці Півдня міста Річмонд. Це перша битва у світовій історії, де були застосовані кулемети.
19 червня 1862 - Більше двох з половиною років виявилось необхідним, щоб Прокламація про звільнення з рабства президента Авраама Лінкольна вступила в дію по всій території США. В цей день вона була оголошена генерал-майором Гордоном Гренгером у місті Галвстон, штат Техас, і стосувалась всіх рабів штату.
27 червня 1862 - Біля Гейнс-Міллс (штат Вірджинія) відбулась одна із найбільших битв Громадянської війни в США, в якій 57-тисячна армія генерала Лі отримала свою першу перемогу над армією Півночі.
4 липня 1862 - Під час пікніка Чарльз Джонсон почав розповідати Алісі Лінделл історію дівчинки, котра попала у Країну чудес. Ця та інші розповіді лягли в основу книги «Аліса в Країні чудес», виданої рівно через три роки під всевдонімом Льюіс Керролла.
23 вересня 1862 - Після відставки князя Гогнлое король Вільгельм I призначив Отто фон Бісмарка прем'єр-міністром, а згодом і міністром іноземних справ Королівства Пруссія. Він пообіцяв королю вести себе як "відданий васал, що спішить на допомогу своєму сеньйору" і не буде відчувати себе обмеженим ні парламентом, ні конституцією.
4 листопада 1862 - Доктор Річард Гатлінг запатентував перший у світі багатоствольний кулемет Revolving Battery Gun. Повертання стволів в перших моделях Гатлінга проводилось вручну, що, тим не менш, забезпечувало від 200 до 1000 пострілів у хвилину.
1863
1 січня 1863 - У США набула чинності "Прокламація звільнення", закон про звільнення рабів, підписаний президентом Лінкольн 22 вересня 1862 року, згідно з яким всі раби у повсталих південих штатах оголошувались вільними.
4 січня 1863 - Джеймс Плімтон з Нью-Йорка запатентував роликові ковзани на чотирьох коліщатах.
10 січня 1863 - Після десяти років проектування і трьох років будівництва в Лондоні відкрився рух по підземній залізниці, першому метрополітену у світі. Перший маршрут довжиною майже чотири милі мав сім станцій і на його проїзд з кінця в кінець необхідно було 33 хвилини. В день відкриття о 6-й ранку з інтервалом в 15 хвилин по маршруту відправилось шість поїздів з чотирма вагонами кожний. Всього за перший день було здійснено 120 поїздок і перевезено 38 тисяч пасажирів.
22 січня 1863 - Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднанання Польського королівства до Росії згідно з рішенням Віденського конгресу 1814-15 рр., в Польщі спалахнуло повстання, яке обернулось національною катастрофою, - січневе повстання польських патріотів було придушене, його керівники - страчені, учасники - вислані до Сибіру, а Польща втратила залишки системи самоуправління. У 19 столітті це була остання спроба поляків добитись незалежності і заснувати незалежну державу.
3 лютого 1863 - У місцевій газеті містечка Вірджинія (штат Невада) опубліковано гумористичне оповідання 27-літнього журналіста Семюеля Ленгхорна Клеменса, підписане псевдонімом Марк Твен. Через два роки це ім'я, вперше використане цього дня, стало відомим у США, а згодом - і в усьому світі.
3 березня 1863 - Президент США Авраам Лінкольн підписав закон про заснування Національної академії наук, метою якої було "дослідження, вивчення і систематизація всього, що стосується науки".
30 березня 1863 - Датський принц Вільгельм Георг з династії Глюксбургів обраний королем Греції під іменем Георг I.
14 квітня 1863 - У Маріїнінському театрі в Петербурзі з у спіхом відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».
16 квітня 1863 - У Тулоні (Франція) спущено на воду «Plongeur» (фр. «Нирець») — найбільший підводний човен XIX століття. Вона мала 43 метри у довжину і була першою субмариною із з механічним приводом гвинта; могла розвивати швидкість до 5 вузлів при максимальному зануренні 10 метрів і дальністю автономного плавання до 9 кілометрів. Основним озброєнням човна була дистанційно керована міна, закріплена на кінці 10-метрового жердини на носовій частині. Човен «Plongeur» став прототипом коробля «Наутилус», описаному у фантастичному романі Жюля Верна «20 000 льє під водою», що побачив світ у 1869 році.
30 квітня 1863 - Біля селища Чанселорсвілл, Вірджинія, розпочалась одна з найбільших битв Громадянської війни в США - армія Північної Вірджинії (Конфедерація) під командуванням генерала Роберта Едварда Лі завдала поразки вдвічі більшій Потомакській армії США під командуванням Джозефа Хукера. Битва закінчилась 6 травня. Армія Півночі втратила 17 тисяч загиблими, пораненими і полоненими, однак втрата Півднем 11 тисяч чоловік і загибель генерла Томаса Джексона підірвала сили півдня і практично визначила його поразку.
21 травня 1863 - У місті Батл-Крік, штат Мічиган (США), засновано церкву Адвентистів сьомого дня, до якої увійшло 3500 віруючих. Сьогодні вона має понад 71 тисячу молитовних будинків по всьому світу, 173 лікарні, 132 будинки для літніх людей, 111 вищих навчальних заклади, більше 17 мільйонів послідовників.
10 червня 1863 - Французький експедиційний корпус увійшов в Мехіко і було проголошено створення Мексиканської імперії на чолі зі ставлеником французького короля Наполеона III австрійським ерцгерцогом Максиміліаном Габсбургом. Законний президент Мексики Беніто Хуарес Гарсія залишив столицю разом з республіканськими військами і почав партизанську війну, котра завершилась їх перемогою в 1867 році.
1 липня 1863 - Біля Геттисбурга (округ Адамс, штат Пенсильванія) почалась одна з вирішальних битв Громадянської війни в США - Конфедерати під керівництвом генерала Роберта Лі почали наступ проти сил Півночі. За три дні війська генерала Джорджа Міда розбили армію Півдня, яка втратила 20 тисяч убитими, а також близько третини всіх старших офіцерів, що серйозно підірвало її боєздатність. Однак втрати армії США також були значними (понад 23 тисячі), внаслідок чого Мід, порушивши наказ Лінкольна, не атакував противника. Це дало змогу Лі відвести свою армію за річку Потомак, проте втрати Конфедерації серйозно підірвали її можливість продовжувати війну, спричинивши тим самим докорінний її перелом.
3 липня 1863 - На третій день бою при Геттісберзі армія Конфедератів, очолювана генералом ЕдвардомЛі, здійснила останню спробу зламати обороні ряди Півночі і зазнала поразки в одному з найважливіших боїв Громадянської війни в США.
30 липня 1863 - Міністр внутрішніх справ Російської імперії П. А. Валуєв підписав циркуляр, спрямований в Київський, Московський і Петербурзький цензурні комітети, про обмеження видання книг і заборону викладання у школах українською мовою. Валуєвський указ дозволяв друк «тільки таких твори цією мовою, які належать до галузі красного літератури».
11 серпня 1863 - Франція встановила свій протекторат над Камбоджою.
26 жовтня 1863 - В Женеві (Швейцарія) відбулася міжнародна конференція, на якій утворено Міжнародний комітет Червоного Хреста. В роботі конференції взяли участь делегати від 14 країн: Австро-Угорська імперія, Баден, Королівство Баварія, Франція, Королівство Гановер, Гессе-Кассель, Італійське королівство, Нідерланди, Пруссія, Російська імперія, Королівство Саксонія, Іспанія, Шведсько-Норвезький союз та Сполучене королівство Великої Британії та Ірландії. Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), що складається з 25 членів отримав унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів. В 1919 році в Парижі було заснована Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, яка займається координацією всіх національних організації в межах руху.
26 жовтня 1863 - У Лондоні в таверні «Вільні каменярі» представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію. Сьогодні ФА - керівний орган професійного футболу в Англії та на територіях Джерсі, Гернслі й острові Мен і єдина у світі, яка не містить у своїй назві назви країни.
8 грудня 1863 - У день святкування Непорочного Зачаття в єзуїтській церкві Товариства Ісуса в центрі Сантьяго від гасової ламри спалахнула завіса, що прикрашала стіни церкви, і це призвело до пожежі, в якій загинуло від двох до трьох тисяч людей. Це найбільша пожежа в історії Чилі і одна з найбільших в історії людства.
1864
2 січня 1864 - У Лондоні на стадіоні парку Бетерсі відбувся перший матч під егідою Футбольної асоціації Англії, в якому грали команди набрані з різних клубів Лондона. Основною задачею гри було тестування нових футбольних правил, створених секреарем асоціації Ебенезером Морлі.
10 квітня 1864 - У Львові почав роботу перший професійний український театр «Руська бесіда», створений на базі гуртка львівської інтелігенції «Молода Русь».
21 травня 1864 - Після завоювання Черкесії в ході Кавказької війни 1763 - 1864 років за рішенням царя Олександра II розпочалось виселення підкорених народів за межі їх батьківщини. Протягом двох місяців в Османську імперію було депортовано більшість корінного населення - черкесів, адигів, кабардинців, а на батьківщині залишилось менше 10% з півтора мільйона чоловік. З 1990 року в Кабардино-Балкарії, Карачаєво-Черкесії та Адигеї відзначають день пам'яті жертв черкеського геноциду.
12 червня 1864 - Через два дні по тому, як французький експедиційний корпус увійшов в Мехіко, ставленник французького короля Наполеона III австрійський ерцгерцог Максиміліан прибув до міста як імператор новоствореної Мексиканської імперії. Його владу було повалено в 1867 році силами законного президента Мексики Беніто Хуареса Гарсії, котрий вимушено залишив столицю разом з республіканськими військами і почав партизанську війну. Імператора буде віддано під суд і страчено.
22 серпня 1864 - У Женеві представниками 12 держав прийнято Конвенцію про догляд за пораненими і хворими солдатами воюючих армій. Женевська конвенція гарантувала недоторканість військових госпіталів, медичного персоналу і права поранених, які попали в полон.
28 вересня 1864 - В Лондоні на конференції представників робітничого руху різних країн засновано Міжнародне товариство робітників (МТР) - I Інтернаціонал. Одного з головних його організаторів - Карла Маркса було обрано до Центрального комітету МТР. В статуті I Інтернаціоналу говориось, що "звільнення робітничого класу повинно бути справою самого робітничого класу" і що боротьба за його звільнення має міжнародний характер.
29 листопада 1864 - У відповідь на напад індіанців на групу імігрантів поблизу Денвера, 750 міліціонерів у штаті Колорадо під командуванням полковника Джона Шевінгтона несподівано напали на селище племен шайєнна і арапахо і вбили близько 300 індіанців, включаючи 225 жінок і дітей. Цей інцидент, винуватцем якого комісія конгресу США визнала Шевінгтона, спровокував багаточисельні і жорстокі сутички між корінними жителями і білими переселенцями, що тривали протягом наступних 12 років.
2 грудня 1864 - В Петербурзі відбулась прем'єра опери українського композитора Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм".
Народилися в 1862 - 1864 роках
1862 - 5 травня 1918, Ніко Піросмані (Піросманішвілі), грузинський художник.
28 березня 1862 - 7 березня 1932, Арістид Бріан, французький політичний і державний діяч, 11 разів займав пост прем'єр-міністра (1909-31 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1926).
14 квітня 1862 - 18 вересня 1911, Петро Аркадійович Столипін, російський державний діяч, реформатор, прем'єр-міністр Росії (1906-11 рр.).
2 липня 1862 - 12 березня 1942, Вільям Генрі Брегг, англійський фізик, основоположник рентгеноструктурного аналізу, лауреат Нобелівської премії (1915, разом з сином Вільямом Лоренсом Бреггом).
22 серпня 1862 - 25 березня 1918, Клод Дебюссі, французький композитор-імпресіоніст (Діва-обранниця, Ноктюрни, Струнний квартет).
29 серпня 1862 - 6 травня 1949, Моріс Метеррлінк, бельгійський письменник (Синій птах, Сестра Беатріса), лауреат Нобелівської премії (1911).
11 вересня 1862 - 5 червня 1910, О'Генрі (Вільям Сідні Портер), американський письменник (Королі і капуста, Фараон і церковний спів, Вождь червоношкірих, Дари волхвів).
27 вересня 1862 - 27 серпня 1919, Луїс Бота, перший прем'єр-міністр Південно-Африканського Союзу.
19 жовтня 1862 - 10 квітня 1954, Огюст Люм'єр, французький винахідник кінематографа (1895); брат Луї Люм'єра.
24 жовтня 1862 - 23 січня 1956, Даніель Сваровський, австрійський підприємець, засновник компанії Swarovski.
22 грудня 1862 - 9 червня 1961, Каміль Герен, французький лікар-ветеринар, бактеріолог; один із розробників вакцини проти туберкульозу (1921).
1863
1 січня 1863 - 2 вересня 1937, П'єр де Кубертен, французький громадський діяч, ініціатор відродження букви і духу давньогрецьких змагань під назвою Олімпійські ігри сучасності.
17 січня 1863 - 7 серпня 1938, Костянтин Сергійович Станіславський (Алексєєв), російський театральний діяч, засновник відомої театральної системи.
19 січня 1863 - 19 січня 1949, Олександр Серафимович Серафимович, російський письменник.
12 березня 1863 - 6 січня 1945, Володимир Іванович Вернадський, український вчений, природодослідник, громадський діяч, засновник геохімії, перший президент Української Академії наук (1918).
27 березня 1863 - 22 квітня 1933, Генрі Ройс, англійський промисловець, один з співзасновників компанії Rolls-Royce.
3 червня 1863 - 29 серпня 1940, Євген Омелянович Петрушевич, український громадсько-політичний діяч, президент і диктатор Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
12 липня 1863 - 29 жовтня 1933, Альбер Кальмет, французький бактеріолог, лікар-імунолог; один із розробників вакцини проти туберкульозу (1921).
30 липня 1863 - 7 квітня 1947, Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор".
28 серпня 1863 - 15 листопада 1938, Андре Блондель, французький фізик, винахідник осцилографа.
27 листопада 1863 - 21 березня 1942, Ольга Юліанівна Кобилянська, українська письменниця (Земля, На полях, У неділю рано зілля копала).
9 грудня 1863 - 6 травня 1910, Борис Дмитрович Грінченко, український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч.
16 грудня 1863 - 26 вересня 1952, Джордж Сантаяна, американський філософ, представник критичного реалізму (Сенс краси, Інтерпретація релігії і поезії, Скептицизм і тваринна віра, Реалії буття).
1864
13 січня 1864 - 30 серпня 1928, Вільгельм Він, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії (1911) за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).
20 березня 1864 - 27 листопада 1937, Василь Костянтинович Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, творець та перший митрополит Київський і всієї України відродженої у 1921 році Української Автокефальної Православної Церкви.
11 травня 1864 - 28 липня 1960, Етель Ліліан Войнич, англійська письменниця ("Овід").
30 травня 1864 - 24 березня 1928, Вільгельм фон Урах, німецький принц, король Литовського королевства (Міндовг II, 1918 р.).
3 червня 1864 - 26 серпня 1950, Ренсом Елі Олдс, американський винахідник і промисловець, коструктор першого комерційно вдалого американського автомобіля "Олдсмобіль".
14 червня 1864 - 19 грудня 1915, Алоїз Альцгеймер, американський психіатр, патолог; першим описав хворобу, що сьогодні носить його ім'я.
11 вересня 1864 - 12 грудня 1902, Павло Арсенович Грабовський, поет (Пролісок, З півночі, Кобза, Швачка), публіцист, перекладач.
17 вересня 1864 - 25 квітня 1913, Михайло Михайлович Коцюбинський, український письменник (Хо, Для загального добра, Fata morgana, Подарунок на іменини, Тіні забутих предків) і громадський діяч.
5 жовтня 1864 - 6 червня 1948, Луї Жан Люм'єр, французький вчений, винахідник кінематографа, апарату для знімання і проеціювання "рухомих фотографій".
8 жовтня 1864 - 19 січня 1938, Браніслав Нушич, сербський письменник, драматург (Народний депутат, Д-р, Покійник, Дитя громади, Автобіографія).
14 жовтня 1864 - 20 листопада 1925, Стефан Жеромський, польський письменник (Попіл).
24 листопада 1864 - 9 вересня 1901, Анрі Тулуз-Лотрек (Анрі де Тулуз-Лотрек-Монфа), французький художник, графік, представник постімпресіонізму (Навантажений віз, Мулен-Руж, Бал в Мулен-де-ла-Галет).
Померли в 1862 - 1864 роках
1 січня 1862 - Михайло Васильович Остроградський, український математик; викладач Колегії Анрі IV (Париж), професор Петербурзького університету та Морського кадетського корпусу, член Петербурзької АН (з 1830, у віці 29 років), Паризької (з 1856 р.), Римської й Туринської Академій наук. 155 років тому, в 61 рік (нар. 24 вересня 1801 р.).
10 січня 1862 - Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт". 155 років тому, в 48 років (нар. 19 липня 1814 р.).
18 січня 1862 - Джон Тайлер, американський поілтичний діяч, 10-й президент США (1841 - 45 рр.). 155 років тому, в 72 роки (нар. 29 березня 1790 р.).
3 квітня 1862 - Джеймс Кларк Росс, британський офіцер, дослідник Арктики та Антарктики; у 1841 році відкрив море, назване пізніше його іменем, і частину Східної Антарктиди, названу Землею Вікторії. 155 років тому, в 62 роки (нар. 15 квітня 1800 р.).
7 листопада 1862 - Бахадур Шах II (Бахадур Шах Зафар), останній імператор Імперії Великих Моголів (1837-57 рр.). 155 років тому, в 87 років (нар. 24 жовтня 1775 р.).
1863
26 січня 1863 - Платон Федорович Симиренко, український цукрозаводчик, меценат. 154 роки тому, в 42 роки (нар. 2 січня 1821 р.).
26 липня 1863 - Сем Х'юстон, американський політичний діяч, перший президент Республіки Техас (1836-39, 1841-45 рр.). 154 роки тому, в 70 років (нар. 2 березня 1793 р.).
13 серпня 1863 - Ежен Делакруа, французький художник, один з найвизначніших представників французького романтизму. 154 роки тому, в 65 років (нар. 26 квітня 1798 р.).
23 серпня 1863 - Михайло Семенович Щепкін, російський актор (Малий театр). 154 роки тому, в 75 років (нар. 17 листопада 1788 р.).
3 вересня 1863 - Іван Сергійович Тургенєв, російський письменник (Дворянське гніздо, Батьки й діти, Напередодні, Перше кохання). 154 роки тому, в 45 років (нар. 9 листопада 1818 р.).
20 вересня 1863 - Якоб Людвіг Карл Грімм, німецький письменник-казкар ("Гансель і Гретель", "Білосніжка"); писав разом з братом Вільгельмом. 154 роки тому, в 78 років (нар. 4 січня 1785 р.).
24 грудня 1863 - Вільям (Мейкпіс) Теккерей, англійський письменник (Ярмарок марнославства, Книга снобів). 154 роки тому, в 52 роки (нар. 18 липня 1811 р.).
1864
7 лютого 1864 - Вук Стефанович Караджич, сербський філолог і фольклорист, основоположник сербської літературної мови на народно-розмовній основі; укладач "Граматики сербської мови", "Сербського словника". 153 роки тому, в 77 років (нар. 26 жовтня 1787 р.).
31 серпня 1864 - Фердинанд Лассаль, німецький філософ-соціаліст, ініціатор створення Загального німецького робітничого союзу. 153 роки тому, в 39 років (нар. 11 квітня 1825 р.).
15 вересня 1864 - Джон Хеннінг Спік, англійський дослідник Африки; відкрив для європейців озеро Танганьїка (1858), озеро Вікторія (1858) і встановив, що Ніл бере з нього початок. 153 роки тому, в 37 років (нар. 3 травня 1827 р.).
8 грудня 1864 - Джордж Буль, англійський математик, один із основоположників математичної логіки (Дослідження законів мислення). 153 роки тому, в 49 років (нар. 2 листопада 1815 р.).

Головні події 1862 - 1864 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх